Ateneum kapłańskie

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum

Ateneum kapłańskie

Post autor: mikalosz » 06-07-14, 06:15

znalazłem takie cos ale chyba nie sa wszystkie :/

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication

no i tak zamotali z obsługa pdf na stronie ze nie wiem jak go pobrac by se poczytac na e- readerze bez neta w spokoju.

Jak ktos zna lepsza stronke z tym to bede wdziczny.

Pokój wam !
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Marek MRB
Administrator
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 06-07-14, 11:15

Chyba wiem, którego numeru "Ateneum" szukasz :)
Chcesz o tym pogadać?
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum

Post autor: mikalosz » 06-07-14, 19:33

Marek MRB, narzie nie mam pojecia co tam pisze .
A to jakis sławny numer ? BO wszyscu wiedza niby o czym jest a nikt go nie widział ;)

szukam tez Miłujcie sie z ojcem pio i sw bernardetta, z artykułem "niezniszczalni"
bo mi wersja papierowa wsiakła. A pamietam ze wywarł na mnie wrazenie.
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Marek MRB
Administrator
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 07-07-14, 17:38

Na zeszyty 1/1937 i 1/1938 powołują się Ci, którzy zarzucają prymasowi Wyszyńskiemu... poparcie dla nazizmu (!).
Oczywiście bzdury gadają. Jak ktoś zainteresowany, mogę szerzej opisać.[/list]
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum

Post autor: mikalosz » 09-07-14, 18:11

Marek MRB,

nie wiedziałem ze Wyszyński był nazista.
gosc umarł jak miałem 3 latka. nie wiele o nim wiem.

A to jakas czarna postac ? Myslałem ze to jakis tam zwyczajny biskup poprostu.

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum

Post autor: mikalosz » 09-07-14, 18:22

dobra MArek .
A masz może w orginale gdzies ten fragment o władzy kapłana chociaż ?

ten co go czesto adwentysci cytuja.
miałem nadzieje ze przeczytam cały numer i se zdanie wyrobie, majac cały kontekst co autor miał namysli ale chyba to nie mozliwe ;)

A to jakie poglady polityczne mial Wyszyński to w sumie jego sprawa.
Sam sie juz nie wypowie ......
Narodowych socjalistów dzis w polsce cała masa w sejmie i UE i tym bym sie martwił bardziej.

Marek MRB
Administrator
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 09-07-14, 23:32

mikalosz pisze:Marek MRB,

Nie był.
Czy ja tak napisałem?
A to jakas czarna postac ?
Nie
Myslałem ze to jakis tam zwyczajny biskup poprostu.
ANo trochę zwyczajny.
Zdecydowanie nadzwyczajny.
mikalosz pisze:dobra MArek .
A masz może w orginale gdzies ten fragment o władzy kapłana chociaż ?

ten co go czesto adwentysci cytuja.
CO masz na myśli pisząc "ten fragment"?
Fragment z czego? Z Ateneum? Z Biblii?
Pisz konkretnie.
miałem nadzieje ze przeczytam cały numer i se zdanie wyrobie, majac cały kontekst co autor miał namysli ale chyba to nie mozliwe ;)
Jaki numer i na jaki temat?
Jeśli chcesz odpowiedzi musisz napisać o co Ci chodzi - naprawdę nie jestem w stanie czytać Twoich myśli.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum

Post autor: mikalosz » 10-07-14, 00:04

Marek MRB pisze:
mikalosz pisze:Marek MRB,

Nie był.
Czy ja tak napisałem?
Marku coprawda napisałes ze nie był.. ale tak mnie to zaskoczyła ta informacja ze zaczołem sie zastanawiac dlaczego o tym wspomniałes ;) zapominajac co chciałes przekazac przez zaprzeczenie ;)

Uprasczajac Odczytałem tak jak ojciec który wraca po synka widzi dziecko które mowi ze
NIe kopnołem bartusia w nóżke
To ojciec zastanawia sie co ten synek nabroił.

Mniejsza o to ;) czasem człowiek reaguje irracjonalnie poprostu.

szukam tego
Ateneum NR. Zeszyt 2/310/1960
podobno tam jest wiele ciekawych rzeczy.

Mnie interesuje najbardziej artykuł o władzy kapłana nad sakramentami i samym bogiem
str. 165

zastanawiam sie czy rzeczywiscie takie cos jest w tym magazynie napisane wogle.
Nie pasuje mi cos.

generalnie ludzie czesto to cytuja..ot pierwszy z brzegu link
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/82a4f
Net jest tego pełen
Ostatnio zmieniony 10-07-14, 00:05 przez mikalosz, łącznie zmieniany 1 raz.

