Potrzebna pomoc, informatyka-magika

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Awatar użytkownika
grzegorzw125
Przyjaciel forum
Posty: 339
Rejestracja: 06-05-12, 21:03
Lokalizacja: R-m
Kontakt:

Potrzebna pomoc, informatyka-magika

Post autor: grzegorzw125 » 15-04-14, 21:36

Witajcie.

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Od jakiegoś czasu mój leciwy ale zaspakajający moje zapotrzebowanie komputerek zaczął restartować się. Nie jest to częste zjawisko ale bardzo mnie niepokoi. Komputer restartuje się w najmniej oczekiwanym momencie np przy przeglądaniu neta. Co ciekawe przy obciążeniu, np graniu nie zrestartował mi się ani razu. Ostatnio instalowałem firewall comodo, właściwie to aktualizowałem. Nie wiem czy ma to związek z tym programem, dla bezpieczeństwa się go pozbyłem. Przechodząc do szczegółów to mam takie kody:

Kod: Zaznacz cały

BCCode : 1000007f     BCP1 : 00000008     BCP2 : 80042000     BCP3 : 00000000
BCP4 : 00000000     OSVer : 5_1_2600     SP : 3_0     Product : 256_1     
Całkowicie NIC mi to nie mówi, ale ufam że ktoś będzie wiedział o co tu chodzi, za radą z Internetu zainstalowałem bluescreenview który dał takie parametry, podaję linka do zrzutu: http://1drv.ms/1gCvyoQ .

Liczę na Waszą pomoc, wiem że komputer mam stary ale do tej pory spisywał się znakomicie, rozważam też przeinstalowanie systemu z XP do 7.

Pozdrawiam
"Kto się w opiekę odda Panu Swemu,
A całym sercem szczerze ufa Jemu,
Śmiele rzec może: Mam obrońcę Boga,
Nie przyjdzie na mnie żadna straszna trwoga."

"talitha kum
mówię Ci chłopcze wstań
wcale nie umarłeś lecz śpisz
jeszcze życie wyjdzie Ci..."

Awatar użytkownika
zs
Przyjaciel forum
Posty: 106
Rejestracja: 23-08-09, 19:29
Lokalizacja: Polska, Otwock

Post autor: zs » 16-04-14, 04:56

Nie jestem poszukiwanym magikiem, jednak wtrącę swoje 3 grosze:
Odradzam korzystania z komputera bez działającego firewalla, włącz chociaż zaporę systemową.
Co do przejścia na Windows 7 to sprzęt powinien mieć nie tylko odpowiedni procesor i odpowiedni RAM, ale również wydajną magistralę, czyli sprawną, szybką łączność między poszczególnymi częściami komputera. Podobno windows 7 ma być dostępny w sprzedaży tylko do jesieni tego roku, może w takim razie W8?
Sam się nad tym zastanawiam bo używam XP. Do tego jeszcze wybór między wersjami- 32 lub 64 bity.
Radzę pośpieszyć się z wyborem, ponieważ XP pod koniec oficjalnej sprzedaży osiągał cenę w sklepach nawet 100% wyższą, więc W7 też zdrożeje.

KrzysiekBelfer
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 10-12-11, 17:25
Lokalizacja: Sochaczew i Warszawa

Post autor: KrzysiekBelfer » 22-04-14, 18:53

Spróbuj użyć punktu przywracania systemu mógł zostać zrobiony przy okazji instalacji aktualizacji lub jakiegoś programu. Często pomaga na błękitne ekrany nieznanego do końca pochodzenia.

Dochodzenie co jest nie tak wymaga sporo czasu i wiedzy. Generalnie błędy mogą dotyczyć oprogramowania lub sprzętu.

Diagnostykę sprzętu zazwyczaj lepiej oddać w ręce porządnego serwisu, który oferuje darmową diagnozę bez zobowiązań (zazwyczaj powiedzą ogólnie co jest nie tak jaką naprawę zamierzają zastosować i ile będą chcieli za to dostać zapłaty - pytaj o szczegółową informację by podjąć racjonalną decyzję dotyczącą ewentualnej naprawy) nie oddawaj sprzętu serwisowi którego nikt ci nie poleca lub który za samą diagnozę weźmie 100 zł bo możesz otrzymać komputer w gorszym stanie niż oddałeś do serwisu.

