Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ?

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
viraz
Przyjaciel forum
Posty: 15
Rejestracja: 26-08-11, 13:13
Lokalizacja: Czestochowa

Post autor: viraz » 14-01-13, 16:14

Twin pisze: Z Twojej wypowiedzi można wyczytać, że nikt nie ma prawa do własnego zdania i sumienia bo jeśli nie zgadza się z powszechną ideą, że WOŚP jest ok. to chce ją zniszczyć. Proponuję więcej zdrowego rozsądku. To, że się z kimś nie zgadzamy nie znaczy, że go niszczymy.
Czy ja gdzieś napisałem, że nie wolno mieć własnego zdania? Nie i tworzysz bajki podobnie jak P. Maria w swoim artykule. Przepraszam bardzo ale szerząc i namawiając ludzi zmyślonymi argumentami jest ok? Aż mi się chce przeklinać jak czytam i widzę, że te oszczerstwa na temat WOŚP to tylko jej zdanie nie działające na jej niekorzyść. WOŚP zbiera pieniądze zgodnie z prawem więc nawet jeśli Kościół by chciał wygonić to nie może, a kto wrzuca pieniążki wychodząc z mszy to jest jego osobista sprawa.

Według mnie WOŚP to dobra fundacja i powinno takich być więcej.

Dziekuje.

P.S. Edytowałem post bo mogłem urazić kogoś swoim zdaniem.
Ostatnio zmieniony 14-01-13, 16:21 przez viraz, łącznie zmieniany 1 raz.
No, Bóg dał mu jeszcze wybór - talent lub normalność Niepotrzebne skreślić, albo w łeb se palnąć - Ten typ mes

Awatar użytkownika
racjonalista
Przyjaciel forum
Posty: 175
Rejestracja: 21-05-10, 22:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: racjonalista » 14-01-13, 21:42

Jedno jest wg mnie absurdalne: państwo nie pomaga, a mimo to dostanie z tej zbiórki PODATEK!!! Nic nie robią, a jeszcze dostają kasę za swoje nieróbstwo. Szlag mnie trafia jak sobie uświadomię, że jeszcze te nie powiem co dostaną kasę z podatku podczas zakupu sprzętu dla szpitali.
Szukam i nie mogę znaleźć...

rycho
Przyjaciel forum
Posty: 49
Rejestracja: 07-11-12, 20:58
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: rycho » 14-01-13, 22:45

passat, nie dyskutuję z osobami którzy w cytatach stosują zbyt duży rozmiar czcionki

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 15-01-13, 00:17

viraz pisze:Czy ja gdzieś napisałem, że nie wolno mieć własnego zdania?
A jak inaczej można zinterpretować Twoje insynuacje jakoby Kościół chciał zniszczyć WOŚP? Jako poparcie dla wolności i dla prawa posiadania własnego zdania wyrażanego przez niektórych duchownych i świeckich katolików?
viraz pisze:Nie i tworzysz bajki podobnie jak P. Maria w swoim artykule.
Hmm... powinienem od Ciebie zażądać wskazania gdzie stworzyłem bajkę ale myślę, że nie do końca zdajesz sobie sprawę z konsekwencji swoich wypowiedzi i być może nie powinienem mieć Ci tego za złe. Czasem już tak jest że ludzie wypowiadają zdania, których znaczenia i konsekwencji nie rozumieją.
viraz pisze:Przepraszam bardzo ale szerząc i namawiając ludzi zmyślonymi argumentami jest ok?
Wypowiedziałem się już na ten temat w pierwszym zdaniu mojego pierwszego posta w tym wątku:
O ile do pozostałych punktów nie miałbym uwag i również jestem zdegustowany niezgodnymi z prawdą wypowiedziami to w tym przypadku nie pokusiłbym się o zarzucenie kłamstwa i to podwójnego.
viewtopic.php?p=48203#48203
viraz pisze:Aż mi się chce przeklinać jak czytam i widzę, że te oszczerstwa na temat WOŚP to tylko jej zdanie nie działające na jej niekorzyść.
Mnie się kląć nie chce ale przykro jest czytać tony pomyj wylewanych przez obie strony tak przez przeciwników WOSP kompletnie pomijających to, co dobrego robi ta organizacja jak i zwolenników WOŚP usiłujących zakrzyczeć każdego kto się ośmieli wytknąć negatywne strony działania WOŚP i umie to uzasadnić.
viraz pisze: WOŚP zbiera pieniądze zgodnie z prawem więc nawet jeśli Kościół by chciał wygonić to nie może
No to muszę Cię rozczarować. Finał Orkiestry to zbiórka publiczna a prawo na które się powołujesz mówi:
§3.1 Zbiórki publiczne mogą być prowadzone na wolnym powietrzu lub wewnątrz pomieszczeń, w obiektach publicznych lub prywatnych, za zgodą właścicieli tych obiektów.
(Rozporządzenie Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2003 r. w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek
publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami)


