ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
Dan
Przyjaciel forum
Posty: 45
Rejestracja: 23-02-12, 22:04
Lokalizacja: Polska/Śląsk
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Dan » 04-10-12, 15:19

Sie spóźniłem, chciałem się najpierw upewnić co do wcześniejszej zagadki ;-)
Anteas pisze:
Małe pytanie;
Co jest działem i dziedzictwem kapłanów Pana, i co jest dziedzictwem Lewitów?
Zaczne od Lewitów:
Rzekł Pan do Aarona: "Nie będziesz miał dziedzictwa w ich kraju; nie otrzymasz również pośród nich żadnego przydziału ziemi; Ja jestem działem twoim i dziedzictwem twoim pośród Izraelitów. 21 Oto oddaję lewitom jako dziedzictwo wszystkie dziesięciny składane przez Izraelitów w zamian za służbę, jaką pełnią w Namiocie Spotkania. (Lb 18, 20-21)

Co do kapłanów, znalazłem dwa fragmenty
Wszystkich miast dla kapłanów pochodzących od Aarona: trzynaście wraz z ich pastwiskami. (Joz 21, 19)

Z darów najświętszych, o ile nie zostaną spalone, przypadną tobie: dary ofiarne przy wszystkich ofiarach z pokarmów, ofiarach przebłagania i zadośćuczynienia, które mi przynoszą. Jako rzeczy najświętsze będą należeć do ciebie i synów twoich. (Lb 18, 9)

Zagadka ode mnie polega na tym aby wskazać fragment gdzie jest napisane o wypełnieniu się słów, że będzie On Nazwany... no właśnie jak? Od nazwy pewnego miasta.
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę. (1 Kor 6, 12)
Zapraszam na http://twitter.com/DanielSymeon

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 04-10-12, 16:03

Dan pisze:Sie spóźniłem
Przyjmij wyrazy ubolewania :dog:
Dan pisze:Zagadka ode mnie polega na tym aby wskazać fragment gdzie jest napisane o wypełnieniu się słów, że będzie On Nazwany... no właśnie jak? Od nazwy pewnego miasta.
"A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie, i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia» On więc wstał, wziął Dziecię i Jego Matkę i wrócił do ziemi Izraela. (...) Przybył do miasta, zwanego Nazaret, i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: Nazwany będzie Nazarejczykiem."Mt 2;19-20,23

Nie znalazłem jednak nigdzie takiego proroctwa :cry: co by oznaczało że to jakieś niezapisane proroctwo (chociaż użycie kursywy sugeruje co innego), albo to vaticinium post eventum :lol:

Pytanie;
Po co, zdaniem Pana Boga, ojciec i syn chodzą do tej samej kobiety?

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 04-10-12, 17:35

Anteas pisze:Nie znalaz³em jednak nigdzie takiego proroctwa :cry: co by oznacza³o ¿e to jakie¶ niezapisane proroctwo (chocia¿ u¿ycie kursywy sugeruje co innego), albo to vaticinium post eventum :lol:
Nie wiem, czy mog³o chodziæ o niezapisane proroctwo - tutaj widzê zebrane hipotezy na ten temat: http://www.tgn.diecezja.tarnow.pl/archi ... biblio.php
Ostatnio zmieniony 04-10-12, 17:35 przez Saileh, łącznie zmieniany 1 raz.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 19-10-12, 17:16

Anteas pisze:Pytanie;
Po co, zdaniem Pana Boga, ojciec i syn chodz± do tej samej kobiety?
No tak :mrgreen:
Drugi raz dajesz trudną zagadkę i okazuje się, że... to ta sama zagadka :mrgreen:
Am 2
6 Tak mówi Pan:
Z powodu trzech występków Izraela
i z powodu czterech
nie odwrócę tego [wyroku],
gdyż sprzedają za srebro sprawiedliwego,
a ubogiego za parę sandałów;
7 w prochu ziemi depcą głowy biednych
i ubogich kierują na bezdroża;
ojciec i syn chodzą do tej samej dziewczyny,
aby znieważać święte imię moje.

8 Na płaszczach zastawnych wylegują się przy każdym ołtarzu
i wino wymuszone grzywną piją
w domu swego Boga.
(Wcześniej było już pytanie o to, dlaczego Bóg nie odwróci swojego wyroku).


