Wjazd Jezusa do Jerozolimy wg św. Mateusza

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

DarekNO
Przyjaciel forum

Wjazd Jezusa do Jerozolimy wg św. Mateusza

Post autor: DarekNO » 13-09-18, 22:53

Szanowni forumowicze!

Jeśli temat był już wyjaśniany to proszę o wyrozumiałość. Szukałem i nie znalazłem.

Proszę o pomoc w interpretacji drobnego szczegółu związanego z wjazdem Jezusa do Jerozolimy.
Dotyczy to tego fragmentu (Mt 21,2-5 ks.Wujek):

Mówiąc im: Idźcie do miasteczka, które jest przeciwko wam, a natychmiast najdziecie oślicę uwiązaną i oślę z nią; odwiążcie i przywiedźcie mi.
A jeźliby wam kto co rzekł, powiedzcie, iż Pan ich potrzebuje: a zarazem puści je.
A to się wszystko stało, aby się wypełniło, co jest powiedziano przez proroka mówiącego:
Powiedzcie córce Syońskiéj: Oto król twój idzie tobie cichy, siedzący na oślicy i na oślęciu, synu podjarzemnéj.

W BT5 jest trochę inaczej przetłumaczone:

mówiąc im: Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie uwiązaną oślicę i przy niej źrebię. Odwiążcie je i przyprowadźcie
do Mnie. A gdyby wam ktoś coś mówił, powiecie: Pan ich potrzebuje, i zaraz je odeśle. A stało się to, żeby się spełniło słowo Proroka: Powiedzcie Córze Syjonu: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy.

Zajrzałem do greckiego oryginału: ἐπὶ ὄνον καὶ ἐπὶ πῶλον υἱὸν ὑποζυγίου, czyli "na oślicy i (καὶ) na oślęciu". Nie wierzę w przypadki, dlatego zastanawiam się co to może znaczyć.

Serdecznie pozdrawiam!
Darek

ODPOWIEDZ