Studia w USA

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
markus270393
Przyjaciel forum
Posty: 9
Rejestracja: 16-04-08, 20:13
Lokalizacja: Rzeszów

Re:

Post autor: markus270393 » 16-04-08, 21:36

Takie osobiste pytanie do HIOBa.
Chciałbym studiować zaocznie w USA, czy jest możliwość żeby pracować np. 5 dni, a sobote i niedziele mieć wolną- na naukę-? Gdyż narazie jestem uczniem, mój kierunek, może i w nie dalekiej przyszłości zawód(kto wie) będzie związany z informatyką.
Liczę na odpowiedź :-)

Awatar użytkownika
luki233
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 24-10-07, 22:32
Lokalizacja: Zamość/Rzeszów

Re:

Post autor: luki233 » 16-04-08, 21:52

markus270393 pisze:Takie osobiste pytanie do HIOBa.
Chciałbym studiować zaocznie w USA, czy jest możliwość żeby pracować np. 5 dni, a sobote i niedziele mieć wolną- na naukę-? Gdyż narazie jestem uczniem, mój kierunek, może i w nie dalekiej przyszłości zawód(kto wie) będzie związany z informatyką.
Liczę na odpowiedź :-)
Co prawda pytanie do Hioba, ale pozwolę sobie odpowiedzieć ;-)

Jeśli byłbyś studentem na wizie F-1 tzw. "full time" to możesz pracować na terenie kampusu ( max 20 godzin tygodniowo na semestr) Ogólnie bardzo ciężko jest zdobyć pracę poza kampusem gdy przebywasz na wizie F1 :-| . Jeśli takowy student posiadałby pozwolenie na pracę -EAD(podczas praktyki), wtedy jest łatwiej, lecz bardzo trudno jest je uzyskać i trzeba mieć ukończone min. 2 semestry. Warto wspomnieć o tym, że studia w USA dla studentów nie posiadających obywatelstwa USA lub też Zielonej Karty są dość drogie.

PS. markus270393 ja tez wybieram się na studia do Stanów za ok 2-3 lata ;-)

Pozdrawiam

markus270393
Przyjaciel forum
Posty: 9
Rejestracja: 16-04-08, 20:13
Lokalizacja: Rzeszów

Re:

Post autor: markus270393 » 16-04-08, 22:10

Gdzie takowe pozwolenie można otrzymać?
A jak bym miał vize 10-letnią to mógł bym studiować a zarazem pracować jak kierowca?
Czy dalej jestem pod jakimś tam prawem? :cry:

Awatar użytkownika
luki233
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 24-10-07, 22:32
Lokalizacja: Zamość/Rzeszów

Re:

Post autor: luki233 » 16-04-08, 22:40

markus270393 pisze:Gdzie takowe pozwolenie można otrzymać?
W urzędzie imigracyjnym USA po wypełnieniu wniosku I-765, możesz uzyskać EAD tylko przed podjęciem praktyk.
markus270393 pisze:A jak bym miał vize 10-letnią to mógł bym studiować a zarazem pracować jak kierowca?
Jeśli już to nielegalnie, ale wątpię aby pracodawca chciał ryzykować.
markus270393 pisze:Czy dalej jestem pod jakimś tam prawem? :cry:
Każdy student "obcokrajowiec" jest zobowiązany przestrzegać kodeksu prawa imigracyjnego USA ;-) Masz prawo do studiowania, nie do pracy poza praktykami i kampusem. Oczywiście, jak wcześniej napisałem możesz pracować nielegalnie(wiadomo wielu polaków tak robi) ale gorzej jak urząd imigracyjny się o tym dowie - wtedy możesz zostać deportowany i anulują ci wizę.

