Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: hiob » 06-02-10, 00:16

polak, oto odpowiedni przepis:


49 CFR §391.41 Physical qualifications for drivers “Has distant visual acuity of at least 20/40 (Snellen) in each eye without corrective lenses or visual acuity separately corrected to 20/40 (Snellen) or better with corrective lenses, distant binocular acuity of at least 20/40 (Snellen) in both eyes with or without corrective lenses, field of vision of at least 70º in the horizontal meridian in each eye, and the ability to recognize the colors of traffic signals and devices showing standard red, green, and amber;" Monocular drivers are not qualified."


Czyli trzeba mieć 20/40 w każdym oku, w okularach, lub bez.

20/20 to jest wzrok bez wad, 20/40 jest o połowę gorszy. To znaczy, że ktoś mając 20/40 przeczyta z typowej tablicy, jaka służy do badania wzroku z 20 stóp zaledwie to, co "normalny człowiek" przeczyta z odległości 40 stóp. (Człowiek może mieć też "sokoli wzrok", powiedzmy 20/10, czyli może przeczytać z 20 stóp to, co "normalny człowiek" widzi z dziesięciu. A sokół ma 20/2, czyli widzi z 20 stóp takie szczegóły, jakie ludzie widzą z dwóch stóp.

Do tego wymagane jest pole widzenia co najmniej 70 stopni w każdym oku i musi rozróżniać kolory.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

polak
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 15-01-10, 20:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: polak » 06-02-10, 07:39

dzieukuje za odpowiedź hiob
Polak z amerykanskim sercem nad któym bóg czuwa

polak
Przyjaciel forum
Posty: 23
Rejestracja: 15-01-10, 20:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: polak » 06-02-10, 18:36

Jestem z tych wymagań zadowolony bo nawet teraz widze 20/40 (dziwne to jest u mnie przy tej wadzie ale tak jest[może to dlatego że jestem dalekowidzem, ale nie jestem okulista więdz nie wiem czemu]) Wiem że mam 20/40 bo porównywałem z bratem on stał na prawie 13 metrach a ja na 6 metrach i przeczytałem troche więcej niż on
Ostatnio zmieniony 06-02-10, 18:42 przez polak, łącznie zmieniany 1 raz.
Polak z amerykanskim sercem nad któym bóg czuwa

Damian_DAF
Przyjaciel forum
Posty: 13
Rejestracja: 09-11-09, 22:20
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj. CAL

Praca w USA

Post autor: Damian_DAF » 10-02-10, 19:58

Witam. :) Mój chyba pierwszy post na tym forum, ale czytam je już od bardzo dawna. ;) Mam na imie Damian, 17 lat jestem z Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie). Uczęszczam do technikum samochodowego we Włocławku i podobnie jak wszyscy z mojej rodziny wiążę przyszłość z ciężarówkami. :) Jestem wielkim fanem ciężarówek marki DAF. To chyba tyle o mnie.

Hiobie, mam do ciebie może głupie pytanie. Czytałem, że masz własną firmę w USA. Jak tam wyglądają stawki? Jaki przebieg miesięczny? Ceny paliwa? Da się zrobić interes na transporcie w USA?
Mój tata też ma własny transport w Polsce już... Chyba z 35 lat. Jestem najmłodszym z rodzeństwa. ;) Mój tata ma 61 lat i nadal jeździ. Paliwo drogie, stawki niskie, winiety na drogi, amortyzacja samochodu... Wychodzi się na zero... :/ Chciałbym poznać szczerą prawdę jak jest tam? Czy jest lepiej czy jeszcze gorzej niż tu? Bo wiele osób chwali, że gdzieś jest lepiej, a tak naprawdę jest gorzej...
Ostatnio zmieniony 10-02-10, 20:01 przez Damian_DAF, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Praca w USA

