Powrót do USA na Zieloną Kartę

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
rafaele
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 27-07-13, 10:23
Lokalizacja: Polska

Powrót do USA na Zieloną Kartę

Post autor: rafaele » 29-07-13, 11:40

Witam Cię Hiobie jak i innych użytkowników portalu po raz pierwszy Szczęść Boże.
Jestem kierowcą zawodowym w 2002 roku zrobiłem w Polsce prawo jazdy kat. C i D.
Znalazłem pracę jako kierowca autokaru na trasie z polski do Włoch.
W 2004 roku udało mi się wylosować zieloną kartę i z całą rodziną wyjechaliśmy do USA.
Mam trójkę dzieci i ciężko nam było żyć w USA więc postanowiłem zrobić sobie zawodowe prawo jazdy.
Po jakimś czasie zdałem wszystkie egzaminy i otrzymałem CDL klass A .
Od 2006 roku zacząłem pracować jako truck driver. W mój pierwszy kurs wyjechałem z New York do Los Angeles.
W 2007 roku rodzice poprosili mnie o pomoc bo stan zdrowia mojego ojca się pogorszył. Zdecydowałem z żoną że wróci ona z dziećmi do polski i będą pomagać moim rodzicom bo ja musiałem zostać i jakoś próbować sam po spłacać kredyty które mieliśmy zaciągnięte. I tak pracowałem sam w USA do 03- 2011 roku. Postanowiłem wrócić do Polski i zostać dłużej.
Okazało się ze choroba mojego ojca i fakt że u mojej mamy został zdiagnozowany nowotwór musiałem pozostać w Polsce dłużej niż przewidują to przepisy emigracyjne USA. Posiadając Zieloną Kartę mogę przebywać poza USA nie dłużej niż 365 dni
a jestem już w Polsce dwa i pół roku. Moje pytanie czy teraz mogę wrócić do USA po prostu kupując bilet lotniczy bo zieloną kartę mam ważną do 12-2014. Czy znacie kogoś kto miał podobny problem.

Pozdrawiam wszystkich. Rafaele

Bigoos
Przyjaciel forum
Posty: 182
Rejestracja: 30-07-10, 16:50
Lokalizacja: Stryków, PL

Post autor: Bigoos » 30-07-13, 20:52

Uwazam ze powinienes zadzwonic do ambasady Amerykanskiej. Tam przedstaw swoj problem i dowiedz sie czy masz prawo powrotu.
To mowie nie znajac prawa Amerykanskiego, poczekajmy na opinie osob ktore moga wiedziec wiecej.

Przepraszam za brak Polskich znakow, pisze z telefonu.
He taught me how to watch, to fight and pray

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Powrót do USA na Zieloną Kartę

Post autor: hiob » 31-07-13, 05:59

rafaele pisze:...
Okazało się ze choroba mojego ojca i fakt że u mojej mamy został zdiagnozowany nowotwór musiałem pozostać w Polsce dłużej niż przewidują to przepisy emigracyjne USA. Posiadając Zieloną Kartę mogę przebywać poza USA nie dłużej niż 365 dni
a jestem już w Polsce dwa i pół roku. Moje pytanie czy teraz mogę wrócić do USA po prostu kupując bilet lotniczy bo zieloną kartę mam ważną do 12-2014. Czy znacie kogoś kto miał podobny problem.

Pozdrawiam wszystkich. Rafaele
Informacje na ten temat znajdziesz np. tutaj: http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/ ... 2ca60aRCRD

Do roku powrót jest mniej-więcej automatyczny, po roku mogą być problemy, po dwóch jeszcze większe. Potrzeba robić ponownie badania lekarskie i wypełnić formę "returning resident visa (SB-1)" http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _1333.html

Jeśli cały czas miałeś jakiś adres w USA, konto bankowe, ważne prawo jazdy, płaciłeś corocznie podatki itp, to będzie Ci łatwiej wykazać, że wyjechałeś czasowo, z intencją powrotu. Jeśli nie, to decyzja może być dla Ciebie niekorzystna.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

rafaele
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 27-07-13, 10:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: rafaele » 03-08-13, 09:50

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Bigoos dzwoniłem do ambasady i zapoznałem się z procedurą jaką muszę przejść bym mógł wrócić do USA.
Hiob przeczytałem informacje na stronach internetowych które mi podałeś tak, że muszę jechać do ambasady z wypełnionym formularzem DS-117. Wszystkie te informacje które mi podałeś wykorzystam przy wypełnianiu tego formularza.

Pozdrawiam wszystkich życzę dużo Łask Bożych i szerokości dla kierowców.

rafaele
Przyjaciel forum
Posty: 3
Rejestracja: 27-07-13, 10:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: rafaele » 03-05-14, 12:30

Witam Cię Hiobie i wszystkich użytkowników portalu po dłuższej przerwie.
Niestety nie udało mi się w ambasadzie USA uzyskać statusu powracającego emigranta.
Postanowiłem spróbować swoich sił jako kierowca Tira na drogach Unii Europejskiej.
Mam prośbę do Ciebie i innych zawodowych kierowców o pomoc i radę w wyborze firmy transportowej w której mógł bym rozpocząć prace bez doświadczenia europejskiego na tirach.
Mam na imię Rafał proszę o kontakt na forum lub e-mail rafaele1412@yahoo.pl
Pozdrawiam wszystkich z Panem Bogiem.

ODPOWIEDZ