Prawo jazde C+E, wymagania, koszty i zapotrzebowanie.

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
ReVo
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 02-06-12, 15:19
Lokalizacja: Cieszyn

Prawo jazde C+E, wymagania, koszty i zapotrzebowanie.

Post autor: ReVo » 02-06-12, 16:23

Witam wszystkich userów.

Ostatnimi czasy zastanowiłem się co chciałbym tak naprawdę w życiu robić.
Odkąd pamiętam siedzę po uszy w motoryzacji - pisałem felietony, blogi i artykuły.
Jako iż nie ma jako takiego zawodu kierowcy samochodów osobowych - nie licząc busów, zainteresowałem się ciągnikami siodłowymi.

Mam 19 lat, prawo jazdy kategorii B. (zdane za pierwszym podejściem) i mniej więcej 15tyś km doświadczenia (nie zawodowego). Nie jestem osobą specjalnie towarzyską - kocham jeździć w samotności i kontemplować na różne tematy. poznawać nowe miejsca, uczestniczyć w ruchu drogowym.

Wiem także jak ograniczone jest życie zawodowego kierowcy. Cały czas w trasie, zawiedziona rodzina itd. Zdaję sobie z tego sprawę.


Do tej pory jak wspomniałem interesowała mnie motoryzacja tylko na czterech kołach :-) Lecz patrząc przez pryzmat dzisiejszych czasów by wykonywać pracę, która mi odpowiada muszę wziąć pod uwagę nieco cięższą artylerię.


Chciałbym się dowiedzieć ile kosztują Kursy, badania, egzaminy i wszelakie licencje potrzebne do wykonywania pracy truckera.

Również wygląda sytuacja rynkowa z tym zawodem? Jak zdobyć doświadczenie?
Czy w wieku 21 lat miałbym szansę zdobyć jakąś pracę? (Śląsk)?

Ktoś pewnie mi odpowie - zdobądź doświadczenie na busach, dostawczakach. A ja odpowiem - w jaki sposób, skoro oni chcą osoby powyżej 25 roku życia...



Serdecznie proszę o szczegółowe zapoznanie się z moimi przemyśleniami i rzetelne odpowiedzi.

Pozdrawiam.


PS. Z góry przepraszam jeśli był już taki temat, lecz ciężko było mi znaleźć konkretną odpowiedź na moje pytania.

jacekn8
Przyjaciel forum
Posty: 67
Rejestracja: 07-06-10, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Prawo jazde C+E, wymagania, koszty i zapotrzebowanie.

Post autor: jacekn8 » 02-06-12, 21:16

Koszty niestety spore i cały czas rosną...

Prawo jazdy w dobrej szkole to koszt ok 2000 zł za kurs i ok 300 badania z egzaminem. I to wszystko razy dwa ponieważ pierwsze C potem E.

Przy tych kategoriach naprawdę warto iść do dobrego konkretnego ośrodka i nie oszczędzać 200 zł na kursie bo to może się źle skończyć. Ja robiąc C+E poszedłem tam gdzie taniej i uciekłem po 2 godzinach na placu i poszedłem do lepszej szkoły jazdy, dlaczego ? pomijając łyse opony w przyczepie, ciągnik był w złym stanie (nie było nawet kompletnej gałki na lewarku i instruktor tłumaczył mi gdzie jest wsteczny). Do tego nie mieli nowszego ciągnika jakim też egzaminują. A na egzaminie nie ma czasu zastanawiać się jak działa skrzynia dolna-górna czy gdzie się włącza poszczególne światła...

Do tego potrzebujesz świadectwo kwalifikacji i elektroniczną kartę kierowcy. ŚK to największy koszt, nie wiem dokładnie, ale 3-4 tyś.
Ostatnio zmieniony 02-06-12, 21:18 przez jacekn8, łącznie zmieniany 1 raz.

ReVo
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 02-06-12, 15:19
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Prawo jazde C+E, wymagania, koszty i zapotrzebowanie.

Post autor: ReVo » 03-06-12, 15:26

Dzięki za odpowiedź.

Ceny właśnie sprawdziłem i w ośrodku gdzie zdawałem B C+E kosztuje łącznie 4tyś. Uczy się na Scanii 114.

Liczę jeszcze na odpowiedzi do reszty moich pytań :)

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Prawo jazde C+E, wymagania, koszty i zapotrzebowanie.

