"Halloween"

Teksty jakie zamieściłem w tym roku na swoich blogach: www.polonus.alleluja.pl, www.polon.us, www.hiob.us i www.jaskiernia.com
Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: "Halloween"

Post autor: Anaheim » 04-11-12, 17:01

Powód dla którego Halloween nigdy nie "obchodziłem" i czynić tego nie zamierzam jest zupełnie inny. Święto Wszystkich Świętych w Polsce ma swój niepowtarzalny klimat. Jest to czas na refleksję i wspomnienia najbliższych. Z tym klimatem "imprezowy" nastrój Halloween silnie kontrastuje i dlatego uważam nie ma na to niby-święto miejsca w polskiej kulturze.
IMHO przebieranie się za duchy uwłacza czci zmarłych. I to jest wystarczający jak dla mnie powód. Zresztą to całe "święto" uwłacza czci zmarłych.
Święto jako dzień szczególny, nie myśl że święto zawsze jest Katolickim świętym świętem.

Co ma Halloween do Święta Zmarłych? Przecież to nie jest ten sam dzień a każdy myśli że to 1 Listopad..
IMHO przebieranie się za duchy uwłacza czci zmarłych.
Znajdź różnicę między duszą a duchem i napisz jeszcze raz co miałeś na myśli.

Anteas

Re: "Halloween"

Post autor: Anteas » 04-11-12, 17:31

Anaheim pisze:Święto jako dzień szczególny, nie myśl że święto zawsze jest Katolickim świętym świętem
Ja to wiem, święta np. państwowe nie mają nic wspólnego z kościelnymi. Na przykład święto świętej :-) konstytucji trzeciego maja. Jest to oczywiście czysty zbieg okoliczności że w tym samym dniu w całej Polsce (oprócz jednej diecezji) KK obchodzi święto (uroczystość) NMP Królowej Polski.
Anaheim pisze:Co ma Halloween do Święta Zmarłych? Przecież to nie jest ten sam dzień a każdy myśli że to 1 Listopad..
Jak to co ma wspólnego? I jedno i drugie ma związek ze zmarłymi (czy może się mylę?) a daty też są niezwykle blisko siebie... czy nie wydaje Ci się, że to dość znaczące?
Anaheim pisze:Co ma Halloween do Święta Zmarłych? (...) każdy myśli że to 1 Listopad..
Czy mam przez to rozumieć, że twoim subiektywnym zdaniem święto zmarłych wypada pierwszego listopada?
Anaheim pisze:
IMHO przebieranie się za duchy uwłacza czci zmarłych.
Znajdź różnicę między duszą a duchem i napisz jeszcze raz co miałeś na myśli.
Nie bardzo rozumiem co ma różnica między duszą a duchem do sprawy.
Wikipedia pisze:Zgodnie z doktryną spirytyzmu duchy żyją w świecie niewidzialnym, znajdującym się poza czasoprzestrzenią świata materialnego; w innym wymiarze bytowania są wszędzie, przesyłają komunikaty za pośrednictwem mediów lub bezpośrednio. Według tej koncepcji duch i dusza są synonimami.
Zgodnie z tym dusza i duch to jedno i to samo. Tylko jaki to ma z tym wszystkim związek?
Ostatnio zmieniony 04-11-12, 17:39 przez Anteas, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 05-11-12, 18:43

Witam wszystkich.
W temacie mam, maly tekscik do wrzucenia (kon raczej wkopuje ;-) )

www.pch24.pl/halloween---igranie-z-diablem,7165,i.html

Drogi hiobie i anaheim ... byc moze jest tak, jak to przedstawiacie, traktujac problem jako czysto kulturowy i zabawowy.
Ale nie przedstawiliscie faktow, ktore by nas w tym upewnily stuprocentowo - sw.Pawel nie na darmo napisal , zeby unikac wszystkiego, co ma chocby pozor zla ...
Dzien "halloween" to rowniez znane i szeroko komentowane wybryki, ktore ani z kultura, ani z zabawa nie maja wiele ( albo nic) wspolnego - za to widac wyraznie dzialanie kudlatego.
Warto o tym pamietac.
Zycze Bozego blogoslawienstwa i prowadzenia.
konik

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Halloween"

