Zimówki, czy opony całoroczne?

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D

Na jakich oponach jeździsz?

Jeżdżę cały rok na letnich
2
7%
Jeżdżę cały rok na zimowych
1
3%
Jeżdżę na oponach całorocznych
4
14%
Zmieniam jesienią opony na zimowe, wiosną na letnie
22
76%
 
Liczba głosów: 29

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Zimówki, czy opony całoroczne?

Post autor: hiob » 02-11-14, 19:22

W USA większość samochodów jest wyposażana w opony wielosezonowe. W Polsce natomiast uważa się powszechnie, że opona uniwersalna nie jest dobra ani w lecie, ani w zimie. Zatem zobaczmy, jak wypadły wielosezonowe opony w teście Auto Świata, w porównaniu z bliżej nieznanymi letnimi i zimowymi oponami.

Oczywiście nikt nie neguje faktu, że dobra i droga opona letnia będzie w lecie lepsza od wielosezonowej, tak, jak tego, że doskonała zimowa opona będzie w zimie się sprawowała lepiej, niż taka uniwersalna. Ale przecież większość osób kupuje to, co najtańsze, a nie Micheliny i Pirelli z górnej półki. Zatem jak dobre wielosezonówki się sprawują w porównaniu do tanich opon zimowych?

http://www.vitay.pl/AutoSwiat/Artykul,T ... 490,1.html

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Myślę, że wniosek jest oczywisty... jeśli nasz dom nie stoi na wysokim wzgórzu i jeśli nie jedziemy co weekend na narty w góry, to Pirelli Cinturato AllSeason 88H, lub Goodyear Vector 4Season 88H, każda z nich za 360 złotych, w rozmiarze 185/60 R 15, jest doskonałym kompromisem dla tych, którym nie chce się jeździć do warsztatu dwa razy w roku na przekładanie opon.
Ostatnio zmieniony 03-11-14, 00:03 przez hiob, łącznie zmieniany 3 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 03-11-14, 00:27

Kilka innych spojrzeń na ten temat. Tire Rack, firma, która sprzedaje opony, a więc której zależy na tym, by kierowcy zmieniali je na zimę, zrobiła swój własny test: Opony wielosezonowe, które są wyposażeniem fabrycznym auta vs dobre opony zimowe. Sam test tylko na ubitym śniegu i, jak nie trudno się domyślić, opony zimowe wypadły zdecydowanie lepiej:

http://www.tirerack.com/videos/index.jsp?video=23

A to test czasopisma Popular Mechanics. Porównują dwa samochody, jeden FWD, drugi AWD i opony wielosezonowe vs zimówki. Trzeba kliknąć na strzałkę z boku obrazka, by zobaczyć wyniki, ale od razu uprzedzę, że najlepiej w zimie mieć AWD i zimówki:

http://www.popularmechanics.com/cars/ho ... on#slide-1

Test przeprowadzony przez Edmunds.com Porównanie opon zimowej, wielosezonowej i letniej' Wynik? Zimówka najlepsza na śniegu, wielosezonowa trochę gorsza, letnia poniżej krytyki. ale na mokrej nawierzchni letnia zdecydowanie najlepiej sobie radzi:

http://www.edmunds.com/car-reviews/feat ... ummer.html

Jaki więc jest końcowy wniosek? Najlepiej być młodym, pięknym i bogatym i zimy spędzać na Karaibach. Ale gdy musimy pozostać w miejscu, gdzie śnieg zawsze pada i corocznie zaskakuje drogowców, to najlepiej założyć dobrej jakości zimowe opony. Jeśli mieszkamy w relatywnie płaskim terenie i jeździmy głównie po mieście, dobre wielosezonowe opony w zupełności wystarczą, a nawet są lepsze od tanich zimówek. Natomiast na pewno najgorszym rozwiązaniem jest pozostanie na letnich oponach, gdyż o ile całoroczne są od zimowych gorsze zaledwie o te 5-20% (gdy porównujemy dobre opony), to letnie na śniegu są nawet gorsze od zimowych o 50-80% i po prostu gdy spadnie śnieg nigdzie na nich nie zajedziemy. No, może są jakieś wyjątki ... na przykład do rowu. :mrgreen:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Forest
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 16-08-13, 12:58
Lokalizacja: Osieczna
Kontakt:

