Europejskie autobusy i tramwaje

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
Awatar użytkownika
Ksebki
Przyjaciel forum
Posty: 120
Rejestracja: 24-10-07, 22:31
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Ksebki » 17-10-10, 20:46

a tu odmiana Jelczyka: http://pokazywarka.pl/mat-jelcz/

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 20-10-10, 06:15

W ramach remanentów jeszcze jakieś fotki z Polski, głównie z Krakowa i Warszawy. Nie jestem pewien, czy się gdzieś nie powtórzę, ale starałem się wyszukać tylko nowe zdjęcia.

Na początek przypadkowa zbieranina autokarów (głównie) turystycznych, różnych marek i w różnym wieku:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 20-10-10, 06:37

Ciąg dalszy autokarów:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Warszawskie metro, dwa rodzaje pociągów, starsze, z Moskwy, Seria 81 i nowe, hiszpańsko-chorzowskie Alstom Metropolis:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Słynna Warszawska Kolej Dojazdowa, pierwsza w Polsce w pełni zelektryfikowana linia kolejowa. Oglądając dzisiejsze niskopodłogowe pociągi i tramwaje aż dziw, jak stromo i wysoko trzeba się było wspinać do tego "superekspresu", znanego jako PaFaWag EN94. A przecież każdego roku miliony ludzi tym podróżuje. Czas by to chyba wysłać na złom i zamienić na jakiegoś Siemensa czy Bombardiera. I prawdę mówiąc zakupiono już jakieś nowoczesne pociągi PESA EN95, ale ja nie miałem okazji ich jeszcze zobaczyć. Na szczęście to cudo techniki rzeczywiście niedługo będzie można zobaczyć tylko w muzeum

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20-10-10, 06:38 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 20-10-10, 07:03

Trochę staroci z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie i trochę fotografii zdjęć starego tramwaju na Mogilską, czyli na "moją ulicę". Niektóre to prawdziwe zabytki, ale np. ten Konstal N nr boczny 26 to ja doskonale pamiętam. Jak byłem dzieckiem, zanim się pojawiły nowoczesne 102N, to był to, obok bardzo podobnego 4N, podstawowy tabor w Krakowie. Co więcej, uważaliśmy je za nowoczesne tramwaje, bo przecież jeździły jeszcze "kowbojki", czyli te naprawdę zabytkowe, poniemieckie wagony, które także są w muzeum. 102N pojawił się dopiero w 1967 roku, gdy miałem już 10 lat i jeździł tylko na nowej trasie do Nowej Huty. Ja wtedy trzy razy w tygodniu sam jeździłem na próby chóru do filharmonii, nie mówiąc o innych okazjach, i N/4N to był mój "chleb powszedni" :mrgreen:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 20-10-10, 07:16

Dwa klasyki. Jelcz "Ogórek" (i czeska Karosa, bo Jelcz był budowany na licencji. To nie była nasza konstrukcja, ale braci Czechów) i San, już nasz, krajowy produkt. Podobno jedyny egzemplarz z trzema oknami z przodu, jaki się zachował. Fotki z Krakowa, ze Zlotu i z Krynicy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Katowicki tramwaj Konstal 116Nd "Karlik"

Obrazek Obrazek Obrazek

PESA 120N w Warszawie:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 20-10-10, 07:30

Ale my w Krakowie zazdrościliśmy tych Ikarusów Warszawie i Katowicom. :-P A dziś wygląda toto jak pojazd z zupełnie innej epoki. Epoki Gierka. :mrgreen:

Obrazek Obrazek Obrazek

Scania. Nowsze warszawskie i starsze z Krakowa, choć i tych nowych Kraków ma kilkanaście:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Autobusy MAN w Warszawie:

Obrazek Obrazek Obrazek

Tramwaj Konstal 13N, lata 1959-69. Był on niemal wyłącznie eksploatowany w Warszawie. Górny Śląsk miał jedynie cztery sztuki, reszta kraju jeździła starymi N/4N :-D

