Nowy Pomysł Palikota

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Kontakt:

Nowy Pomysł Palikota

Post autor: brunatny » 11-05-12, 18:26

Ruch Palikota namawia do porzucania wiary:
Antyklerykalna partia Palikota zapowiada skandaliczną kampanię. Razem z innymi lewicowymi i antykatolickimi organizacjami zamierza namawiać Polaków do oficjalnego porzucenia Kościoła i zerwania wszelkich związków z religią.

źródło - http://www.pch24.pl/ruch-palikota-namaw ... 451,i.html

Czy według Was poseł Rzeczypospolitej Polskiej powinien podejmować tego typu akcje ?

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej."

Gdzie więc jest w tym jego pomyśle troska o dobro obywateli i przestrzeganie Konstytucji ?
Ostatnio zmieniony 11-05-12, 18:27 przez brunatny, łącznie zmieniany 1 raz.
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

Anaheim
Przyjaciel forum

Re: Nowy Pomysł Palikota

Post autor: Anaheim » 11-05-12, 18:50

Ekhm manipulacja? Namawia do porzucenia wiary czy instytucji koscioła... ?

Anteas

Post autor: Anteas » 11-05-12, 21:39

Nie jestem prorokiem...
...ale wieszczę tej akcji "ogromny" sukces.
I właśnie takiego sukcesu życzę tej "szlachetnej", "cennej" i "wiekopomnej" inicjatywie :lol:

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Kontakt:

Post autor: brunatny » 11-05-12, 23:51

U tego człowieka nigdy do końca nie wiadomo co kryje się w jego głowie :mrgreen: jest jak chorągiewka , zależnie od potrzeby chwili raz wieje w lewo a raz w prawo stronę :lol:
Wstępnie będą namawiali do odejścia z Kościoła : cytat - Wspólna i masowa apostazja będzie naszym wyrazem sprzeciwu wobec nadmiernego wpływu Kościoła na życie w naszym kraju. Występując z Kościoła wycofujemy swoje poparcie dla decyzji podejmowanych w imieniu przysłowiowych "90% katolików"; odbieramy Kościołowi mandat posługiwania się naszą osobą w jego grach politycznych – czytamy na stronach organizatorów akcji.
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

Awatar użytkownika
zs
Przyjaciel forum

Post autor: zs » 12-05-12, 05:14

Ten facet namawia do wystąpienia z Kościoła? Hehe. Na mnie takie namawianie ma przeciwny wpływ. Tej miary człowiek(?) swoimi sugestiami może co najwyżej sprawić, że umacnia mnie w trwaniu w tej wspólnocie.
Co jeszcze wymyśli? Może namowy, żeby porzucać swoje rodziny? Albo masową emigrację?
Kościół to także ja i na nic ujadanie, że nie powinienem wtrącać się do polityki bo jestem związany z Kościołem.
Ostatnio zmieniony 12-05-12, 05:17 przez zs, łącznie zmieniany 1 raz.

Polak maly
Przyjaciel forum

Post autor: Polak maly » 12-05-12, 15:44

Mi się wydaje, że w tym kraju prędzej czy później się zagotuje bo to co się teraz dzieje przekracza wszelkie granice... :(

Gdzie wartości, które wpajał nam Błogosławiony Jan Paweł ll?

"Boże Ty widzisz i nie grzmisz"

Awatar użytkownika
Szubert
Przyjaciel forum
Kontakt:

Post autor: Szubert » 12-05-12, 15:51

Bóg zagrzmi kiedy będzie trzeba. Tak szczerze mało który polak porzuci wiarę katolicką, ze względu na "Palikota". Palikot ma poukładane w głowie, co nie można powiedzieć o każdym polityku. Ale Palikot jedynie co "źle robi" to chce żeby porzucić kościół on zawsze miał jakieś "ALE" do kościoła.
Ostatnio zmieniony 12-05-12, 15:52 przez Szubert, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem ubogim człowiekiem, Moim skarbem są ręce gotowe Do pracy z Tobą I czyste serce.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Kontakt:

Post autor: KubaCh » 12-05-12, 19:09

brunatny pisze:Gdzie więc jest w tym jego pomyśle troska o dobro obywateli i przestrzeganie Konstytucji ?
Przepraszam, bo nie rozumiem - jak się ma namawianie do dokonania apostazji do przestrzegania Konstytucji? Co do dobra obywateli, to tutaj akurat opinie są sprzeczne (dla katolików apostazja to zło, dla ateistów - dobro).

