Co to za roślina?

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Co to za roślina?

Post autor: hiob » 25-07-09, 19:06

Już pytałem o to rok temu, ale nikt nie potrafił prawidłowo odpowiedzieć. To krzak, który ma około 3 m wysokości, z ziemi wyrasta kilka łodyg, zabarwionych czerwonawo. Ma kiście owoców przypominających drobne winogrona. Są najpierw zielone, a dojrzałe są zupełnie czarne. W ubiegłym roku zjadłem jeden taki owoc i żyję. Mam wielką ochotę zjeść ich więcej, ale nie jestem pewien, czy to nie jest trujące w większych ilościach. :mrgreen:

Myślę, że w tamtym roku wyrastała tylko jedna łodyga, która w zimie uschła, a teraz z tego samego miejsca wyrosło ich kilka. Przegapiłem gdy to badziewie kwitnęło, więc nie ma zdjęć kwiatków. Owoce są drobne, wielkości borówki, czy porzeczki, ale nie tak gęsto siebie rosną jak porzeczka. Kiście przypominają trochę winogrona, ale same owoce są znacznie drobniejsze. Zresztą na zdjęciach to najlepiej widać.

Ma ktoś jakiś pomysł? :-/ Dzięki za pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Lipton
Przyjaciel forum

Re: Co to za roślina?

Post autor: Lipton » 26-07-09, 03:03

Hiobie powiem tak wygląda to jak Cissus verticillata ,ale nie jestem pewien ,Cissusów jest około 350 gatunków są to rośliny z rodziny winoroślowatych ale nie mam pojęcia czy są jadalne ,a tak a propo smaczne to jest???

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Re: Co to za roślina?

Post autor: hiob » 26-07-09, 08:46

Lipton, dzięki za pomoc. Co prawda nie udało Ci się trafić, ale już znalazłem. Nie sam oczywiście, zamieściłem ten post na kilku forach ogrodniczych i ktoś mi znalazł właściwą roślinę. Jest to szkarłatka amerykańska (phytolacca americana) i można o niej przeczytać np. tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkar%C5%8 ... a%C5%84ska

Prawdę mówiąc cała roślina jest trująca, jagody, kłącza i liście. Dobrze więc, że spróbowałem tylko jeden owoc. Mogłoby się tu naprawdę okazać, że łakomstwo bywa szkodliwe. :mrgreen:

Nawiasem mówiąc mój własny szwagier, wielki znawca drzew, krzewów i innych roślin, też nie potrafił prawidłowo odgadnąć co to za badziewie. Nie jest to zbyt znana i popularna roślina, zwłaszcza w Europie, ale okazuje się, że niektórzy ją uprawiają. Jako roślinę ozdobną, a także dla jej owoców i pędów. Można bowiem, po ich ugotowaniu ( w kilkakrotnie zmienianej wodzie), pozbyć się trujących związków i wtedy nadaje się do jedzenia. Ja jednak nie będę próbował. :-D
Lipton pisze:...a tak a propo smaczne to jest???
Jak każdy owoc zakazany :-D Soczysty, słodki, lekko cierpki, pozostawił lekko gorzkawy posmak. Ale zjadłem tylko jedną jagódkę i to rok temu, więc nie wiem, czy można do końca polegać na mojej pamięci. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 26-07-09, 08:51 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