Pytanie o ceny i zarobki

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
stasiu
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 31-01-15, 00:42
Lokalizacja: Katowice - Janów

Pytanie o ceny i zarobki

Post autor: stasiu » 02-02-15, 23:51

Witam , widzę że ładnie zobrazowałeś w jednym z tematów ceny/zarobki w Polsce w różnych latach , a ja mam pytanie jakie są ceny w USA i jak się kształtują zarobki tych zwykłych szarych obywateli , oczywiście nie chodzi mi o jakieś dokładne sumy ale orientacyjne przedziały, tak jak to ma w Polsce np: przyjmuje się że kasjerka w markecie zarabia 1200 - 1500 zł , kierowca TIRA 3000 - 4000 zł itp , czy pokusił by się o stworzenie tak popularnego ostatnio w mediach podawanie koszyka cen ,np: jak tu ----> http://www.dlahandlu.pl/koszyk/miasto/warszawa,4.html oczywiście nie dla kilku marketów tylko tego gdzie robisz sam zakupy, , tak dla porównania stosunku cen/zarobków w PL i USA , Pozdrawiam z Katowic

Olasek
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-12-14, 09:42
Lokalizacja: Oakland, CA, USA

Post autor: Olasek » 03-02-15, 09:38

Nie jestem Hiobem i on ci pewnie napisze co i jak u niego, ja mieszkam po drugiej strony USA i zaopatruje sie w gigantycznym Costco (oczywiscie nie wszystko da sie tam kupic ale bardzo czesto tam kupujemy) i tutaj masz cennik ponad 800 spozywczych towarow z Costco, lokalizacja odgrywa role wiec traktuj to jako ceny orientacyjne, do tego bedziesz musial porobic czesto przeliczenia na jednostki metryczne bo jak zauwazysz w tym cenniku jednostki metryczne sa rzadkoscia. Pieczywa nigdy tam nie kupujemy.

http://queenbeecoupons.com/costco-price-list/

Nie wiem co rozumiesz przez "szarego" obywatela ale sredni miesieczny sumaryczny dochod na rodzine w USA to okolo $4500.
Ostatnio zmieniony 03-02-15, 10:09 przez Olasek, łącznie zmieniany 1 raz.

stasiu
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 31-01-15, 00:42
Lokalizacja: Katowice - Janów

Post autor: stasiu » 03-02-15, 22:26

dzięki za wypowiedz , :-) ale z cennika nic nie wiem może po za słowem kurczak ;-) niestety "ruskiego" uczyłem się w szkole

Olasek
Przyjaciel forum
Posty: 79
Rejestracja: 18-12-14, 09:42
Lokalizacja: Oakland, CA, USA

Post autor: Olasek » 04-02-15, 00:38

Dla przykladu -
cala juz upieczona kura - okolo $5
zamrozony indyk - okolo $5 /kg
mieso mielone - $8 /kg
bardzo dobre steki na grilla zaczynaja sie gdzies od $16 /kg zaleznie od gatunku miesa
12 jajek - $3
mleko $1 za litr
cukier $1 /kg
glowa salaty $2
banany - $1,2 /kg
ananas - $3 /sztuka
pomarancze - $3 /kg
zolty ser - okolo $8 /kg
nimielona kawa - $10 /kg
Ostatnio zmieniony 04-02-15, 04:56 przez Olasek, łącznie zmieniany 4 razy.

stasiu
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 31-01-15, 00:42
Lokalizacja: Katowice - Janów

Post autor: stasiu » 04-02-15, 23:15

Dzieki za info , czyli wychodzi 3 x taniej przyjmując że zarobek w Polsce na rodzinę to 4500 zł zapewne duuuuuzo rodzin tyle nawet nie ma.

gun
Przyjaciel forum
Posty: 42
Rejestracja: 14-09-14, 08:12
Lokalizacja: Polska

Post autor: gun » 13-02-15, 12:18

stasiu pisze:Dzieki za info , czyli wychodzi 3 x taniej przyjmując że zarobek w Polsce na rodzinę to 4500 zł zapewne duuuuuzo rodzin tyle nawet nie ma.
3.5k na rodzine? Raczej o wiele mniej
około 1200-2000zł zakładając że kobieta siedzi w domu i wychowuje dzieci
ok 3-3,5 zakładając że tata i mama pracują :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11141
Rejestracja: 24-10-07, 21:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Post autor: hiob » 23-04-15, 17:29

Istnieją organizacje, które zajmują się porównaniem "koszyka zakupów" w którym mamy znacznie więcej produktów, niż jajka i mleko. I jeśli dodamy wszystkie wydatki, jakie musimy robić, okazuje się, że dolar jest wart w przybliżeniu około 1,80 złotego.

Jest to tak zwana "Purchasing Power Parities" i w zależności od tego, czy mamy do czynienia z "actual indywidual consumption", czy z "private consumption", czy też z "czystym PPP" otrzymujemy nieznacznie różne wyniki i za rok 2013 wynoszą one odpowiednio 1,69; 1,89 i 1,82 za dolara.

Co zabawne, euro ma inną wartość nabywczą w różnych krajach posługujących się tą walutą. Na przykład w 2014 roku euro na Słowacji kupiło tyle, ile w USA kupi 50 centów, ale w Niemczech tyle, ile kupi 79 centów.

Tabele z tymi przelicznikami można znaleźć tutaj: http://stats.oecd.org/Index.aspx?datasetcode=SNA_TABLE4

Jeśli chodzi o ceny w Costco to trzeba pamiętać, że są to "sklepy-magazyny", tylko dla członków (choć członkiem może zostać praktycznie każdy) i gdzie w zasadzie można tylko kupować produkty w dużych opakowaniach. Lepsze rozeznanie co do cen, jakie płacą Amerykanie da nam "zwykły" supermarket. Kilka przykładów cen z jednego ze sklepów z naszego miasta:

Wszystkie ceny w dolarach za kilogram:

Żeberka 9, Łopatka wołowa bez kości 13, kotleciki cielęce 26, hamburgery 13, mielona wołowina w dobrym gatunku 10, steki 25 do 40, kotlety schabowe 11, parówki 12, mrożona pierś indyka 8, pokrojona pierś kurczaka 13, udka kurze 3,50, chleb 5-10 dolarów, twarożek "w pudełku" 8, masło 10, margaryna 7, ziemniaki 2,20, cebula 3,30, małe marchewki 3,70, duże po 2 dolary; kapusta 1,5.

Mleko 3,50 za galon, czyli dolar za litr, ale gdy kupimy w litrowym kartonie, to kosztuje dwa dolary. Jajka 2-4 dolary za tuzin.

Myślę więc, że cen w sklepach spożywczych nam nie musicie zazdrościć, nawet, jeśli tu średni dochód na gospodarstwo domowe to brutto te 4 tysiące miesięcznie.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

stasiu
Przyjaciel forum
Posty: 5
Rejestracja: 31-01-15, 00:42
Lokalizacja: Katowice - Janów

Post autor: stasiu » 01-05-15, 16:27

Czyli ceny porównywalne z tymi w PL a zarobki duuuuuużo wyższe

ODPOWIEDZ