Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
nabuhodonzor
Przyjaciel forum
Posty: 6
Rejestracja: 02-04-12, 21:32
Lokalizacja: Białystok

Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: nabuhodonzor » 07-04-12, 00:27

Witam,
Jeśli dubluję temat przepraszam. Lecz czytając forum nie znalazłem takowego. Jednak wielu ludzi pyta o to na Shoutbox. Zwłaszcza takich co nie mają 18 lat, a zaśmiecają ekran pytaniami.

Podstawą jest zrobienia kategorii prawa jazdy. C-dla ciężarówek, C+E dla ciężarówek z przyczepą oraz:
-Kwalifikacja Wstępna Przyśpieszona dla ludzi powyżej 21 roku życia oraz dla osób poniżej tego wieku z uwzględnieniem, że do 21 lat będą miały ograniczenia tonażowe do 7,5 tony w solówce 12 tan w zestawie.
-Kwalifikacja wstępna pełna dla ludzi poniżej 21 roku życia aby mogły jeździć bez ograniczeń tonażowych).
Dobrze też jest zrobić Kartę Kierowcy do tachografu.
PS. Przypominam, że od 14 stycznia 2013 roku wchodzi nowa ustawa o ruchu drogowym który zmienia wiek dla osób ubiegających się o prawo jazdy w przypadku kategorii C, CE jest to 21 lat (oczywiście, jeśli ktoś nie ma 21 lat i zacznie kurs załóżmy w październiku i nie zda egzaminu do 14 stycznia, po tej dacie nie będzie zapisany na egzamin). Czyli jeśli ktoś ma zamiar robić prawko i nie ma tych lat niech nie zwleka.

No i to na tyle tego banalnego tematu. Pisząc go miałem na celu ograniczyć nie potrzebne pytania, chociaż to i tak walka z wiatrakami, bo niektórzy i tak nic nie czytają. Temat będzie albo i nie :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18-01-13, 17:39 przez nabuhodonzor, łącznie zmieniany 1 raz.

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: Anaheim » 07-04-12, 09:25

Słyszałem że od 2013 jeśli zrobie prawo jazdy na C, CE + KW to jazdę zawodową będę mógł zacząć dopiero po 2 latach.. Mam nadzieje że ktoś tu namieszał w interpretacji nowych przepisów bo było by to bez sensu bez praktykowania jazdy itp czekać na możliwość podjęcia pracy..
Ostatnio zmieniony 07-04-12, 09:27 przez Anaheim, łącznie zmieniany 2 razy.

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: Marcinek » 07-04-12, 18:54

To ja dopełnię.
nabuhodonzor pisze:Przypominam, że od 14 stycznia 2013 roku
Od 19 stycznia.
nabuhodonzor pisze:nowa ustawa o ruchu drogowym
Ustawa o kierujących pojazdami.
nabuhodonzor pisze:zmienia wiek dla osób ubiegających się o prawo jazdy w przypadku kategorii C, CE jest to 21 lat
Jeśli równocześnie, lub przed kategorią C ukończymy pełną kwalifikację wstępną, to możemy jak najbardziej zrobić prawo jazdy i rozpocząć pracę w wieku 18 lat. Ustawa to przewiduje, rozporządzeń wykonawczych do dzisiaj nie ma (a ustawa miała wejść w lutym tego roku). Jeszcze przed lutym pojawiły się projekty rozporządzeń, ale miały tyle błędów, że nie miały prawa przejść. Do dziś żadnych zmian w temacie rozporządzeń. Jest bardzo możliwe, że ustawa zostanie przesunięta o następne lata. Jeśli do jesieni się z tym nie wyrobią, na 99% termin wejścia ustawy znowu zostanie zmieniony.
Anaheim pisze:Słyszałem że od 2013 jeśli zrobie prawo jazdy na C, CE + KW to jazdę zawodową będę mógł zacząć dopiero po 2 latach..
Nic takiego. napisałem powyżej. 2 lata to okres "wstępny" dla świeżego kierowcy kategorii B, ale większość ograniczeń i tak rozbija się tylko o pierwsze 8 miesięcy posiadania uprawnień.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: rower » 10-04-12, 20:20