Post autor: KubaCh » 05-11-12, 20:45

konik pisze:W temacie mam, maly tekscik do wrzucenia (kon raczej wkopuje )

www.pch24.pl/halloween---...lem,7165,i.html
Koniku - przeczytałem ten tekst i mam poważne wątpliwości dotyczące wiarygodności pana redaktora - bo spotkałem się w tekście z opinią, która moim zdaniem jest całkowicie fałszywa:
Jeszcze jedna rzecz: Halloween - chociaż nazwa wydaje się brzmieć jak słowo irlandzkie, wiele osób szuka korzeni tego zjawiska w irlandzkiej starożytności - to jednak jest to "święto" nader nowożytne. Ono się zrodziło w brytyjskich koloniach w Ameryce Północnej, czyli na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, w środowisku skrajnie protestanckim, purytańskim, jako szyderstwo z katolickiej uroczystości Wszystkich Świętych. Chodziło o wyśmianie ważnego dla katolików dogmatu o świętych obcowaniu – spuentował program redaktor PCh.
Tak się składa, że w ostatni weekend byłem w Irlandii i spędziłem go z moimi irlandzkimi przyjaciółmi z Cork. I zapewniam wszystkich czytających, że Halloween to święto, które istnieje w (do niedawna) katolickiej Irlandii od wieków. I nie koliduję ono z uroczystością Wszystkich Świętych. Inna sprawa, że tam jest to święto bardziej rodzinne i niekomercyjne niż w USA czy w Europie - przygotowania trwają ponad tydzień, robi się tradycyjne wypieki, dzieci przebrania przygotowują ręcznie w domach i generalnie bawi się cała społeczność a nie tylko dzieciaki.

Awatar użytkownika
Paradoks
Przyjaciel forum
Posty: 131
Rejestracja: 26-02-12, 07:25
Lokalizacja: Poznań

Re: "Halloween"

Post autor: Paradoks » 06-11-12, 00:01

KubaCh pisze:Koniku - przeczytałem ten tekst i mam poważne wątpliwości dotyczące wiarygodności pana redaktora - bo spotkałem się w tekście z opinią, która moim zdaniem jest całkowicie fałszywa:
No to ja jeszcze raz powtórzę odnośnie amerykańskiej kultury, że to właśnie protestanci najgłośniej krytykują Halloween (podobnie jak choinki). Katolickie dylematy ograniczają się zazwyczaj do pytań typu "Czy straszne kostiumy są dopuszczalne?"
Takie wnioski w każdym razie wyciągam z własnych obserwacji, może Hiob to sprostuje jeśli się mylę.

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: "Halloween"

Post autor: Anaheim » 06-11-12, 11:39

KubaCh pisze:
konik pisze:W temacie mam, maly tekscik do wrzucenia (kon raczej wkopuje )

www.pch24.pl/halloween---...lem,7165,i.html
Koniku - przeczytałem ten tekst i mam poważne wątpliwości dotyczące wiarygodności pana redaktora - bo spotkałem się w tekście z opinią, która moim zdaniem jest całkowicie fałszywa:
Jeszcze jedna rzecz: Halloween - chociaż nazwa wydaje się brzmieć jak słowo irlandzkie, wiele osób szuka korzeni tego zjawiska w irlandzkiej starożytności - to jednak jest to "święto" nader nowożytne. Ono się zrodziło w brytyjskich koloniach w Ameryce Północnej, czyli na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, w środowisku skrajnie protestanckim, purytańskim, jako szyderstwo z katolickiej uroczystości Wszystkich Świętych. Chodziło o wyśmianie ważnego dla katolików dogmatu o świętych obcowaniu – spuentował program redaktor PCh.
Tak się składa, że w ostatni weekend byłem w Irlandii i spędziłem go z moimi irlandzkimi przyjaciółmi z Cork. I zapewniam wszystkich czytających, że Halloween to święto, które istnieje w (do niedawna) katolickiej Irlandii od wieków. I nie koliduję ono z uroczystością Wszystkich Świętych. Inna sprawa, że tam jest to święto bardziej rodzinne i niekomercyjne niż w USA czy w Europie - przygotowania trwają ponad tydzień, robi się tradycyjne wypieki, dzieci przebrania przygotowują ręcznie w domach i generalnie bawi się cała społeczność a nie tylko dzieciaki.
Halloween ma korzenie w Szkocji a Amerykańscy Purytanie się ponadto temu świętu sprzeciwiali... no ale co zrobić. Zawsze i wszędzie się znajdzie ktoś komu coś jest nie na rękę i probuje na siłę zrobić z igły widły.

morgan
Przyjaciel forum
Posty: 152
Rejestracja: 24-11-11, 12:43
Lokalizacja: kielce

Re: "Halloween"

Post autor: morgan » 06-11-12, 12:03

nie róbcie ludziom wody z mózgu..

