Książki, których ostatnio słuchałem.

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Książki, których ostatnio słuchałem.

Post autor: hiob » 29-01-13, 06:24

To będzie o moich audiobookach. Ja mam potworną sklerozę i po paru dniach zapominam co czytałem, więc tu będę sobie zapisywał - także po to, by przez pomyłkę nie wracać do tych samych książek. Przy niektórych będę dodawał króciutkie recenzje. Wiele z tych książek znałem już, innych sluchałem po raz pierwszy.

A więc...

Alfred Szklarski - Tajemnicza Wyprawa Tomka, Tomek wśród łowców głów, Tomek na Wojennej Ścieżce.

Książki znane mi z dzieciństwa, pisane trochę na wzór "W Pustyni i w Puszczy" Sienkiewicza. Trochę się nie sprawdziły po latach, ale też są to dziełka dla młodzieży, więc może dlatego się nimi nie zachwyciłem.

Zbigniew Nienacki: Księga Strachów, Pan Samochodzik i Złota Rękawica.

Czytałem kilka książek Nienackiego jako dziecko, np. Księgę Strachów. Złotą Rękawicę czytałem teraz pierwszy raz. Moja opinia? Tragedia. Nie wiem czy Nienacki zna się na historii sztuki, ale o motoryzacji nie ma pojęcia. I ten Roger Moore... Żenujące. Ale przesłuchałem d końca i być może posłucham kiedyś kolejnych książek o Panu Samochodziku. W ramach umartwiania się. :lol:

Joseph Heller - Paragraf 22


Genialna powieść Hellera o pilotach amerykańskich na służbie we Włoszech w czasie II Wojny. Jednak to nie książka o bohaterstwie pilotów, ale o absurdzie wojny i "paragrafu 22", który mówił, że psychicznie chory czlowiek może otrzymać zwolnienie ze służby, gdy o to sam poprosi, ale każdy, kto prosi o zwolnienie ze służby udowadnia, że nie jest psychicznie chory.

Wojciech Cejrowski - Gringo wśród dzikich plemion, Na drugim końcu globusa.

Powieść i zbiór audycji radiowych. Jedno i drugie genialne. Cejrowski jako podróżnik i gawędziarz jest rewelacyjny.

Henryk Sienkiewicz - W Pustyni i w Puszczy


Klasyka. Doskonała powieść dla dzieci i młodzieży, ale i ja przesłuchałem jej z wielką przyjemnością. Po raz już n-ty.

Andrzej Sapkowski - Wiedźmin

Przebrnąłem przez kilka rozdziałów. Może kiedyś do niej wrócę, ale nie zachwyciła mnie wcale.

J R R Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem; Władca Pierścieni

Kapitalna powieść, w paru ankietach w anglosaskim świecie Władca Pierścieni został wybrany książką stulecia, a nawet książką wszech-czasów.

CS Lewis - Chrześcijaństwo po prostu

Doskonale napisana apologetyka chrześcijańska, wyjaśnienie dlaczego chrześcijaństwo jest prawdziwe i ma sens.

Gustaw Herling-Grudziński - Inny Świat. Zapiski sowieckie.

Wstrząsający pamiętnik z lat wojennych spędzonych w łagrach sowieckich. Napisana pięknym, literackim językiem.

Aleksander Dumas - Hrabia Monte Christo.


Słucham jej aktualnie. Czytałem Hrabiego parokrotnie, ale to jedna z takich powieści, do której lubię powracać. Jak Potop Sienkiewicza.

Mogłem już też czegoś zapomnieć, więc jak sobie przypomnę, uzupełnię listę.


Gdyby ktoś z Was chciał mi polecić coś dobrego, najlepiej z namiarem na bibliotekę, z której to można pożyczyć, (np. chomikuj.pl 8-) to jestem otwarty na wszelkie sugestie.

/edit - 9 II 2013/

Kolejne przesłuchane książki:

Juliusz Verne - 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi.

