Aparat słuchowy a prawo jazdy kat.C w Polsce

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Dragonthismy

Aparat słuchowy a prawo jazdy kat.C w Polsce

Post autor: Dragonthismy » 23-06-07, 09:57

Nie wiem czy w tym dziale moge te pytanie zadać ale zadam. Mianowicie mój brat posiada aparat słuchowy na jedno ucho ale drugie jest całkiem sprawne czy w tym przypadku może miec prawo jazdy kat.C ??. dziękuje wszystkim za odpowiedzi

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Aparat słuchowy a prawo jazdy kat.C w Polsce

Post autor: hiob » 23-06-07, 17:27

Pewnie prędzej ktoś by Ci odpowiedział, jakbyś zapytał w dziale "Hiob, mam pytanie...". Miłośnicy ciężarówek rzadko zaglądają na inne tematy, niż te związane z truckami. Ale może ktoś to popatrzy, nie wiem. Ja sam nie mogę Ci pomóc, bo nie wiem jak jest to określone w polskich przepisach. W Stanach można prowadzić ciężarówkę z aparatem słuchowym. Przepisy wymagają tylko wożenia ze sobą zapasowej baterii do tego aparatu.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

simi
Przyjaciel forum
Posty: 129
Rejestracja: 24-10-07, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aparat słuchowy a prawo jazdy kat.C w Polsce

Post autor: simi » 05-07-07, 23:56

Jeżeli twój brat ma wadę słuchu to:

Powinien udać się do szkoły jazdy i przedstawić sytuację, albo zapytać lekarza który ma uprawnienia do badania kandydatów na kierowców.

Osobiście jak byłem na kursie na kat "C" mój instruktor mówił mi, że parę miesięcy temu miał takiego kursanta z aparatem więc musi próbować . :)

Musisz pamiętać też że jeżeli nie dostanie pozwolenia od lekarza, to nie dlatego że uważa że nie może prowadzić (bo ma wadę słuchu)takich pojazdów, ale także że swoją wadą mógłby spowodować zagrożenie dla innych a to sprawa najważniejsza (Dobry kierowca Dba i myśli za innych na drodze).

Mimo wszystko mam nadzieję że mu się powiedzie( jeżeli tego chce oczywiście).

Powodzenia :)

MarianRen4ultPoland

Re: Aparat słuchowy a prawo jazdy kat.C w Polsce

Post autor: MarianRen4ultPoland » 13-08-07, 22:26

simi

Tutaj mam dylemat, u mnie na slasku, a dokladnie to moj kuzyn ma aparat sluchowy, i nie dopuscili go do testow chociaz testy na sluch zdal na BARDZO DOBRY. Czegoś tu nie rozumiem :|

simi
Przyjaciel forum
Posty: 129
Rejestracja: 24-10-07, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aparat słuchowy a prawo jazdy kat.C w Polsce

Post autor: simi » 13-08-07, 23:29

A do jakich testów ? Bo jeśli miał badania lekarskie potwierdzające, że może prowadzić pojazdy mechaniczne danej kategorii i nie został dopuszczony do testów na egzaminie, to ośrodek egzaminacyjny naruszył prawo i twój kuzyn powinien się odwołać do urzędu wojewódzkiego, który nadzoruje ośrodki.

(Jeżeli oczywiście wszystkie papiery, które były wymagane złożył i są w porządku, bo inaczej w tym przypadku ośrodek postąpił słusznie)

Jeżeli natomiast nie dopuścił go lekarz to już nic nie wskóra u niego i pozostaje mu "załatwić" badanie u innego lekarza na własną rękę.

(Oczywiście powinien najpierw mocno się zastanowić, bo lekarz mógł mieć poważne podstawy by go zdyskwalifikować.)

Tak więc samo posiadanie aparatu słuchowego nie jest przeszkodą, jeżeli lekarz dopuści kogoś z aparatem słuchowym, to wpisze mu ograniczenie mające postać wpisu w prawie jazdy nakazujące używanie aparatu słuchowego podczas jazdy. Ogólnie rzecz biorąc uzyskać prawo jazdy jest łatwo, problemy mogą się pojawić w momencie badań lekarskich które trzeba przejść jeżeli chce się wykorzystać prawo jazdy na pojazdy większe niż osobówki w pracy (lekarz medycyny pracy i psychotechnika)

W tym przypadku aparat może być przeszkodą nie do przejścia ale jak wiadomo i to Polak potrafi :P , więc trzeba próbować :wink:

mam nadzieję że to choć trochę pomogło. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