Gdyby Kościół chciał, na upartego mógłby w majestacie prawa zabronić prowadzenia zbiórek na terenie należącym do Kościoła ale jak sam widzisz nie robi tego.
viraz pisze:a kto wrzuca pieniążki wychodząc z mszy to jest jego osobista sprawa.
Zgadza się, podobnie czyjąś osobistą sprawą jest jeśli tego nie robi i ma do tego takie samo prawo, może wspomóc organizację która uważa za lepszą i z którą jest mu bardziej po drodze. Co w tym złego?
viraz pisze:P.S. Edytowałem post bo mogłem urazić kogoś swoim zdaniem.
Za tamtą wypowiedź zgodnie z Twoimi oczekiwaniami dostałbyś bana. Dobrze, że ją edytowałeś bo takie wypowiedzi są zabronione regulaminem. Zastanawia mnie tylko jedno, oburzałeś się tutaj jakie to oszczerstwa wypowiada się na temat WOŚP a czym jeśli nie oszczerstwem była edytowana przez Ciebie wypowiedź? Sam napisałeś wcześniej:Co się stało z tym światem, że każdy u każdego widzi zło w każdym tylko nie u siebie?. Też się tym martwię, co się stało, że stosujesz metody, na które się oburzasz?
Oszczerstwo jest zawsze złe bez względu na to kto i w jakim celu je wypowiada. Cel nie uświęca środków, warto o tym pamiętać.
racjonalista pisze:Jedno jest wg mnie absurdalne: państwo nie pomaga, a mimo to dostanie z tej zbiórki PODATEK!!!
O ile się orientuję to chyba tylko podatek VAT od sms-ów wysyłanych jako datki. Jako Organizacja Pożytku Publicznego WOŚP jest zwolniona z większości podatków. Nie jestem specjalistą w tej sprawie i mogę się mylić, jeśli znasz jakieś podatki, które musi zapłacić WOŚP to powiedz konkretnie jakie. Sam sprawdzę z ciekawości.
racjonalista pisze:państwo nie pomaga...Nic nie robią, a jeszcze dostają kasę za swoje nieróbstwo.
:-) taki ostry to bym nie był. NFZ (jednostka jak najbardziej państwowa) w 2011 roku przeznaczył na samo tylko leczenie szpitalne (zbiórki WOŚP zdaje się dotyczą głównie szpitali) nieco mniej niż 27,5 mld zł. Jak przy tej kwocie wygląda suma zebrana przez WOŚP? Trzeba mieć na uwadze, że sam sprzęt bez obsługi jest bezużyteczny a na to już daje NFZ, jak byśmy na niego nie narzekali. :-)
racjonalista pisze:że jeszcze te nie powiem co dostaną kasę z podatku podczas zakupu sprzętu dla szpitali.
Czy masz na myśli VAT? O ile wiem to sprzęt zakupiony za pieniądze ze zbiórki publicznej jest zwolniony z podatku VAT ( §13.1 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług)

Jeśli coś się zmieniło to proszę bardziej zaznajomionych z tematem o poprawienie mnie :-).
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

viraz
Przyjaciel forum
Posty: 15
Rejestracja: 26-08-11, 13:13
Lokalizacja: Czestochowa

Post autor: viraz » 15-01-13, 16:11

Twin,
Gdyby Kościół chciał, na upartego mógłby w majestacie prawa zabronić prowadzenia zbiórek na terenie należącym do Kościoła ale jak sam widzisz nie robi tego.
Zakładamy, że Kościół wygania wolontariuszy, nie pozwala zbierać pod kościołem. Co się dzieje? Media robią huk na cały kraj i sam Kościół stawia się w złym świetle podcinając sobie skrzydła.
Sam napisałeś wcześniej:Co się stało z tym światem, że każdy u każdego widzi zło w każdym tylko nie u siebie?. Też się tym martwię, co się stało, że stosujesz metody, na które się oburzasz?
Dobrze sobie zdaje sprawę, że nie jestem bardzo dobrym człowiekiem i ponoszą mnie czasem nerwy robiąc głupie rzeczy mające poważne konsekwencje ale staram się pracować nad tym by nie dochodziło już do takich sytuacji.
No, Bóg dał mu jeszcze wybór - talent lub normalność Niepotrzebne skreślić, albo w łeb se palnąć - Ten typ mes

Anteas

Post autor: Anteas » 15-01-13, 17:04

Twin pisze:taki ostry to bym nie był. NFZ (jednostka jak najbardziej państwowa) w 2011 roku przeznaczył na samo tylko leczenie szpitalne (zbiórki WOŚP zdaje się dotyczą głównie szpitali) nieco mniej niż 27,5 mld zł.
Ale jakich pieniędzy? Swoich czy państwowych? Bo mi się wydaję że pieniędzy naszych. Które nam przymusowo odbiera na leczenie. Czy to łaska jakaś z jego strony?

