Formula 1. Kubica!

Tutaj są wszystkie tematy, które nigdzie nie pasują. Jednak ciągle proszę nie zaczynać wątków w żaden sposób nie związanych z generalnymi założeniami tego forum.
Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum

Re: Formula 1. Kubica!

Post autor: Sojusz » 05-04-09, 17:53

:-/ Kubicy zawiódł dzisiaj silnik na początku wyścigu... już drugie GP w tym sezonie a Robert jeszcze nie ma punktów. No cóż, tak się zdarza. W tamtym sezonie to samo było z Massą. 2 pierwsze wyścigi żadnych punktów a i tak walczył o mistrza. Liczę, że Robert zajmie w tym roku miejsce na podium. Nie wie ktoś co to jest ten system KERS (nie wiem czy dobrze napisałem)(Kubica chyba go nie ma) ?

Wiktor
Przyjaciel forum

Post autor: Wiktor » 05-04-09, 17:59

KERS - To system odzyskiwania mocy podczas hamowania tylniej osi. Na prostej można zyskać nawet do 80 koni. Szkoda mi Kubicy, przejechał nie całe dwa okrążenia, na pewno był bardzo zły :-/

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum

Post autor: Sojusz » 05-04-09, 21:58

Dzięki za wyjaśnienie KERS'a. Ta awaria motoru na pewno zaskoczyła konstruktorów BMW. Gdyby Kubicy dali lepszy bolid z pewnością zajmowałby wysokie miejsca.

Wiktor
Przyjaciel forum

Post autor: Wiktor » 05-04-09, 22:03

Ta awaria nie była do końca winą BMW. Zawiniła hydraulika bolidu. Pedał gazu niereagował i Kubica po prostu się toczył, bo akurat było lekkie nachylenie.

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum

Post autor: Sojusz » 05-04-09, 22:10

No tak tylko, że Kubicy w tamtym sezonie dość często zdarzały się problemy techniczne (np. skrzynia biegów) a jakoś Heidfeldowi rzadko... Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale trochę dziwne to jest. Jakby co to mówię o poprzednim sezonie, bo ten co dopiero się zaczął i nie mogę oceniać dwóch wyścigów.

Wiktor
Przyjaciel forum

Post autor: Wiktor » 07-04-09, 15:13

Mario Theissen (57 l.) pod wrażeniem fantastycznej jazdy Roberta Kubicy (25 l.) w Grand Prix Australi obiecuje Polakowi, że jego bolid zostanie wyposażony w osławiony podwójny dyfuzor, który zapewnił stajni Brawna podwójny sukces w Melbourne.

Inne teamy Formuły 1 też zaczynają myśleć nad zastosowaniem podwójnego dyfuzora. Poza Brawnem korzystają z tej technicznej nowinki na razie tylko ekipy Toyoty i Williamsa.

Do tej pory wielu potentantów Formuły 1 bało się wypróbować nową konstrukcję w trakcie wyścigu ze względu na niejasności w przepisach i groźbę dyskwalifikacji. Teraz - bez względu na koszta i konsekwencje - zaczynają się nad tym zastanawiać.

BMW Sauber, McLaren Mercedes i Ferrari potwierdzają, że prowadzą zaawansowane prace nad podwójnymi dyfuzorami. Wciąż co prawda nierozstrzygnięta pozostaje kwestia legalności tego rozwiązania, co jednak nie zniechęca szefów zespołów.

- Nie możemy sobie pozwolić na czekanie, aż ktoś dopuści lub odrzuci tę konstrukcję - mówi Mario Theissen z BMW Sauber, nie ukrywając już, że team myśli o zastosowaniu podwójnego dyfuzora w praktyce.

Podobne deklaracje słychać z obozów innych potentatów F1. - Każdy zespół, który myśli o wygrywaniu wyścigów, musi wziąć się za dyfuzor - przyznał Norbert Haug, szef Mercedesa.

Opinie specjalistów z Ferrari są nieco mniej zachęcające. Według jednego z inżynierów z Maranello, wprowadzenie podwójnego dyfuzora wymaga nakładów finansowych rzędu 20 mln euro i kompletnej przebudowy bolidu.

(C) http://www.se.pl/sport/f1rajdyzuzel/kub ... 94194.html

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum

Post autor: Sojusz » 07-04-09, 15:29

Możesz mi rozjaśnić do czego znowu ta nowika techniczna służy? Nie znam się na tym :oops: Ten podwójny dyfuzor ma coś wspólnego z dociskiem do ziemi? Gdzieś już to słyszałem, ale nie jestem pewien czy to to... :-)

Wiktor
Przyjaciel forum

Post autor: Wiktor » 07-04-09, 15:57

Nie wiem sam. Coś czytałem, ale zapomniałem :-/

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Post autor: hiob » 07-04-09, 18:42

Dyfuzor ma za zadanie takie kierowanie strugi powietrza przechodzącego pod samochodem, żeby się pod autem wytwarzało podciśnienie i dociskało samochód do powierzchni drogi. Auto formuły jeden, dzięki spoilerom, skrzydełkom, dyfuzorom i kształtowi nadwozia mogłoby już przy stosunkowo niewielkiej prędkości, o ile pamiętam ok. 160 km/h, jechać "po suficie", bo siła nacisku do powierzchni drogi jest wtedy wyższa, niż masa pojazdu. Podwójny dyfuzor umożliwia więc późniejsze hamowanie i szybszą jazdę po zakrętach, bo auto jest "przyssane" do nawierzchni toru.

Kilka fotek dyfuzorów w różnych autach, źródło: wikipedia.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... detail.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ffuser.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 2_rear.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _esses.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _2007).JPG
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Wiktor
Przyjaciel forum

Post autor: Wiktor » 07-04-09, 18:47

Dzięki Hiobie za informacje, bo nie wiedziałem nic o tych dyfuzorach.

A co do systemu KERS to są dwie możliwość: system elektroniczny i system mechaniczny) ;-)

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum

Post autor: Sojusz » 07-04-09, 19:44

Dzięki, za inf. Tak jak myślałem, że to dotyczy nacisku do powierzchni. Nie były one czasem kiedyś już stosowane? Z tego co pamiętam to tak, a potem zakazano tego stosować bo było kilka wypadków... wie ktoś coś więcej na ten temat?

Wiktor
Przyjaciel forum

Post autor: Wiktor » 07-04-09, 19:51

Nie nie były stosowane. Dla czego teraz to zamontowali? Bo nie ma nic w regulaminie na to, i można to więc stosować :-)

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum

Post autor: Sojusz » 07-04-09, 20:11

Jeżeli to prawda co tutaj pisze to jednak dyfuzory były stosowane dawniej. Nie wiem, mogę się mylić, ale tak mi się wydawało i znalazłem potwierdzenie. :-D

Wiktor
Przyjaciel forum

Post autor: Wiktor » 07-04-09, 20:18

Ja też mogę się mylić. Pokaż to potwierdzenie ;-)

Awatar użytkownika
Sojusz
Przyjaciel forum

Post autor: Sojusz » 07-04-09, 20:35

no kliknij w moim poprzednim poście słowo "tutaj" :-P

ODPOWIEDZ