Post autor: Forest » 03-11-14, 14:43

Osobiście nie ufam oponom wielosezonowym. Przynajmniej w polskich warunkach się nie spełniają. Miałem kiedys auto na wielosezonach i się opony wyząbkowały od nie przekładania, więc takie opony również należy przekładać conajmniej raz w roku. Po za tym są głośniejsze i gorzej się kleją do drogi ;)
Wolę jednak zdecydowanie utrzymywać 2 komplety zimówek i letnich, za wymianę z wyważeniem płacę 30 zł, więc to tyle co nic. Porządna zimowa opona świetne trzyma się na śniegu. Aktualnie jeżdżę na Continental TS830 chyba najwyższy "cywilny" model opony zimowej tego producenta i bardzo je sobie chwalę. Proponuję zaopatrywać się przez neta, nawet z przesyłką opony są sporo tańsze niż np w różnych oponiarskich serwisach lub ASO, nawet często 100% różnicy...

Endriu
Przyjaciel forum
Posty: 65
Rejestracja: 28-12-07, 20:22
Lokalizacja: Kasina Wielka
Kontakt:

Post autor: Endriu » 08-11-14, 18:57

Ja osobiscie o wiele wolę opony wielosezonowe bo nie tracę czasu na przekładanie ich na wiosnę ani na jesień mieszkam w górach w Kasinie Wielkiej i mam w Jeepie Liberty wielosezonówki Good Year Wrangler jeśli jest zbyt ślisko wtedy włączam napędy i wszystko. Natomiast na lodzie żadne zimówki nie pomogą jedynie opony z kolcami których w Polsce nie wolno stosować.

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Posty: 637
Rejestracja: 12-07-09, 22:11
Lokalizacja: POLSKA
Kontakt:

Post autor: brunatny » 08-11-14, 23:26

Ja wole w zimie jeździć busem na oponach zimowych ;-) Od kilkunastu lat używamy opon zimowych Michelin .
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

Awatar użytkownika
myszaty
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 01-05-12, 21:44
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: myszaty » 09-11-14, 13:56

Ja jeżdżę na zimówkach, co do wielosezonowych to jakoś nie mam zaufania....

rabiq
Przyjaciel forum
Posty: 50
Rejestracja: 10-04-11, 21:40
Lokalizacja: Nie wiem

Post autor: rabiq » 09-11-14, 22:26

To też zależy gdzie się jeździ, gdybym jeździł tylko po warszawie np to mógłbym mieć całoroczne jak tam odśnieżane dobrze ale na moich mazurskich terenach wolę mieć zimówki, często się jedzie po nieodśnieżonych drogach a ogumienie to podstawa.

piotrekk6
Przyjaciel forum
Posty: 6
Rejestracja: 26-09-13, 09:01
Lokalizacja: Lublin

Post autor: piotrekk6 » 12-11-14, 19:14

Ja się przyznam że skłamałem w ankiecie. Zagłosowałem że jeżdżę w zimie na zimowych a w lecie na letnich. Ostatni rok przejeździłem cały na oponach zimowych, a to dlatego że miał być ich ostatni sezon (bieżnik dobry, ale guma stwardniała) więc po zimie nie zmieniałem ich na letnie. Po suchym asfalcie jeździ się super. Dobra przyczepność i ten pisk w zakrętach :) Ale niestety po deszczu trzeba uważać i trzymać odpowiedni dystans bo można się nieźle przeliczyć (o mało sam się nie przekonałem).

