Gry, które polecamy

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gry, które polecamy

Post autor: Vul » 11-11-08, 11:13

Świat bardzo szybko mknie naprzód. Chrześcijanin powinien również śledzić i odnajdować się w realiach, w których przyjdzie mu żyć. Powinien też potrafić korzystać z tego co człowiek wymyślił zgodnie z wolą Pana Boga zawartą w Księdze Rodzaju:

"Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi." [Rdz 1:28]

Korzystając z tego nakazu człowiek wytworzył produkty, które mogę mu pomóc w drodze do zbawienia jak i skutecznie tą drogę przysłonić. Jednymi z takich produktów myśli ludzkiej są różnego rodzaju gry.

W tym temacie będziemy wymieniać się uwagami właśnie na temat gier. Będziemy polecali takie, które nie zawierają treści czy formy mogących demoralizować lub utrudnić rozwój osobowy człowieka. Muszą to być gry, przy których można się dobrze bawić i uczyć, często w gronie rodziny, które możemy polecić bez naruszenia czystości naszego Chrześcijańskiego Sumienia.

Dotyczy to gier różnego rodzaju: od gier twarzą w twarz, do których potrzebna jest tylko kartka papieru lub same chęci, poprzez gry komputerowe aż do gier planszowych czy karcianych.

Umieszczamy tutaj nasze propozycje i wymieniajmy się uwagami nawet odnośnie już umieszczonych propozycji bo być może nie wszystkie aspekty danej gry jesteśmy w stanie sami zauważyć.

Nie chciałbym abyśmy tutaj pisali, które gry są nieodpowiednie bo jest ich mnóstwo i zabrakło by na miejsca nawet na tym gościnnym forum Hioba. Piszmy tylko o tych, które polecamy lub z życzliwością komentujmy te, które zostały tutaj umieszczone jako polecane.
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Gość

Re: Gry, które polecamy

Post autor: Gość » 11-11-08, 16:56

Skoro taki temat się pojawił, to ja podzielę się swoimi doświadczeniami z grą, która jest podobna do wielu innych tego typu, a których trzeba się wystrzegać. Jest to problem często bagatelizowany przez dorosłych co wynika z ich niewiedzy w tym zakresie.

Ta relacja, mam taką nadzieję, będzie skutecznie zniechęcać innych do grania w TAKIE gry, jak ta opisana poniżej.

Jakieś 14 lat temu, krótko po kupnie pierwszego peceta w moim życiu, wpadła w moje ręce kultowa dzisiaj gra pod jakże wymownym tytułem "Dark Forces". Gdy wreszcie z wielkim trudem "odpaliłem' gierkę, na szkłach moich okularów, w ciemnym pokoju odbił się tajemniczy, groźny, zły świat. Mroczna, wirtualna rzeczywistość błyskawicznie zajęła cały obszar mojego mózgowia. Po kilku godzinach grania fascynacja wzrastała wraz z rozwojem mrocznej fabuły, rozwiązywania nowych zagadek, poznawania nowych labiryntów gigantycznych budowli na rożnych planetach, stacjach kosmicznych i trupa ścielącego się gęsto. No niby nic. Wcieliłem się w gościa biegającego z "laser syber " i walczyłem w/g scenariusza ze złem. Niebezpieczeństwo, jego sedno, tkwiło w mroczności i tajemniczości. Tu było zło. Nie wiem kto, czy co inspirowało grafików i programistów. Na mnie dorosłym facecie ta gra po prostu odbiła piętno. Złe piętno.

A to był dopiero początek mrocznych gier (first person perspective). Teraz jest tego cała masa w bardzo realnej grafice przystosowanej do wielkich ekranów i dźwięku do okólnego. Facet przeniesiony ze Średniowiecza postawiony przed takim monitorem w ciemnym pokoju dostałby zawału serca po 30 sekundach. A dzieci "bawią" się w te gry non-stop . I dopiero nam wyrasta pokolenie "wytrenowane" na tych grach. Strzelaniny w szkołach to nie przypadek, to inspiracja kudłatego poprzez m.in. gry, filmy.

Wracam jednak do moich doświadczeń. Bardzo mnie zafascynował MÓJ nowy świat. Posiadałem różne rodzaje broni, i miałem ciągle "nowe życia", a przerażająca galaktyczno - planetarna sceneria wciągała i wywoływała prawie narkotyczne odczucia. Gdy o poranku usłyszałem przerażony głos żony - " Co Ty, jeszcze grasz ?!", to jak bym dostał młotkiem w głowę i się obudził. Przejście z MOJEGO świata, do reala, było nieprzyjemne. Szara rzeczywistość, zmęczenie z niewyspania, wręcz krótkotrwała depresja maniakalna. Pojawiła się gorączka, ostre przeziębienie i nie poszedłem do pracy.

