Europejskie autobusy i tramwaje

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
Awatar użytkownika
Lukasz1985r
Przyjaciel forum
Posty: 365
Rejestracja: 24-11-07, 00:27
Lokalizacja: Białystok PL
Kontakt:

Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Lukasz1985r » 30-12-07, 20:50

Europejskie autobusy z różnych lat. Miejskie , turystyczne , stare i nowe - wszystkie , oraz tramwaje
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Na początek tematu kilka autobusów z Anglii :-D
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 31-12-07, 17:26 przez Lukasz1985r, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dawid
Przyjaciel forum
Posty: 4
Rejestracja: 30-12-07, 21:11

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: dawid » 30-12-07, 21:46

Witam, rano po powrocie z kościoła zauważyłem w SB pomysł o założeniu tematu, a że chwilę później wyjeżdżałem do "Większego miasta" to złapałem aparat i liczyłem na to że spotkam autobusy :-D . Autobusy były, ale warunki nie sprzyjały :-( Zrobiłem kilka fotek, ale zamieszczam dwie, które wyszły lepiej.

ObrazekObrazek
Było kilka Solarisów Urbino, ale albo nie zdążyłem zrobić zdjęcia, albo były za daleko.

Pozdrawiam ;-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 31-12-07, 02:12

A ja dodałem jeszcze tramwaje do tematu. Mamy teraz w Charlotte jeden tramwaj, tzn. jedną linię, obsługiwaną przez tramwaje Siemensa. Zabawne, bo w Krakowie są kanadyjskie tramwaje Bombardier. :-D Ale Siemens ma jakieś zakłady w Charlotte, (produkują tu jakieś generatory dla elektrowni atomowych), więc to zapewne ukłon w ich kierunku. Przysługa za przysługę. Wy będziecie u nas inwestować, my kupimy wasze tramwaje. Nie wiem zresztą gdzie one są produkowane. Krakowskie Bombardiery na pewno nie są przywożone z Kanady, lecz z Niemiec, a najnowsze są nawet montowane w Krakowie.

Ja jednak mam zdjęcia starszych krakowskich tramwajów, marki MAN - Nürnberg GT6, dar Norymbergi dla Krakowa. Zdjęcia te zrobiłem dlatego, że jest na tym tramwaju reklama firmy Hydrosolar, założonej 20 lat temu przez moją siostrę. :-D Nawiasem mówiąc zdumiewające, jak ciche i delikatnie jadące są te pojazdy. Produkowano je w latach 1957-1966, a "nowoczesne" <<akwaria>> Konstal 105N są przy nich jak taczki. Głośne, hałaśliwe i jak jadą, cała okolica drży. Trzecie zdjęcie MANa zrobione chyba przypadkowo. O ile pamiętam, chciałem sfotografować spadające płatki śniegu. :-D

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 07-01-08, 07:08 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Ksebki
Przyjaciel forum
Posty: 120
Rejestracja: 24-10-07, 22:31
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Ksebki » 31-12-07, 13:50

hiob pisze:
Zdjęcia te zrobiłem dlatego, że jest na tym tramwaju reklama firmy Hydrosolar, założonej 20 lat temu przez moją siostrę. :-D
Hmm to ile procent zniżki można dostać na hasło Hiob ;-)
Chętnie zainstalowałbym sobie parę kolektorów słonecznych ale mieszkając w bloku jest to mocno kłopotliwe :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 31-12-07, 16:43

Ksebki pisze: ...