Diagnozę dotyczącą błędów w sofcie myślę, że szczególnie w przypadku nie informatyka możesz sobie darować bo poświęcisz dużo czasu a efekty mogą być niezadowalające.
Wszystkie błędy softwarowe rozwiążesz reinstalacją systemu.
Przed reinstalacja musisz sprawdzić czy HDD nie ma badsektorów - użyj HDTune. Jeśli masz partycję recovery to twoim zadaniem będzie skopiować istotne dane, instalki itp. (nie spiesz się, zrób listę i trzymaj się jej).

Jeśli używasz instalatora z płyty to droga będzie trochę dłuższa (upewnij się że napęd wczytuje dane z płyty np skopiuj wszystkie pliki z płyty instalacyjnej na dysk, oraz sprawdź czy masz czytelny klucz instalacyjny do systemu), a dalej:

1. Wykonaj kopię istotnych danych (potem przeskanuj programem antywirusowym te pliki)
2. Upewnij się jaki dokładnie model komputera posiadasz
3. Pozbieraj sterowniki ze strony producenta (HP często daje aplikację która dociągnie i zaktualizuje sterowniki) dla systemu który używasz lub planujesz używać.
4. Zainstaluj system usuwając wszystkie partycje - jeśli nie masz gdzie przekopiować wszystkich plików usuń partycję systemową pozostawiając partycję z danymi Później przeszukaj ją dokładnie programem antywirusowym.
5. zainstaluj sterowniki
6. zainstaluj program antywirusowy i przeskanuj komputer
7. Zaktualizuj zainstalowane oprogramowanie oraz system (ręcznie wybierając instalowane komponenty)
8. Zainstaluj programy, które są ci niezbędne
9. Jeśli masz legalny system włącz aktualizacje automatyczne dla Windows
10. Utwórz punkt przywracania systemu

W razie pytań pisz na maila.

KrzysiekBelfer
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 10-12-11, 17:25
Lokalizacja: Sochaczew i Warszawa

Post autor: KrzysiekBelfer » 22-04-14, 19:35

Nie wiem jaki dokładnie sprzęt posiadasz
Co do zmiany z XP na 7 jeśli masz minimum 1 GB RAM to Win 7 będzie działał nawet szybciej niż XP - jako student pewnie masz dostęp do MSDN AA czy Dreamspark Pro gdzie systemy masz legalne o ile na komputerze jest jakikolwiek Stick na starszy Windows zakupiony ze sprzętem. Wersję 64- bit polecam na sprzęt powyżej 4 GB ram-u
Od 8 kwietnia nie ma aktualizacji na XP więc zmiana na nowszy system byłaby logiczna. Pirata oczywiście nie polecam. Wtedy lepiej zostać przy legalnym XP.

Awatar użytkownika
grzegorzw125
Przyjaciel forum
Posty: 339
Rejestracja: 06-05-12, 21:03
Lokalizacja: R-m
Kontakt:

Post autor: grzegorzw125 » 23-04-14, 14:07

Dzięki Krzysiek

Wywaliłem firewalla i póki co jest spokój. Faktycznie muszę zmienić system na W. 7. Powinien chodzić poprawnie.

Możesz rzucić okiem :

Kod: Zaznacz cały

Pole	Wartość
Komputer	
Typ komputera	Wieloprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI
System operacyjny	Microsoft Windows XP Professional
Dodatek service pack systemu operacyjnego	Dodatek Service Pack 3
Internet Explorer	8.0.6001.18702 (IE 8.0) 
DirectX	4.09.00.0904 (DirectX 9.0c) 
Nazwa komputera	WALASEK-AA50A28
Nazwa użytkownika	Walasek
Domena logowania	WALASEK-AA50A28
Data / Czas	2014-04-23 / 14:01
	
Płyta główna	
Typ procesora	DualCore Intel Pentium E2200, 2200 MHz (11 x 200) 
Nazwa płyty głównej	Asus P5GC-MX/GBL  (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN) 
Mikroukład płyty głównej	Intel Lakeport-G i945GC
Pamięć fizyczna	2048 MB  (DDR2-800 DDR2 SDRAM) 
DIMM3: Hynix HYMP125U64CP8-S6	2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (6-6-6-18 @ 400 MHz)  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz) 
Typ BIOS'u	AMI (03/13/08) 
Port komunikacyjny	Port komunikacyjny (COM1) 
Port komunikacyjny	Port drukarki ECP (LPT1) 
	
