HOŁD RUSKI

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
noOne

HOŁD RUSKI

Post autor: noOne » 18-11-11, 10:34

nie wiem czy pamiętacie takie historie, mnie tego w szkole nie uczyli..
do dnia dzisiejszego Rosja jest naszym lennikiem, nigdy tego nie wykupili
Hołd Ruski. Największy triumf Rzeczypospolitej

Józef Szaniawski

Dokładnie 400 lat temu – 29 października 1611 r. na Zamku Królewskim w Warszawie miał miejsce hołd ruski – największy triumf w całych dziejach Polski. Ze względu na okoliczności tego epokowego wydarzenia hołd ruski został wymazany całkowicie z naszej historii jeszcze przez cenzurę carską w XIX wieku, a komunistyczna cenzura PRL podtrzymała tamten rosyjski zapis. Hołd ruski i data 29 października 1611 r. nie istnieją nie tylko w podręcznikach, encyklopediach, książkach, ale zostały wymazane celowo ze świadomości i pamięci narodowej Polaków. To najdłużej istniejąca biała plama dziejów Polski, nadal skutecznie utrzymywana przez agenturę rosyjską w Polsce, historyków złej woli oraz przez polityczną poprawność!

Hołd ruski

29 października 1611 r. wielki wódz i mąż stanu hetman Stanisław Żółkiewski, zdobywca Moskwy, przywiódł do Warszawy wziętych do niewoli wrogów Polski. Byli to car Rosji Wasyl IV, jego żona caryca Katarzyna, dowódca armii rosyjskiej – wielki kniaź Dymitr oraz następca moskiewskiego tronu wielki książę Iwan. U wylotu Krakowskiego Przedmieścia na plac Zamkowy został z rozkazu króla wybudowany łuk triumfalny. Na ulicę wyległy tysiące warszawiaków i gości przyjezdnych z całej Polski, aby z bliska obejrzeć wziętego do polskiej niewoli Wasyla IV, który sam siebie tytułował – car i samowładca całej Rosji. Pod łukiem triumfalnym przejechał najpierw zwycięski wódz i hetman Stanisław Żółkiewski, za nim inni dowódcy wojska polskiego, zwycięscy żołnierze, a na końcu car i jeńcy rosyjscy. W konwoju i pod eskortą polskich dragonów przez Krakowskie Przedmieście zostali doprowadzeni na Zamek Królewski, gdzie na uroczystej sesji zebrał się wspólnie Sejm i Senat Rzeczypospolitej. Obecni byli wszyscy posłowie i senatorowie, a także większość biskupów i wojewodów oraz najważniejsi politycy i dowódcy wojskowi. Na tronie zasiadł król w asyście prymasa Polski i kanclerza wielkiego koronnego. Jednak najważniejszą osobą był wybitny mąż stanu, wódz i polityk Stanisław Żółkiewski, wtedy hetman polny koronny. To on właśnie doprowadził rosyjskich jeńców przed majestat Rzeczypospolitej i osobiście ich prezentował na środku Sali Senatorskiej Zamku. Żółkiewski w mądrym, pięknym i niezwykle ludzkim przemówieniu polecił jeńców łaskawości zwycięskiej Rzeczypospolitej, prosił, aby okazać im miłosierdzie. Miało to szczególne znaczenie w kontekście tego, że sam Wasyl IV był przekonany, iż oddany zostanie pod topór kata, tak jak było to w tradycji politycznej i zwyczaju w Moskwie!
Przemawiając w imieniu króla, podkanclerz Feliks Kryski przypomniał, że to Rosjanie napadli na Polskę pierwsi, wykorzystując wewnętrzne konflikty w Rzeczypospolitej, tzw. rokosz: "Bywało siła triumfów, bywało za pradziadów naszych siła zwycięstw (…) ale hospodara moskiewskiego tu stawić, gubernatora ziemi wszystkiej przyprowadzić, głowę i rząd państwa moskiewskiego tego panu swemu i Ojczyźnie oddawać, to dopiero dziwy, nowina, męstwo rycerstwa (…) sama sława!".
Nastąpił moment kulminacyjny – oczekiwany przez wszystkich hołd ruski. Car Rosji schylił się nisko do samej ziemi, tak że musiał prawą dłonią dotknąć podłogi, i sam pocałował środek własnej dłoni. Następnie Wasyl IV złożył przysięgę i ukorzył się przed majestatem Rzeczypospolitej, uznał się za pokonanego i obiecał, że Rosja nigdy już więcej na Polskę nie napadnie. Dopiero po tej ceremonii król Polski Zygmunt III Waza podał klęczącemu przed nim rosyjskiemu carowi rękę do pocałowania. Z kolei wielki kniaź Dymitr, dowódca pobitej przez wojsko polskie pod Kłuszynem armii rosyjskiej, upadł na twarz i uderzył czołem przed polskim królem i Rzecząpospolitą, a następnie złożył taką samą przysięgę jak car. Wielki kniaź Iwan też upadł na twarz i trzy razy bił czołem o posadzkę Zamku Królewskiego, po czym złożył przysięgę, a na koniec rozpłakał się na oczach wszystkich obecnych. W trakcie całej ceremonii hołdu na podłodze przed zwycięskim hetmanem, królem i obecnymi dostojnikami Rzeczypospolitej leżały zdobyte na Kremlu rosyjskie sztandary, w tym najważniejszy – carski, ze złowieszczym czarnym dwugłowym orłem.
Ceremonia hołdu ruskiego zakończyła się uroczystą Mszą św. w sąsiadującym z zamkiem kościele św. Jana (obecnie bazylika archikatedralna), zwanym wówczas kościołem Rzeczypospolitej.
Natychmiast po zakończeniu ceremonii hołdowniczych w stolicy Polski car Wasyl IV, i pozostali jeńcy, potraktowani z szacunkiem, zostali przewiezieni do zamku w Gostyninie k. Płocka. Już wkrótce, w 1612 r., wszyscy zostali w tajemniczych okolicznościach zamordowani przez rosyjską agenturę działającą w Polsce. Kamaryla moskiewskich bojarów, rządząca na Kremlu, pozbyła się władcy Rosji, który był w rękach Polaków. W ten sposób mogła ona wpływać na politykę Kremla. Poza tym dopóki Wasyl IV żył, bojarzy nie mogli wybrać nowego cara. Dlatego poszlaki wskazują, że jednym z inicjatorów zgładzenia Wasyla IV był założyciel nowej carskiej dynastii Michaił Romanow, od 1613 r. rządzący na Kremlu.

