Hiob, mam takie pytanie...

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: hiob » 30-09-08, 16:36

starex pisze:Hiob, jak to jest z liceami w USA, wydaje mi się, że nie grzeszą poziomem nauczania (nie mówię tutaj o prywatnych, katolickich, itp.)...
Trudno uogólniać, bo tutaj każdy stan ma własny, niezależny system edukacyjny. Są one pokrewne, ale poziom edukacji podobno się dość dużo różni. Zresztą w Polsce wcale nie jest inaczej. Są prestiżowe licea w dużych miastach o bardzo wysokim poziomie i są takie szkoły średnie jak pewne technikum w Jaśle gdzie uczy nasza serdeczna przyjaciółka, gdzie jej zdaniem niemal nikt z absolwentów nie powinien tej szkoły ukończyć. Jednak są mocne naciski na nauczycieli, by przymykać oczy i przepychać uczni dalej.

Tak więc o ile na pewno nie będę twierdził, że amerykańskie szkolnictwo średnie jest na najwyższym światowym poziomie, to z drugiej strony wcale nie jestem przekonany, że jest na niższym poziomie niż szkolnictwo w Polsce. Natomiast z całą pewnością system uniwersytecki w USA jest na najwyższym poziomie, a przecież oni bazują na absolwentach amerykańskich szkół średnich. A więc nie może być tak źle z tymi szkołami, jak się powszechnie uważa.
Pamiętaj, ze Ty i Twoja żona, zdobyliście maturę na polskiej ziemi...
To prawda, ale też prawdą jest, że my zdawaliśmy maturę zanim odbyły się te wszystkie "reformy". Każdy musiał zdawać matematykę, nie było obniżania poprzeczki po egzaminach dla poprawienia statystyki itd, itp.

Nawiasem mówiąc moja córka studiująca teraz literaturę angielską, na pierwszym roku studiów musi wziąć jeden semestr matematyki i jeden semestr "science", czyli albo biologii, albo chemii, albo fizyki. Tak samo moja żona, która studiowała tu chemię, także musiała na tamtych studiach wziąć takie przedmioty jak angielski i socjologię. Po prostu Amerykanie ciągle uważają, że człowiek wykształcony musi posiadać wszechstronną wiedzę, a nie tylko wąski wycinek swojej specjalności.
PS: CZy prowadzenie trucka nie znudziło się Tobie przez tyle lat? :roll:
W pewnym sensie się zrutynizowało. Jest to teraz "normalka", a nie wielka przygoda, jak na początku. Ale też ma to swoje zalety, bo teraz łatwiej pokonuje się te odległości. Na początku czasem ciężko było wysiedzieć kilkanaście godzin za kierownicą, teraz to stało się moją drugą naturą.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Ejnem
Przyjaciel forum
Posty: 20
Rejestracja: 21-06-08, 09:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: Ejnem » 30-09-08, 21:54

Hiob, czy (i jak) częto zdaża Ci się "spotkać", uslyszeć jakiegoś polaka na CB?

USA_truck
Przyjaciel forum
Posty: 1
Rejestracja: 10-04-08, 19:32

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: USA_truck » 30-09-08, 22:55

"i są takie szkoły średnie jak pewne technikum w Jaśle gdzie uczy nasza serdeczna przyjaciółka, gdzie jej zdaniem niemal nikt z absolwentów nie powinien tej szkoły ukończyć." Ja jestem z Jasła Hiob. Można wiedzieć jak ma na imię ta pani? albo jakiego przedmotu uczy? Pozdrawiam;)

Nąki
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 28-06-08, 00:20
Lokalizacja: Jasło Podkarpacie

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: Nąki » 30-09-08, 23:29

Własnie Hiob Ja tez jestem z jasla i ciekawi mnie jaka to nauczycielka z ktorego technikum
Niech Bóg bedzie z Wami

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: hiob » 03-10-08, 00:21

Ejnem pisze:Hiob, czy (i jak) częto zdarza Ci się "spotkać", uslyszeć jakiegoś polaka na CB?
W sumie niezbyt często. Może raz na parę tygodni. Ja zresztą często mam zupełnie wyłączone CB, bo i tak nie mam czasu na rozmowy.
USA_truck pisze:Ja jestem z Jasła Hiob. Można wiedzieć jak ma na imię ta pani? albo jakiego przedmotu uczy? Pozdrawiam;)
Nąki pisze:Własnie Hiob Ja tez jestem z jasla i ciekawi mnie jaka to nauczycielka z ktorego technikum
Prawdę mówiąc to pokręciłem coś. :oops: Ona uczy w Gorlicach, nie w Jaśle. W Technikum Budowlanym, o ile dobrze pamiętam.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

starex
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 24-10-07, 22:36
Lokalizacja: Planeta ziemia

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: starex » 03-10-08, 18:12

To wina towarzystwa, które tam uczęszcza. W technikum samochodowym, elektronicznym, czy nawet mechanicznym, jest nienajgorzej. Ale "budowlanka" to naprawdę patologia, mimo iż to szkoła średnia (nie zasadnicza).
Pozdrawiam wszystkich forowiczów i nie tylko!

