Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
jarecki_s
Przyjaciel forum
Posty: 19
Rejestracja: 29-01-09, 02:54
Lokalizacja: New York

Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: jarecki_s » 30-08-09, 00:26

Witam. Dział nazywa sie "pytania do Hioba" a ja chcialbym podyskutować o europejskich realiach. Temat myśle że ciekawy, jeżeli jest w złym miejscu to prosze go przenieśc.

Chciałbym podyskutować czysto teoretycznie na temat czy w Europie możliwe jest posiadanie czegoś większego niż 2 leżanki czyli dużego sleepera w cieżarówce, nie tracąc przy tym ładowności 34 europalet.



mamy zestaw taki jak ten:
Obrazek

Zetsaw jest na 38 europalet.

Mój pomysł:
Skrócenie cześci ładunkowej za kabiną(w tym miejscu)
Obrazek
o szerokość jednej palety lub gdy chcemy osiągnąć wiekszy sleeper o szerokość 2 palet i w tym miejscu zrobienie na zamówienie przedłużenia kabiny tak jak to ma miejsce w amerykańskich ciężarówkach. Mając tyle extra miejsca można tam urządzić przyzwoitą sypialnie na wzór tego co Hiob ma w swoim Volvo z półeczkami na ubrania, jakąś lodóweczką stolikiem itp.
Wiec mamy możliwe 2 wersje.
z mniejszym sleeperem mieszczącą 36 palet
oraz z wiekszym sleeperem mieszczącą 34 palety
Wg. mnie obie wersje o niebo lepsze od tradycyjnych leżanek
Dodam ze ładownść takiego zestawu to 14600kg + przyczepa 11600kg więc mamy 26 ton, a widzialem zestawy o ładowności 28 ton.

Teraz temat pozostawiam dyskusji.
Jakie macie spostrzeżenia, odczucia odnośnie takiego rozwiązania?
jak to wygląda od strony przepisów, czy jest w ogóle mozliwe?

Pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 01-01-70, 01:00 przez jarecki_s, łącznie zmieniany 4 razy.

Jaro_18
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 27-11-08, 00:24

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Jaro_18 » 30-08-09, 18:04

Jest to możliwe bez żadnego problemu. Jedyne ograniczenia to długość zestawu. Tandem ma 18,75 max długość a ciągnik+naczepa 16,50. Jeżeli się wyrobisz w tych długościach to możesz mieć duży sleeper i zabierać te 36 palet

Ziutomir
Przyjaciel forum
Posty: 7
Rejestracja: 29-01-08, 23:44

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Ziutomir » 31-08-09, 15:38

Moim zdaniem w europejskim trucku zamontowanie przedłużenia kabiny jest możliwe pod warunkiem że nie jest połączone bezpośrednio z kabiną. Inną sprawą jest to że w przypadku takiej przeróbki zestaw auto+tandem traci swoje zalety nie pozbywając się wad. Chodzi o to że nie będzie brał więcej palet niż naczepa a podzielona powierzchnia ładunkowa uniemożliwi przewóz długich ładunków(maks. długość naczepy=13,6m maks. długość paki przyczepy=10m). Wątek finansowy umyślnie pomijam.
Ostatnio zmieniony 31-08-09, 15:43 przez Ziutomir, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wojtek1982
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 08-08-09, 20:52
Lokalizacja: gdańsk
Kontakt:

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: wojtek1982 » 07-09-09, 20:50

Do Gdańska przyjechał autobus z Niemiec i ciągnął przyczepe w której to były łóżka, łazienka.Widocznie podrózujący tym autokarem nie śpą w hotelach a własnie w tej przyczepie.Widocznie jeśli nie przekracza dany pojazd długości to można przerobić

Awatar użytkownika
Piotrek_
Przyjaciel forum
Posty: 106
Rejestracja: 20-12-08, 13:00
Lokalizacja: Bierutów

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Piotrek_ » 07-09-09, 21:53

Tak zejdę z tematu...

Bus z przyczepą , w której spał kierowca?! ...
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj."

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Marcinek » 11-09-09, 22:21

Piotrek_, zszedłeś, i to bardzo. Nawet nie wiadomo, o co Ci chodzi.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: hiob » 12-09-09, 01:01

A ja wiem, o co chodzi. Tutaj także widywałem takie przyczepy, które miały jakby "szuflady", piętrowe, chyba trzy-poziomowe "pokoiki" dla pasażerów autobusu.