Ale utrzymuję zdanie że w Polsce wypadałoby mieć 2 komplety szczególnie gdy mieszka się na wsi i drogi nie zawsze są idealnie odśnieżone. Ze zmianą nie ma problemu, bo wystarczy 2 komplety felg wtedy zmieniamy sobie samemu i wystarczy przy zmianie podpisać które koło gdzie ma iść i nie trzeba wyważać co sezon.

Awatar użytkownika
Poet of de Fall
Przyjaciel forum
Posty: 290
Rejestracja: 26-07-12, 20:32
Lokalizacja: Warsaw

Post autor: Poet of de Fall » 13-11-14, 15:27

Wybrałem całoroczne i zgadzam się z powyższymi argumentami. Nie dajmy sobie wcisnąć wszystkiego pod przykrywką gadania o bezpieczeństwie o odwoływania się do sumienia. Jak ktoś jeździ spokojnie, to opony sezonowe uważam za zbędny wydatek.

PS Dziwię się, że producenci opon nie wylobbowali jeszcze w Brukseli zakazu opon całorocznych.

Quentil
Przyjaciel forum
Posty: 28
Rejestracja: 02-02-10, 18:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Quentil » 13-11-14, 17:53

W naszym klimacie najlepsze rozwiązanie to całoroczne dobrej jakości oraz myślenie na drodze, tyle wystarczy Obrazek
Ostatnio zmieniony 13-11-14, 17:55 przez Quentil, łącznie zmieniany 1 raz.

bochen
Przyjaciel forum
Posty: 21
Rejestracja: 31-08-14, 12:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: bochen » 16-02-15, 17:55


Awatar użytkownika
koni2305
Przyjaciel forum
Posty: 65
Rejestracja: 27-12-14, 12:10
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: koni2305 » 17-02-15, 06:46

Moje doznania w tej kwestii są takie:
Pierwsze auto Opel Corsa B 1994r. seryjne opony to Michelin Energy całoroczne, jeździłem tym w lecie i w zimie. W zimie nigdy się na tych gumach nie zakopałem, nigdy też nie było problemu z wyjazdem jak potrzebowałem (mieszkam na osiedlu które jest nie odśnieżane standard w zimie to śnieg do dolnej części zderzaka). Po jakimś czasie zachciało mi się studiować (dojazdy do Opola na Polibudę) rodzice kupili zimówki aby było bezpieczniej dojeżdżać padło na Barum Polaris i jakie moje zdziwienie niby zimówki na osiedlu trochę śniegu i trzeba było się wracać po łopatę do domu.
Drugie auto Dodge Durango 2001r. AWD seryjne opony Goodyear Wrangler RT/S całoroczne pierwsza jazda w teren wrąbałem się w błoto po same drzwi już myślałem że nic z tego nie będzie bo bieżnik tych opon nie był jakiś powalający terenowy ale blokada mostów i reduktor robią swoje bez problemu wyjechało. Jako że auto już miało swoje lata to i opony choć bieżnik jeszcze był to już trochę zaczynały pękać więc wymiana na General Grabber AT2 całoroczne dziurkowane z możliwością założenia kolców bieżnik półterenowy 50% szosa, 50% teren. Moim zdaniem trochę za twarde na zimę ale problemów zbytnich nie było jedyna przygoda w górach mokry śnieg po zderzak, napędy, reduktory nie dały rady auto zawiesiło się środkiem.
Trzecie auto Opel Vivaro 2013r. seryjne opony Continental Vanco 2 (moim zdaniem fabryka źle dobrała te opony do tego auta, strasznie szybko się zużyły 40000 i śmietnik, gdyż max. ciśnienie wypisane na oponie to 3,5bar ; zalecane ciśnienie do tego auta to przód 3,8; tył 4,6bar przez to nastąpiło szybkie zużycie). Na zimę zakupiłem Barum Snovanis2 niestety brak możliwości testowania na śniegu bo jest go po prostu brak. Zalecana żywotność to 80000km moje w warunkach nie zimowych wytrzymały 110000km.
Ostatnio zmieniony 17-02-15, 06:48 przez koni2305, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