Cały artykuł można przeczytać w "Niedzieli" nr 44/2011
http://www.youtube.com/watch?v=awzGsP3uv7E

http://fakty.interia.pl/historia/news/4 ... 14738,5967

Obrazek

a tu nieco zabawniej... (Ocenzurowano. hiob)
i jeszcze piękna opowieść znakomitego historyka - ks.Piotra N.
(Ocenzurowano. hiob)
Ostatnio zmieniony 22-11-11, 01:17 przez noOne, łącznie zmieniany 1 raz.

Baboon

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: Baboon » 18-11-11, 11:24

Proszę moderatorów, o usunięcie tego fotomontażu, bo obraża moje uczucia patriotyczne.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: hiob » 22-11-11, 01:25

Baboon pisze:Proszę moderatorów, o usunięcie tego fotomontażu, bo obraża moje uczucia patriotyczne.
Zdjęcie usunąłem, choć z innego powodu. Nie bardzo rozumiem co ono miało do Twoich "uczuć patriotycznych", ale rzeczywiście było fotomontażem, było w formacie zabronionym regulaminem, było wklejone tu bez podania źródła i nie miało żadnego związku z tematem.

noOne, bardzo proszę trzymać się regulaminu. Zdjęcia możemy tu zamieszczać tylko nasze własne i tylko w formie miniaturki. Gdy jest uzasadnione wklejenie czyjegoś zdjęcia, zawsze musimy podać jego źródło.