Moim zdaniem akcja odniesie pewien sukces - wśród osób, które do Kościoła należą z racji ochrzczenia, ale się członkami tego Kościoła nie czują. Tyle, że to sprawa ich sumień i nie widzę powodu do oburzania się - jest wielu katolików, którzy są nimi tylko dlatego, że ktoś nie pytając ich o zdanie ochrzcił ich w wieku kilku miesięcy, a dalsze wychowanie w wierze nie wyszło. I takie osoby tak czy inaczej będą Kościół opuszczać - bo jako społeczeństwo przekroczyliśmy barierę, w której presja społeczna wystarczała do uczestniczenia w praktykach religijnych. I takie osoby "niby-wierzące" będą powoli z Kościoła znikać. I może to i lepiej - bo jak takie zjawisko się pojawi w statystykach, to może jakoś lepiej ruszy akcja ewangelizacyjna.

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Kontakt:

Post autor: brunatny » 12-05-12, 23:42

A moim zdaniem politycy są po to wybierani by dbać o dobro POLSKI a nie zajmowanie się tego typu akcjami mającymi na celu tylko i wyłącznie poprawę ich notowań wśród elektoratu , bo jeżeli ktoś nie ma ochoty chodzić do kościoła to i bez Palikota akcji porzuci swoją wiarę i praktyki religijne w których był wychowywany od dziecka . Politycy powinni jednoczyć naród a nie dzielić takie jest moje zdanie .

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Kontakt:

Post autor: KubaCh » 13-05-12, 00:34

brunatny pisze:Politycy powinni jednoczyć naród a nie dzielić takie jest moje zdanie .
No to chyba nie ma w Polsce ani jednego porządnego polityka - bo dzielą na "swoich" i "obcych" zarówno politycy z prawej jak i z lewej strony sceny politycznej. Tym niemniej takie dzielenie nie jest wbrew konstytucji.

A ludzie będą odchodzić z Kościoła tak czy inaczej - bo oni już de facto odeszli i p. Palikot wykorzystuje ten fakt i buduje na nim swoją popularność. Moim zdaniem on nie jest żadnym liderem politycznym, a jedynie sprytnym przedsiębiorcą, który potrafi zagospodarować opuszczone nisze w społeczeństwie. I taką niszą, której nie potrafiło opanować SLD są właśnie osoby o antyklerykalnych poglądach, które teraz głosują na Ruch Palikota. Więc ja bym się specjalnie akcją Palikota nie przejmował - z resztą jemu o to chodzi by nadać jej rozgłos i im głośniej będą środowiska katolickie protestować, tym lłatwiej swój cel osiągnie.

skrzydlaty
Przyjaciel forum

Post autor: skrzydlaty » 13-05-12, 13:21

Gdyby nie to forum, to bym się o akcji Palikota nie dowiedział.
Ale nie radziłbym "nie przejmować się" tą akcją. Zła bym ani nie lekceważył, ani nie przeceniał.
Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia. 2 Tm 1:7

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum

od konika

Post autor: konik » 13-05-12, 19:20

Palikot lubi hucpe - mozna na tym wyplynac na sam wierzcholek medialny - i chyba o to chodzi. Czy w ten sposob gdziekolwiek doplynac mozna? Raczej na manowce ...
Konkludujac - nie ma czym sie przejmowac (konskim zdaniem) - racje ma kuba, ze za Palikotem pojda pewni ludzie, tacy, ktorzy nawewt cialem ledwie katolikami zwa sie, a z ducha to tacy chrzescijanie, jak z konia kaczka dziwaczka ...
Ostatnio zmieniony 13-05-12, 19:20 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.
konik

Awatar użytkownika
brunatny
Przyjaciel forum
Kontakt:

Post autor: brunatny » 21-05-12, 00:02

Janusz Palikot wystąpił z Kościoła. By bronić dziedzictwa papieża
Kościół należy odebrać hierarchom i przywrócić tradycję Karola Wojtyły - oświadczył Janusz Palikot, ogłaszając akt własnej apostazji.

Palikot tłumaczył, że podjął tę decyzję po rocznych rozważaniach, ponieważ – według niego – Kościół w Polsce cechuje "niesamowita pazerność finansowa", "niezdolność do oczyszczenia się pod względem etycznym czy moralnym" oraz "polityczno-partyjny charakter". - A zatem skrajny materializm, upadek etyczny, upartyjnienie Kościoła powodują, że ja w tym kościele być nie mogę. Nie mogę się zgodzić na to, żeby moja obecność tam była wykorzystywana do tych niecnych celów - powiedział Palikot, prosząc "bliskich o zrozumienie dla swojej decyzji".