Łykałem lekarstwa, piłem na przemian herbatę z kawą i siedziałem w piżamie i szlafroku przed monitorem w chmurach dymu papierosowego (teraz nie palę:) zafascynowany mrocznym światem.
Rytm dobowy przestał mieć znaczenie, telefon wyłączony, dzwonki do drzwi mnie nie obchodziły, żona nie istniała wtedy dla mnie.
Po paru dniach wyglądałem jak upiór- nieogolony, śmierdzący, blady, podkrążone oczy.
No i oczywiście najgorsze było przede mną- KONIEC GRY. Makabra, pustka, ściana. Czułem się jak skacowany alkoholik bez alkoholu.

Wniosek jaki mi się nasuwa po tych doświadczeniach, to taki, że można grać, ale trzeba być bardzo ostrożnym w doborze gier dla dzieci i dla pełnoletnich również.
Ja miałem 30 lat więc dość szybko się "odzależniłem" od "mrocznych światów",na pewno też pomogło to, że urodziła nam się za niedługo córeczka,
więc wkroczyłem w realny, jasny, kochany świat :-)

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry, które polecamy

Post autor: KubaCh » 11-11-08, 18:08

Ja gram niewiele, ale dla grających w gry strategiczne polecam Civilization IV - to pierwsza gra strategiczna, w której najlepszą strategią jest unikanie konfliktów zbrojnych z sąsiadami (nawet tymi słabszymi) - to dość pouczające, zwłaszcza, że w większości podobny gier jedyną drogą do zwycięstwa jest zbrojne rozbicie wszystkich przeciwników. Civ IV jest tutaj jakby bardziej nowożytna - z innymi państwami konkuruje się kulturą i ekonomią a nie armią.

Polecam też "18 Wheels of Steel" - fajna gra, dzięki której mogę sobie trochę pobyć Hiobem ;-)

driver94
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 28-10-08, 19:35
Lokalizacja: Mierzęcice

Re: Gry, które polecamy

Post autor: driver94 » 11-11-08, 19:50

Ja z racji wieku i fascynacji ciężarówkami gram w gry serii 18 WoS do wersji 18 WoS Haulin i PttM jest wiele dodatków tak że z amerykańskich dróg i aut można na sie przenieść do Europy :) Ostatnio firma SCS produkująca te gry wydałą Euro Truck Simulator, jest to symulator ciężarówek ale tym razem przeniesiony do Europy bez żadnego modowania gry, polecam serdecznie.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Gry, które polecamy

Post autor: hiob » 11-11-08, 21:20

Vul pisze:... Nie chciałbym abyśmy tutaj pisali, które gry są nieodpowiednie bo jest ich mnóstwo i zabrakło by na miejsca nawet na tym gościnnym forum ....
Obawiam się, że takie założenie w praktyce będzie niewykonalne. :-D Pewne gry będą z pewnością "graniczne", albo raczej ktoś poleci grę, która u drugiego wzbudzi pewne obiekcje, więc i krytyka gier będzie nieunikniona. Na pewno nie uda nam się stworzyć jakiegoś kompletnego katalogu gier, ale każda informacja będzie pomocna.

Poza tym jest też takie wyjście, by w osobnym wątku informować o popularnych, ale szkodliwych grach. Jednak to nie rozwiąże problemu z tymi grami, które według jednych są godne polecenia, a według innych nie. Może zatem rzeczywiście lepiej się skoncentrować na polecaniu gier pozytywnych, ale dopuścić możliwość krytyki, gdy ktoś będzie miał jakieś obiekcje.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry, które polecamy

Post autor: Vul » 11-11-08, 23:51

Artek pisze:a podałem konkretny tytuł (rozumiem, że nie do mnie pijecie kumie
Nie nie do Ciebie... napisałem to wcześniej ;) ale zgadzam się z Hiobem, że nie uniknie się ostrzeżeń :)