Proszę też nie podawać linków do żadnych kazań księdza Natanka. Przynajmniej do czasu, aż zostanie mu przywrócone prawo nauczania w Kościele przez jego biskupa. I przypominam, że to moje powyższe zdanie nie ma być zachętą do dyskusji na temat księdza Natanka, dlatego każdy komentarz w tej kwestii będzie usuwany. To jest temat poświęcony pewnemu historycznemu wydarzeniu, nie róbmy więc off-topów.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: KubaCh » 22-11-11, 09:36

hiob pisze: Nie bardzo rozumiem co ono miało do Twoich "uczuć patriotycznych"
Nie wiem jak się miało do uczuć patriotycznych Baboona, ale niewątpliwym jest fakt, że obrażało urzędującego prezydenta mojej Ojczyzny - więc się wcale Baboonowi nie dziwię.

Ale skoro temat został uznany za historyczny to może warto naszkicować kontekst tego wydarzenia, bo autor jakoś te okoliczności pominał. Otóż hołd Wasyla Szujskiego był wynikiem ciągu wojen rozpoczętych przez polską szlachtę po śmierci Iwana Groźnego i wewnętrznym osłabieniu państwa rosyjskiego. I przypominało to doskonale to, co Rosja, Austria i Prusy robiły z osłabionym państwem polskim za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Więc nie wiem, czy próba zamachu na niepodległość sąsiedniego państwa i zbrojnego narzucenia im władcy posłusznego polskiej magnaterii jest jakimś powodem do dumy. Dla mnie było to mniej więcej to samo co rozbiory Polski (tyle, że Kali stać po drugiej stronie) i to w dodatku dużo mniej udane - bo polska załoga na Kremlu została dość szybko spacyfikowana - kilka miesięcy później już by się urzedującego cara nie dało wywieźć z Moskwy do Warszawy.
Ostatnio zmieniony 22-11-11, 09:37 przez KubaCh, łącznie zmieniany 1 raz.

Sam
Przyjaciel forum
Posty: 147
Rejestracja: 24-06-11, 01:16
Lokalizacja: Polska

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: Sam » 22-11-11, 11:28

Wasyl Szujski został wydany Żółkiewskiemu, przez swoich przeciwników politycznych.
Tak jak KubaCh napisał, tam nie było nikogo, kto by się przeciwstawił w tym okresie.
noOne mnie już w latach 90-tych, mówili o tym w szkole.

noOne

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: noOne » 22-11-11, 15:55

Baboon pisze:Proszę moderatorów, o usunięcie tego fotomontażu, bo obraża moje uczucia patriotyczne.
nie bądź Babo-baba :-P
hiob pisze:Proszę też nie podawać linków do żadnych kazań księdza Natanka.
pod tym linkiem była tylko piękna opowieść historyczna wybitnego historyka,
nie wiem czemu odczuwalny jest jakiś strach przed prawdziwą historią..

KubaCh pisze:Ale skoro temat został uznany za historyczny to może warto naszkicować kontekst tego wydarzenia, bo autor jakoś te okoliczności pominał. Otóż hołd Wasyla Szujskiego był wynikiem ciągu wojen rozpoczętych przez polską szlachtę po śmierci Iwana Groźnego i wewnętrznym osłabieniu państwa rosyjskiego. I przypominało to doskonale to, co Rosja, Austria i Prusy robiły z osłabionym państwem polskim za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Więc nie wiem, czy próba zamachu na niepodległość sąsiedniego państwa i zbrojnego narzucenia im władcy posłusznego polskiej magnaterii jest jakimś powodem do dumy. Dla mnie było to mniej więcej to samo co rozbiory Polski (tyle, że Kali stać po drugiej stronie) i to w dodatku dużo mniej udane - bo polska załoga na Kremlu została dość szybko spacyfikowana - kilka miesięcy później już by się urzedującego cara nie dało wywieźć z Moskwy do Warszawy.
mimo wszystko zachęcałbym Cie do zapoznania się z historią opowiedzianą przez ks.Piotra
(Twoja wersja jest nieco "naciągnięta")
(jak chcesz podam linka ponownie)
Sam pisze: noOne mnie już w latach 90-tych, mówili o tym w szkole.
mnie nie..
Ostatnio zmieniony 22-11-11, 15:56 przez noOne, łącznie zmieniany 1 raz.