Zagadka:
Mt 22
"25 Otóż było u nas siedmiu braci. Pierwszy ożenił się i umarł, a ponieważ nie miał potomstwa, zostawił swoją żonę bratu. 26 Tak samo drugi i trzeci - aż do siódmego."

Gdzie jeszcze w Biblii wspomnianych jest siedmiu braci, którzy:
1. ożenili się z tą samą kobietą
2. kolejno poumierali ?
Ostatnio zmieniony 19-10-12, 17:17 przez Saileh, łącznie zmieniany 1 raz.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 19-10-12, 19:03

Saileh pisze:Wcześniej było już pytanie o to, dlaczego Bóg nie odwróci swojego wyroku
Serio? No popatrz, a ja byłem przekonany, że tamto pytanie brzmiało:
To teraz moja zagadka; Izrael (naród) popełnił wiele nieprawości i Pan wydał na niego wyrok, którego nie cofnie. Ile występków musiał popełnił Izrael, żeby Pan Zastępów nie cofnął wyroku jaki na niego wydał.
Zatem było to pytanie o ilość występków, a nie o same występki :mrgreen:

_________________________
ojciec i syn chodzą do tej samej dziewczyny,
aby znieważać święte imię moje.
Cóż, osobiście myślę, że to nie było zasadniczym celem ojca i syna, nawet drugorzędnym. Ale mimo braku chęci chyba udało im się to osiągnąć. Jak ktoś chce znieważać Święte Imię Pana Zastępów, to jest to jeden ze sposobów. Ale czy jest ktoś niesłabujący na głowę, kto by chciał to robić?

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 19-10-12, 19:04

Saileh pisze: Zagadka:
Mt 22
"25 Otóż było u nas siedmiu braci. Pierwszy ożenił się i umarł, a ponieważ nie miał potomstwa, zostawił swoją żonę bratu. 26 Tak samo drugi i trzeci - aż do siódmego."

Gdzie jeszcze w Biblii wspomnianych jest siedmiu braci, którzy:
1. ożenili się z tą samą kobietą
2. kolejno poumierali ?
Waham się z odpowiedzią, bo nie jestem pewien czy o to Ci chodziło zadając zagadkę. Ale zaryzykuję, najwyżej dasz sprostowanie :-)

Ta sama historia również jest opowiedziana w innych Ewangeliach:

Św. Marka
Mr 12:20-22
20. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umierając, nie zostawił potomstwa.
21. Drugi ją wziął i też umarł bez potomstwa, tak samo trzeci.
22. I siedmiu ich nie zostawiło potomstwa. W końcu po wszystkich umarła ta kobieta.
(BT)



Św. Lukasza

Łk 20:29-32
29. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie.
30. Wziął ją drugi,
31. a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci.
32. W końcu umarła ta kobieta.
(BT)


Myślę jednak że nie o taką odpowiedź chodziło. Jedyne co innego mi przychodzi do głowy to Księga Tobiasza. Jest tam taka historia, że Sara wyszła wcześniej za siedmiu mężów i każdy z nich umarł w noc poślubną:

Tb 7:10-11
10. A Raguel posłyszał te słowa i rzekł do młodzieńca: Jedz i pij, i niech ci będzie dobrze tej nocy! Nie ma bowiem żadnego człowieka, oprócz ciebie, który by miał prawo wziąć Sarę, córkę moją, za żonę, bracie. Także i ja nie mam władzy dać jej innemu mężowi oprócz ciebie, ponieważ ty jesteś najbliższym krewnym. Ale teraz, moje dziecko, muszę ci powiedzieć prawdę:
11. Dałem ją już siedmiu mężom spośród naszych braci i wszyscy umarli tej nocy, w której zbliżali się do niej. A teraz, dziecko, jedz i pij, a Pan będzie działał przez was.
(BT)


Tyle że nie jestem przekonany czy w zwrocie "spośród naszych braci" chodziło o braci w sensie rodzeństwa. No ale niech taka odpowiedź zostanie.

Zagadka:

Jakiego gatunku było zboże którego kłosy zbierała pra pra pra ... prababcia Jezusa?
Nie wymieniam celowo jej imienia bo by było za proste :-)
Ostatnio zmieniony 19-10-12, 19:56 przez Arturo, łącznie zmieniany 1 raz.