Hmm to ile procent zniżki można dostać na hasło Hiob ;-)
Chętnie zainstalowałbym sobie parę kolektorów słonecznych ale mieszkając w bloku jest to mocno kłopotliwe :-)
Boję się, że w Łomży musisz korzystać z innego sklepu. Hydrosolar chyba aż tam nie sięga. Mają tylko sklepy w południowej Polsce. www.hydrosolar.pl to chyba jest adres ich stronki, a strona z mapą jest tutaj: http://www.hydrosolar.pl/adresy.html Ale jak będziesz w Krakowie, powołaj się na mnie, kto wie. Może coś Ci się uda urwać. :mrgreen:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Lukasz1985r
Przyjaciel forum
Posty: 365
Rejestracja: 24-11-07, 00:27
Lokalizacja: Białystok PL
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Lukasz1985r » 31-12-07, 17:39

Kilka autobusów z dzisiejszego dnia :-D Białystok
ObrazekObrazekObrazek
Turystyczne - WANHOOL , SETRA , MERCEDES
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Miejskie autobusy - 3x Man i JELCZ
ObrazekObrazekObrazek
Podmiejskie autobusy - AUTOSAN

Gość

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Gość » 01-01-08, 19:57

To ja dokładam do kolekcji nastepne:
Ikarus "solówka", Jelcz, Neoplan i Solaris.
Niestety aura nie sprzyja i brudne autobusy gorzej się prezentują :-(
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 02-01-08, 05:57

Autosan, Ikarus...aż się łza w oku kręci. Te Autosany są jeszcze produkowane? Widać ich sporo, a to przecież konstrukcja jeszcze z moich czasów w PRL-u. I gdzie są ogórki? Wiem, że już Jelcz ogórek nie trafia się jako użytkowy autobus, ale tego tyle było, że przecież gdzieś muszą być jakieś stare egzemplarze pod płotem?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Lukasz1985r
Przyjaciel forum
Posty: 365
Rejestracja: 24-11-07, 00:27
Lokalizacja: Białystok PL
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Lukasz1985r » 02-01-08, 11:02

hiob pisze:Te Autosany są jeszcze produkowane?
Z tego co wiem to były jeszcze nie dawno produkowane , być może nadal są .
hiob pisze:Widać ich sporo,
Nadal bardzo popularny autobus podmiejski nie tylko u nas , na Łotwie dużo ich jezdzi ( takich jak ten z lewej http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d85 ... 26bf4.html nowszych modeli )
hiob pisze:gdzie są ogórki? Wiem, że już Jelcz ogórek nie trafia się jako użytkowy autobus, ale tego tyle było, że przecież gdzieś muszą być jakieś stare egzemplarze pod płotem?
A właśnie jutro jadę tam gdzie stał ogórek pod płotem - mam nadzieje że nadal tam jest :-D

SnowmanPL
Przyjaciel forum
Posty: 17
Rejestracja: 24-10-07, 22:35
Lokalizacja: Barczewo, Warmińsko-Mazurskie [PL]

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: SnowmanPL » 02-01-08, 12:10

Autosany ciągle są produkowane, z tym że oczywiście w nowocześniejszej formie niż kiedyś :) I całkiem przyjemnie się nimi podróżuje :)

Awatar użytkownika
Harry_man
Przyjaciel forum
Posty: 48
Rejestracja: 24-10-07, 22:28

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Harry_man » 02-01-08, 14:42

hiob pisze:Autosan, Ikarus...aż się łza w oku kręci.
Nadal wszędzie ich pełno ;) I to nie nowych konstrukcji, a tych które właśnie Ty pamiętasz z czasów PRL :)
hiob pisze:Te Autosany są jeszcze produkowane?
W zasadzie nie są. Obecnie można je spotkać w takiej formie:
http://www.autosan.com.pl/img/autobusy/ ... mp%201.jpg
http://www.autosan.com.pl/img/autobusy/ ... mp%202.jpg
http://www.autosan.com.pl/img/autobusy/Smyk.JPG
Zdjęcia z oficjalnej strony autosana.

