Mack

Opisy i zdjęcia amerykańskich trucków i fotoreportaż z mojej podróży dookoła Stanów Zjednoczonych. Zapraszam, miejsca sporo. :-D
Mihu
Przyjaciel forum
Posty: 12
Rejestracja: 10-11-07, 20:42
Lokalizacja: dolny śląsk (PL)

Re: Mack

Post autor: Mihu » 22-04-08, 14:28

Jakiś czas temu wspominałem o MACK'u FM stojącym na jednym ze złomów nidaleko DK2. Otóż ostatnio kiedy wracałem z trasy do Torunia postanowiłem zajechać na złom, na którym auto stoi. Jest to przy trasie nr 25 w Koninie, wylot na Kalisz.

Kilka zdjęć:

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Myślałem, że podczas wizyty zastanę właściciela. Niestety nie było go. Udało mi się jednak zdobyć numer telefonu i ucięliśmy sobie krótką pogawędkę na temat tego wspaniałego pojazdu. Dowiedziałem się, że został wyprodukowany w 1968 roku (niestety nie ustalono czy pochodzi z fabryki w USA czy w Iranie). Wszystkie podzespoły w samochodzie są oryginalne. Silnik MACK (prawdopodobnie Maxidyne - 306KM) z hamulcem silnikowym (Dynatard) pali "na dotyk", skrzynia biegów (z podwójnym lewarkiem) oraz układy pneumatyczny i hamulcowy są w pełni sprawne. Samochód jeździ (chociaż obecnie głównie po terenie złomowiska przeciagając na naczepie podczołgowej inne, mniej cenne "zabytki"). Jego największym wrogiem jak widać na zdjęciach jest rdza. Zaskakuje ogromna ilość oryginalnych detali, są chyba wszystkie emblematy i znaczki... Wystrój wnętrza szoferki pokazuje, że pojazd nie jest raczej modelem podstawowym. Skórzana podsufitka, eleganckie, luksusowe fotele, obszyta czerwoną skórą kierownica, drewnopodobna okleina deski rozdzielczej to tylko niektóre elementy wyposażenia. Do Polski samochód trafił z Niemiec, gdzie normalnie pracował, świadczyć o tym mogą np. dostosowane do przepisów europejskich światła. Samochód można odkupić!
Ostatnio zmieniony 23-04-08, 08:10 przez Mihu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pekaes - 50 lat i zawsze na czas!

"1958 - 2008... Od zawsze do wszędzie!"

"Triomphe des turbos!" 1978, Berliet

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 22-04-08, 16:08

Dzięki, Mihu, zdjęcia rewelacyjne. Ciekawa wersja, bo i podwyższony dach i cofnięta przednia oś wskazują albo na inne niż amerykańskie pochodzenie auta, albo na to, że ktoś dość sporo je przerobił. Nie widziałem w Stanach takiej wersji.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Mihu
Przyjaciel forum
Posty: 12
Rejestracja: 10-11-07, 20:42
Lokalizacja: dolny śląsk (PL)

Re: Mack

Post autor: Mihu » 23-04-08, 08:07

hiob pisze:Dzięki, Mihu, zdjęcia rewelacyjne. Ciekawa wersja, bo i podwyższony dach i cofnięta przednia oś wskazują albo na inne niż amerykańskie pochodzenie auta, albo na to, że ktoś dość sporo je przerobił. Nie widziałem w Stanach takiej wersji.
Szukałem informacji na temat tych samochodów w sieci i wśród znajomych z zagranicy. W końcu udało mi się uzyskać pewne dane od pasjonata z Francji. Jest to absolutnie fabryczny pojazd, produkowany (zarówno w USA, jak i Iranie) na eksport do krajów Europy. Na potwierdzenie zamieszczam zdjęcie z folderu reklamowego. Pojazd jeszcze ciekawszy ze względu na swoją konfigurację... Jednak podwozie 6x4 z zabudową nie jest zbyt popularne kiedy mówimy o samochodzie z, bądź co bądź, amerykańskim rodowodem ;-)

Obrazek
Pekaes - 50 lat i zawsze na czas!

"1958 - 2008... Od zawsze do wszędzie!"

"Triomphe des turbos!" 1978, Berliet

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 11-05-08, 17:45

Mack Vision:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 20-05-08, 07:48

Mack CHN 613

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 24-05-08, 15:23

Mack Granite wywożący kontenery ze śmieciami:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 04-06-08, 03:53

Jakieś starsze pojazdy spotkane w drodze:

Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Marcin trucker
Przyjaciel forum
Posty: 8
Rejestracja: 25-05-08, 16:42
Lokalizacja: Lubiewo

Re: Mack

Post autor: Marcin trucker » 11-06-08, 19:36

Siemano!!!!!

Jestem fanem tych takich starych ciężarówek, są po prostu zajefajne ;-)] . :lol:



a tak po za tym to zazdroszczę ci!!!!!!!!


Też chciałbym jeździć tak jak ty ;-)
Ostatnio zmieniony 29-06-08, 16:02 przez Marcin trucker, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 28-06-08, 06:50

Marcin trucker pisze:... są po prostu zaje****....
Wybacz, ale za takie słownictwo można wylecieć z tego forum. Nie można tego jakoś inaczej określić? "Zajefajne" na przykład? Żadne wulgaryzmy nie będą tu tolerowane.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 09-08-08, 21:38

"Wrecker" na bazie modelu "B" gdzieś w New Jersey:

Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 05-10-08, 01:22

Ładnie utrzymany Mack SuperLiner:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 05-10-08, 01:42

Stary wóz strażacki marki Mack:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 24-10-08, 18:11

Mack Pinnacle. Kilka egzemplarzy spotkanych w truckstopie w Portland, Or:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jego poprzednik, Mack Vision:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 31-10-08, 18:56

Mack "B" gdzieś w Pensylwanii:

Obrazek

A ten zobaczony w High Point, NC. Byłby jak znalazł na dzisiejsze czasy, aerodynamika chyba lepsza niż dzisiejszych trucków tej marki :mrgreen: :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Mack

Post autor: hiob » 23-02-09, 01:35

Kilka Macków sfotografowanych w Troy, Alabama. Niektóre całkiem rzadkie. Prawdę mówiąc nie pamiętam, bym kiedykolwiek wcześniej widział np. taki model, jak Mack H67:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Albo inna rzadkość, Mack L:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Natomiast Mack B spotykany jest dość często. Nie na drogach, ale na złomowiskach. Jest to także często restaurowany model, więc widać je w muzeach i na pokazach.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