Marek MRB
Administrator
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 10-07-14, 01:23

Do do Wyszyńskiego - chodzi o to, że często stawia się z Ateneum zarzut wspierania nazizmu przez Wyszyńskiego.
Przeanalizowałem dokładnie rozszerzone wersje tego zarzutu wobec kard. Stefana Wyszyńskiego. WSZYSTKIE cytują wyłącznie kilka wyrwanych z kontekstu fragmentów (poniżej pokażę w jaki sposób odbyło się owo wyrywanie) z Ateneum Kapłańskiego (numery 1/1937 i 1/1938), przeważnie przypisując je wprost Prymasowi Tysiąclecia, który był wówczas redaktorem Ateneum. Tyle że żaden z tych fragmentów nie jest autorstwa Wyszyńskiego – pochodzą z artykułów ks. dr Józefa Pastuszka.
A teraz dokładniejsza analiza fragmentów przytaczanych na "dowód" rzekomego poparcia dla idei nazistowskich:
  • Fragment przytaczany przez oskarżycieli (Ateneum Kapłańskie, 1938, zeszyt 1):
    "Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości(...)".
    Na pierwszy rzut oka – czyste poparcie dla nazizmu ! Zerknijmy jednak do oryginału – oto tekst z zaznaczonymi miejscami, skąd wyrwano cytat (wyróżnienia moje – MP). Czy rzeczywiście jest to akceptacja dla nazizmu ?
    "Konstantyn Wielki, Atylla, Mahomet, Karol Wielki, Napoleon, Lenin, nie
    zamykają się w granicach jednego państwa. Uważają się za mężów opatrznościowych całej ludzkości. Tylko bowiem idee ogólnoludzkie, o zabarwieniu mesjanicznym, idee metafizyczno-religijne kryją w sobie olbrzymi potencjał uczuciowy, zdolne są rozbudzić entuzjazm, wszczepić wiarę i pchnąć do ofiarnych czynów.
    Dzisiejsza
    Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony ustrój polityczny: Ona podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. Te idee nadały życiu narodowemu niebywały rozmach, a ustrojowi państwowemu - prężność i dynamikę. Natrafiły one wprawdzie na opor w kraju i wywołały walki wewnętrzne, ale jednocześnie przekroczyły granice państwa i tam zyskały zwolenników. Dzięki temu Niemcy stały się obok Włoch rzecznikami ideologii o zasięgu ogólnoludzkim. Przeciwstawiając się międzynarodowemu komunizmowi, umocniły swą pozycję polityczną.
    Mimo tych sukcesów, wydaje się rzeczą wątpliwą, by filozoficzne i społeczne idee Hitlera posiadały cechy trwałości.
    Są jednostronne, krańcowo abstrakcyjne, bo nie liczące sic z potrzebami życia, i w zasadniczych punktach błędne, bo oparte na fałszywej interpretacji natury ludzkiej.
    (…)
    Rasizm Hitlera tworzy sztuczne formy, w które chce wtłoczyć jednostkę ludzką i narzucić jej nowe ideały życiowe, które nie posiadają odpowiednika w jej dążeniach naturalnych.
    Absolutyzując rasę, ideologia Hitlera prowadzi do całkowitego, "przewartościowania wartości". Odrzuca autonomię życia duchowego i prawa biologiczne rozciąga na wszystkie dziedziny życia. Zamiast religii teistycznej, głosi kult krwi i rasy. Z tych założeń płynie negacja chrześcijaństwa, jako powszechnej religii objawionej.
    Te błędy zadecydowały o potępieniu ideologii rasistowskiej przez Kościół
    (Encyklika Ojca Swa. Piusa XI , O położeniu Kościoła Katolickiego w Rzeszy Niemieckiej, z dn. 14 marca 1937 r.)
  • Inny fragment przytaczany przez oskarżycieli:
    "[Hitler] jest (…) doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej genialnej taktyki"
    Tekst oryginalny:
    "Mimo, ze idee te natrafiły na podatny grunt psychiki niemieckiej, ich zwycięstwo nie byłoby tak łatwe, gdyby nie zręczna propaganda, jaką rozwinął Hitler. Jest on doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej genialnej taktyki propagandowej.
    Dzięki niej umiał poruszyć masy. Apelując zaś do prymitywnych instynktów mas, rozbudził potężny ruch polityczny, którym w końcu złamał przeciwnika.
    Umiał wpoić fanatyczna wiarę w swoje ideały polityczne. Wytworzył nastrój
    polityczny, który mu umożliwił rzucenie na szale walki wszystkich rozporządzalnych środków, bez oglądania się na ich godziwość etyczną.
    Bezkompromisowa walka stała się dogmatem i prowadzona była z bezwzględną brutalnością.
    Gwałt fizyczny znalazł szerokie zastosowanie w zapasach ideowych. W walkach ideowo-partyjnych zastosowano nową taktykę, znaną dotychczas jedynie w strategii wojennej, -taktykę ofensywy , ciągłych ataków i całkowitego zniszczenia przeciwnika"
  • Trzeci przykład. Tekst wg oskarżycieli:
    "Zajmując postawę antykomunistyczną, narodowy socjalizm niemiecki przyczynił się do powstrzymania niebezpieczeństwa bolszewickiego Europy. Pod tym względem zasłużył się całej ludzkości. Nie można mu również odmówić zasług w kierunku konsolidacji narodowej i państwowej Niemiec."
    A oto tekst w kontekście:
    "Zajmując postawę antykomunistyczną, narodowy socjalizm niemiecki przyczynił się do powstrzymania niebezpieczeństwa bolszewickiego Europy. Pod tym względem zasłużył się całej ludzkości. Nie można mu również odmówić zasług w kierunku konsolidacji narodowej i państwowej Niemiec.
    Ale jednocześnie podjął on próbę całkowitego przetworzenia człowieka i przebudowy ustroju społecznego - w imię fikcyjnych i filozoficznie błędnych, bo naturalistycznych założeń. Próba ta musi się skończyć niepowodzeniem, ponieważ natura ludzka nie da się tak dalece przetworzyć i wcześniej czy później duch ludzki upomni się o swoje prawa."
Biorąc pod uwagę fakt iż teksty te były pisane przez ks. dr Józefa Pastuszka w latach 1937/38, kiedy narodowy socjalizm jeszcze nie ujawnił w pełni swojego ludobójczego oblicza trzeba powiedzieć że owe analizy szły dalej w potępieniu nazizmu niż teksty większości ówczesnych publicystów europejskich. "Docenili" to w czasie wojny Niemcy – autor analiz musiał uciekać z Lublina, ścigany przez okupantów za przedwojenną publicystykę antynazistowską.