Książkę czytałem jako dziecko, teraz mnie raczej rozczarowała, bo i nudna i niezbyt w sumie odkrywcza. Zdumiewa jednak, gdy się czyta takie 19-wieczne powieści, jak bardzo polityczna poprawność zmieniła naszą rzeczywistość.

Artur Conan Doyle - "Samotny cyklista" i "Błękitny karbunkuł"

- dwa krótkie opowiadania o Sherlocku Holmesie. Trochę naciągane te historyjki, ale z przyjemnością się słucha.

Anna Bałchan - Kobieta nie jest grzechem.

Wywiad z siostrą "zajmującą się prostytucją". Wstrząsający wywiad z siostrą pomagającą prostytutkom. Trochę zbyt rozwlekły, sporo powtórzeń, mądra edycja by tu z pewnością pomogła, ale książka na pewno godna polecenia.

Peter Kreeft "Because God is Real"

- doskonała książka apologetyczna napisana dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania. Po angielsku.

/edit 16 II 2013/

Mały książe - Antoine_de_Saint-Exupery - zawsze mnie wzrusza historia Małego Księcia.

Richard Dawkins - Rzeka genów - Mieszane uczucia, napiszę poniżej dlaczego.

Artur C.Doyle - Karol August Milverton

Umberto Eco- Imię Róży - czytałem już tę książkę, chciałem do niej wrócić, ale po kilku akapitach odstawiłem. Może kiedyś...

Roman Brandstaetter - Jezus z Nazaretu - Napiszę o niej poniżej.

Kornel Makuszyński - Szatan z siódmej klasy - ja po prostu lubię Makuszyńskiego. Mam wrażenie, że Nienacki się na nim wzorował troszkę, pisząc o Panu Samochodziku. Zdumiewa też jak bardzo nasz świat zszedł na psy od tamtych czasów, gdy porównamy wartości moralne, ideały i zachowanie młodzieży z tamtych lat do dzisiejszych nastolatków.
Ostatnio zmieniony 16-02-13, 08:35 przez hiob, łącznie zmieniany 4 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
zs
Przyjaciel forum
Posty: 106
Rejestracja: 23-08-09, 19:29
Lokalizacja: Polska, Otwock

Post autor: zs » 29-01-13, 08:02

Ostatnio przeczytałem - Douglas Lloyd C. "Szata" w wydaniu papierowym. Podobna do Quo vadis. Tytułowa szata to odzienie Jezusa, w którym prowadzony był na miejsce ukrzyżowania.

Na chomikuj.pl występuje w formie drukowanej i mp3. Nie otwierałem linków na chomikuj, przypuszczam, że da się pobrać, chyba za opłatą.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 29-01-13, 08:49

zs, dzięki, już pobieram.

Czytałem kiedyś książkę - wspomnienia jednego z uczestników "procesu szesnastu" w Moskwie. Być może była to jedna z tych:

Bagiński Kazimierz, Proces szesnastu w Moskwie: Wspomnienia, Warszawa 1985.

Bień Adam, Listy z Łubianki, Kraków 1997.

Nie pamiętam już którą z nich czytałem, a może zupełnie inną, ale gdyby ktoś namierzył jedną z nich w formie audio, byłbym niezmiernie wdzięczny.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
MAVERICK27
Przyjaciel forum
Posty: 291
Rejestracja: 22-06-09, 21:24
Lokalizacja: PL/IE

Post autor: MAVERICK27 » 29-01-13, 11:33

Hiobie, pięcioksiąg o wiedźminie da się czytać tylko do połowy. Później poprostu dociągnąłem do końca na siłę. Natomiast opowiadania o wiedźminie to poprostu rewelacja. Gdyby pięcioksiąg był utrzymany w tym klimacie to ni było by nic lepszego. A co do dobrych książek to polecam Gra o Tron. Rewelacja. Polecam. Tyle zaskakujących sytuacji i dzieją się rzeczy których najmniej się spodziewamy. Nawet serial tv calkiem calkiem ;)
Może jednak kiedyś wyruszę w trasę...:-(

rabiq
Przyjaciel forum
Posty: 50
Rejestracja: 10-04-11, 21:40
Lokalizacja: Nie wiem

Post autor: rabiq » 29-01-13, 19:01

A dla mnie cały wiedźmin to rewelacja.Gra o tron też spoko lecz autor z taką szybkością pisania prędzej przeniesie się na tamten świat niż wyda ostatni tom.

