Transport do 3,5t

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
bartek1991
Przyjaciel forum
Posty: 8
Rejestracja: 11-12-10, 19:42
Lokalizacja: Krępsko k/Piły

Transport do 3,5t

Post autor: bartek1991 » 22-03-11, 14:57

Witam forumowiczów, planuje założenie małej firmy transportowej (do 3,5t). Moje pytanie to jakie papiery musze posiadać podczas kontroli drogowej. Wiem, że w tym przypadku nie potrzebuje badań lekarskich oraz kursu na przewóz rzeczy. Czytałem o jakiejś licencji, lecz nie wiem co to takiego, czy jest ona potrzebna dla kierowcy pojazdu poniżej 3,5t. Każda pomoc mile widzana, powdrawiam :)

Alfer
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 20-03-11, 20:34
Lokalizacja: Good'Ol South

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Alfer » 22-03-11, 21:06

Do 3,5t? To małe ciężaróweczki będą. :roll:

bartek1991
Przyjaciel forum
Posty: 8
Rejestracja: 11-12-10, 19:42
Lokalizacja: Krępsko k/Piły

Re: Transport do 3,5t

Post autor: bartek1991 » 22-03-11, 21:14

Głównie chodzi o samochody dostawcze takie jak Renault Master lub VW Crafter :)

Alfer
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 20-03-11, 20:34
Lokalizacja: Good'Ol South

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Alfer » 23-03-11, 16:20

W takim razie załóż coś na wzór DPD (firma kurierska, ekspresowa). Chociaż teraz prawie nikt nie korzysta z mniejszych firm - takie jak "Siódemka" czy całe mnóstwo innych są już zaufane.

Anaheim
Przyjaciel forum
Posty: 728
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: SBL

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Anaheim » 23-03-11, 16:38

O dziwnych rzeczach mówicie a kolega zwyczajnie pyta jakie papiery potrzebne mu będą[/u na założenie działalności transportowej.
W takim razie załóż coś na wzór DPD (firma kurierska, ekspresowa). Chociaż teraz prawie nikt nie korzysta z mniejszych firm - takie jak "Siódemka" czy całe mnóstwo innych są już zaufane.


Po co? Miedzynarodowy transport do 3,5t wydaje mi się że przynosi równie dobre dochody i na rynku łatwiej się znaleźć bo ładunków mozna szykac przez giełdy w internecie.

TIRcenter
Przyjaciel forum
Posty: 10
Rejestracja: 24-11-10, 10:08
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Transport do 3,5t

Post autor: TIRcenter » 23-03-11, 18:37

bartek1991 pisze:Moje pytanie to jakie papiery musze posiadać podczas kontroli drogowej.
Musisz mieć wszystkie dokumenty jak w czasie jazdy samochodem osobowym plus w razie kontroli np przez sluzbe celna fakturke, paragon, wz czy inny dokument z firmy mowiacy co przewozisz. zadnych licencji czy cos w tym rodzaju. nie wiem jak jest z przewozem zywnosci i np materialow niebezpiecznych/chemicznych. wtedy moze bedzie cos wymagane.

bartek1991
Przyjaciel forum
Posty: 8
Rejestracja: 11-12-10, 19:42
Lokalizacja: Krępsko k/Piły

Re: Transport do 3,5t

Post autor: bartek1991 » 23-03-11, 20:13

A co jeśli bym jechał z przyczepą? Wtedy DMC zestawu przekroczy 3,5t.

Mateusz96
Przyjaciel forum
Posty: 22
Rejestracja: 19-09-09, 13:35
Lokalizacja: Pęcice