Ekran	
Karta wideo	NVIDIA GeForce GT 440  (1024 MB) 
Monitor	Philips 190SW (190SW8)  [19" LCD]  (BZ30809222154) 
	
Multimedia	
Karta dźwiękowa	Realtek ALC662 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1] 
Karta dźwiękowa	Sterownik magistrali Microsoft UAA dla High Definition Audio [10DE-0BEA] [NoDB] 
	
Magazyn	
Kontroler IDE	Intel(R) 82801G (ICH7 Family) Ultra ATA Storage Controllers - 27DF
Kontroler IDE	Intel(R) 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller - 27C0
Napęd dyskietek	Stacja dyskietek
Dysk fizyczny	Generic USB CF Reader USB Device
Dysk fizyczny	Generic USB MS Reader USB Device
Dysk fizyczny	Generic USB SD Reader USB Device
Dysk fizyczny	Generic USB SM Reader USB Device
Dysk fizyczny	MAXTOR STM3250310AS  (250 GB, 7200 RPM, SATA-II) 
Napęd dysków optycznych	DTSOFT Virtual CdRom Device
Napęd dysków optycznych	TSSTcorp CDDVDW SH-S223F  (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM) 
Status dysków SMART	OK
	
Partycje	
C: (NTFS)	51199 MB (3585 MB wolne) 
D: (NTFS)	51199 MB (21714 MB wolne) 
E: (NTFS)	51199 MB (2376 MB wolne) 
F: (NTFS)	84866 MB (47113 MB wolne) 
Rozmiar całkowity	232.9 GB (73.0 GB wolne) 
	
Urządzenia wejściowe	
Klawiatura	Standardowa klawiatura 101/102 klawisze lub Microsoft Natural Keyboard PS/2
Klawiatura	Urządzenie klawiatury HID
Mysz	Mysz Microsoft PS/2
	
Sieć	
Podstawowy adres IP	192.168.0.104
Podstawowy adres karty (MAC)	00-1F-C6-C9-15-24
Karta sieciowa	Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) PCI-E Gigabit Ethernet NIC  (192.168.0.104) 
	
Urządzenia zewnętrzne	
Drukarka	Canon MP240 series Printer
Drukarka	Microsoft XPS Document Writer
Drukarka	Wysyłanie do programu OneNote 2007
Kontroler USB1	Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1] 
Kontroler USB1	Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1] 
Kontroler USB1	Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1] 
Kontroler USB1	Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1] 
Kontroler USB2	Intel 82801GB ICH7 - Enhanced USB2 Controller [A-1] 
Urządzenie USB	Masowe urządzenie magazynujące USB
Urządzenie USB	Urządzenie kompozytowe USB
Urządzenie USB	Urządzenie USB interfejsu HID
Urządzenie USB	Urządzenie USB interfejsu HID
	
DMI	
DMI: producent BIOS'u	American Megatrends Inc.
DMI: numer wersji BIOS'u	0305
DMI (system): producent	VOBIS
DMI (system): nazwa	System Product Name
DMI (system): numer wersji	Rev 1.xx
DMI (system): numer seryjny	SYS-1234567890
DMI (system): identyfikator UUID	C039C452-044DDD11-AE43001F-C6C91524
DMI (płyta główna): producent	ASUSTeK Computer INC.
DMI (płyta główna): nazwa	P5GC-MX/GBL
DMI (płyta główna): numer wersji	Rev x.xx
DMI (płyta główna): numer seryjny	MT7086K05803891
DMI (obudowa): producent	ASUSTek Computer INC.
DMI (obudowa): numer wersji	Rev 1.xx
DMI (obudowa): numer seryjny	Ch-12345678
DMI (obudowa): metka środka trwałego	Asset-1234567890
DMI (obudowa): typ	Desktop Case
DMI (pamięć): całkowita liczba / liczba wolnych gniazd	2 / 1
	
Problemy i Sugestie	
Problem	Jest tylko 7% wolnego miejsca na dysku C:.
Problem	Jest tylko 5% wolnego miejsca na dysku E:.
Ja na tym się nie znam kompletnie, ledwo system wgrywam samemu. Raczej Windowsa będę instalował za pomocą jakiegoś informatyka. Używam kompa tylko do internetu i filmów dlatego na wydajności w grach mi nie zależy.