Metro 2033 obecnie przerabiam i jestem zadowolony z pozycji.Klimat bardzo wciągający.

Awatar użytkownika
MAVERICK27
Przyjaciel forum
Posty: 291
Rejestracja: 22-06-09, 21:24
Lokalizacja: PL/IE

Post autor: MAVERICK27 » 29-01-13, 21:19

A co do Sapkowskiego to przyjemniej słucha się narenturm ;)
Może jednak kiedyś wyruszę w trasę...:-(

Awatar użytkownika
wojtekNH
Przyjaciel forum
Posty: 83
Rejestracja: 21-02-11, 21:11
Lokalizacja: Nowa Huta

Post autor: wojtekNH » 30-01-13, 08:22

MAVERICK27 pisze:A co do Sapkowskiego to przyjemniej słucha się narenturm ;)
Całkowicie się z Tobą zgadzam. Według mnie Trylogia Husycka bije na głowę i inne części ciała Wiedźmina. Zwłaszcza, że pierwsze dwie części wydane zostały nie jako klasyczny audiobook, ale jako słuchowisko radiowe z zaangażowaniem najlepszych Polskich aktorów. Fantastyczna historia osadzona geograficznie i historycznie na XV- wiecznym Śląsku. O Wojnach Husyckich dowiedziałem się z tej książki więcej niż ze wszystkich podręczników historii i to bardzo obiektywnie, bez sympatii dla którejś ze stron. A sama realizacja znakomita. Również polecam.
hiob pisze:najlepiej z namiarem na bibliotekę, z której to można pożyczyć
http://booksclub.pl/ Po zarejestrowaniu się można tu sporo pożyczyć. Choć nie każdą wersję, np wyżej opisana pozycja jest w wersji klasycznego audiobooka.
Ostatnio zmieniony 30-01-13, 08:58 przez wojtekNH, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
MAVERICK27
Przyjaciel forum
Posty: 291
Rejestracja: 22-06-09, 21:24
Lokalizacja: PL/IE

Post autor: MAVERICK27 » 30-01-13, 14:43

wojtekNH pisze: O Wojnach Husyckich dowiedziałem się z tej książki więcej niż ze wszystkich podręczników historii i to bardzo obiektywnie, bez sympatii dla którejś ze stron.
Co prawda jest wszystko osadzone w tym czasie, ale jednak radzę skonfrontować niektóre informacje z podręcznikami.

A co do wiedźmina to nie do końca się z Tobą zgodzę. Opowiadania to jest rewelacja. Klimat, akcja, wszystko to czego brakuje w pięcio ksiągu.
Gdyby całość była napisana jak opowiadania to na pewno przebiło by narrenturm.
Jednakże w konfrontacji "Wiedźmin" w pięciu tomach przegrywa z kretesem z "Narrenturm".

A do posłuchania polecam książki Wołoszańskiego.

No i najfajniejsza rzecz której słuchałem:
Norman Davies "Boże Igrzysko". Moim zdaniem, chyba najbardziej obiektywna historia naszej Ojczyzny.

Tego samego autora "Europa". Również godna polecenia.
Może jednak kiedyś wyruszę w trasę...:-(

Awatar użytkownika
misia
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 28-01-13, 14:02
Lokalizacja: Polska

Post autor: misia » 30-01-13, 21:55

A ja słuchałam Pasji życia Irving Stone. Z czystym sumieniem polecam, podobnie jak Udręka i ekstaza o Michale Aniele, piękne biografie.
Na podstawie Pasji życia powstał w 1956 bodajże roku film z Kirkiem Douglasem, ale wg. mnie raczej słaby, bo pominął sporo istotnych kwestii, a skupił się trochę na tym co bardziej "widowiskowe"...