Twin
Przyjaciel forum
Posty: 1413
Rejestracja: 30-10-10, 06:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Twin » 16-01-13, 00:03

Anteas pisze:Ale jakich pieniędzy? Swoich czy państwowych?
Tak pieniądze w NFZ jak i w WOŚP pochodzą od obywateli więc w obu przypadkach trudno by mi było mówić o "swoich" pieniądzach którejkolwiek z tych instytucji. Obie otrzymują środki w określonym celu i na ten cel te środki mają być spożytkowane.
Anteas pisze:Bo mi się wydaję, że pieniędzy naszych. Które nam przymusowo odbiera na leczenie.
Przymusowo? No ok. Załóżmy, że nie płacisz "przymusowej" składki ubezpieczenia zdrowotnego, czy jeśli pójdziesz do lekarza nie będziesz musiał "przymusowo" uiścić opłaty za wizytę? W ubiegłym roku kilka razy korzystałem z wizyty u lekarza i jakoś tego "przymusu" negatywnie nie postrzegam, za darmo przecież nikt mnie leczył nie będzie. Prywatna służba zdrowia również działa w oparciu o składki ubezpieczeniowe, przymusowe, a jakże :-).
Anteas pisze:Czy to łaska jakaś z jego strony?
Ani w przypadku NFZ ani WOŚP nie jest to żadna łaska, obie instytucje działają w oparciu o określone przepisy i starają się spełnić cel, któremu służą. Jeśli ten cel zarzucą to musza się liczyć z konsekwencjami.
Chrześcijanie to światło świata - pod warunkiem, że są podłączeni do sieci.

Anteas

Post autor: Anteas » 16-01-13, 17:13

Twin pisze:W ubiegłym roku kilka razy korzystałem z wizyty u lekarza i jakoś tego "przymusu" negatywnie nie postrzegam
Składkę musisz płacić bez względu na to czy korzystasz czy też nie. I jak sam dobrze wiesz, fundusz nie dysponuje własnymi pieniędzmi, tylko pieniędzmi obywateli, którzy mu je powierzyli. Oczywiście powierzyli przymusowo.
A nikt nikogo nie zmusza do dawania swoich pieniędzy na Caritas czy Orkiestrę.

Awatar użytkownika
eutych
Przyjaciel forum
Posty: 159
Rejestracja: 18-06-11, 23:07
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: eutych » 17-01-13, 13:45

KubaCh pisze:To raczej media (głównie katolickie) otwarcie promują Owsiaka jako zwolennika eutanazji. WOŚP nie robi nic związanego z eutanazją, nie kupuje sprzętu do wcześniejszego uśmiercania, a Owsiak wypowiedział się na ten temat raz wypowiadając swoją prywatną opinię na ten temat (zdanie zaczyna się od "osobiście" - taka mała podpowiedź).
Siła oddziaływania Jurka Owsiaka jest inna od siły oddziaływania KubyCh, czy eutycha.
Jeśli Jurek Owsiak mówi, że eutanazja jest OK., utrwala, bądź zmienia pogląd wielu młodych, ufających mu ludzi na eutanazję. W przypadku Owsiak dodanie "osobiście" nie ma znaczenia. Jest osobą publiczną angażującą cały swój autorytet w promocję tego, co robi (czego bezpośrednie skutki skądinąd są bez wątpienia dobre), jego słowo publicznie wypowiedziane ma zupełnie inną wagę niż Twoje, czy moje.
rycho pisze:Dlaczego wokół WOŚP jest tyle medialnego blasku? Dobro jest ciche i mało słyszalne
Skutki tego, co robi WOŚP SĄ dobre - nikt przytmony nie zaneguje przecież iluś tam uratowanych żywotów.
Problem jest w środkach.
Czuję niesmak, kiedy przy okazji zbiórki charytatywnej widzę przepych – jak np. zeszłoroczny darmowy przelot Owsiaka LOTem w eskorcie dwóch F16.
Ktoś tu traci umiar.
KubaCh pisze:A więc jednak nie na dowolny cel, ale na cel fundacji (statusowy).
W Statucie Fundacji czytamy:
"Celem Fundacji jest działalnosc w zakresie ochrony zdrowia, polegajaca na ratowaniużycia chorych osób, w szczególnosci dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jakrównież na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej"
Dlatego w sprawozdaniach finansowych koszt Przystanku Woodstock figuruje w pozycji "Działalność propagatorska".
KubaCh pisze:Po co istnieje jest napisane na jej stronach - http://www.zlotymelon.com.pl/o_nas. Spółka generalnie zajmuje się organizacją Przystanku Woodstock i prowadzi sprzedaż produktów z logo WOŚP. I rzeczywiście nie ujawnia swoich sprawozdań finansowych - podobnie jak np. Caritas Diecezji Łowickiej - po co istnieje i dlaczego jest ściśle powiązany z Caritasem Polska? A tak na poważnie - po co spółka ma ujawniać finanse - jeżeli coś idzie do tej spółki z fundacji WOŚP, to będzie to ujawnione w raporcie tej fundacji w kosztach administracyjnych (zwykle - zakup usług obcych).
Nie będzie. Nie widziałem jeszcze raportu NGO (a sam taką prowadzę), w którym ujawnione byłyby nazwy, dane, wysokości kontraktów poszczególnych kontrahentów.