Oby się to opóźniło choć do sierpnia 2013 bo wtedy właśnie będę kończył 18 lat ;-)

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: rower » 03-06-12, 17:38

Ja przepraszam że pisze w starym temacie ale ten temat wciąż nie jest wyjaśniony. Czy Marcinek ma rację pisząc że po tym 19 stycznia jeśli się ukończy pełną KW to będzie można zdać C+E nie mając ukończonych 21 lat?
No i czy to jest już pewnie że ustawa wejdzie tego 19 czy może się znowu przesunąć?

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: Marcinek » 04-06-12, 23:34

Marcinek ma rację.
Artykuł 9 ustawy o kierujących pojazdami brzmi:
1. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału
7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek
do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:
1) C i C+E wynosi 18 lat;
2) D i D+E wynosi 21 lat.
To jest raczej już "niezmienialne". Sama treść ustawy jest zatwierdzona i "gotowa" do wejścia w życie. Problemy z opóźnieniami są spowodowane brakiem rozporządzeń wykonawczych. Czyli, jeśli ustawa mówi, że musisz zdać egzamin, to rozporządzenie określa, jak ten egzamin ma wyglądać i jakie są jego kryteria.
rower pisze:No i czy to jest już pewnie że ustawa wejdzie tego 19 czy może się znowu przesunąć?
Ostatnio opublikowano projekty rozporządzeń. Ale to tylko projekty. Jeśli zostaną one uznane za prawidłowe, to odbędzie się proces legislacyjny i ustawa zacznie obowiązywać. A czy może się przesunąć? Oczywiście. Jeśli te projekty to buble, to jak najbardziej. Problem pojawia się jednak jeszcze jeden. Jeśli ustawa zostanie znowu opóźniona, to UE nałoży na nas karę, ponieważ ta ustawa jest wymysłem Unii.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: rower » 05-06-12, 17:32

No to dobrze że Marcinek ma rację. Podniosłeś mnie na duchu że będę mógł nadal zdać C+E po 18stce. Trochę mnie przytłoczyła myśl czekania do 21 roku ale już jest dobrze, dzięki :-)

A jak ktoś by sobie chciał poczytać to tu znajduje się pełny tekst ustawy.

Awatar użytkownika
macieks79
Przyjaciel forum
Posty: 107
Rejestracja: 29-01-09, 15:09
Lokalizacja: Brzeg

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: macieks79 » 06-06-12, 21:40

hmm, mnie też to ciekawi.. niedługo kończę 20 lat, mam możliwość zrobienia C i E w tym roku, jednak kwalifikację nie dam rady zrobić. I teraz :
I - czy robić teraz prawko CE i wszystkie inne przydatne rzeczy i czekać do przyszłego roku by zrobić kwalifikację przyspieszoną ?
II - czekać ze wszystkim do przyszłego roku do ukończenia 21 lat i wtedy robić wszystko " na raz " - C+E, kartę kierowcy, kw. przyspieszoną, adr itd... ?

Wydaje mi się że druga opcja będzie rozsądniejsza.. Tymbardziej że z samym C i E bez kw nie pojeżdżę..
Diesel kopci, diesel czadzi, diesel nigdy cię nie zdradzi!
Polo: jak dorosnę, będę Passatem! :)

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: Marcinek » 08-06-12, 15:23

Ja bym na Twoim miejscu wolał zrobić teraz Prawo Jazdy. Dlatego, że teraz wszystko wiadomo, jak wygląda egzamin, jak się do niego przygotować. Wraz z nową ustawą mają nastąpić podobno super-ekstra zmiany w egzaminach. Tak dla spokoju ducha wolałbym zrobić teraz. Co do ADR, to do tego trzeba mieć 21 lat, więc teraz byś sobie i tak nie zrobił.
Pozdrawiam :)

krzycho80
Przyjaciel forum
Posty: 38
Rejestracja: 07-08-11, 14:54
Lokalizacja: polska

