M.A.N

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: M.A.N

Post autor: rower » 17-01-10, 14:40

Ja zadam pytanie może trochę dziwne. Markę Man czyta się po prostu man czy em a en. Bo z tym em a en się spotkałem w telewizji w programie na osi. Powiedzcie jak to jest.

kamilliverpool
Przyjaciel forum
Posty: 86
Rejestracja: 17-10-09, 09:55
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: M.A.N

Post autor: kamilliverpool » 17-01-10, 19:58

em a en jest poprawnie ale większość mówi man. Tak samo jak ze słowem ,,tir" niby nie ma takiego pojazdu jak ,,tir" ale dużo osób używa tego terminu.

Awatar użytkownika
rower
Przyjaciel forum
Posty: 172
Rejestracja: 06-02-09, 21:25
Lokalizacja: Sanok

Re: M.A.N

Post autor: rower » 17-01-10, 20:07

Dzięki oto mi chodziło.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: hiob » 19-01-10, 02:48

kamilliverpool pisze:... Tak samo jak ze słowem ,,tir" niby nie ma takiego pojazdu jak ,,tir" ale dużo osób używa tego terminu.
Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Pisałem już o tym parokrotnie na forum. Słowo "tir" jest już pełnoprawnym polskim słowem, oznaczającym duży samochód ciężarowy. Konkretnie Słownik Języka Polskiego PWN podaje taką definicję:
TIR, tir «duży samochód ciężarowy służący do przewozu towarów na trasach międzynarodowych»
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

premier
Przyjaciel forum
Posty: 58
Rejestracja: 24-10-07, 22:34
Lokalizacja: POLSKA,TYCHY

Re: M.A.N

Post autor: premier » 24-01-10, 15:49

hiob pisze:
Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Pisałem już o tym parokrotnie na forum. Słowo "tir" jest już pełnoprawnym polskim słowem, oznaczającym duży samochód ciężarowy. Konkretnie Słownik Języka Polskiego PWN podaje taką definicję:
TIR, tir «duży samochód ciężarowy służący do przewozu towarów na trasach międzynarodowych»
Tak to prawda jezykonawcy wprowadzili juz to slowo do Slownika Jezyka Polskiego PWN, ale tez juz to kiedys pisalem, ze zle to troche zinterpretowali bo prawidlowo powinno byc:

1) skrot literowy TIR z jez.fran -oficjalny skrót TIR, od fr. "Transports Internationaux Routiers", i tutaj moze byc nawet maly samochod dostawczy o ladownosci 0,5t wykonujacy transport miedzynarodowy pod tz.oslona karnetu TIR, i w takim wypadku mala furgonetka staje sie tez TIRem.

2) a slowo tir pisane z malej litery powinno pisac prosto i zwiezle - potoczne nazywany samochod ciezarowy, , ot cala filozofia.

UZASADNIENIE: Kierowca jadacy furgonetka pod oslona tz. karnetu TIR zobowiazany jest do umieszczenia zgodnie z konwencja niebieskiej tabliczki z bialym napisem TIR,z przodu i tylu pojazdu, ktos niezaznajmiony z tematem, ale wyksztalcony na Slowniku PWN pomysli sobie - no facet niezle zbzikowal i na Forda Transita przywalil sobie tabliczke, zeby sobie podniesc moze swoje ego??

Druga sprawa to to ze dla zwyklego kazdego przechodnia na ulicy kazda ciezarowka to tir, nawet ta ktora wozi wegiel wokol komina, ale jest duza i ciezka, i smrodzaca spalinami,
tak wiec definicja w slowniku mija sie z prawda.

Ale coz jestem tylko zwyklym szoferakiem, i nie mam na to wplywu:)
Ostatnio zmieniony 24-01-10, 16:05 przez premier, łącznie zmieniany 1 raz.
"A DROGA DŁUGA JEST, NIE WIADOMO CZY MA KRES"

kamilliverpool
Przyjaciel forum
Posty: 86
Rejestracja: 17-10-09, 09:55
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: M.A.N

Post autor: kamilliverpool » 25-01-10, 10:43

Ja tam i tak o wiele bardziej wolę słowo ,,ciężarówka" takie moje przyzwyczajenie ;D

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: hiob » 26-01-10, 08:40

premier pisze:
Tak to prawda jezykonawcy wprowadzili juz to slowo do Slownika Jezyka Polskiego PWN, ale tez juz to kiedys pisalem, ze zle to troche zinterpretowali bo prawidlowo powinno byc...
Hehe, prawdę mówiąc troszkę mnie rozbawiłeś. Może tak powinno być, jak piszesz, ale język nigdy się nie rządził żadnymi prawami logiki. On się rządzi swoimi prawami, które wcale logiczne nie są. A PWN jest na tyle prestiżową instytucją, że ufam, że podają oni oficjalne zasady poprawnej polszczyzny, nie swoją, redakcyjną interpretację. Dla tego ja ich uważam za autorytet w tej dziedzinie.

Co oczywiście nie znaczy wcale, że w pewnych przypadkach ja nie wiem lepiej. Na przykład powszechnie używam tu słowa "truck" i "trucker", których nie ma w Słowniku Języka Polskiego PWN. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Sterciu
Przyjaciel forum
Posty: 2
Rejestracja: 18-03-10, 21:04
Lokalizacja: Polska

Re: M.A.N

Post autor: Sterciu » 18-03-10, 22:33

Ciut mniejsza cięzarówka ale chyba tez nie powinno jej zabraknac w tym temacie ;).

Jakiś czas temu takim oto się poruszałem z przyczepą (tandem).


