Matka Boga

Teksty jakie zamieściłem w tym roku na swoich blogach: www.polonus.alleluja.pl, www.polon.us, www.hiob.us i www.jaskiernia.com
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Matka Boga

Post autor: hiob » 01-01-04, 01:00

<FONT COLOR ="maroon"> Dzisiaj święto Matki Bożej. Zabawne, w każdym kraju, w każdej kulturze inaczej ludzie nazywają Maryję. Chodzi mi o codzienne Jej nazywanie, w zwykłych rozmowach. We Włoszech jest to Madonna, w Chorwacji Gospa, w Stanach Blessed Virgin Mary, albo po prostu Mary. W Polsce Matka Boża.


Dzisiaj jest święto nazwane w Stanach: Blessed Virgin Mary, Mother of God. Theotokos. Matka Boga. W polskim języku to trochę tracimy, głębię tego tytułu, właśnie przez to, że nasza Maryja na co dzień jest Matką Bożą.

Oczywiście w historii były okresy, że powstawały różne kontrowersje związane z tym tytułem. Że Maryja jest tylko matką Jezusa, człowieka, nie Boga. Ale jak to oddzielić? Czy moja mama jest MOJĄ mamą, czy mamą mojego ciała? Przecież to tylko ciało mam dzięki rodzicom, duszę zawsze stwarza Bóg w momencie poczęcia... więc?

Jeżeli moja mama jest mamą mnie całego, to i Maryja jest matką Boga. Nie dlatego, że jest źródłem Jego Bóstwa, czy ludzkiej duszy, ale dlatego, że Jezus jest i człowiekiem i Bogiem. Był Bogiem w momencie narodzin. Był nim tuż po zwiastowaniu w Nazarecie. Był nim zawsze. Gdy Maryja odwiedziła Elżbietę, ta powiedziała:

Łk 1:43
43. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?

Nie "Matka ciała mojego Pana"

W 553 Sobór w Konstantynopolu, wyjaśniając kontrowersję wydał oświadczenie: "Jeżeli ktokolwiek nazwie Ją matką człowieka, albo matką Chrystusa, jak gdyby Chrystus nie był Bogiem, a nie uzna, że jest ona naprawdę prawdziwie Matką Boga, (...) niech będzie anathema" (ukarany ekskomuniką, wydaleniem z Kościoła)

Jak to wspaniale, że "nasza" Maryja jest zawsze Matką Bożą, nie tylko w dniu dzisiejszego święta. Co za wspaniały tytuł. I Maryja jest jedynym człowiekiem w historii, który jest Matką, Oblubienicą i Córką Boga.

Dzisiaj także jest Światowy Dzień Pokoju. Maryja objawiając się w Medjugorie, zapytana przec dzieci, kim jest, odpowiedziała: "Jestem Królową Pokoju".

Wszystkim moim przyjaciołom życzę w tym nowym roku wiele pokoju w swych duszach i dużo szczęścia.

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