Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Teksty jakie zamieściłem w tym roku na swoich blogach: www.polonus.alleluja.pl, www.polon.us, www.hiob.us i www.jaskiernia.com
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Post autor: hiob » 25-12-08, 17:49

Czasami trudno nam sobie uświadomić dlaczego nieogarnięty Bóg, Bóg transcendentalny, przedwieczny, potężny i wszechmogący stał się jednym z nas? Dlaczego urodził się jako malutkie Dzieciątko, a gdy wyrósł przez trzy lata nauczał nas o Królestwie Bożym, a potem oddał za nas życie? Może ta opowiastka,którą już cytowałem tu parę lat temu, pomoże nam ten zdumiewający fakt zrozumieć. Nie ja jestem autorem tej historyjki, zasłyszałem ją gdzieś przed laty w chrześcijańskim radiu, ale uważam, że warto ją tu przytoczyć:

W mroźną, zimową noc pewien ojciec został sam w domu, gdy jego żona z dziećmi pojechali na Pasterkę. On sam był dobrym człowiekiem, ale uważał się za intelektualistę i wydawało mu się zupełnie nielogiczne, że Bóg mógł się stać człowiekiem. Nie rozumiał takiej koncepcji i odrzucał możliwość, że taki Bóg może istnieć.

Pogoda stawała się coraz gorsza, wiatr się wzmagał i trwała burza śnieżna. Nagle nie wiadomo skąd przyleciała gromada ptaszków i zwabione światłem w oknie domu zaczęły wpadać w szybę, szukając ratunku przed mrozem i śnieżycą. Musiały przylecieć z daleka, osłabione brakiem pokarmu, bo kilka z nich padło martwych na śnieg pod oknem i na parapet. Żal mu się ich zrobiło, więc postanowił je uratować.

Rodzina ta mieszkała na wsi, mieli swą farmę i w budynku gospodarczym było dużo miejsca, wiele ziaren i nasion i było tam ogrzewanie. Ojciec ubrał się więc, wyszedł na dwór, otworzył drzwi do stodoły i zaczął naganiać ptaszki. One jednak go nie rozumiały. Przestraszone, uciekały i umierały, szukając ratunku w zamkniętym oknie.

"Gdybym tylko mógł się stać jednym z nich" – pomyślał. "Mógłbym wtedy przemówić do nich zrozumiałym językiem, pokazać im drogę do zbawienia. Poszłyby za mną i odnalazłyby ratunek". Gdy tylko to powiedział, doznał olśnienia. Upadł na kolana na śniegu i zaczął się modlić do Boga, w którego jeszcze przed godziną nie mógł uwierzyć. Nagle zrozumiał, dlaczego Bóg stal się człowiekiem. Szybko się przebrał i pojechał do kościoła i dołączył do swej rodziny witać wspólnie nowonarodzonego Boga, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

krokodyl
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 12-03-08, 21:29

Re: Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Post autor: krokodyl » 07-02-09, 14:10

hiob pisze:Czasami trudno nam sobie uświadomić dlaczego nieogarnięty Bóg, Bóg transcendentalny, przedwieczny, potężny i wszechmogący stał się jednym z nas? Dlaczego urodził się jako malutkie Dzieciątko, ............
"Gdybym tylko mógł się stać jednym z nich" – pomyślał. "Mógłbym wtedy przemówić do nich zrozumiałym językiem, pokazać im drogę do zbawienia. [/b]
Owszem Hiob , ale jest jeszcze inny aspekt.Moim zdaniem znacznie ważniejszy . To miłość .
On stał się człowiekiem z miłości .

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Post autor: hiob » 12-02-09, 04:32

krokodyl pisze: Owszem Hiob , ale jest jeszcze inny aspekt.Moim zdaniem znacznie ważniejszy . To miłość .
On stał się człowiekiem z miłości .
To nie jest inny aspekt. To jest to samo. to miłość była motorem tego, że Bóg stał się człowiekiem. Przyczyną. A powyższy tekst mówi tylko o praktycznym zastosowaniu tej miłości.

Chodziło mi tu o zilustrowanie tego w jakiś przystępny sposób. Bo "miłość" czasem bywa dość abstrakcyjnym pojęciem. Bohater naszej opowiastki pewnie nie raz słyszał od żony o miłości Bożej, ale ciągle intelektualnie to do niego nie docierało. Co niby ta miłość Boga miała mieć wspólnego z narodzinami jakiegoś dzieciątka w stajence? Dopiero gdy sam zobaczył u siebie pragnienie stania się jednym z ptaszków, które sam kochał, zrozumiał zależność Miłości Bożej i Tajemnicy Wcielenia.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Krystyna
Przyjaciel forum
Posty: 19
Rejestracja: 15-02-09, 16:30
Lokalizacja: Krakow-Pl

Re: Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Post autor: Krystyna » 21-02-09, 14:53

A może i Bóg zechciał,"skosztować pozycji" człowieka.DLA CZŁOWIEKA.

ODPOWIEDZ