I jeszcze jeden fragment artykułu - Na uwagę, że jego wyjście w Kościoła może okazać się nieskuteczne, Palikot odpowiedział, że jego to "nie obchodzi". - Ja jestem obywatelem i konstytucja mi gwarantuje, że nie mogę być zmuszany do bycia w jakimś kościele. Sprawa Kościoła, jak oni to załatwią. Nie oczekujcie, że czując się człowiekiem spoza Kościoła będą stosował się do bardzo upokarzającej procedury kościelnej. Po prostu, powołując się na konstytucję żądam wykreślenia mnie z tego rejestru osób ochrzczonych i należących do Kościoła. Jeżeli to się nie stanie, będę stosował kroki prawne, bo to mi gwarantuje konstytucja - oświadczył.

Cały artykuł na : http://polska.newsweek.pl/janusz-paliko ... 1,1,1.html

skrzydlaty
Przyjaciel forum

Post autor: skrzydlaty » 21-05-12, 08:54

Uważam, że poniższy artykuł (z 19 maja 2012) przedstawia bardzo wyważone i konkretne stanowisko na temat apostazji i jej skutków:
O. Blaza: Apostazja nie jest problemem polskiego Kościoła
Cytuję ten artykuł poniżej ponieważ róznie to bywa z odsyłaczami i niestety czasem przestają działać.
Polska: O. Blaza: apostazja nie jest problemem polskiego Kościoła

O. Blaza jest trirytualistą, czyli może sprawować sakramenty i nabożeństwa w obrządkach: bizantyjsko-ukraińskim, bizantyjsko-rumuńskim i łacińskim. Jest też wykładowcą teologii ekumenicznej i dogmatycznej w Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie oraz Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie.

PAP: Na czym polega procedura apostazji?

O. Marek Blaza: Apostazja jest publicznym, trwałym i zdecydowanym wyrzeczeniem się wiary, czyli wystąpieniem z Kościoła katolickiego. Apostatą nie jest osoba, która przeżywa chwilowy kryzys czy wątpliwości dotyczące wiary. Apostazję można rozpatrywać w sensie moralnym i prawnym. Moralnie apostazja może dotyczyć osób, które głoszą publicznie, że Kościół ich nie interesuje, ale jednocześnie nie dokonują one żadnego formalnego aktu. Natomiast z prawnego punktu widzenia taki akt jest niezbędny. Apostazji dokonuje się w parafii, w obecności dwóch świadków i proboszcza. Po takim akcie możemy mówić o formalnym wystąpieniu z Kościoła. Skutkuje to ekskomuniką. Po apostazji do metryki chrztu wpisywana jest odpowiednia adnotacja.

PAP: Czym skutkuje apostazja dla osoby, która jej dokonuje?

M.B: Apostata formalny jest pozbawiony możliwości przystępowania do sakramentów: m.in. komunii św., małżeństwa, nie może być rodzicem chrzestnym, świadkiem bierzmowania, nie może pełnić żadnych urzędów i funkcji w Kościele. Taka osoba w ogóle nie powinna uczestniczyć w liturgiach. Apostacie nie przysługuje również pogrzeb katolicki, chyba, że na łożu śmierci będzie chciał dobrowolnie powrócić do Kościoła i wyzna wiarę.

PAP: Czy katolik może zawrzeć kościelne małżeństwo z apostatą?

M.B.: Taka możliwość istnieje, ale jest ona obwarowana pewnymi przeszkodami przez prawo kościelne. Apostata chcący zawrzeć ślub ze stroną katolicką musi zadeklarować nie tylko, że przyjmuje do wiadomości, że wszystkie dzieci z takiego małżeństwa będą ochrzczone i wychowane w wierze katolickiej, ale również, że nie będzie przeszkadzać małżonkowi w wypełnieniu tych obowiązków. Kościół katolicki odradza tego typu małżeństwa, ze względu na niebezpieczeństwo utraty wiary, ale można uzyskać odpowiednie dyspensy. Jest to jednak trudniejsze niż w przypadku małżeństwa z niekatolikiem lub niechrześcijaninem.