PS. Nie udało mi się znaleźć amerykańskiej przyczepy sypialnej, ale znalazłem czeską ;-)

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Karosa_LP_30
Ostatnio zmieniony 12-09-09, 05:40 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Marcinek » 12-09-09, 01:33

Wojtka rozumiem, ale Piotrka niezbyt. :-)
Chyba zrozumiał, że w przyczepie spał kierowca, kiedy pojazd akurat był w ruchu. W Polsce zabroniony jest przewóz osób w przyczepach (są delikatne wyjątki).
Pozdrawiam :)

Akar.Zaephyr
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 11-09-09, 01:22
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Akar.Zaephyr » 12-09-09, 05:28

Mam tylko takie ciekawskie pytanie, by nakierować dyskusję na właściwy tor:
Czy w przypadku przerobienia europejskiej ciężarówki na wersję ze sleeperem nie trzeba będzie stosować krótszej przyczepy?

Z drugiego zdjęcia wklejonego w pierwszym poście widać dokładnie o czym mówię ;)
Pro luce in perpetum contra obscurum malum.

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Anaheim » 12-09-09, 11:47

niby czemu dlugosc zestawu sie nie zmieni :P

Swojego czasu krazyl miedzy fabryka Fiata w Tychach a Sosnowcem International ;)

Mial on krotka naczepe Schmitza o ile pamietam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: hiob » 13-09-09, 06:29

Właśnie na tym polega problem w Europie. Dłuższa kabina, większy sleeper = mniejsza naczepa, albo krótsza skrzynia. Jeżeli ktoś wozi zawsze ciężkie i nieduże rzeczy, to nie ma problemu, ale jak komuś zależy na możliwości zabierania jak największej ilości europalet, to problem jest.

Dzisiaj rynek przewozów jest tak konkurencyjny, że każda paleta towaru może robić różnicę. Ja na przykład, kupując teraz nową ciężarówkę, kupiłbym na pewno lżejsze auto. Wiele ciężarówek waży nawet 6 tysięcy funtów mniej niż mojego Volvo, a 6 tysięcy funtów to, powiedzmy, pięćset dolarów więcej za trasę z Waszyngtonu na zachodnim wybrzeżu do NY.

Pewno, że nie każdy towar daje taką możliwość, wiele po prostu waży tyle i tyle i nic nam nie da lżejsze auto, ale cebula, czy arbuzy często płacą "od funta" i można więcej zarobić z lżejszym zestawem.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Akar.Zaephyr
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 11-09-09, 01:22
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Akar.Zaephyr » 14-09-09, 02:34

Anaheim pisze:niby czemu dlugosc zestawu sie nie zmieni :P
(...)
Śpieszę wyjaśnić:
Osobiście widzę dwie możliwości:
1) montaż sleepera bez zmiany długości samego ciągnika co będzie wiązało się z koniecznością doczepiania naczepy o krótszym czole (jego miejsce bowiem zajmie sleeper a więc część którą autor tego tematu ukazał na drugiej fotografii; widać tam iż sleeper zajmie część w której aktualnie znajduje się czoło naczepy siłą rzeczy więc będzie muiała być krótsza z przodu a więc i mniejsza);
2) przedłużenie ciągnika który przez iż stanie się dłuższy będzie znów musiał dźwigać krótszą naczepę aby nie przekroczyć dopuszczalnej w eurolandzie długości zestawu.

Jak by nie kombinować - ucierpi na tym ładowność całego zestawu i podejrzewam że to główna przyczyna dla której sleepery w Europie nie są tak popularne jak w Stanach.
Pro luce in perpetum contra obscurum malum.

Awatar użytkownika
limon6
Przyjaciel forum
Posty: 29
Rejestracja: 01-08-09, 14:25
Lokalizacja: Opatów

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: limon6 » 25-10-09, 22:21

z tego ci widziałem to duży sleeper w europie jedynie ma scania logline a mogę się mylić
Jeżeli ktoś nie szanuje samego siebie, nie potrafi też uszanować własnej rasy, a w konsekwencji – innych ras.

Endriunh2
Przyjaciel forum
Posty: 100
Rejestracja: 18-08-09, 17:05
Lokalizacja: krakow

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Endriunh2 » 26-10-09, 06:54

Wlasnie scanie longline widzi sie po europie tak samo jak amerykanskie tiry.

Wiktor
Przyjaciel forum
Posty: 409
Rejestracja: 29-01-08, 21:46
Lokalizacja: Ziemia

Re: Czy w Europie możliwe jest mieć duży sleeper

Post autor: Wiktor » 26-10-09, 14:55

Oczywiście że można je spotkać :) Są państwa, rejony w których są możliwe zestawy typu Gigaliner. Ogólnie mówiąc amerykańskie ciężarówki, czy Scania Longline mogą wszędzie jeździć tylko by nie przekraczały norm długości :)

ODPOWIEDZ