Oznaczenia amerykańskich dróg

Pytania na każdy temat. nie ma pytań głupich, czy niedyskretnych. Takie mogą być co najwyżej odpowiedzi.
Ejnem
Przyjaciel forum
Posty: 20
Rejestracja: 21-06-08, 09:13
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post autor: Ejnem » 27-01-09, 00:14

Hiobie jaki to jest rodzaj drogi z oznaczeniem AA highway :?:

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re:

Post autor: hiob » 30-01-09, 00:07

Ejnem pisze:Hiobie jaki to jest rodzaj drogi z oznaczeniem AA highway :?:
Nie mam pojęcia. Gdzie jest to oznaczenie? I w jakim stanie? Chodzi o nazwę drogi?

W Stanach te "najważniejsze" drogi, sieć autostrad międzystanowych, nazywają się "Interstate Highways" i mają oznaczenia cyfrowe. Nieparzyste idą z północy na południe i np. Interstate 5 idzie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, od stanu washington do granicy meksykańskiej na południu Kaliforni, a I-95 idzie wzdłuż Atlantyku, na wschodzie, od Maine do Miami na Florydzie. Parzyste idą ze wschodu na zachód, I-10 od Jacksonville na Florydzie do Los Angeles, a np. I-80 od Nowego Jorku do San Francisco. Trzycyfrowe oznaczenia zaczynające się od parzystych mają obwodnice, a od nieparzystych-drogi odchodzące w bok od głównej autostrady.

Szosy US Highways to drugorzędne drogi międzystanowe. Nie zawsze autostrady, czasem zwykłe, dwukierunkowe szosy. Ich oznaczenia są "odwrotne". Tzn także parzyste idą ze wschodu na zachód, ale małe liczby są na wschodzie, duże na zachodzie. Podobnie rosną numery dróg ze wschodu na zachód. US 90 jest na południu, US 10 na północy.

Oprócz tego są drogi stanowe. I tu każdy stan ma inne oznakowania i inną klasyfikację i podział tych dróg. Szosa "AA" może być np. jakąś drogą w stanie Missouri, bo tam drogi są czesto oznaczane dwoma literkami. Na Florydzie z kolei jest słynny highway "A1A", idący wzdłuż wybrzeża Atlantyku.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Ejnem
Przyjaciel forum
Posty: 20
Rejestracja: 21-06-08, 09:13
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post autor: Ejnem » 30-01-09, 12:11

Dzięki Hiobe za obszerną odpowiedź, wsumie zawsze myślałem że te numery dróg są przypadkowe. A co do AA highway, to poszukałem głębiej i jest tak jak mówiłeś, jest to ozaczenie drogi Kentucky Route 9 ;-)

ODPOWIEDZ