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Mateusz96 » 24-03-11, 07:31

Jeżeli dcm samchodu nie przekracza 3.5t i dcm przyczepy nie przekracza 3.5 t to możesz jeździc na prawko B+E a jeżeli samochód masz do 3.5 t i przyczepka dcm 750 kg to możesz jechać na kat. B.Z tym drugim to jest dla osób które nie mają żadnej firmy to wiem ale czy tak jest także w przypadku firmy to już ktoś inny musi Ci podpowiedzieć .
Ostatnio zmieniony 24-03-11, 07:32 przez Mateusz96, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Marcinek » 25-03-11, 15:16

bartek1991 pisze:nie potrzebuje badań lekarskich oraz kursu na przewóz rzeczy.
Potrzebujesz. Każdy pracownik, który jest na stanowisku kierowcy (w umowie o pracę/zlecenie) musi posiadać wszystkie badania.
Anaheim pisze:Miedzynarodowy transport do 3,5t wydaje mi się że przynosi równie dobre dochody
Niekoniecznie. Jest spora konkurencja i nie brakuje cwaniaczków, którzy psują rynek stawką za 1zł za kilometr.
TIRcenter pisze:plus w razie kontroli np przez sluzbe celna fakturke, paragon, wz czy inny dokument z firmy mowiacy co przewozisz.
Nazywa się to list przewozowy. Tak zwana CeeMeRka (CMR).
TIRcenter pisze:nie wiem jak jest z przewozem zywnosci i np materialow niebezpiecznych/chemicznych.
Do żywności potrzeba jeszcze książeczki zdrowia kierowcy i opinii Sanepidu dopuszczającej pojazd do przewozu żywności. Do materiałów niebezpiecznych (ADR) nie potrzeba nic, jeśli samochód jest o DMC do 3,5t.
bartek1991 pisze:A co jeśli bym jechał z przyczepą? Wtedy DMC zestawu przekroczy 3,5t.
Wtedy tachograf, czas pracy i wszystko, co potrzebne jest do firmy z "dużymi zestawami". Ponieważ najważniejsza jest DMC zespołu pojazdów, którym akurat porusza się kierowca i wykonuje pracę. Jeśli przekracza 3,5t - już wiesz.
Pozdrawiam :)

Mateusz96
Przyjaciel forum
Posty: 22
Rejestracja: 19-09-09, 13:35
Lokalizacja: Pęcice

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Mateusz96 » 25-03-11, 20:28

Marcinek pisze:
bartek1991 pisze:nie potrzebuje badań lekarskich oraz kursu na przewóz rzeczy.
Potrzebujesz. Każdy pracownik, który jest na stanowisku kierowcy (w umowie o pracę/zlecenie) musi posiadać wszystkie badania.
Anaheim pisze:Miedzynarodowy transport do 3,5t wydaje mi się że przynosi równie dobre dochody
Niekoniecznie. Jest spora konkurencja i nie brakuje cwaniaczków, którzy psują rynek stawką za 1zł za kilometr.
TIRcenter pisze:plus w razie kontroli np przez sluzbe celna fakturke, paragon, wz czy inny dokument z firmy mowiacy co przewozisz.
Nazywa się to list przewozowy. Tak zwana CeeMeRka (CMR).
TIRcenter pisze:nie wiem jak jest z przewozem zywnosci i np materialow niebezpiecznych/chemicznych.
Do żywności potrzeba jeszcze książeczki zdrowia kierowcy i opinii Sanepidu dopuszczającej pojazd do przewozu żywności. Do materiałów niebezpiecznych (ADR) nie potrzeba nic, jeśli samochód jest o DMC do 3,5t.
bartek1991 pisze:A co jeśli bym jechał z przyczepą? Wtedy DMC zestawu przekroczy 3,5t.
Wtedy tachograf, czas pracy i wszystko, co potrzebne jest do firmy z "dużymi zestawami". Ponieważ najważniejsza jest DMC zespołu pojazdów, którym akurat porusza się kierowca i wykonuje pracę. Jeśli przekracza 3,5t - już wiesz.


No i tu kolego z tym DCM się z Tobą nie zgodze. Bo jeżeli samochód nie przekraca 3.5 t i dcm przyczepy nie przekracza 3.5 t to poruszasz sie na prawko B+E a nie C+E. (więc nie potrzeba urządzenia rejestrującego czas pracy kierowcy) To napiszę tak DCM zespołu pojazdów na kat B+E nie może przekraczać 7t (3.5t jakiś tam bus i 3.5t przyczepa towarowa/kempingowa)
Ostatnio zmieniony 25-03-11, 20:31 przez Mateusz96, łącznie zmieniany 3 razy.