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: skrzydlaty » 22-11-11, 16:33

noOne pisze:(jak chcesz podam linka ponownie)
Serdecznie odradzam. Nie tutaj.
Ostatnio zmieniony 22-11-11, 16:33 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: KubaCh » 22-11-11, 16:50

noOne pisze:nie bądź Babo-baba
noOne - to nie jest sposób wypowiedzi, który jest akceptowany na tym forum.
noOne pisze:Twoja wersja jest nieco "naciągnięta"
A z czego to wnioskujesz? Ile dzieł historycznych (oprócz wykładu suspendowanego księdza) na ten temat przeczytałeś? Ile książek na temat historii Rosji opublikował ks. Natanek, skoro jest takim wybitnym historykiem?

A poza tym - jeśli moja wersja jest "naciągnięta" to może potrafisz wskazać, w których miejscach? I wskazać źródła (książki, artykuły w cenionych publikacjach czy historyczne dokumenty a nie filmiki z YouTube), które przeczą mojej wersji historii?

Aha - jeszcze jeden fajny cytat ku pokrzepieniu poczucia humoru czytających (wcześniej nie doczytałem źródłowego artykułu):
noOne pisze:Już wkrótce, w 1612 r., wszyscy zostali w tajemniczych okolicznościach zamordowani przez rosyjską agenturę działającą w Polsce.
Dla wyjaśnienia - oficjalna przyczyna śmierci, to "morowe powietrze" czyli jedna z popularnych w owych czasach chorób zakaźnych. Ale na pewno spreparowało tą chorobę KGB, które wychodowało w swoich laboratoriach i podrzuciło do Gostynina bakterie wąglika ;-)

Lechita
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 08-05-09, 14:00
Lokalizacja: z Polski

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: Lechita » 22-11-11, 17:26

KubaCh pisze: Ile książek na temat historii Rosji opublikował ks. Natanek, skoro jest takim wybitnym historykiem?
A ty Kuba ile książek na temat historii Rosji opublikowałes skoro jestes jeszcze wybitniejszym historykiem i wypowiadasz sie jak poniżej?
KubaCh pisze:Ale skoro temat został uznany za historyczny to może warto naszkicować kontekst tego wydarzenia, bo autor jakoś te okoliczności pominał. Otóż hołd Wasyla Szujskiego był wynikiem ciągu wojen rozpoczętych przez polską szlachtę po śmierci Iwana Groźnego i wewnętrznym osłabieniu państwa rosyjskiego. I przypominało to doskonale to, co Rosja, Austria i Prusy robiły z osłabionym państwem polskim za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Więc nie wiem, czy próba zamachu na niepodległość sąsiedniego państwa i zbrojnego narzucenia im władcy posłusznego polskiej magnaterii jest jakimś powodem do dumy. Dla mnie było to mniej więcej to samo co rozbiory Polski (tyle, że Kali stać po drugiej stronie) i to w dodatku dużo mniej udane - bo polska załoga na Kremlu została dość szybko spacyfikowana - kilka miesięcy później już by się urzedującego cara nie dało wywieźć z Moskwy do Warszawy.
Ta wypowiedz uwłacza i lekceważy osobe hetmana Żółkiewskiego poprzez ukazywanie jego zasług w fałszywym swietle a tym samym samego króla Zygmunta III Wazę, który przyjął hołd od cara Rosji. To jest takie same przekłamanie jak mowa o "polskich obozach koncentracyjnych". Takie wypowiedzi sa niegodne Polaka, bo powinnismy bronic naszej tożsamości, prawdy historycznej i dobrego imienia. Dlatego uprzejmie prosze szanowna administracje o usuniecie tego komentarza KubyCh poniewaz obraża moje uczucia patriotyczne.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: KubaCh » 22-11-11, 17:33