Halloween sięga swoimi korzeniami wiele tysięcy lat wstecz i wywodzi się z pogańskiego celtyckiego święta ku czci boga śmierci – Samhaina. W tym właśnie dniu druidzcy magowie podczas swoistych obrzędów spirytystycznych składali również krwawe ofiary z ludzi.
http://www.katolik.pl/odrzucmy-hallowee ... 16,cz.html

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: "Halloween"

Post autor: Anaheim » 06-11-12, 13:36

Anteas pisze:
Anaheim pisze:Co ma Halloween do Święta Zmarłych? Przecież to nie jest ten sam dzień a każdy myśli że to 1 Listopad..
Jak to co ma wspólnego? I jedno i drugie ma związek ze zmarłymi (czy może się mylę?) a daty też są niezwykle blisko siebie... czy nie wydaje Ci się, że to dość znaczące?
Nie zauważyłeś ze Halloween nie celebruje niczego? Jest maskaradą, w której ludzie przebierają się za cokolwiek. Taki karnawał w klimacie potworów, strachów itp.
Anteas pisze:
Anaheim pisze:Co ma Halloween do Święta Zmarłych? (...) każdy myśli że to 1 Listopad..
Czy mam przez to rozumieć, że twoim subiektywnym zdaniem święto zmarłych wypada pierwszego listopada?
Więc sądzisz że święto zmarłych to 2 listopada czyli dzień zaduszny. Dobra, to już mamy cały 1 dzień odstępu między dwoma świętami.
Anteas pisze:
Anaheim pisze:
IMHO przebieranie się za duchy uwłacza czci zmarłych.
Znajdź różnicę między duszą a duchem i napisz jeszcze raz co miałeś na myśli.
Nie bardzo rozumiem co ma różnica między duszą a duchem do sprawy.
Duch przecież nie ma postaci i formy więc przebranie za ducha jest produktem jak zombie czy wampir.
morgan pisze:nie róbcie ludziom wody z mózgu..

Halloween sięga swoimi korzeniami wiele tysięcy lat wstecz i wywodzi się z pogańskiego celtyckiego święta ku czci boga śmierci – Samhaina. W tym właśnie dniu druidzcy magowie podczas swoistych obrzędów spirytystycznych składali również krwawe ofiary z ludzi.
http://www.katolik.pl/odrzucmy-hallowee ... 16,cz.html
Nie ma czegoś takiego jak bóg Samhain. Tekst więc jest spalony i ukoloryzowany. Poza tym jednym jedynym "faktem" i argumentem, do tego przekłamanym.. reszta to lanie wody o tym kto się z tym nie zgadza mówiąć "pełno tam obcych obrzędów, niebezpieczne to strasznie!".


Ponadto nie musimy daleko szukać żeby zobaczyć ileż to okultyzmu jest w wierzeniach naszych przodków. Wystarczy spojrzeć na Dziady gdzie celem jest nawiązanie kontaktu z duszami, a znicze pochodzą od tego zwyczaju!

Święto zmarłych i zwyczaj stawiania zniczy ma tutaj swoje korzenie ale jest kierowany całkiem innymi emocjami i intencjami tak samo jak Halloween, kiedy panują pozytywne emocje radości i zabawy a to przecież one najmniej kojażą się z okultyzmem, satanizmem i co wy to tam jeszcze chcecie przyłatać..


Najważniejsze pytanie! Co celebruje Halloween i jakie są obrzędy tego święta stwarzające zagrożenie bezpośrednie?
Ostatnio zmieniony 06-11-12, 13:42 przez Anaheim, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 06-11-12, 15:41

Sw.Pawel Apostol musial rowniez mierzyc sie z kontrowersjami roznorakimi na rozne tematy - dlatego warto posluchac, co dla nas, wierzacych w Boga i Bogu ma on do powiedzenia.
Tak wiec proponuje on nam, aby wszystko co czynimy, czynic dla Boga. Jezeli w tym swietle cos dla Boga bedzie obraza, to wtedy tego nie czynmy.
I moim zdaniem taka postawa pomoze w podjeciu okreslonych decyzji: co dla Irlandczyka w Irlandii moze byc z korzyscia, dla kogo innego gdzie indziej moze byc z niekorzyscia , a nawet calkowita zatrata.
I na tym chyba polega wolnosc w Chrystusie - baczmy aby pobudzac ku Bogu, unikajmy siania zgorszenia .
Pozdrawiam serdecznie.
konik

morgan
Przyjaciel forum
Posty: 152
Rejestracja: 24-11-11, 12:43
Lokalizacja: kielce

Re: "Halloween"