Pozdrawiam

markus270393
Przyjaciel forum
Posty: 9
Rejestracja: 16-04-08, 20:13
Lokalizacja: Rzeszów

Re:

Post autor: markus270393 » 16-04-08, 22:56

Ajjj... myślałem że to będzie trochę prościejsze.
Z pracy na kampusie będzie mnie stać np. na opłacenie sobie studiów? :roll:

Awatar użytkownika
luki233
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 24-10-07, 22:32
Lokalizacja: Zamość/Rzeszów

Re:

Post autor: luki233 » 16-04-08, 23:04

markus270393 pisze:Z pracy na kampusie będzie mnie stać np. na opłacenie sobie studiów? :roll:
Na pewno nie :-P Zanim wyjedziesz na studia do USA, to podczas rozmowy z konsulem musisz pokazać, że masz pieniądze na ich opłacenie oraz dokument I-20 od amerykańskiej szkoły :-) Także to nie jest takie łatwe, ale nie jest też nie możliwe ;-) Jest wiele sposobów na wyjazd, nie koniecznie studia, chociaż w tym przypadku najlepiej jest w późniejszym czasie starać się o prawo do stałego pobytu.

Pozdrawiam

markus270393
Przyjaciel forum
Posty: 9
Rejestracja: 16-04-08, 20:13
Lokalizacja: Rzeszów

Re:

Post autor: markus270393 » 17-04-08, 15:12

No więc sumując, nie mogę pracować po za kampusem, a jeżeli mogę to muszę mieć pozwolenie na pracę i ukończone 2 semestry :-(

A Ty, jak będziesz się próbował dostać na studia?
Opisz mi to. Z góry dzięki :-)

PS. Ja za 3-4 lata będę studiował :-P

Awatar użytkownika
luki233
Przyjaciel forum
Posty: 37
Rejestracja: 24-10-07, 22:32
Lokalizacja: Zamość/Rzeszów

Re:

Post autor: luki233 » 17-04-08, 16:21

Hiob, nie ma sprawy...cieszę się, że mogłem pomóc ;-)
markus270393 pisze:A Ty, jak będziesz się próbował dostać na studia?
Opisz mi to. Z góry dzięki :-)

PS. Ja za 3-4 lata będę studiował :-P
Hm... co tu opisywać...ja właśnie planuję iść na tzw. studia językowe, a opłacane będą przez moich rodziców oraz dziadków...mam nadzieje, że się uda. Standardowa procedura czyli po szkole w PL wniosek I-20 z american school i do konsulatu, do końca jeszcze nie wiem jak to będzie z pieniążkami bo wiadomo, to spory wydatek, ale jestem dobrej myśli. Jeśli nie udało by mi się wyjechać na studia to pojadę turystycznie na jakieś 3-6 miesięcy :mrgreen:

markus270393 polecam też forum http://www.ewiza.com/forum2/. Tam są ludzie którzy ci pomogą, jeśli czegoś nie będziesz wiedział...ja sam często zaglądam. Jest specjalny temat o intership'ie i studiach za granicą ;-)

Pozdrawiam

dymol
Przyjaciel forum
Posty: 8
Rejestracja: 14-01-08, 23:41
Lokalizacja: Kielce

Studia w USA

Post autor: dymol » 09-05-08, 19:36

Witam. Interesuję się studiami w stanach. Mniej więcej wiem co i jak muszę zrobić ale przydały by się jakieś informacje od osób którzy już tam studiują. Mam do takich osób kilka pytań. Czy dużo jest zagranicznych studentów w waszej uczelni? Jak jest traktowany taki student? Oraz na jakich wymaganiach odbywa się transfer z uczelni na uczelnię? Jeśli ktoś się orientuje to niech pisze bo to dla mnie ważne... Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Studia w USA

Post autor: hiob » 11-05-08, 04:48

dymol pisze:Witam. Interesuję się studiami w stanach. ... Pozdrawiam.
Wydzieliłem kilka postów z tematu z pytaniami dotyczących tego zagadnienia, może one Ci dadzą odpowiedź, a może jeszcze ktoś doda swoje uwagi na ten temat.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