PAP: W jakich okolicznościach osoba, która dokonała apostazji może powrócić do Kościoła katolickiego?

M.B.: Apostata, który chce powrócić do Kościoła, powinien zwrócić się do proboszcza i publicznie, przy świadkach wyznać wiarę. Następnie dokonywany jest formalny wpis do akt.

W przypadku powrotu do Kościoła bezpośrednio przed śmiercią, nie obowiązuje żadna procedura. W niebezpieczeństwie śmierci każdy kapłan ma właściwie władzę jak papież. Ksiądz, który zdjął z apostaty karę powinien powiadomić proboszcza, że ta osoba się wyspowiadała, ponieważ będzie jej przysługiwał pogrzeb katolicki. Dla formalności dokonuje się wpisu w akta. Apostata może także w nagłych sytuacjach, zagrażających życiu wyznać wiarę i wzbudzić w sobie żal za grzechy bez obecności kapłana.

PAP: Czy Kościół stara się w jakiś sposób nawracać apostatów?

M.B.: Apostaci są osobami przekonanymi, świadomymi swojego wyboru. Misja Kościoła ukierunkowana jest bardziej na osoby, które z niego formalnie nie wystąpiły, ale w zasadzie żyją jak apostaci.

PAP: Co motywuje katolików, którzy dokonują apostazji?

M.B.: Przyczyn apostazji jest wiele, historia każdego człowieka jest inna. Część osób ma negatywne doświadczenia w kontaktach z duchownymi, którzy byli dla nich antyświadectwem. Są także ludzie, którzy apostazji dokonują nie ze względu na Kościół, ale z przekonań światopoglądowych. Dokonują apostazji chcąc być uczciwymi w tym co robią. Wyłącznie formalne bycie w Kościele uważają za hipokryzję. W tym sensie te osoby uczciwie stawiają sprawę: skoro nie wierzę, to nie powinienem należeć do Kościoła katolickiego.

PAP: Czy polski Kościół ma problem z apostazją wiernych?

M.B.: Możemy mówić o nielicznych przypadkach. Trzeba mieć w sobie dużo woli, żeby formalnie wystąpić z Kościoła, bo jest to jednak związane z pewnym wysiłkiem. Konieczne jest umówienie spotkania z proboszczem, zorganizowanie świadków. Przeciętny człowiek raczej nie jest tym zainteresowany. Przecież jeśli ktoś nie chce przychodzić do kościoła na mszę w niedziele czy święta, brać ślubu czy chrzcić dzieci, przyjmować księdza po kolędzie, nie musi dokonywać apostazji. W polskich warunkach nie ma z tym żadnego problemu, można formalnie należeć do Kościoła, ale nie wiążą się z tym żadne zobowiązania, jak np. specjalny podatek kościelny w Niemczech ściągany odgórnie od członków Kościoła.

PAP: Czy nie obawia się ojciec, że promowanie apostazji przez Ruch Palikota przyczyni się do zwiększenia liczby przypadków wystąpień z Kościoła?

M.B.: W Polsce nie będzie masowych apostazji. Nie jest to realny problem. W mojej ocenie Ruch Palikota chce zastąpić religię katolicką religią świecką. Jeżeli ktoś uważa się za ateistę, to nie będzie się bawił w kursy apostazji - bo tak trzeba nazwać działania Ruchu Palikota. Jego członkowie bawią się w duchownych religii ateistycznej, apostazję traktują jako pewien rodzaj rytu, czyli udowadniają, że człowiek jest jednak w swojej naturze religijny (homo religiosus). To co robi Ruch Palikota można określić jako karykaturę ateizmu. Ateista nie interesuje się walką z Kościołem i wiarą, bo w ogóle nie zajmuje się Bogiem i sprawami wiary. No bo co to za ateista, który walczy z Bogiem, który nie istnieje? To tak jakby zwalczać krasnoludki.

Rozmawiał: Paweł Rozwód (PAP)
Ostatnio zmieniony 21-05-12, 09:35 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 2 razy.

Anteas

Post autor: Anteas » 21-05-12, 23:03

brunatny pisze:Janusz Palikot wystąpił z Kościoła
Dzięki temu znacznie zmniejszyła się średnia finansowa pazerność i upolitycznienie w przeliczeniu na jednego członka Kościoła. A także podniósł się średni poziom moralny członków Kościoła :saint:
W sumie odchodząc z Kościoła IMHO Palikot wyświadczył mu przysługę :angel:

ODPOWIEDZ