"Halloween"

Teksty jakie zamieściłem w tym roku na swoich blogach: www.polonus.alleluja.pl, www.polon.us, www.hiob.us i www.jaskiernia.com
Lechita
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 08-05-09, 14:00
Lokalizacja: z Polski

Re: "Halloween"

Post autor: Lechita » 05-11-11, 15:03

KubaCh pisze:Może i piękny - tyle, że zupełnie pogański
To nie jest pogański zwyczaj to jest wyraz naszych uczuc do tych, którzy odeszli. Myślę, że Oni patrząc z zaświatów na te dowody naszej miłości są zadowoleni, że pamietamy, bo jesli pamiętamy to i modlimy się.

KuboCh, czy chciałbyś aby Twój grób był pusty i zapomniany? żeby nikt tam nigdy nie przyszedł i nie połozył kwiatka i nie zapalił znicza? pomimo tego, że modliłby sie za ciebie? Odpowiedz tak szczerze.
KubaCh pisze: A zmarli są w czyścu lub w niebie
Czy tylko? Czy aby czegos nie przeoczyłeś?

Damiano
Przyjaciel forum
Posty: 450
Rejestracja: 06-05-10, 22:19
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Halloween"

Post autor: Damiano » 05-11-11, 15:19

To nie jest pogański zwyczaj to jest wyraz naszych uczuc do tych, którzy odeszli. Myślę, że Oni patrząc z zaświatów na te dowody naszej miłości są zadowoleni, że pamietamy, bo jesli pamiętamy to i modlimy się.
Tu bym dyskutował - niestety, ale są tacy, co przychodzą tego 1. listopada i zapalają znicza, aby tylko "zaliczyć" to święto i wcale się przy tym nie modlą.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Halloween"

Post autor: KubaCh » 05-11-11, 15:48

Lechita pisze:To nie jest pogański zwyczaj to jest wyraz naszych uczuc do tych, którzy odeszli.
Lechito - nie chce Cię martwić, ale zwyczaj ozdabiania grobów jest czysto pogański - występował w wielu kulturach starożytnych, a także w kulturach pogańskich naszego regionu. Co więcej - jedyną religią jaką znam, która zakazuje ozdabiania grobów jest judaizm - a więc religia z której wywodzi się chrześcijaństwo.

Jeszcze gorzej jest z paleniem zniczy - to obrzęd czysto pogański i miał pierwotnie służyć ogrzaniu dusz, które odwiedzają cmentarz. A przywoływanie dusz zmarłych to już czysty okultyzm - niaprawdaż?
Lechita pisze:KuboCh, czy chciałbyś aby Twój grób był pusty i zapomniany? żeby nikt tam nigdy nie przyszedł i nie połozył kwiatka i nie zapalił znicza? pomimo tego, że modliłby sie za ciebie? Odpowiedz tak szczerze.
Odpowiadam szczerze - chcę maksymalnie prosty grób (wystarczy osadzona w trawniku tablica z imieniem i nazwiskiem) oraz zero ozdób. A już na pewno bez zniczy. Za to będę wdzięczny za każdą modlitwę - bo tak w naszej religii wyraża się pamięć o zmarłych.
Lechita pisze:Czy tylko? Czy aby czegos nie przeoczyłeś?
Lechito - tymi zmarłymi, którzy nie są w czyścu ani w niebie nie ma najmniejszego sensu się zajmować. Mam nadzieję, że jest ich jak najmniej.

rafał5000
Przyjaciel forum
Posty: 82
Rejestracja: 14-02-11, 10:42
Lokalizacja: sławków

Re: "Halloween"

Post autor: rafał5000 » 05-11-11, 16:21

czym różni świecący się na połysk , płonący od zniczy grób i osoby przychodzące w garniturach , futrach itp . Od zwykłego grobu z jednym zniczem i osoby przychodzącej w zwykłem ubraniu , która modli się nad grobem . To jest oznaka brak szacunku
Mnie się wydaje że nie . Najważniejsza jest modlitwa

noOne

Re: "Halloween"

Post autor: noOne » 05-11-11, 18:15

KubaCh pisze:A zmarli są w czyścu lub w niebie a nie na cmentarzu - tam są tylko ich ciała
zapomniałeś jeszcze o piekle,

a duszom czyśćcowym bardzo pomagają te palące się znicze na ich grobach..
poczytaj Marie Simme

i nie opowiadaj historii, że to pogański zwyczaj..
Ostatnio zmieniony 05-11-11, 18:18 przez noOne, łącznie zmieniany 1 raz.