Post autor: hiob » 12-02-10, 02:06

Damian_DAF pisze:Witam. :) Mój chyba pierwszy post na tym forum, ale czytam je już od bardzo dawna. ;)
Witaj. Powinieneś w takim razie zauważyć, że mamy już temat o pracy w USA. Nie ma potrzeby zaczynania kolejnego. Przeniosłem zatem Twój post we właściwe miejsce.
Jak tam wyglądają stawki? Jaki przebieg miesięczny? Ceny paliwa? Da się zrobić interes na transporcie w USA?
Mój tata też ma własny transport w Polsce już... Chyba z 35 lat. Jestem najmłodszym z rodzeństwa. ;) Mój tata ma 61 lat i nadal jeździ. Paliwo drogie, stawki niskie, winiety na drogi, amortyzacja samochodu... Wychodzi się na zero... :/ Chciałbym poznać szczerą prawdę jak jest tam? Czy jest lepiej czy jeszcze gorzej niż tu? Bo wiele osób chwali, że gdzieś jest lepiej, a tak naprawdę jest gorzej...
Na wiele pytań znajdziesz odpowiedzi wyżej. Ale jednym zdaniem wszędzie jest podobnie. Stawki się ostatnio znacznie pogorszyły, przewozów jest mało. Ładunki płacą niewiele ponad dolara na milę, jak ktoś złapie ładunek za $1,50 to się cieszy jak głupi. A przecież i $1,50 to głodowa stawka.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

vjarek
Przyjaciel forum
Posty: 10
Rejestracja: 16-02-10, 14:39
Lokalizacja: NYC

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: vjarek » 17-02-10, 09:33

Witam wszystkich serdecznie, znalazłem to forum wczoraj, ponieważ szukam kontaktu z amerykańskim trakerami postanowiłem napisać. Otóż 4 lata temu zrobiłem prawo jazdy CDL w stanie NY, jednak nie zdążyłem podjąć pracy jako kierowca ponieważ musiałam wrócić do Polski, w Polsce zrobiłem prawo jazdy C+E i w niedługim czasie wyjechałem do Londynu , tam wymieniłem moje Polskie prawo jazdy na brytyjskie, w Londynie pracowałem jako kierowca śmieciarek i innych ciężarówek. Niedawno wróciłem do Polski i teraz z różnych powodów planuję wyjazd do USA. Wyjazd będzie wstępnie krótkoterminowy 6-12miesięcy. Chciałbym w tym czasie podjąć prace jako kierowca, jednak mam pewne obawy czy podejmować taka pracę i jeździć na Long Distance, szczerze to nie wiem czy sobie poradzę z taką jazdą po stanach. Nie chce wiązać swojej przyszłości z tym zawodem jednak bardzo mnie do tego ciągnie i chciałbym spróbować pojeździć. Pozdrawiam wszystkich mam nadzieje ze ktoś się wypowie na mój temat :)

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: Marcinek » 26-02-10, 01:46

Nie znalazłem odpowiedzi, więc pytam.
Jakie są wszystkie kategorie PJ w USA i od czego one zależą?
Chodzi mi o to, że w Polsce jest tak:
A - motocykle (bez żadnych ograniczeń mocy itp.)
B - samochody do 3,5t i max 9 osób
C - samochody ciężarowe powyżej 3,5t i również max 9 osób
D - pojazdy powyżej 9 osób bez względu na masę
E - odpowiednio - z przyczepami.

Ponadto, co znaczy "zawodowe prawo jazdy"? Czym się różni od "prywatnego"?
Pozdrawiam :)

pgo
Przyjaciel forum
Posty: 136
Rejestracja: 23-08-09, 21:40
Lokalizacja: Chicago, IL

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: pgo » 26-02-10, 05:57

vjarek, myślę, że dużo zależy czy będziesz miał pracę po przyjeździe. Bo jeżeli nie masz czegoś nagranego, to ten wyjazd może się nie udać.

Sytuacja na rynku pracy nie jest zbyt ciekawa. Wszędzie wymagają więcej niż dawniej. To pracodawcy wybierają pracowników, a tych nie brakuje. Bez doświadczenia, to chyba już nigdzie nie przyjmują.

Tak jak wszystko, jazda na dłuższe trasy staje się łatwiejsza, gdy wszystko zaczyna się powtarzać. Dlatego na początku może być trudno, a po paru miesiącach jest łatwiej. Jeżeli będziesz jeździł w stałe miejsca, to po pierwszym razie nie będzie już problemu. Gdy za każdym razem będzie trasa w inną część kraju może być trudniej, ale i przez to ciekawiej.

Sama jazda po Stanach jest dość prosta. Trasy są dobrze oznaczone. Szczególnie teraz, gdy z pomocą przychodzi technika. Trochę trudniej jest w miastach. Nieznane okolice, spory, nierzadko nieprzyjazny ciężarówkom, ruch i zagrożenia typu niskie wiadukty. W takich warunkach, będąc zmęczonym jazdą i mieszkaniem w ciężarówce, trzeba sobie radzić i żeby gdzieś dojechać na czas.