Lechita pisze:A ty Kuba ile książek na temat historii Rosji opublikowałes skoro jestes jeszcze wybitniejszym historykiem i wypowiadasz sie jak poniżej
Nie jestem wybitnym historykiem i za takiego się nie uważam. Ale jestem w stanie podać kilka źródeł (pochodzących od historyków), które zgodne są z tym co piszę. Wy na razie żadnego źródła nie podaliście.
Lechita pisze:Ta wypowiedz uwłacza i lekceważy osobe hetmana Żółkiewskiego poprzez ukazywanie jego zasług w fałszywym swietle a tym samym samego króla Zygmunta III Wazę, który przyjął hołd od cara Rosji. To jest takie same przekłamanie jak mowa o "polskich obozach koncentracyjnych". Takie wypowiedzi sa niegodne Polaka, bo powinnismy bronic naszej tożsamości, prawdy historycznej i dobrego imienia. Dlatego uprzejmie prosze szanowna administracje o usuniecie tego komentarza KubyCh poniewaz obraża moje uczucia patriotyczne.
A czy mogę prosić o wskazanie, które z moich tez są fałszywe? I wskazanie źródła (takiego prawdziwego, z bibliografią, a nie filmiku z YouTube), na podstawie którego doszedłeś do takiego wniosku? Jak mi wykażesz, że gdzieś napisałem nieprawdę, to sam z przyjemnością usunę swój komentarz :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: hiob » 23-11-11, 02:01

noOne pisze:
hiob pisze:Proszę też nie podawać linków do żadnych kazań księdza Natanka.
pod tym linkiem była tylko piękna opowieść historyczna wybitnego historyka,
nie wiem czemu odczuwalny jest jakiś strach przed prawdziwą historią..
Ja też nie wiem ani czemu, ani gdzie jest "odczuwalny strach przed prawdziwą historią". Zakaz zamieszczania linków do kazań księdza Natanka wynika jedynie z tego, że ma on zakaz głoszenia publicznych kazań, także przez Internet. A ja nie będę tu robił nic, ani na nic zezwalał, co jest sprzeczne z wolą mojego biskupa. [1][2]

A co do prawdy historycznej, jest wiele innych źródeł, niż homilie księży, które, przypomnę, powinny być komentarzami do czytań, a nie wykładami historycznymi. O ile pamiętam, Pan Jezus ani raz nie wygłosił kazania, ani wykładu historycznego.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Lechita
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 08-05-09, 14:00
Lokalizacja: z Polski

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: Lechita » 23-11-11, 08:44

KubaCh pisze:Wy na razie żadnego źródła nie podaliście.
hiob pisze: jest wiele innych źródeł, niż homilie księży,
Czy Panowie zauwazyli wielka białą kartke wklejoną w pierwszym poscie? Tam jest wykład prof.Józefa Szaniawskiego - doktora historii (i nie ma przed nazwiskiem ks. jakby hiob nie zauwazył) Druga osoba to ks.Natanek, który jest historykiem i suspensa nie ma w tym przypadku znaczenia.
Mozna sobie tez prof.Szaniawskiego odsłuchać
http://www.youtube.com/watch?v=Ch8Ot-DxChU
hiob pisze:O ile pamiętam, Pan Jezus ani raz nie wygłosił kazania, ani wykładu historycznego.
:shock: Hiob, co ty opowiadasz? To co robił? całe życie deski heblował?
Powinni cie za takie rewelacje suspendować :idea:

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: KubaCh » 23-11-11, 08:57

Lechita pisze: Tam jest wykład prof.Józefa Szaniawskiego - doktora historii
A czy ten wykład posiada jakąś bibliografię? Odnosi się do jakiś źródeł historycznych? Bo moim zdaniem to jest luźny felieton a nie wykład - przynajmniej u mnie na uczelni wykłady z historii wyglądały zupełnie inaczej i były dużo bardziej rzeczowe. A tak to póki co nie wiemy, czy prof. Szaniawski oparł się na jakichś źródłach, czy po prostu sobie niektóre fakty zmyślił bo mu pasowały do linii partyjnej mediów, w których się udziela (publicysta i felietonista "Naszego Dziennika", "Naszej Polski" oraz Telewizji Trwam i Radia Maryja).

