Kanada, a USA.

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
Krzysztof
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 18-02-09, 17:55
Lokalizacja: Kwidzyn, Polska

Kanada, a USA.

Post autor: Krzysztof » 09-05-09, 23:10

Witam,

Hiob, mam do Ciebie pytanie. Przypuśćmy, że otrzymam wizę do Kanady (o ile jest jeszcze ona potrzebna do tego kraju), a wraz z nią wszystkie uprawniające mnie dokumenty, ale bez obywatelstwa. Jak wygląda wtedy sprawa z wyjazdem z Kanady do Stanów w celu np. turystycznym? Muszę mieć jakiś papierek, czy może mam go w prawie wraz z wizą, czy też może nie wolno mi wjechać do Stanów bez obywatelstwa Kanadyjskiego? Ciekawi mnie to, ponieważ będąc w Kanadzie można przecież łatwo emigrować do Stanów, stąd też myślę, że potrzebna jest jakaś dokumentacja, ale z drugiej strony Kanada, a Stany to jeden "ciort" więc granica powinna być wolna. Więc, jak to jest?

Pozdrawiam, z Bogiem.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Kanada, a USA.

Post autor: hiob » 10-05-09, 08:02

Przed 11 września i atakiem na WTC praktycznie wystarczyło mieć kanadyjskie prawo jazdy, by wjechać do USA. Teraz jednak już to chyba nie jest takie proste. Jednak nie wiem zbyt wiele na ten temat i nie chcę spekulować. Może ktoś inny ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie. Jeżeli tak, to zapraszam do podzielenia się nimi tutaj.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

simi
Przyjaciel forum
Posty: 129
Rejestracja: 24-10-07, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kanada, a USA.

Post autor: simi » 10-05-09, 11:58

Z tego co wiem to do USA można wyjechać (i pracować), tylko posiadając obywatelstwo Kanadyjskie.
Status rezydenta Kanady nie uprawnia do wjazdu do USA, w ramach porozumienia NAFTA.
Emigracja z Kanady do USA nie jest taka prosta ponieważ, Kanada również nie jest dopuszczona do loterii DV. Oczywiście łatwiej jest emigrować poprzez małżeństwo (W końcu łatwiej poznać Amerykańskiego obywatela w Kanadzie niż w Polsce).
Ostatnio zmieniony 10-05-09, 12:01 przez simi, łącznie zmieniany 1 raz.

Krzysztof
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 18-02-09, 17:55
Lokalizacja: Kwidzyn, Polska

Re: Kanada, a USA.

Post autor: Krzysztof » 10-05-09, 16:59

No to już pokrótce jasne co i jak. Dziękuję za odpowiedzi :)

Aczkolwiek, korzystając z tego, że jesteśmy przy temacie Kanady, to z tego co się orientuje nie potrzeba już wiz do tego kraju. Tak więc jak wygląda wyjazd tam w celu osiedlenia się i podjęcia pracy? Wystarczy zgłosić się i prosić o "zieloną kartę", aby stać się legalnym mieszkańcem, czy jakiś inny dokument zezwalający na podjęcie pracy i legalny pobyt?

Awatar użytkownika
Big Nasty
Administrator
Posty: 412
Rejestracja: 24-10-07, 22:25
Lokalizacja: UK

Re: Kanada, a USA.

Post autor: Big Nasty » 10-05-09, 17:25

Krzysztof, sadze, ze odpowiedzi na Twoje pytania dot. Kanady znajdziesz tutaj:
"Polacy w Kanadzie"
Moge sie zalozyc , ze wszystko znajdziesz w postach a jesli nie forumowicze sa bardzi pomocni.

simi
Przyjaciel forum
Posty: 129
Rejestracja: 24-10-07, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kanada, a USA.

Post autor: simi » 10-05-09, 19:13

Tak jak napisał Big Nasty, na tym forum są wszystkie potrzebne informacje.
Ja osobiście na początek, polecam wizytę na stronie ambasady Kanadyjskiej

ODPOWIEDZ