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: krzycho80 » 10-06-12, 12:09

Witam ! A ja mam takie pytanko, mianowicie posiadam kategorię C (nie C1 tylko C), którą zrobiłem w roku 2002, minęło 10 lat, teraz mam 32 lata, a jeździłem mniejszymi samochodami, oprócz wojska to nie potrzebowałem "Świadectwa kwalifikacji" i nie robiłem nic podobnego. Teraz czytałem gdzieś, na stronie WORD-u, że osoby, które zrobiły prawo jazdy C w latach 2001 - 2005 powinny zrobić "Kurs kwalifikacji" czy jakoś tak do września 2013 roku. Więc pytanie moje jest czy posiadając tą kategorię muszę to robić nie będąc kierowcą, czy obojętnie kiedy to zrobię, nawet po terminie? (Zastanawiam się ostatnio czy nie zrobić tego kursu :) bo to tylko 500 zł a czytając to forum znowu zapragnąłem jeździć Większymi, ciężarowymi wozami) :) ?

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: Marcinek » 10-06-12, 13:14

Jesteś zobowiązany do odbycia szkolenia okresowego. Czyli tylko 35 godzin, a tak dokładnie, to 5 dni, 5 modułów tematycznych - jeden moduł na jeden dzień.
Potrzebujesz tego tylko, jeśli chcesz jeździć zawodowo. W policji, straży pożarnej, wojsku nie jest to wymagane, ale "u prywaciarza" już tak. Mając nawet własną ciężarówkę i jeżdżąc nią do sklepu również nie jest Ci to potrzebne. Dokładniejsze informacje znajdziesz w ustawie o transporcie drogowym.

Oczywiście nie musisz tego robić w podanym terminie. Jeśli nie masz zamiaru w tym czasie jeździć zawodowo, to nie jest Ci to absolutnie potrzebne.
Ostatnio zmieniony 10-06-12, 13:23 przez Marcinek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

krzycho80
Przyjaciel forum
Posty: 38
Rejestracja: 07-08-11, 14:54
Lokalizacja: polska

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: krzycho80 » 10-06-12, 13:28

Dzięki za odpowiedź:)

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: rower » 10-06-12, 19:41

Ja jeszcze się chciałbym spytać na ile jest KW. Bo prawko wiem że trzeba odnawiać co 5 lat a kwalifikację?

Czy istnieje coś takiego jak sezonowa praca na ciężarówkach? Tzn żeby sobie w wakacje coś dorobić? np wozić drewno z lasu lub inne?

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: Marcinek » 10-06-12, 21:43

rower pisze:Ja jeszcze się chciałbym spytać na ile jest KW. Bo prawko wiem że trzeba odnawiać co 5 lat a kwalifikację?
Obecnie Prawo Jazdy nie musi być wymieniane, jeśli mamy orzeczenie lekarskie nadane bezterminowo. Wymiana PJ jest spowodowana tylko wygaśnięciem kwalifikacji wstępnej, która nadawana jest tylko na 5 lat. Po jej wygaśnięciu, jesteś obowiązany ukończyć szkolenie okresowe i odbyć wymagane badania (lekarskie ogólne i psychotesty).
rower pisze:Czy istnieje coś takiego jak sezonowa praca na ciężarówkach? Tzn żeby sobie w wakacje coś dorobić? np wozić drewno z lasu lub inne?
Pewnie jest. Jeden kierowca idzie na urlop, to fajnie by było kogoś mieć, żeby samochód nie stał. Jednak zdobycie takiej pracy bez znajomości graniczy z cudem. Ale nigdy nie mów nigdy. :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: Jak zostać kierowcą ciężarówki w Europie? - odpowiedź

Post autor: rower » 04-07-12, 17:48

A jeszcze tak się zastanawiam w jakim momencie, na nowych przepisach, będzie przeprowadzało się badania lekarskie i psychotesty? Żeby np nie okazało się że ktoś ukończy kw 280h zapłaci kupe kasy po czym okaże się że nie spełnia tak jakiś wymogów jak widzenie stereoskopowe.

ODPOWIEDZ