Ale to już całkiem co innego. Nie wiem jak pod względem konstrukcji nadwozia, ale silniki i klimat we wnętrzu są całkiem inne. Te stare są niesamowicie wygodne i czuć, że "mają duszę" :mrgreen: Te nowe są bardzo twarde, ciasne i nijakie.
hiob pisze:Wiem, że już Jelcz ogórek nie trafia się jako użytkowy autobus, ale tego tyle było, że przecież gdzieś muszą być jakieś stare egzemplarze pod płotem?
Praktycznie niespotykane. Przez ostatnich kilka lat nie widziałem żadnego na oczy (na żywo). I szczerze mówiąc wcale nie żałuję :) Swoje przejeździłem jelczami M11 (a to przecież nowoczesny sprzęt w porównaniu do ogórka) i za współpracę dziękuję. Oddychanie spalinami nie należy do przyjemnych doświadczeń, a nieodłącznie kojarzy mi się ze starymi konstrukcjami jelcza :-/
Ostatnio zmieniony 02-01-08, 17:18 przez Harry_man, łącznie zmieniany 1 raz.

Gość

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Gość » 02-01-08, 15:31

hiob pisze:Autosan, Ikarus...aż się łza w oku kręci.
Oj tak. Kojarzą się nam z dzieciństwem. A pamietasz Hiob "ogórki" PKS z doczepioną "ogórkową" przyczepką pasażerską ? ;-). A po Krakowie jeździły ogórki przegubowce ?
My z kolegami z klasy zawsze okupowalismy " przegub" :-) Teraz się czasy zmieniły i po Krakowie (zdjęcie "obce" ale nie mogłem sobie odmówić :-) jeżdżą piękne, bo polskie :-), Solarisy http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:So ... oIII18.jpg

Dzięki za zdjęcia tramwajów z Charlotte. Piękne maszynki. No i autobusy z uchwytami na rowery- rewelka. W polskich realiach trzeba by było dobrze patrzeć na swój rower ;-) W Warszawie uruchomiono przy wsparciu funduszy europejskich wyremontowaną linię- łącznie z wymianą torowisk i ludzie się skarżą, że wcale nie jest tak cicho. Wagony krajowe, PESA. Muszę się wybrać na rekonesans i zdać relację :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: hiob » 02-01-08, 15:47

Harry_man pisze: ... Obecnie można je spotkać w takiej formie:
Dzięki za info. Powtórzę prośbę o niewklejanie dużych zdjęć i o nie wklejanie zdjęć z innych stron, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Link wystarczy. Zawsze też podawajcie źródło zdjęć nie waszego autorstwa. Dziękuję za zrozumienie.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
dawid
Przyjaciel forum
Posty: 4
Rejestracja: 30-12-07, 21:11

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: dawid » 02-01-08, 16:03

Co do Autosanów to wiem, że są nadal produkowane, moim zdaniem to jak na tak wiekową konstrukcję to są to autobusy dobre ;) Jakiś czas temu jechałem takim na wycieczkę na lodowisko i fajnie się jechało, tylko trochę buja.
Te fotki nowych wersji co kolega pokazał to ja nie widziałem, ale widziałem takie plastikowate co z tyłu miały światła takie kwadratowe w słupku pionowym a przód prawie bez zmian no i nowe fotele <nie wygodne>.

A o ogórkach czasami w TV wspomną ;)

Awatar użytkownika
Lukasz1985r
Przyjaciel forum
Posty: 365
Rejestracja: 24-11-07, 00:27
Lokalizacja: Białystok PL
Kontakt:

Re: Europejskie autobusy i tramwaje

Post autor: Lukasz1985r » 03-01-08, 12:25

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
______ JELCZ ________________________ MAN ________________ Zajezdnia autobusowa ________________ MAN __________________
Chciałem dzisiaj zrobić zdjęcia dla Jelcza " ogórka " ale już go tam nie było :-| chyba pojechał w ostatnią trasę - na złom :-( Ale za to są takie zdjęcia z miasta ;-)
ObrazekObrazek
______ IKARUS ____________ JELCZ _______

ODPOWIEDZ