Damiano
Przyjaciel forum
Posty: 450
Rejestracja: 06-05-10, 22:19
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Halloween"

Post autor: Damiano » 05-11-11, 19:04

A co niby da palący się płomyk dla duszy? :roll:

Lechita
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 08-05-09, 14:00
Lokalizacja: z Polski

Re: "Halloween"

Post autor: Lechita » 05-11-11, 19:29

:shock: Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony waszymi wypowiedziami, dlatego chciałbym zadać wam pytanie: czy wy chodzicie na groby swoich zmarłych, czy zapalacie znicze i zanosicie kwiaty czy tez nie robicie tego? Odpowiedzcie mi tutaj szczerze wszyscy pokoleji, bardzo was proszę :-)

Damiano
Przyjaciel forum
Posty: 450
Rejestracja: 06-05-10, 22:19
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Halloween"

Post autor: Damiano » 05-11-11, 19:44

Ja zapalam znicza, ale nie miałem okazji w tym roku odwiedzić grobów bliskich. Jednak te zapalanie nie jest dla mnie ważne. Jakoś nie mam poczucia winy, że w tym roku nie byłem zapalić tam znicza. Wystarczy, że się pomodliłem.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Halloween"

Post autor: KubaCh » 06-11-11, 00:01

noOne pisze:zapomniałeś jeszcze o piekle,
Nie zapomniałem - tymi w piekle nie ma sensu się zajmować, bo oni już dokonali wyboru.
noOne pisze:i nie opowiadaj historii, że to pogański zwyczaj..
To radzę zweryfikować swoje informacje, bo np. takie źródło jak Wikipedia pod hasłem "Zaduszki" mówi:
Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.
podobnych źródeł jest wiele, wystarczy poszukać. Co więcej - zwyczaj palenia zniczy nie jest znany w wielu krajach na wskroś chrześcijańskich i jest to raczej obyczaj słowiański niż katolicki.
Lechita pisze:czy wy chodzicie na groby swoich zmarłych, czy zapalacie znicze i zanosicie kwiaty czy tez nie robicie tego? Odpowiedzcie mi tutaj szczerze wszyscy pokoleji, bardzo was proszę
Czyli z dyskusji na temat przechodzimy do odpytywania wszystkich po kolei (nawet wiem jaki jest cel - zdewaluowanie oponenta w dyskusji). Ale ok - w sumie mogę się podłożyć :-)

No więc na cmentarzu byłem, groby bliskich odwiedziłem i się pomodliłem za nich. Kwiatów nie przyniosłem, a znicz zapaliłem jeden, bo mnie o to mama poprosiła (został jej po jej porannej wizycie na cmentarzu, a wieczorem już nie szła).

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: "Halloween"

Post autor: Alex » 06-11-11, 11:30

Damiano pisze:Jednak te zapalanie nie jest dla mnie ważne. Jakoś nie mam poczucia winy, że w tym roku nie byłem zapalić tam znicza. Wystarczy, że się pomodliłem.
Damiano, bardzo dobrze, że się pomodliłeś ale uważam, że to jednak nie wystarczy. Odwiedzanie grobów naszych bliskich 1 listopada to element naszej tradycji, kultury. A tradycja i kultura to nasze bogactwo. Mam trzech, dorosłych już, synów, z którymi rokrocznie szliśmy razem na cmentarz. To był wspólnie spędzony czas, kiedy uczyli się, że okazywanie pamięci jest bardzo ważne, bo również, m.in., jednoczy żyjących.