Khaled Hosseini - Tysiąc wspaniałych słońc - o trudnej rzeczywistości afgańskich rodzin... bardzo poruszająca i budująca mimo wszystko historia.

I Il padrino :) ale to pewnie znacie, wiele szczegółów przemilczanych w filmie.

wszystkie dostępne na chomiku :)
Ostatnio zmieniony 30-01-13, 21:59 przez misia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noHumanek
Przyjaciel forum
Posty: 529
Rejestracja: 24-10-07, 22:33
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: noHumanek » 01-02-13, 10:14

Ja słucham Sci-fi teraz "Gra Endera" Orson Scott Card
początek denerwujący ale dalej się rozkręca, podobno klasyk gatunku :) zobaczymy

Do Kupienia Tu: http://www.bibliotekaakustyczna.pl/audi ... Gra_Endera [chyba]
Ja sobie pożyczyłem z torrentów ale jak dostane wypłatę planuję kupić (34.90 PLN)

Generalnie torrenty są bardziej etyczne niż chomik chociaż mniej legalne.
Jak by Ktoś potrzebował pomocy z torrentem to służę , oczywiście jeśli się zobowiąże czasem coś kupić legalnie :-)
Z przyczyn nieLudzkich powyszszy tekst może być nie-ortograficzny, niejest to lekcewarzenie czytającego tylko nieumiejętność piszącego, b. prosze się nie bulwersować

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 01-02-13, 11:10

noHumanek pisze:
Generalnie torrenty są bardziej etyczne niż chomik chociaż mniej legalne.
Jak by Ktoś potrzebował pomocy z torrentem to służę , oczywiście jeśli się zobowiąże czasem coś kupić legalnie :-)
Wiesz... ja jestem taki stary, że pamiętam biblioteki. Nie wiem, czy to jeszcze funkcjonuje? :lol: A skoro wypożyczanie książek z biblioteki jest legalne i moralne, to czemu jej wypożyczenie z chomika nie? Albo pożyczenie od znajomego?

To wszystko nie jest więc wcale takie proste. Zatem śmiało możesz mi wytłumaczyć, np. poprzez PW, jak komuś głupiemu, co to jest ten torrent, jak się go je i co się z nim robi? Z góry dziękuję. :mrgreen:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
noHumanek
Przyjaciel forum
Posty: 529
Rejestracja: 24-10-07, 22:33
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: noHumanek » 02-02-13, 11:33

Biblioteki funkcjonują ale słabo, jak przestaną to je cichaczem pewnie zdelegalizują ;]
w ramach ciekawostki http://di.com.pl/news/47465,0,Podatek_o ... n_Maj.html

Pożyczanie od kolegi jeszcze legalne ale rząd zapowiadał zniesienie tego archaicznego prawa które jest formą piractwa ;P ... serio


ale dyskusje chyba warto przenieść do tematu "piractwo a siódme przykazanie"
Ostatnio zmieniony 02-02-13, 11:49 przez noHumanek, łącznie zmieniany 1 raz.
Z przyczyn nieLudzkich powyszszy tekst może być nie-ortograficzny, niejest to lekcewarzenie czytającego tylko nieumiejętność piszącego, b. prosze się nie bulwersować

Awatar użytkownika
yaro21
Przyjaciel forum
Posty: 141
Rejestracja: 07-08-10, 19:22
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: yaro21 » 03-02-13, 23:01

