Pasja

Teksty jakie zamieściłem w tym roku na swoich blogach: www.polonus.alleluja.pl, www.polon.us, www.hiob.us i www.jaskiernia.com
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Pasja

Post autor: hiob » 17-01-04, 01:00

Dzięki temu, że teraz mam możliwość słuchania katolickiego radia, mam dostęp do najnowszych wiadomości związanych z Kościołem.

Dużo się w Stanach ostatnio mówi na przykład o nowym filmie Gibsona "Pasja Jezusa Chrystusa". Wejdzie on na ekrany 25. lutego, w środę popielcową. Wczoraj usłyszałem, że stanie się to w 3500 kinach, największe otwarcie w historii dla filmu z napisami, gdyż nie jest to film angielskojęzyczny. Myślę, że jest on nakręcony w orginalnym języku, zapewne po aramejsku i łacinie.

Mel Gibson jest katolikiem i to jednym z tych nielicznych w Hollywood, którzy się nie kryją ze swą wiarą. Kilkanaście lat temu kupił on podobno pudło używanych książek w antykwariacie i wśród nich była książeczka opisująca widzenia Anny Katarzyny Emmerich. W Polsce jest bardzo popularna książeczka pt. "DROGA KRZYZOWA według widzeń swiątobliwej Anny Katarzyny Emmerich" , ze zdjęciem rzeźby ukoronowanej twarzy Jezusa na okładce, można ją znaleźć w każdej katolickiej księgarni.

Właśnie ta wizja opisana przez Annę Katarzynę Emmerich tak zafascynowała Gibsona, że postanowił nakręcić film z ostatnich 12 godzin życia Jezusa. Powstał film wstrząsający. Podobno nikt, kto oglądał ten film, nie ma suchych oczu. Papież po zobaczeniu filmu powiedział, cytuję za angielskojęzycznym źródłem: "It is like it was." "Jest tak, jak było."

Film oprócz zachwytów i opini typu: Najlepszy film o tematyce chrześcijańskiej w historii kinematografii, czy: Najlepsze narzędzie ewangelizacyjne w dwutysięcznej historii chrześcijaństwa sprowokował też wiele negatywnych opini. Głownie wśród liberalnych środowisk, wojujących feministek, antychrześcijańsko nastawionych Żydów itp. Muszę tu jednak wyraźnie zaznaczyć, ze wiele osób pochodzenia Żydowskiego bardzo pozytywnie się wypowiedziało o tym filmie. Jeden z rabinów powiedział na przykład: Ja czytałem Ewangelie, film ten opisuje taką rzeczywistość, jaka jest w nich opisana.

Na Onecie jest link do zwiastuna filmu i galeria zdjęć, <a href=http://film.onet.pl/N,13920,0,1,0,0,galeriao.html> można to znaleźć tutaj.</a>Uprzedzam tylko, że komentarze internautów, jak zwykle na Onecie, śa raczej poniżej wszelkiej krytyki.
Także jest już oficjalna strona producentów filmu w języku polskim: <a href=http://www.passion-movie.com/polska/index.html> PASJA</a>

W USA także nasi bracia protestanci są bardzo podekscytowani tym filmem, w wielu miastach wysyłają indywidualne zaproszenia do wszystkich domów, zawiadamiające o premierze tego filmu.

Jeszcze na koniec ciekawostka. Rolę Maryi, Matki Jezusa gra Rumunka, a raczej Żydówka mieszkająca w Rumunii.

Ciekawy jestem, jak film zostanie odebrany, gdy już wejdzie na ekrany. Mam nadzieję, że okaże się takim arcydziełem, jakim się zapowiada. I że wszyscy zobaczymy, jak wielką cenę musiał Jezus zapłacić za nasze grzechy i może nie będziemy tak lekko do nich podchodzić.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