MAN TGL 12.240

Czyli o Dopuszczalnej Masie Calkowitej 12 Ton
240 Koni Mechanicznych

Obrazek

Wnętrze.
Jakość zdjęć niestety kiepska ponieważ robiona telefonem komórkowym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18-03-10, 23:03 przez Sterciu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kapsiu
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 03-02-10, 20:32
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: Kapsiu » 20-04-10, 18:26

Kilka osób chciało zobaczyć Mana, którym drogi naszego pięknego kraju przemierza mój tata.
Jest to Man F2000 z 1995r, Jest brudny bo to fotki zrobione przed Świętami Wielkanocy, a wtedy był okres bardzo ciężkiej harówki. Zazwyczaj tata jeździ z "firanką" ale było trasa że trzeba było pojechać z tzw. "podpłotówką" ponieważ naczepa taty miała remont hamulcy, a właściwie ich resztek. Może to auto nie jest ładne, ale ma piękny glang, stosunkowo mało pali, i jak to mawia mój staruszek "Ma duszę..." Pozatym tata już się najeździł ładnymi autami, międzyinnymi: jeździł Manem TGA nówka 2006r... Dafem 95XF (najlepiej wspomina to autko) MB actrosem...
Obrazek
Obrazek

Możeci zobaczyc to auto na mojm kanale YouTube http://www.youtube.com/user/Kapsiutrans

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: hiob » 22-04-10, 03:59

Kapsiu, autko piękne. Pozdrów tatę. A na przyszłość, proszę, na forum wklejaj tylko miniaturki. Wymagania regulaminu. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Misiek105
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 13-04-08, 12:23
Lokalizacja: Starzyny [SZA]
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: Misiek105 » 01-05-10, 22:31

[center]Nadeszła i na mnie pora, aby pochwalić się sprzętem :D

Marka/Model: MAN TGX
Rocznik: 2010
Przebieg: plus, minus 10000km
Moc: 540KM
Emisja spalin: Euro 5
Kabina: XLX
Konfiguracja: 6x2


Dodatkowe wyposażenie :
ABS, el. szyby, el. lusterka, klimatyzacja, wspomaganie kierownicy, ogrzewanie postojowe, lodówka, komputer pokładowy, radio CD/MP3, CB President Harry II, manualna skrzynia biegów, retarder, oryginalne sygnały pneumatyczne.
Jak sobie przypomnę co jeszcze ma, bo ma dużo tego to napiszę, bo nie idzie spamiętać :)

Naczepka jaką ciąga to FAYMONVILLE typu TELE. O naczepie napiszę kiedy indziej :mrgreen:


ObrazekObrazekObrazek

LEW JEST TYLKO JEDEN! :mrgreen: [/center]

Awatar użytkownika
Misiek105
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 13-04-08, 12:23
Lokalizacja: Starzyny [SZA]
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: Misiek105 » 16-05-10, 00:25

[center]Wybaczcie, że post pod postem, ale nikt nie pisał.
Taki mały up ;)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

I opis jeszcze nie prezentowanego Lwa.

Marka/Model: MAN TGX
Rocznik: 2008
Przebieg: ?
Moc: 440KM
Emisja spalin: Euro 4
Kabina: XLX
Konfiguracja: 4x2 LowDeck


Autko gości w firmie od lutego jak dobrze pamiętam. Rocznik jest z tego względu 2008 ponieważ firma Trans Glob Częstochowa zamówiła kilkadziesiąt MANów, ale z powodu upadku nie zdążyła ich odebrać i stały 2 lata. Los chciał, że jeden z nich znalazł miejsce w Transymie.
Przed odbiorem, auto przeszło w serwisie MANa wymianę oleju, filtrów i taki ogólny przegląd.
Obrazek

Fota nie grzeszy jakością, ale niebawem będzie lepsza ;)[/center]

Awatar użytkownika
Misiek105
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 13-04-08, 12:23
Lokalizacja: Starzyny [SZA]
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: Misiek105 » 08-10-10, 21:09

Znalazłem dwa zdjęcia w navigacji jak Manik przewoził rzeźbę Św. Jakuba do kościoła w Częstochowie w Aleje :)
Zdjęcia kiepskie, bo robione navigacją :oops:

ObrazekObrazek

Z racji tego, że MANikowi pykło już 60000km to pora coś było mu podarować jak i sobie w prezencie :mrgreen:

Oczywiście łapacz snów :)

Obrazek

Narożniki i zasłonki małych szybek :)

ObrazekObrazek

Pokrowcem też się nie chwaliłem. Jest już od czerwca :)

Obrazek

Obecnie to pojazd flagowy firmy :)

Bardzo spodobał mi się ten MAN'ik jak każdy, ale ten taki golutki i bielutki wygląda miodzio. Zdjęcie robione na Mulhouse (F)
Obrazek

Awatar użytkownika
Lukasz1985r
Przyjaciel forum
Posty: 365
Rejestracja: 24-11-07, 00:27
Lokalizacja: Białystok PL
Kontakt:

Re: M.A.N

Post autor: Lukasz1985r » 12-10-10, 18:08

Misiek105 pisze:Pokrowcem też się nie chwaliłem. Jest już od czerwca :)
Pokrowiec bardzo ładny ale bardziej pasowało by żeby siedziała tam prawdziwa pani :-D :-P
Бог сотворил ночь для сна,а идиот фары

SebcioTGX
Przyjaciel forum
Posty: 15
Rejestracja: 11-02-10, 10:31
Lokalizacja: Poland

Re: M.A.N

Post autor: SebcioTGX » 28-11-10, 20:22

To ja wrzucę mojego autorstwa zdjęcia. ;-)
MAN TGM
Obrazek
Mój były MAN TGA XLX
Obrazek
MANy TGA 8x4
Obrazek
MAN F90 8x4
Obrazek

ODPOWIEDZ