To kultywowanie zwyczajów wydaje się z pozoru niewiele znaczące ale ich zaniechanie prowadzi - krok po kroku - do sytuacji pokazanej w filmie "Postęp po szwedzku". W Szwecji 45% urn z prochami zmarłych pozostaje nieodebranych przez ich rodziny! Coraz więcej pochówków odbywa się bez żadnych ceremonii.
Ja wiem, że teraz przerysuję ale ktoś może sobie kiedyś pomyślał, że wystarczy, że się pomodli i zostawił sprawę pogrzebu służbom miejskim.
Podejrzewam, że ci, którzy nie chowają sami swoich zmarłych dawno też przestali się modlić.

I jeszcze jedno tylko - uważam, że nie przywiązywanie wagi do tradycji, obrzędowości, wspólnotowego przeżywania ważnych chwil prowadzi do rozpadu rodziny: i tak 1 listopada babcia z dziadkiem pójdą na cmentarz, mama robi w domu obiad, żeby był na czas, ojciec siedzi przed telewizorem i ogląda relacje z cmentarzy, a dzieci modlą się przed komputerem zapalając wirtualne znicze.
Oby ten smutny scenariusz nam się nie ziścił, bo kiedyś nasze groby porosną chwastami i chociaż wiem, że tak naprawdę dla mnie to nie będzie miało znaczenia to dla żyjących jeszcze tak.
Pozdrawiam
Dominus meus et Deus meus!

Damiano
Przyjaciel forum
Posty: 450
Rejestracja: 06-05-10, 22:19
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Halloween"

Post autor: Damiano » 06-11-11, 19:14

Damiano, bardzo dobrze, że się pomodliłeś ale uważam, że to jednak nie wystarczy. Odwiedzanie grobów naszych bliskich 1 listopada to element naszej tradycji, kultury. A tradycja i kultura to nasze bogactwo. Mam trzech, dorosłych już, synów, z którymi rokrocznie szliśmy razem na cmentarz. To był wspólnie spędzony czas, kiedy uczyli się, że okazywanie pamięci jest bardzo ważne, bo również, m.in., jednoczy żyjących.
A co jak powiem, że nie miałem możliwości odwiedzić? :-|

Alex
Przyjaciel forum
Posty: 1424
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: "Halloween"

Post autor: Alex » 06-11-11, 19:37

Damiano pisze:A co jak powiem, że nie miałem możliwości odwiedzić? :-|
Damiano, nie chciałam Cię krytykować tylko pokazać jakie zagrożenia może nieść rezygnacja z pewnych zwyczajów i tradycji.
Zawsze w życiu może zdarzyć się sytuacja kiedy nie możemy pójść do kościoła w ważne święta, czy np. na cmentarz 1 listopada. Tyle tylko, żeby tej "niemożności" nie zamieniać w zwyczaj.
Pozdrawiam :-)
Dominus meus et Deus meus!

Lechita
Przyjaciel forum
Posty: 73
Rejestracja: 08-05-09, 14:00
Lokalizacja: z Polski

Re: "Halloween"

Post autor: Lechita » 06-11-11, 21:07

Damiano pisze:A co jak powiem, że nie miałem możliwości odwiedzić?
To zalezy co spowodowało tę niemozliwość, bo oprócz tego co bardzo trafnie napisała Alex, odwiedzanie grobów zwłaszcza w Świeto Wszystkich Świętych i DZień Zaduszny jest istotne, bo mamy mozliwośc ofiarowania odpustów za naszych zmarłych. Warunkiem jest nawiedzenie cmentarza. I nie skorzystanie z takiej możliwości jest dużym zaniedbaniem.
Damiano pisze:Ja zapalam znicza, ale nie miałem okazji w tym roku odwiedzić grobów bliskich. Jednak te zapalanie nie jest dla mnie ważne.
KubaCh pisze:No więc na cmentarzu byłem, groby bliskich odwiedziłem i się pomodliłem za nich. Kwiatów nie przyniosłem, a znicz zapaliłem jeden, bo mnie o to mama poprosiła (został jej po jej porannej wizycie na cmentarzu, a wieczorem już nie szła).
No to o co to halo i wymyslanie, że
KubaCh pisze:Jeszcze gorzej jest z paleniem zniczy - to obrzęd czysto pogański i miał pierwotnie służyć ogrzaniu dusz, które odwiedzają cmentarz. A przywoływanie dusz zmarłych to już czysty okultyzm - niaprawdaż?
KubaCh pisze:Cytat:
Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.
Bo skoro jednak zapaliłes tego znicza Kubo i przyznajesz, że twoja rodzina to robi to chyba nie wierzysz w to co napisałeś? Po co więc ta sprzeczka i próba zdewaluowania tych co wiedzą, że w tradycji katolickiej zapalony znicz jest symbolem naszej pamięci o zmarłych oraz wiary w Zmartwychwstanie ?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: "Halloween"