Awatar użytkownika
Andżo
Przyjaciel forum
Posty: 51
Rejestracja: 24-10-07, 22:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: Andżo » 04-10-08, 08:46

Hiobie, gratuluję nowych xenonów!
Widać, że różnica w oświetlaniu drogi jest kolosalna.
Mam jedno pytanie: zainstalowaleś całkiem nowe reflektory z żarówkami czy tylko żarówki?
Interesuje mnie jak to zagadnienie regulują przepisy amerykańskie. Z tego co wiem, to w Polsce samych żarówek nie wolno instalować do standardowych reflektorów bo oślepiają itp.
pozdrawiam!

Adrian_Malbork
Przyjaciel forum
Posty: 39
Rejestracja: 29-03-08, 00:12

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: Adrian_Malbork » 04-10-08, 13:11

Hiobie, Xenon pierwsza klasa.
ale mam pytanie co do jednego filmiku, który znalazłem na youtubie.. http://pl.youtube.com/watch?v=B7QKgE_AhOo&NR=1 nazwa troche niecenzuralna, ale chodzi mi o to czy naprawde możliwe jest zamknięcie licznika? jakies 130mph truckiem?

Awatar użytkownika
bestia56
Przyjaciel forum
Posty: 27
Rejestracja: 25-06-08, 21:20
Lokalizacja: Rabka Zdrój
Kontakt:

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: bestia56 » 04-10-08, 13:22

Adrian_Malbork pisze:...
ale mam pytanie co do jednego filmiku, który znalazłem na youtubie.. http://pl.youtube.com/watch?v=B7QKgE_AhOo&NR=1
na tym filmiku widać, że licznik pokazuje prędkość w km/h a nie w milach
Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
(Mt 6, 5)

Adrian_Malbork
Przyjaciel forum
Posty: 39
Rejestracja: 29-03-08, 00:12

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: Adrian_Malbork » 04-10-08, 14:17

hm.. z tego co wiem to jest tak, ze w milach są duże, a w km mniejsze więc nie wiem :D ale jak 130km to spokojnie pojdzie :)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: hiob » 04-10-08, 17:56

Andżo pisze: Mam jedno pytanie: zainstalowaleś całkiem nowe reflektory z żarówkami czy tylko żarówki?
Interesuje mnie jak to zagadnienie regulują przepisy amerykańskie. Z tego co wiem, to w Polsce samych żarówek nie wolno instalować do standardowych reflektorów bo oślepiają itp.
pozdrawiam!
Zainstalowałem tylko żarówki. Prawdę mówiąc nie jestem pewien jak to regulują przepisy. Prawdopodobnie w każdym stanie inaczej. O ile się orientuję to lepiej się sprawdzają xenony w lampach typy "projector" niż "reflector". Volvo ma małe lampy, z soczewką przed żarówką i z gładką szybą, a nie duży odbłyśnik i "rzeźbione" szkło, więc dzięki temu strumień światła zżarówki nie rozpraszasię tak bardzo na boki.

W Stanach zresztą ludzie zupełnie inaczej podchodzą do tych spraw. Jak ktoś jedzie przez pomyłkę na długich światłach, niemal nikt z przeciwka nie reaguje. Nie ma nerwowego mrugania, by gozmusić dozmiany. Bardziej ludzi irytuje tu, jak ktoś jeździ z włączonymi przeciwmgielnymi niż na długich. Być może wynika to z tego, żew praktyce my jeździmy niemal wyłącznie po autostradach, a te często mają oddzielone pasy ruchu szerokim pasem zieleni. Więc ludzie nie są nawet zbyt pewni, czy ten z przeciwka ma światła krótkie, czy długie. A jak ma przeciwmgielne, to widać od razu. Częste są też wtedy pytania przez CB: "Kierowce, gdzie jest ta mgła? "

W Polsce, pamiętam, jak przez pomyłkę włączyłem tylną lampę przeciwmgielną w Cinqecento taty w czystą, bezchmurną noc, to każdy ktoza mną jechał włączał długie światła. Nie mogłem się zorientować ocoim chodzi, jak wyjeżdżałem z Polski nie było tylnych świateł przeciwmgielnych, a w USA też są zupełnie niepopularne. A u nas wiele naczep ma cały rząd dodatkowych lampek tak podłączonych, że świecą jak światła stopu, czy jak przeciwmgielne. Ponieważ ostatnio są one zwykle z LED-ów,to świecą dość ostro, ale nikomu to nie przeszkadza. Policji także nie.