Dzięki wielki za pomoc. Za chwilę będę stosował się do Twoich punktów i opiszę wszystko jak skończę.
"Kto się w opiekę odda Panu Swemu,
A całym sercem szczerze ufa Jemu,
Śmiele rzec może: Mam obrońcę Boga,
Nie przyjdzie na mnie żadna straszna trwoga."

"talitha kum
mówię Ci chłopcze wstań
wcale nie umarłeś lecz śpisz
jeszcze życie wyjdzie Ci..."

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: skrzydlaty » 23-04-14, 23:26

Może warto sprawdzić, czy się po prostu nie przegrzewa.
Po latach użytkowania i tak niezbyt szerokie kanały wentylacyjne po prostu bardzo załażą kurzem.

Batavus
Przyjaciel forum
Posty: 20
Rejestracja: 27-03-11, 00:36
Lokalizacja: Ciechanów POLSKA

Post autor: Batavus » 30-04-14, 13:32

skrzydlaty pisze:Może warto sprawdzić, czy się po prostu nie przegrzewa.
Po latach użytkowania i tak niezbyt szerokie kanały wentylacyjne po prostu bardzo załażą kurzem.
Gdyby przeczyszczenie nie pomagała: to może warto wymienić pastę na procku...

KrzysiekBelfer
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 10-12-11, 17:25
Lokalizacja: Sochaczew i Warszawa

Post autor: KrzysiekBelfer » 03-05-14, 12:50

Po opisie widzę że jest to raczej stacjonarny komputer.

Jeśli tak to powinieneś go odkurzyć wewnątrz.
Przed otwarciem wyłącz komputer i odłącz fizycznie zasilanie. Przed przystąpieniem do konserwacji odprowadź z siebie ładunek elektrostatyczny dotykając grzejnika lub kranu (nie trzymaj jednocześnie komputera bo odczucia mogą być bardzo niemiłe :D). Po zdjęciu obudowy zobaczysz dużo kurzu - zwróć uwagę radiator z wiatrakiem. Jeśli jest mocno zabity kurzem możesz wydłubać kłaki kurzu cienkim wkrętakiem, możesz pomóc sobie odkurzaczem z wąską ssawką (pamiętaj by nie dotykać odkurzaczem podzespołów komputera). Wymiany pasty pod radiatorem nie polecam z uwagi na brak wprawy z demontażem i ponownym montażem chłodzenia procesora. Przy czyszczeniu zwróć uwagę by wiatrak na radiatorze się nie kręcił (możesz przytrzymać go pacem). Podobnie oczyść radiator na karcie graficznej czyli tej do której podłączasz monitor.

Pozostały kurz nie jest już tak mocno problematyczny -warto go zebrać pomagając sobie pędzelkiem z włosiem naturalnym.

Zamiast odkurzacza możesz użyć butelki ze sprężonym powietrzem, które można kupić w markecie lub sklepie komputerowym (pamiętaj by trzymać butelkę pionowo bo będzie tryskać z niej płyn - a tego nie chcemy)
Podczas czyszczenia lepiej poznasz swój sprzęt - jak z autem jak zajrzysz pod maskę to zaczynasz się oswajać.

Podłącz zasilanie monitor klawiaturę, mysz i włącz komputer z otwartą jednostką zwróć uwagę czy wszystkie wiatraki się kręcą. Jeśli tak to zamknij obudowę. Jeśli jakiś wiatrak się nie kręci to po wyłączeniu komputera dociśnij wtyczkę zasilania takiego wiatraka (na końcu dwóch kabelków wychodzących z wiatraczka) oraz lekko porusz palcem lub śrubokrętem wirnik wiatraczka (jeśli stawia opór to wiatraczek jest do wymiany). Jeśli wiatraczek dalej nie działa będziesz potrzebował pomocy znajomego informatyka - w przypadku komputerów stacjonarnych wszelkie naprawy są łatwiejsze i tańsze niż w przypadku laptopów.

Kurację oczyszczania jednostki z kurzu ponawiamy minimum co pół roku.

Jest sporo filmów na YT które pokazują jak takie czynności wykonać.

Przy tej ilości RAM system operacyjny tylko w wersji 32-bit. Jeśli używasz komputera głównie do internetu to ta ilość RAM wystarczy - do gier przydałoby się dokupić ze 2 GB.

Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