=============
Co do kazania - zapewne owa władza jest w takim sensie, jak w dwuwierszu Mickiewicza "Majestat dusz naszych":
Sam Bóg bez wiedzy naszej nie może nas rzucić.
A choć rzuci, gdy zechcem, musi do nas wrócić.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum

Post autor: mikalosz » 17-07-14, 18:36

Marek MRB, kurcze masakra:/
myslalem ze to ateneum to czysta teologia.
a tu sie okazuje ze swoja nadzieje pokładali w jakims człowieku ktory potem pokazał co umie :/

na moje z polityki nigdy nic dobrego niebedzie. Jak "chrzescijanie" piszaa teksty polityczne to predzej czy pozniej bedzie przeciwko nim obrocone ...
z dzisiejszymi tekstami politycznymi bedzie tak samo kiedys..bo kazdy polityk predzej czy pońżiej cos zmoczy.... no moze nie az tak jak hitler ale zawsze.

Marek MRB
Administrator
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 17-07-14, 22:07

Przeciwnie - powinniśmy się jak najgłębiej w politykę angażować. Nie zapominajmy ze istotą polityki jest troska o dobro wspólne. Mamy zostawić ją durniom i egoistom?
A tekst jest wręcz proroczy - autor doskonale wyczuł Hitlera i istotę niebezpieczeństw jaka się z nim wiązała.
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum

Post autor: mikalosz » 18-07-14, 08:20

predzej moge doradzic w technice cos niz w polityce.
Polityka to dla mnie abstrakcja.

teraz system oparty jest o polularnosc kandydata , a nie o jego wiedze i umiejetnosci.

To jest tak jak bym wybieral inteliogentny sterownik na podstawie fotek i marki,
a nie na podstawie danych technicznych i przeznaczenia. Co mi po sterowniku bosh do Pralki jak mam miec sterownik do agregatu przykladowo ;)

ODPOWIEDZ