Post autor: hiob » 06-11-11, 22:41

Lechita pisze:
KubaCh pisze:No więc na cmentarzu byłem, groby bliskich odwiedziłem i się pomodliłem za nich. Kwiatów nie przyniosłem, a znicz zapaliłem jeden, bo mnie o to mama poprosiła (został jej po jej porannej wizycie na cmentarzu, a wieczorem już nie szła).
No to o co to halo i wymyslanie, że
KubaCh pisze:Jeszcze gorzej jest z paleniem zniczy - to obrzęd czysto pogański i miał pierwotnie służyć ogrzaniu dusz, które odwiedzają cmentarz. A przywoływanie dusz zmarłych to już czysty okultyzm - niaprawdaż?
KubaCh pisze:Cytat:
Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.
Bo skoro jednak zapaliłes tego znicza Kubo i przyznajesz, że twoja rodzina to robi to chyba nie wierzysz w to co napisałeś? Po co więc ta sprzeczka i próba zdewaluowania tych co wiedzą, że w tradycji katolickiej zapalony znicz jest symbolem naszej pamięci o zmarłych oraz wiary w Zmartwychwstanie ?
To, że zwyczaj ma pogańskie pochodzenie nie znaczy, że nie może być teraz chrześcijański. Pogańskie pochodzenie mają na przykład obrączki ślubne, a przecież teraz są częścią chrześcijańskiej, katolickiej ceremonii.

Nie ma sprzeczności w tym, co mówi KubaCh. Kościół "uświęcił" pogański zwyczaj, nadał mu inne znaczenie, inny wymiar. Zatem teraz nie jest to już pogański zwyczaj.

Świece, znicze, kadzidło są symbolami naszych modlitw unoszących się do Nieba, przed tron naszego Pana. Mamy tego wyraz w Apokalipsie, gdzie aniołowie i święci zanoszą nasze modlitwy przed oblicze Boga:

A kiedy wziął księgę, czworo Zwierząt i dwudziestu czterech Starców upadło przed Barankiem, każdy mając harfę i złote czasze pełne kadzideł, którymi są modlitwy świętych. (Ap 5,8)

I przyszedł inny anioł, i stanął przy ołtarzu, mając złote naczynie na żar, i dano mu wiele kadzideł, aby dał je w ofierze jako modlitwy wszystkich świętych, na złoty ołtarz, który jest przed tronem. I wzniósł się dym kadzideł, jako modlitwy świętych, z ręki anioła przed Bogiem. (Ap 8, 3-4)

Poza tym jeżeli Kościół nam oferuje odpust zupełny za odwiedzenie cmentarza i spełnienie zwykłych warunków, to znaczy, że jest to zwyczaj dobry. Oczywiście nie zapalenie lampki, ale modlitwa są tu najbardziej istotne, ale nie zmienia to w niczym faktu, że to za odwiedziny grobów możemy uzyskać odpust dla siebie, lub za naszych zmarłych bliskich.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Damiano
Przyjaciel forum
Posty: 450
Rejestracja: 06-05-10, 22:19
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Halloween"

Post autor: Damiano » 06-11-11, 22:44

Poza tym jeżeli Kościół nam oferuje odpust zupełny za odwiedzenie cmentarza i spełnienie zwykłych warunków, to znaczy, że jest to zwyczaj dobry. Oczywiście nie zapalenie lampki, ale modlitwa są tu najbardziej istotne, ale nie zmienia to w niczym faktu, że to za odwiedziny grobów możemy uzyskać odpust dla siebie, lub za naszych zmarłych bliskich.
A jak się było na cmentarzu, na którym się nie ma rodziny, ale np. kogoś z rodziny sąsiada?

ODPOWIEDZ