Mapy Google online jako nawigacja

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
MRC
Przyjaciel forum
Posty: 396
Rejestracja: 10-02-14, 20:57
Lokalizacja: Śląsk&okolica

Mapy Google online jako nawigacja

Post autor: MRC » 21-12-16, 21:33

Witajcie.
Miałem dziś możliwość rozeznać się z tym jak funkcjonuje nawigacja google online w Polsce. Z racji tego że byłem pasażerem to śledziłem sobie jak to działa na bieżąco. Niestety ta nawigacja szacuje czas korku dość kulawo. Znając bdb pewne odcinki trasy byłem zdziwiony tym jak szacowała czas stania w korku i to ile czasu zyskamy jadąc zalecaną trasą alternatywną. Niewątpliwie jest to fajna i przydatna pomoc w trasie zwłaszcza jeśli jedziemy autostradą, niestety na pozostałych drogach się gubi i zdarza się że wprowadza użytkowników w błąd. Przykład: jedziemy dwupasmową i dwujezdniowa drogą (DK1/E75 "Gierkówka" przed Poczesną), przed nami sygnalizacja świetlna z korkiem ok. 1,6 kilometra. Nawigacja pokazuje że jadąc tą trasą stracimy min. 15 minut i wyznacza nam alternatywną trasę na której zyskamy 6 minut czasu. Jadąc jednak mimo tych wyznaczeń trasą z korkiem finalnie przejeżdżamy ten odcinek w 6 minut i po przejechaniu tego odcinka okazuje się że wg. wyliczeń pierwotnych cel osiągniemy raptem 2 czy 3 minuty później niż wcześniej zakładano. Nawigacja prawdopodobnie gubi się z racji tego że są po 2 pasy w każdym kierunku, a na prawym zazwyczaj stoją wlekące się ciężarówki. Generalnie co rusz nawigacja straszy dłuższym niż ma to miejsce w rzeczywistości staniem w korku i pokazuje alternatywne trasy z minimalnym ruchem jednak w finalnym rozrachunku z bardzo niskimi prędkościami przelotowymi i dodatkowym naddatkiem km względem trasy pierwotnej.

WebTom
Przyjaciel forum
Posty: 34
Rejestracja: 14-02-12, 07:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy Google online jako nawigacja

Post autor: WebTom » 25-12-16, 11:04

Rzeczywiście, trasy czasami dobiera bardzo absurdalnie, przez jakieś dziurawe wsie etc., gdy możnaby jechać drogą krajową. Nie ma natomiast wątpliwości, czy wysłać nas gdzie tylko się da autostradą. W mieście natomiast... Cóż korki pokazuje takimi, jakimi one są, jednak wyliczenia czasu są do kitu. Generalnie korek korkowi nie jest równy. Co z tego, że na trasie wyliczonej przez mapsy jako szybsza, będzie krótkszy korek, jak będzie mniej pasów, czy skrzyżowanie o małej przepustowości, i ten korek rzeczywiście będzie stał. Na mojej trasie korek jest natomiast dłuższy, ale poruszający się i ostatecznie jest szybciej. Jednak co by nie mówić, jak już używam nawigacji, to tylko googli. Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba nic aktualizować (ważna sprawa, gdy producenci samochodów za aktualizacje krzyczą większe pieniądze, niż wartość nowej nawigacji w sklepie), jednak jakieś dane o ruchu drogowym ma (w tym o wypadkach) i jendak mimo wszystko najmniej razy mnie rozczarowała z tych nawigacji, których miałem okazję używać. Warto też zaznaczyć, że można jej za darmo używać jadąc za granicę. Wystarczy tylko ustawić trasę w Polsce, mając internet i potem za żadne skarby nie wyłączyć apki, ani nie próbować nic grzebać przy trasie.

Olasek
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-12-14, 09:42
Lokalizacja: Oakland, CA, USA

Re: Mapy Google online jako nawigacja

Post autor: Olasek » 27-12-16, 09:55

MRC pisze: gubi się z racji tego że są po 2 pasy w każdym kierunku, a na prawym zazwyczaj stoją wlekące się ciężarówki.
Tak, ale to zadne odkrycie, nie znam nawigacji ktora by byla w stanie odroznic poszczegolne pasy i jak sie poruszaja, takich rzeczy jeszcze nie widziano. Wogole sprawy korkow to najtrudniejsza rzecz dla nawigacji i czesto wyniki sa dalekie od optymalnych.

MRC
Przyjaciel forum
Posty: 396
Rejestracja: 10-02-14, 20:57
Lokalizacja: Śląsk&okolica

Post autor: MRC » 28-12-16, 08:47

Olasek może to żadne odkrycie ale w obiektywny sposób próbuję zrozumieć dlaczego mechanizm google wylicza dane w ten sposób. Wpływ stojących na zjazdach do stacji paliw pauzujących troków, czy też i tankujących kieroców też fałszuje dane (do zobaczenia np. tutaj https://www.google.be/maps/place/Poczes ... 62!5m1!1e1 )

ODPOWIEDZ