Post autor: morgan » 06-11-12, 16:30

Anaheim pisze:nie ma czegoś takiego jak bóg Samhain. Tekst więc jest spalony i ukoloryzowany. Poza tym jednym jedynym "faktem" i argumentem, do tego przekłamanym.. reszta to lanie wody o tym kto się z tym nie zgadza mówiąć "pełno tam obcych obrzędów, niebezpieczne to strasznie!".
Zobacz z czym się to wiąże :
http://gwiazdy.com.pl/component/content ... 7-samhain-
http://pl.wikipedia.org/wiki/Samhain
https://www.google.com/search?q=samhain ... d=0CDsQsAQ
okultyzm i diabelstwo..
dla Ciebie wypowiedzi ojca Posackiego to lanie wody, dla mnie Twoje wypowiedzi (bez urazy) niczym nie podparte, to lanie wody, ojcu Posackiemu ufam i szanuję Jego wiedzę i doświadczenie, nie tylko ja, egzorcyści z całego świata zwracają się do niego w kwestiach trudnych, bo w temacie demonologii jest DOBRY,
jeśli on pisze że to niebezpieczny okultyzm, to nie mam podstaw żeby mu nie wierzyć..
poza tym :
"wystrzegajcie się wszystkiego co nosi nawet pozory zła" - wybieram zalecenie sw Pawła

Każdy za swoje wybory odpowie indywidualnie

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: "Halloween"

Post autor: Anaheim » 06-11-12, 16:38

morgan pisze:Zobacz z czym się to wiąże :
http://gwiazdy.com.pl/component/content ... 7-samhain-
To jest wręcz śmieszne że ty wierzysz że takie praktyki ludzie odprawiają w Halloween i że są one związane bezpośrednio z chodzeniem w przebraniu po cukierki..

Poza tym ojciec Posacki nie postarał się z przygotowaniami że nie doczytał że nie ma takiego boga jak Samhain.

Pytam się więc Ciebie jeszcze raz:
Co celebruje Halloween i jakie są obrzędy tego święta stwarzające zagrożenie bezpośrednie?
Ostatnio zmieniony 06-11-12, 16:40 przez Anaheim, łącznie zmieniany 1 raz.

morgan
Przyjaciel forum
Posty: 152
Rejestracja: 24-11-11, 12:43
Lokalizacja: kielce

Re: "Halloween"

Post autor: morgan » 06-11-12, 16:49

wiąże się to wprost z obrządkiem satanistycznym,
to mi wystarczy,

Poza tym nie ufam zwodzicielom zmiękczającym zagrożenia,
nie zbliża mnie halowen do Boga, a wręcz oddala

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: "Halloween"

Post autor: Anaheim » 06-11-12, 17:00

morgan pisze:wiąże się to wprost z obrządkiem satanistycznym,
to mi wystarczy,
Wprost się wiąże w jaki sposób? Co takiego ludzie wyprawiają w dzień Halloween że wiąże się to wprost z satanizmem? Podaj przykład.

Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie i te zadane wyżej to myślę że nie mamy o czym dyskutować.
Ostatnio zmieniony 06-11-12, 17:02 przez Anaheim, łącznie zmieniany 2 razy.

morgan
Przyjaciel forum
Posty: 152
Rejestracja: 24-11-11, 12:43
Lokalizacja: kielce

Re: "Halloween"

Post autor: morgan » 06-11-12, 20:40

ale tu nie ma o czym dyskutować, bo to są fakty

zachęcam do zapoznania się
http://www.malirycerze.koszalin.opoka.o ... -satanizmu
http://youtu.be/Qn3PXdwslmI

http://www.bibula.com/?p=27981
http://www.pch24.pl/strzezcie-dzieci-pr ... 056,i.html

nawet Kuria się postarała :)
http://niezalezna.pl/34288-halloween-ku ... -okultyzmu
http://www.bibula.com/?p=27988 Satanistyczny haloween

albo jesteś katolikiem, albo nie..
wybór prosty, albo Jezus, albo upadły oszust, nie ma strefy zero pomiędzy - wybór należy do Ciebie

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Halloween"

Post autor: KubaCh » 06-11-12, 20:48

morgan pisze:ale tu nie ma o czym dyskutować, bo to są fakty
Morgan - a czy umiesz odpowiedzieć swoimi własnymi, prostymi słowami na pytanie Anaheima:
Anaheim pisze:Wprost się wiąże w jaki sposób? Co takiego ludzie wyprawiają w dzień Halloween że wiąże się to wprost z satanizmem? Podaj przykład.
Bo ja już nie mam siły czytać kolejnych artykułów podających te same, mało wiarygodne informacje i oglądać filmików na youtube. Prosimy o prostą i zwięzłą odpowiedź własnymi słowami.

ODPOWIEDZ