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Marcinek » 25-03-11, 21:15

Z tym, że uprawnienia do prowadzenia pojazdów mają niewiele wspólnego do wymagań, które trzeba spełnić zakładając firmę transportową. Ustawa o transporcie drogowym mówi, że pojazdami o DMC 3,5t (nieważne, czy to sam jeden samochód, czy z przyczepą) należy się stosować do czasu pracy kierowców (z pewnymi wyjątkami). Wykonując transport pojazdem/zespołem pojazdów o DMC łącznej powyżej 3,5t podlegasz pod te same przepisy, co firma z dużymi zestawami.

Edycja:
A tutaj, na samym początku ustawy:
Art. 3.
1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:
1) przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z
kierowcą – w niezarobkowym przewozie drogowym osób;
2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie
drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy;
Czyli wszystko, co przekracza, podlega pod tą ustawę, a zarazem licencje itp.
Ostatnio zmieniony 25-03-11, 21:25 przez Marcinek, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

poli_zei
Przyjaciel forum
Posty: 65
Rejestracja: 27-10-07, 14:17
Lokalizacja: PRA

Re: Transport do 3,5t

Post autor: poli_zei » 26-03-11, 15:16

I jeśli chodzi o prawo jazdy B+E to ono pozwala tylko na kierowanie zespołem pojazdów których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jest to wyraźnie napisane w art. 88 KD. Zespołem pojazdów przekraczającym 3,5 tony a nieprzekraczającym 12 ton możemy kierować wówczas gdy posiadamy prawo jazdy kat. C1. Sama kat. C1 pozwala nam na kierowanie pojazdem <7,5 ton.
Art. 88 KD:
(...)
kategorii B:

pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
(...)
kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
(...)
kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;
(...)

bartek1991
Przyjaciel forum
Posty: 8
Rejestracja: 11-12-10, 19:42
Lokalizacja: Krępsko k/Piły

Re: Transport do 3,5t

Post autor: bartek1991 » 26-03-11, 17:56

Proszę jescze mi powiedziec po co jest "licencja kierowcy", czy muszę nią okazywac podczas kontroli i co jest wymagane aby nią wyrobic?

Marcinek
Przyjaciel forum
Posty: 207
Rejestracja: 28-11-07, 04:21
Lokalizacja: Szczecin Swinoujscie

Re: Transport do 3,5t

Post autor: Marcinek » 26-03-11, 18:01

bartek1991 pisze:Proszę jescze mi powiedziec po co jest "licencja kierowcy", czy muszę nią okazywac podczas kontroli i co jest wymagane aby nią wyrobic?
Nie wiem za bardzo, o jaką licencję chodzi. Ja o takowej nie słyszałem.

Poli_zei, coś Ci się pomyliło, bo w tym samym artykule masz:
10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;
A o dokładnych masach przyczep znajdziesz w warunkach technicznych pojazdów i innych pochodnych. Tutaj taka pomocna tabelka:
http://www2.picturepush.com/photo/a/332 ... lka9ys.jpg
Pozdrawiam :)

avio83
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 19-03-11, 20:07
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Transport do 3,5t

Post autor: avio83 » 26-03-11, 19:08

Bartek, jeżeli drugi człon Twojego nicka to rok urodzenia to proponuję rozpocząć karierę na swoim od współpracy z firmą kurierską. Z autem od ok 2006 r. masz szansę w każdej firmie. Rozpoczynając od roli skoczka masz szansę robić swoje i dorabiać na kurierce. Nie sugeruj się opiniami w necie o pracy kuriera (przynajmniej o firmach z pierwszej ligi). Jest to dobre pole do złapania odpowiednich kontaktów - co prawda wbrew umowom z firmami kurierskimi ale...

Znam co najmniej 2 osoby, które zaczynały od busa na kurierce, a dzisiaj przewoźnicy z kilkoma zestawami na drogach europy.

Europa busem to ciężki chleb - spanie na siedząco, przegięte terminy (bo przeca bez tacho...) Polecam zrobić 20 000 km u kogoś zanim kupisz auto, bo może się okazać, że nie warto.

I jeszcze jedno: giełdy frachtów to dodatek, a nie podstawa do robienia biznesu.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