Post autor: Marcinek » 04-06-12, 23:53

Praktycznie jacekn8 wszystko Ci powiedział.
Może nie powiem Ci cen, bo one zależą od regionu, ale potrzebujesz:
Prawo jazdy C, później CE, kwalifikację wstępną pełną, jeśli chcesz jeździć w wieku 19 lat, lub przyśpieszoną, jeśli w wieku 21, kartę kierowcy (nie jest obowiązkiem, ale coraz więcej samochodów już ma cyfrowe tacho, a nie tarczki). Do tego dużo cierpliwości i niestety umiejętności liczenia i kombinowania. Kombinowanie nie po to, żeby łamać przepisy, ale po to, żeby sobie rozplanować czas tak, aby być z nimi w zgodzie. Bo nietrudno jest jechać swoje i nagle się obudzić, że na środku autostrady skończył nam się czas pracy/jazdy.
Do tego, przed samym kursem na Prawo Jazdy polecam odbyć psychotesty. Koszt około 100zł. Niektórzy wydają tysiące na szkolenia, a później niestety nie przechodzą tych badań. A bez nich nie podejmiesz pracy jako kierowca w Polsce. Na pocieszenie powiem, że tylko w Polsce takie badania są wymagane.
Żeby "powalczyć" z tematem truckerki polecam poszukać w Google: AETR, rozporządzenie 561, ustawa o transporcie drogowym. To są najważniejsze przepisy w życiu kierowcy zawodowego.
ReVo pisze:Również wygląda sytuacja rynkowa z tym zawodem? Jak zdobyć doświadczenie?
To zależy. Jednego dnia drukujesz sobie kilkadziesiąt CV, listów motywacyjnych i wyruszasz na podbój firm w swojej okolicy. Każdy jakoś musi zacząć, więc w końcu przyjdzie czas, że Cię przyjmą, ale uprzedzam, z kwiatami nie będą witać. Zazwyczaj jest właśnie tak, że młody jest osiołkiem, a "stary" woźnicą. :) "Stary" mówi, Ty robisz. :)
ReVo pisze:Ktoś pewnie mi odpowie - zdobądź doświadczenie na busach, dostawczakach. A ja odpowiem - w jaki sposób, skoro oni chcą osoby powyżej 25 roku życia...
Nie tylko busy są na tym świecie. Są pizzerie, hurtownie, sklepy. Warto by załapać cokolwiek. Tym bardziej, że, jak mówisz, przejechałeś w swoim życiu 15 tysięcy kilometrów. W kontekście tego, co jeszcze zobaczysz i co zobaczyli inni, to to jest łyżeczka cukru do porannej kawy (bo nawet nie sama kawa).

Trudno Ci odpowiedzieć, czy można, czy nie, czy się uda, czy nie. Jeśli będziesz rozumiał, co masz robić, dlaczego masz robić i jak masz robić, to jedynym i najważniejszym aspektem jest determinacja. Chcieć to móc.
Pozdrawiam :)

ReVo
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 02-06-12, 15:19
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Prawo jazde C+E, wymagania, koszty i zapotrzebowanie.

Post autor: ReVo » 05-06-12, 01:50

Dziękuję ci za taką rzeczową odpowiedź.

Prawa jazdy, ani żadnych testów się nie boję. Psychikę za kierownicą mam dosyć mocną i odkąd jeżdżę (krótko, ale treściwie...) nie miałem sytuacji w której choć trochę bym się zestresował - nawet gdy pewna piękna blondynka przetarła mi zderzak na parkingu gdy przeglądałem gazetę :-)

Ogółem jestem typem kierowcy, który uwielbia pchać się w największe aglomeracje i "najtrudniejsze" skrzyżowania by zdobywać doświadczenie.

Gorzej jest właśnie z rachunkami, obliczeniami gdyż moją piętą achillesową od narodzin jest matematyka - nawet tabliczki mnożenia do stu nie umiem zbyt płynnie...

Myślę, że mimo krótkiego stażu za kółkiem i problemów z matematyką bez problemu zostałbym kierowcą zawodowym, lecz na razie do 21 roku życia mam czas i zobaczę co czas pokaże i jak pozmieniają się przepisy.

Chcieć to móc
Trafne stwierdzenie!

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Prawo jazde C+E, wymagania, koszty i zapotrzebowanie.

Post autor: Marcinek » 05-06-12, 11:45

ReVo pisze:Prawa jazdy, ani żadnych testów się nie boję. Psychikę za kierownicą mam dosyć mocną i odkąd jeżdżę (krótko, ale treściwie...) nie miałem sytuacji w której choć trochę bym się zestresował
To nie o to chodzi. :) Na psychotestach jest sprawdzane np. widzenie stereoskopowe (3 "patyczki" w jakiejś odległości - jeden w stałym miejscu, a dwa trzeba ustawić mniej więcej na równi z tym pierwszym), testy na kojarzenie, logiczne myślenie, porównywanie prędkości, reakcja na oślepienie w ciemni itp. itd. Te badania stwierdzają coś, z czego sam sobie nigdy nie zdawałeś sprawy i na przykład widzenie stereoskopowe jest trudno wyleczyć, o ile w ogóle jest to możliwe.
ReVo pisze:Gorzej jest właśnie z rachunkami, obliczeniami gdyż moją piętą achillesową od narodzin jest matematyka
Moją niestety też. Ale jak zrozumiesz podstawy, to później będzie już tylko z górki. Na nasze szczęście cyfrowe tachografy pokazują nam czas pracy, jazdy, odpoczynku, więc problem jest mniejszy. Warto by na pierwsze kursy wziąć sobie zeszyt i wszystko zapisywać. Naprawdę pomaga.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