Ciężarówki w Ameryce są większe gabarytowo niż w Europie. Może w wielu miejscach i na drogach jest więcej miejsca, ale to nie zmienia faktu, że trzeba się do tego przyzwyczaić.

vjarek
Przyjaciel forum
Posty: 10
Rejestracja: 16-02-10, 14:39
Lokalizacja: NYC

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: vjarek » 26-02-10, 07:58

Tak mam nagraną pracę,moje prawo jazdy ma czysty rekord i mam je 3 lata - to był wymóg pracodawcy, w dodatku szkolenie jakieś 2-3 tygodnie jazdy będę miał z moim kolegą który pracuje w tej firmie. Za tydzień wyjazd do stanów, bo pomimo tego mam trochę załatwień i muszę być pół roku, na pewno jakąś pracę będę musiał podjąć żeby się utrzymać.

pgo
Przyjaciel forum
Posty: 136
Rejestracja: 23-08-09, 21:40
Lokalizacja: Chicago, IL

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: pgo » 27-02-10, 18:19

Marcinek, pierwszy post tego wątku częściowo odpowiada na Twoje pytania. O CDL i kategoriach prawa jazdy w USA mogę odesłać do tej strony.
vjarek, w takim razie nie powinno być problemów. Powodzenia!
Ostatnio zmieniony 27-02-10, 18:39 przez pgo, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: Marcinek » 28-02-10, 05:48

pgo pisze:Marcinek, pierwszy post tego wątku częściowo odpowiada na Twoje pytania. O CDL i kategoriach prawa jazdy w USA mogę odesłać do tej strony.
Częściowo ta, ale nie do końca. Na stronie też nie znalazłem. Mimo wszystko, dzięki.
Czy są jakieś ograniczenia dotyczące ilości osób przewożonej przy zwykłej Class D?

I jeszcze jedno. Jak widać na wielu zdjęciach Hiob'a, jeździ tam sporo dużych samochodów kempingowych na podwoziach ciężarówek. Zakładam, że często przekraczają one te 26,000 lbs. Czy kierowca (a zarazem pewnie właściciel) tego pojazdu musi mieć CDL? Przecież ta jazda nie jest "Commercial".
Pozdrawiam :)

pgo
Przyjaciel forum
Posty: 136
Rejestracja: 23-08-09, 21:40
Lokalizacja: Chicago, IL

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: pgo » 01-03-10, 04:52

Marcinek pisze:Częściowo ta, ale nie do końca. Na stronie też nie znalazłem. Mimo wszystko, dzięki.
Pośrednio jest - link w przypisach. Teraz: http://www.cyberdriveillinois.com/publi ... _cdl10.pdf (strona 5 i dalej) - podręcznik CDL stanu Illinois.
Czy są jakieś ograniczenia dotyczące ilości osób przewożonej przy zwykłej Class D?
Do prowadzenia pojazdów, które są przystosowane do przewożenia 16 i więcej osób, razem z kierowcą, wymagane jest CDL. Czyli odpowiedź na Twoje pytanie to 15 osób.
Marcinek pisze:I jeszcze jedno (...) Przecież ta jazda nie jest "Commercial"
Są wyjątki od konieczności posiadania CDL. I to może być jeden z nich według wytycznych federalnych. Jednak poszczególne stany mogą narzucić konieczność uzyskania CDL lub określonych kategorii przez kierowcę w przypadku prowadzenia pojazdów rekreacyjnych. Na tej stronie są wymogi poszczególnych stanów.

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: Marcinek » 01-03-10, 15:29

No, to teraz dla mnie wszystko jasne. Dzięki za pomoc. :-)
Pozdrawiam :)

artur33
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 25-03-10, 23:30
Lokalizacja: polska

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: artur33 » 29-03-10, 08:57

a jakie sa przykladowe zarobki

Jaruno
Przyjaciel forum
Posty: 120
Rejestracja: 27-08-08, 23:26
Lokalizacja: ,,,

Re: Praca w USA, wizy, zarobki, prawo jazdy CDL, przepisy itp.

Post autor: Jaruno » 01-04-10, 15:56

Parę stron wstecz i znajdziesz odpowiedź :)

ODPOWIEDZ