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20-10-10, 07:33 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 20-10-10, 07:49

Konstal 102N "Kanciak", pierwszy szybkobieżny tramwaj, jaki zawitał do Krakowa. Pamiętam, że przejechałem się nim od pętli do pętli, jak tylko się pojawił. Gdzieś w Nowej Hucie na nowym odcinku torów musieliśmy się zatrzymać, bo jakiś człowiek pasł krowy na łące koło torowiska, a ponieważ nie miał na czym siedzieć, stał oparty o płotek rozdzielający tory. Pewnie był też głuchy, albo zasną, bo nie słyszał dzwonka i motorniczy musiał wysiąść i go lekko trącić. :lol: No ale kto to widział tramwaj komuś puszczać przez łąkę! Przez to krowy mało mleka dawały, od takiego stresu. :mrgreen:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ja jestem stary, ale nie aż tak. Tych pojazdów nie pamiętam, ale pamiętam stare szyny pod Bramą Floriańską, którędy podobno te właśnie konne omnibusy jeździły.

Obrazek Obrazek Obrazek

W Krakowie oprócz MPK działa także firma Mobilis, która obsługuje ze dwie linie autobusowe. Ich pojazdy są żółte, a używają Solarisów i takich jak te na zdjęciu autobusów Irisbus Citelis:

Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
racjonalista
Przyjaciel forum
Posty: 175
Rejestracja: 21-05-10, 22:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: racjonalista » 20-10-10, 11:50

To ten Konstal 102N jest dla każdego dostępny? :shock: W sensie, że to w muzeum.
Szukam i nie mogę znaleźć...

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 20-10-10, 17:37

Tak, racjonalista. Stoi sobie wraz z kilkoma innymi zabytkowymi tramwajami w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

kamilm94

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: kamilm94 » 02-12-10, 21:30

Dla mnie podoba się Iveco Euroclass HD ,Volvo 9700, Scania Irizar

kamilm94

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: kamilm94 » 18-12-10, 22:45

Lukasz1985r, to ty też z Białegostoku ?

kamilm94

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: kamilm94 » 18-12-10, 22:49

hiob, Ja uwielbiam Iveco Euroclass HD komfort z jazdy jest niesamowity z tatą jeździłem nim w trasę pracował w Biacomexie http://www5.picturepush.com/photo/a/593 ... /59333.jpg tak właśnie wygląda

Awatar użytkownika
ajw
Przyjaciel forum
Posty: 63
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: syreni gród

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: ajw » 14-01-11, 20:52

hiob pisze:Tramwaj Konstal 13N, lata 1959-69. Był on niemal wyłącznie eksploatowany w Warszawie. Górny Śląsk miał jedynie cztery sztuki, reszta kraju jeździła starymi N/4N :-D
Właśnie sprzedają te tramwaje (200 wagonów). Cena to 0,52 zł/1kg. :)
Ostatnio zmieniony 14-01-11, 21:17 przez ajw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lukasz1985r
Przyjaciel forum
Posty: 365
Rejestracja: 24-11-07, 00:27
Lokalizacja: Białystok PL
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Lukasz1985r » 14-01-11, 21:02

kamilm94 pisze:Lukasz1985r, to ty też z Białegostoku ?
No pewnie że z Białego :-P
Бог сотворил ночь для сна,а идиот фары

Awatar użytkownika
Ksiaze Kaspian
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-01-09, 23:20
Lokalizacja: Jarocin

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Ksiaze Kaspian » 02-02-11, 02:48

hiob pisze:Tramwaj Konstal 13N, lata 1959-69. Był on niemal wyłącznie eksploatowany w Warszawie. Górny Śląsk miał jedynie cztery sztuki, reszta kraju jeździła starymi N/4N
Jeden jest w MPK POZNAŃ. O ile pamiętam wymieniono się z Tramwajami Warszawskimi na kanciaka 102N.
Dopóki żyje na świecie chociaż jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Chrystusa, nie wolno ci spocząć... Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan SDS

ODPOWIEDZ