Ja gorąco polecam dwie gry... właściwie to jedna dwupłytowa. My mamy dwie płyty jest jeszcze i trzecia Są to gry: Multimedialna Biblia dla dzieci. Są to doskonałe gry przedstawiające historie z Biblii - ja mam je wydane przez Emaus obecnie są chyba wydawane przez Wydawnictwo Pasterz. W te gry gra zarówno moja 4 letnia córeczka jak i je 12-13 letnie siostry :) Na stronie Pasterza można zobaczyć prezentacje między innymi tych gier między innymi tych gier (aby móc poprawnie otworzyć stronę w FF wymagany jest plugin IE ;).
Obrazek Obrazek
Wspólnota Domowego Kościoła
天無絕人之路 (天无绝人之路)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

tomson
Przyjaciel forum
Posty: 1
Rejestracja: 01-04-09, 08:13
Lokalizacja: inter

Re: Gry, które polecamy

Post autor: tomson » 01-04-09, 08:17

KubaCh pisze:Ja gram niewiele, ale dla grających w gry strategiczne polecam Civilization IV - to pierwsza gra strategiczna, w której najlepszą strategią jest unikanie konfliktów zbrojnych z sąsiadami ...
Popieram , Civilization IV , to bardzo dobra wciągająca gra.

Awatar użytkownika
arczins
Przyjaciel forum
Posty: 9
Rejestracja: 06-12-09, 12:18
Lokalizacja: Gdynia/Braniewo
Kontakt:

Re: Gry, które polecamy

Post autor: arczins » 07-01-10, 17:06

Cała seria gier z serii 18 WoS (Wheels of Steel) oraz nowa seria gier tej samej firmy-
German Truck Simulator (premiera 13.01.2010) - poprzednia wersja-
Euro Truck Simulator
Wszystkie te gry są produkcji SCSSoftware
Kilka filmików z tych gier:
18 WoS PTTM (Pedal To The Metal)
http://www.youtube.com/watch?v=dVpigMUDze4
Convoy:
http://www.youtube.com/watch?v=96WQeoroEIs
Haulin:
http://www.youtube.com/watch?v=aV0G1CcY7ys
American Long Haul:
http://www.youtube.com/watch?v=MLG-NpoAxHI
Euro Truck Simulator:
http://www.youtube.com/watch?v=fDvlSEfeK0k
18 WoS Extreme Trucker:
http://www.youtube.com/watch?v=DCEoKTiktqM
...No i German Truck Simulator:
http://www.youtube.com/watch?v=iIt1KRiPnyA
.....Pozostaje nam jeszcze czekać na Polish Truck Simulator, ze Starem i dziurawymi drogami na czele. ;P
Obrazek

Bartek
Przyjaciel forum
Posty: 54
Rejestracja: 11-09-09, 12:59
Lokalizacja: Poland

Re: Gry, które polecamy

Post autor: Bartek » 07-01-10, 17:31

a macie jakieś info na temat Rig&roll ? widziałem parę filmików na YouTube i mnie zaciekawiły, zresztą tak jak German truck simulator. Tylko ciekawi mnie dlaczego ma mniejsze wymagania sprzętowe od starszego Euro truck simulator.

Awatar użytkownika
zs
Przyjaciel forum
Posty: 106
Rejestracja: 23-08-09, 19:29
Lokalizacja: Polska, Otwock

Re: Gry, które polecamy

Post autor: zs » 07-01-10, 17:57

Polecam wirtualne klocki Lego dla dorosłych i dzieci. Może dla zespołu: ojciec i syn?
BlockCad, darmowe.
http://netbook.enauczanie.com/oprogramo ... z-blockcad

Zbyszek Michał
Przyjaciel forum
Posty: 964
Rejestracja: 14-10-08, 10:17
Lokalizacja: qq

Re: Gry, które polecamy

Post autor: Zbyszek Michał » 12-01-10, 21:11

Polecam ostatnią książko - grę Hołowni: "Monopol na zbawienie". Dzieci wraz z dorosłymi przez całe dni grały w to, a i edukacja solidna. Czasem może i coś z czym się nie zgadzam (np. w kwestii dotowania WOŚP), ale było to dobrym punktem do wspólnej dyskusji. Gorąco polecam!
:-)
Jezu ufam Tobie!

marcek307
Przyjaciel forum
Posty: 7
Rejestracja: 17-04-09, 19:15
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Gry, które polecamy

Post autor: marcek307 » 16-01-10, 15:33

Bartek pisze:a macie jakieś info na temat Rig&roll ? widziałem parę filmików na YouTube i mnie zaciekawiły, zresztą tak jak German truck simulator. Tylko ciekawi mnie dlaczego ma mniejsze wymagania sprzętowe od starszego Euro truck simulator.


Rig roll juz wyszedł mozna go juz kupic

ODPOWIEDZ