Do tej bogatej kolekcji pragnę od siebie dodać "Jezus z Nazaretu" Romana Brandsteattera. Historia Jezusa przedstawiona na podstawie Ewangelii w dość ciekawej interpretacji. Spojrzenie na Ewangelię przez pryzmat znakomitego znawcy kultury i obyczajów żydowskich. Roman Brandsteatter, z pochodzenia Żyd, znał doskonale mentalność swoich rodaków. Wiele fragmentów z życia Jezusa przedstawionych przez niego, są wyłącznie jego interpretacją, ale trzeba przyznać, bardzo prawdopodobną.
Czyta Ksawery Jasieński, ponad 59 godzin całkiem przyjemnego słuchania. Książkę można kupić tu http://audioteka.pl/jezus-z-nazaretu,pr ... 3godrFoAfQ
Znalazłem jeszcze na Chomiku, ale nie gwarantuję jakości http://chomikuj.pl/sllooneczkoo/Audiobo ... z+Nazaretu
Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii (1Kor 9, 16)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 09-02-13, 19:01

Uzupełniłem listę o kilka dodatkowych pozycji.
yaro21 pisze:Do tej bogatej kolekcji pragnę od siebie dodać "Jezus z Nazaretu" Romana Brandsteattera. Historia Jezusa przedstawiona na podstawie Ewangelii w dość ciekawej interpretacji. Spojrzenie na Ewangelię przez pryzmat znakomitego znawcy kultury i obyczajów żydowskich. Roman Brandsteatter, z pochodzenia Żyd, znał doskonale mentalność swoich rodaków. Wiele fragmentów z życia Jezusa przedstawionych przez niego, są wyłącznie jego interpretacją, ale trzeba przyznać, bardzo prawdopodobną.
Czyta Ksawery Jasieński, ponad 59 godzin całkiem przyjemnego słuchania.
Już ją jakiś czas temu ściągnąłem, więc z pewnością przesłucham. Co prawda mam pewien problem z interpretacją Jasieńskiego, ale jakoś to przetrawię - słuchałem już wielu książek przez niego czytanych i się przyzwyczaiłem nie zwracać uwagi na jego modulację głosu. :lol:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 16-02-13, 07:35

yaro21 pisze:Do tej bogatej kolekcji pragnę od siebie dodać "Jezus z Nazaretu" Romana Brandsteattera. Historia Jezusa przedstawiona na podstawie Ewangelii w dość ciekawej interpretacji. Spojrzenie na Ewangelię przez pryzmat znakomitego znawcy kultury i obyczajów żydowskich. Roman Brandsteatter, z pochodzenia Żyd, znał doskonale mentalność swoich rodaków. Wiele fragmentów z życia Jezusa przedstawionych przez niego, są wyłącznie jego interpretacją, ale trzeba przyznać, bardzo prawdopodobną.
Niestety, nie przebrnę chyba przez tę książkę. Kosztuje mnie zbyt dużo zdrowia. Właśnie chodzi o interpretację autora, z którą się bardzo rzadko zgadzam. Przesłuchałem pierwszą godzinkę, czy dwie i zirytowałem się kilkadziesiąt razy.

Richard Dawkins - Rzeka genów. Bardzo ciekawa książka i godna polecenia, z jednym zastrzeżeniem: Dawkins nie potrzebnie co chwilę wtrąca swoje uprzedzenia antyreligijne. Książka jest niezmiernie ciekawą kopalnią wiedzy, faktów z dziedziny genetyki i w tym jest jej wielka wartość, ale "filozoficznie" jest agitką ateistyczną.

Dawkins jakby nie rozumiał, że zdobycze nauki wcale się nie kłócą z naszą wiarą i insynuuje, że to, co nauka odkrywa "udowadnia", że Biblia jest mitem, a wiara w Boga to bzdura. Ja natomiast nawet, gdy słuchałem jego książki, umacniałem się w wierze, bo opisuje on tak niezwykły świat, że naprawdę trzeba mieć wielką wiarę, by uwierzyć, że mógł on powstać zupełnie przypadkowo z przypadkowego chaosu.

Ja we wszystkich kartkach jego książki widziałem ślady Boga, ślady Inteligentnego Projektu. Wystarczy więc ignorować jego wtręty nie na temat, ignorować jego uprzedzenia i obsesje antyreligijne i można się wiele ciekawych rzeczy z tej książki dowiedzieć.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