Poza tym moja uwaga (i Twoja niezbyt wyszukana i obleczona w argumenty krytyka) dotyczyły wydarzeń, które doprowadziły do Hołdu Ruskiego. A o tym pan profesor z jakiegoś powodu w swoim "wykładzie" nie wspominał. Więc cały czas czekam na źrodło, z którego wynika, że stawiane przeze mnie tezy są fałszywe.
Lechita pisze:Powinni cie za takie rewelacje suspendować
Proponuję się dokształcić i sprawdzić co oznacza słowo suspensa - unikniesz w ten sposób kompromitacji następnym razem.

noOne

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: noOne » 23-11-11, 09:09

KubaCh pisze:
noOne pisze:nie bądź Babo-baba
noOne - to nie jest sposób wypowiedzi, który jest akceptowany na tym forum.
nie bądź znów taki sztywny, tam emot był na końcu, to była forma żartu od-nickowego,
nie takie teksty czytałem na tym forum i nikt się nie czepiał..

KubaCh pisze:A z czego to wnioskujesz?
jestem przekonany że ten ksiądz (tak tutaj lubiany) zna historię lepiej niż Ty i ja razem wzięci, słuchałem bardzo wiele Jego nauk i zna takie kwiatki historii o jakich sie innym "wybitnym" a "poprawnym" historykom nie śniło..
noOne pisze:Już wkrótce, w 1612 r., wszyscy zostali w tajemniczych okolicznościach zamordowani przez rosyjską agenturę działającą w Polsce.
Dla wyjaśnienia - oficjalna przyczyna śmierci, to "morowe powietrze" czyli jedna z popularnych w owych czasach chorób zakaźnych. Ale na pewno spreparowało tą chorobę KGB, które wychodowało w swoich laboratoriach i podrzuciło do Gostynina bakterie wąglika
to nie jest tekst mojego autorstwa, sprawdź autora..

hiob pisze:A co do prawdy historycznej, jest wiele innych źródeł, niż homilie księży, które, przypomnę, powinny być komentarzami do czytań, a nie wykładami historycznymi. O ile pamiętam, Pan Jezus ani raz nie wygłosił kazania, ani wykładu historycznego.
ale Hiobie oprócz tego że jest On suspendowany, nie zmienia to faktu że jest znakomitym historykiem czego nie doceniacie, tylko skreślacie człowieka w całości, czy tak czynił Jezus ? czy Jezus nie jadał z grzesznikami i celnikami ścigany i szpiegowany przez faryzeuszy ?
(i mimo że jest suspendowany jest Drugim Chrystusem do śmierci, bo otrzymał święcenia kapłańskie, jak każdy kapłan katolicki)


taki wniosek mi sie tez nasuwa, czy tylko ja i Lechita tutaj broni tożsamości narodowej Polski ? nie macie tego odczucia dumy, że stoicie obok tronu Zygmunta III Wazy ?

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HOŁD RUSKI

Post autor: KubaCh » 23-11-11, 09:23

noOne pisze:jestem przekonany że ten ksiądz (tak tutaj lubiany) zna historię lepiej niż Ty i ja razem wzięci, słuchałem bardzo wiele Jego nauk i zna takie kwiatki historii o jakich sie innym "wybitnym" a "poprawnym" historykom nie śniło..
A ja jestem przekonany, że ten ksiądz stosuje swoją wiedzę historyczną w równie instrumentalny sposób co wiedzę teologiczną - czyli dopasowuje ją tak, by mu pasowała do jego własnego programu, przy okazji unikając powoływania się na jakiekolwiek weryfikowalne źródła. I korzystając ze swoje autorytetu kapłańskiego wciska ludziom bzdury - niezgodne z wiedzą teologów i historyków. W każdym razie - jeśli jest takim znakomitym historykiem, to może niech wskaże jakieś źródła, na których opiera swoje twierdzenia. Będzie można zweryfikować czy mówi prawdę.
noOne pisze:taki wniosek mi sie tez nasuwa, czy tylko ja i Lechita tutaj broni tożsamości narodowej Polski ?
A mi się nasuwa wniosek, że Twoje motywacje do "obrony tożsamości narodowej Polski" są podobne do tych, jakie mają niemieccy neonaziści "broniący tożsamości narodowej Niemiec" albo rosyjskie ugrupowania komunistyczne "broniąc tożsamości narodowej Związku Radzieckiego"

I jeżeli fakty nie pasują do Twojej wersji historii, to tylko tym gorzej dla faktów :-/

Zablokowany