Jeśli chodzi o Złotego Melona – na stronce czytamy:
Zapraszamy na szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, organizowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy współpracującą ze spółką Złoty Melon.

W sprawozdaniu finansowym WOŚP z kolei czytamy, że koszt realizacji programu Ratujemy i Uczymy Ratować to 2,8 mln zł.
Nie twierdzę, że całość wpłynęła do Złotego Melona. Ale zarzuty stawiane przez tą panią, autorkę przywołanego artykułu, niekoniecznie wszystkie są – jak je nazwałeś – kłamstwem.
KubaCh pisze: dla porównania Caritas swoich wpływów z odsetek nie ujawnia
Przychody finansowe Caritas ujawnione w sprawozdaniu finansowym za rok 2011 to: 1.801.299,95 zł.
(Te przychody to zazwyczaj to przede wszystkim odsetki dywidendy).
KubaCh pisze:Nie wiem skąd autorka artykułu wie, że koszty są "bardzo wysokie". Bo z raportu fundacji to nie wynika - przypomnijmy że na działalność statutową wydała 82,7% wpływów, a z pozostałych 17% ponad połowa poszła na zakup budynku - co oznacza, że koszty organizacji wyniosły maksimum 4,5 mln zł (czyli niecałe 8% wpływów) - a są w tych 8% też pensje dla pracowników fundacji, utrzymanie biura, samochodów, organizację przetargów na zakup sprzętu. Dla porównania - "koszty obsługii" Caritasu to też ponad 10% jego wpływów.
Nie wiem, skąd Ci to wynika.
Koszt obsługi administracyjnej WOŚP to 12,5 mln, Caritasu 2,7 mln.
Nie wiem, które pozycje porównujesz. Wydaje mi się właściwe porównanie kosztów administracyjnych w jednej i drugiej instytucji, co zrobiłem wyżej (na podstawie sprawozdan za 2011).
KubaCh pisze:Bo z raportu fundacji to nie wynika - przypomnijmy że na działalność statutową wydała 82,7% wpływów, a z pozostałych 17% ponad połowa poszła na zakup budynku
Powstaje pytanie, czy ofiarodawcy mieli świadomość, że będą dawać na zakup nieruchomości (w której nb. firma Złoty Melon prowadzi szkolenia).

Przywołany na początku wątku artykuł zawiera błędy, ale nie potraktowałbym autorki z Twoją bezwzględnością Kubo.
Była nierzetelna, nie zarzucałbym jej celowych kłamstw (zwłaszcza, że sam się pomyliłeś).
Ostatnio zmieniony 17-01-13, 13:46 przez eutych, łącznie zmieniany 1 raz.
"Chodźcie i spór ze Mną wiedzcie! - mówi Pan" (IZ. 1,18)

prot
Przyjaciel forum
Posty: 212
Rejestracja: 06-04-10, 09:01
Lokalizacja: Polska

Post autor: prot » 18-01-13, 15:01

Twin pisze:za 2011 Caritas nie poinformował ile wynosiły wpływy z Caritas diecezjalnych, jednak w poprzednich latach nie były to małe kwoty, przewyższały kilkakrotnie wpływy Caritas Polska:



2009 - Caritas Polska 32 300 006,79 zł

- Caritas Diecezjalne 232 091 518,00 zł



2010 - Caritas Polska 72 613 614,63 zł

- Caritas Diecezjalne 240 121 843,11 zł

Można tylko domniemywać, o ile większe byłyby te kwoty gdyby Caritas cieszyła się takim uznaniem mediów publicznych (Polskie Radio, Telewizja Polska) jakim cieszy się działalność fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

KubaCh, szkoda że jako zawodowemu finansiście zdołał umknąć uwadze ten niuans... diametralnie zmieniający postać rzeczy. :-/
Nazwałbym to sprytną manipulacją z Twojej strony, bo autorka artykułu z PCh24.pl użyła określenia Caritas, a nie tak jak to uczyniłeś Ty skupiając swoją uwagę stricte na Caritas Polska, a w dodatku zarzucając jej "podwójne kłamstwo".
Ostatnio zmieniony 18-01-13, 15:14 przez prot, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