Dlategowłaśnie myślę, że i z moimi xenonami nie będzie problemów. Tym bardziej, że teraz zaczęły się one pojawiaćpo raz pierwszy jako fabryczne wyposażenie trucków.Konkretnie Kenworth T660 jest pierwszą ciężarówką, gdzie zastosowano fabrycznie technologię HID w reflektorach. A więc nie dziwią już ciężarówki świecące jasnym, lekko niebieskawym światłem.

Tak wygląda oświetlona jezdnia:

Obrazek

Róznica w kolorze światła. U góry xenon, poniżej włączone równocześnie długie światła i lampy przeciwmgielne. Jak widać są one niemal żółte w porównaniu. Te xenonowe żarówki mają kolor "6000K":

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tu porównanie świateł w Volvo i w moim Chryslerze. Chrysler ma raczej marne światła, ale są to typowe halogenowe lampy. Widać różnicę koloru i intensywności oświetlenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


A na tych zdjęciach widać różnicę między krótkimi światłami z xenonowymi żarówkami, a długimi z żarówkami halogenowymi. Długie świecą dalej, ale są znacznie ciemniejsze:

Obrazek Obrazek
Adrian_Malbork pisze:Hiobie, Xenon pierwsza klasa.
ale mam pytanie co do jednego filmiku, który znalazłem na youtubie.. http://pl.youtube.com/watch?v=B7QKgE_AhOo&NR=1 nazwa troche niecenzuralna, ale chodzi mi o to czy naprawde możliwe jest zamknięcie licznika? jakies 130mph truckiem?
bestia56 pisze:
na tym filmiku widać, że licznik pokazuje prędkość w km/h a nie w milach
Dokładnie. To truck z Kanady, więc ma metryczny licznik. Zresztą widać, że w porównaniu do innych nie jedzie wcale szybciej. W Tennessee wolno jechać 70 mil na godzinę, czyli 112 km/h.On jedzie według licznika 125, więc znowu nie tak bardzo przekracza dopuszczalną szybkość. W wielu zachodnich stanach wolno jeździć 75 mph,czyli 120 km/hi tam większość trucków jeździ w granicach 125 km/h,albo nawet szybciej. Mój ostatni mandat za szybkość był za 84 mph, czyli za 135 km/h. Tak więc to co widać na filmie jest możliwe,ale nie jest to 130 mph. Nie jest to nawet 130 km/h, bo kanadyjskie liczniki w Volvo poprzedniej generacji były wyskalowane do125 km/h.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
199luki
Przyjaciel forum
Posty: 32
Rejestracja: 14-02-08, 22:25
Lokalizacja: Chełmno

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: 199luki » 05-10-08, 01:50

hiob pisze:Mazda była parę dni w warsztacie, więc dostaliśmy samochód z wypożyczalni. Nowego Passata 2.0 turbo.
I jak Passat sie sprawuje, lepszy od Mazdy wg ciebie ?
;-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: hiob » 05-10-08, 04:21

199luki pisze: I jak Passat sie sprawuje, lepszy od Mazdy wg ciebie ?
;-)
Przede wszystkim był nowy, a Mazda ma już 200 tys km. Więc takie rzeczy jak hamulce, amortyzatory itp. były w VW zdecydowanie lepiej działające. Także wyposażenie VW było bardziej luksusowe. Ale silnikowo wyżej oceniłbym Mazdę. Moja ma 6 cyl, 220KM. VW pewnie nie jest wolniejszy, ale silnik turbo, 4-cylindrowy, trzeba trzymać na wyższych obrotach, żeby tę moc wykorzystać. Jednak w sumie widać, że VW to auto nowej generacji i takie porównanie jest nie fair. Mazda ma też już nowy model, a nawet dwa, bo nowa "6" będzie inna w USA i inna w Europie. Trzeba by porównać ten nowy samochód z nowym Passatem, żeby móc je sprawiedliwie ocenić.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Ejnem
Przyjaciel forum
Posty: 20
Rejestracja: 21-06-08, 09:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: Ejnem » 05-10-08, 17:35

Witam Hiobie, jestem ciekaw ile czasu zajmuje zatankowanie obu zbiorników Twojego Volvo. I jeszcze jedno, ile już nabiłeś na liczniku :-D

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Hiob, mam takie pytanie...

Post autor: hiob » 07-10-08, 05:03

Ejnem pisze:Witam Hiobie, jestem ciekaw ile czasu zajmuje zatankowanie obu zbiorników Twojego Volvo. I jeszcze jedno, ile już nabiłeś na liczniku :-D
To zależy od szybkości pomp, ale zwykle nie zajmuje to więcej, niż 10-15 minut,

W tej chwili mam 431 500 mil, czyli około 690 000 km.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Zablokowany