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 19-10-12, 19:38

Arturo pisze:Jakie gatunku było zboże którego kłosy zbierała pra pra pra ... prababcia Jezusa?
Wróciła więc Noemi, a z nią była Rut Moabitka, jej synowa, która przyszła z ziemi Moabu. Przyszły zaś do Betlejem na początku żniw jęczmienia. (...) Dołączyła się więc Rut do dziewcząt Booza, aby zbierać kłosy do czasu zakończenia żniw jęczmienia i żniw pszenicy, i mieszkała ze swoją teściową.Rt 1;22 i Rt 2;23

Tą pra (ileś tam razy) babcią Jezusa była Rut Moabitka z Moabu, a zbierała kłosy jęczmienia i pszenicy.

Moje pytanie jest banalne;
Kto oprócz mnie lubi chodzić w powłóczystych szatach, lubi być pozdrawiany na rynku i lubi pierwsze miejsca na ucztach.

_______________________

Pytanie poza konkursem; Jak mogę schudnąć skoro lubię pierwsze miejsca na ucztach?

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 19-10-12, 21:25

@Arturo
Arturo pisze:Tyle ¿e nie jestem przekonany czy w zwrocie "spo¶ród naszych braci" chodzi³o o braci w sensie rodzeñstwa. No ale niech taka odpowied¼ zostanie.
Tak, o to chodziło. Też nie jestem przekonany. Z drugiej strony, nie jestem pewien, jak to było ze sprawą lewiratu.

Swoją drogą, ciekawe, że wszedłeś w genealogię Jezusa... też pójdę w tym kierunku.

@Anteas i jego zagadka
Moje pytanie jest banalne;
Kto oprócz mnie lubi chodziæ w pow³óczystych szatach, lubi byæ pozdrawiany na rynku i lubi pierwsze miejsca na ucztach.
Mt 23
2 "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. 3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

Pytanie poza konkursem; Jak mogê schudn±æ skoro lubiê pierwsze miejsca na ucztach?
Jedz oszczędnie, zacznij biegać i módl się przez całe noce ;)

Nowa zagadka
Pewna kobieta udawała nierządnicę i w związku z tym współżyła z mężczyzną, który (wg przypisu BT do tego rozdziału, nie ma tego wprost w Biblii) był zobowiązany się z nią ożenić na mocy prawa lewiratu.
Co to była za kobieta?

Podpowiedź: też prapra...babcia Jezusa.

Odnośnie tego, czy w Ewangeliach i Księdze Tobiasza chodzi o braci w tym samym sensie - z przypisu do powyższej zagadki wynika, że także ci bracia w Ewangeliach nie musieli koniecznie być braćmi rodzonymi.
Tak więc, istnieją po dwie interpretacje Ewangelii i Księgi Tobiasza, a połowa z nich jest zgodna, mówi o takiej samej sytuacji rodzinnej.
(Z drugiej strony, jeśli by nawet nie chodziło o braci w tym samym sensie, nie przeczy to inspiracji księgą Tobiasza w Ewangeliach).
Ostatnio zmieniony 19-10-12, 21:33 przez Saileh, łącznie zmieniany 3 razy.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 19-10-12, 22:01

Ten temat to chyba z ostrogi dostał dzisiejszym wieczorem, bo z kopyta ruszył :mrgreen:
Saileh pisze:2 "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. 3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.
Ja tutaj chciałem gwoli wyjaśnienia tylko napisać, że ja nie nakładam ludziom ciężarów, Nie rozszerzam filakterii, nie wydłużam frędzli u płaszczów, nie pragnę pierwszych krzeseł w synagogach ani nie chcę żeby nazywano mnie rabbi. Tylko częśc uczynków spełniam by się ludziom pokazać (na przykład każde opuszczenie domowych pieleszy się z tym wiąże).
Poprzestaję tylko na powłóczystych szatach, pozdrawianiu mnie i pierwszych miejscach na ucztach. Oczywiście w ramach skromności :lol: (cieszę się chrześcijańską radością z powodu bycia skromnym ;-) )
Saileh pisze:Pewna kobieta udawała nierządnicę i w związku z tym współżyła z mężczyzną, który (wg przypisu BT do tego rozdziału, nie ma tego wprost w Biblii) był zobowiązany się z nią ożenić na mocy prawa lewiratu.
Co to była za kobieta?
Wtedy Juda rzekł do swej synowej Tamar: «Zamieszkaj jako wdowa w domu twego ojca aż do czasu, gdy dorośnie mój syn Szela». Myślał jednak: «Niech nie umrze on również jak jego bracia». Tamar odeszła i zamieszkała w domu swego ojca.
Po wielu latach umarła żona Judy, córka Szuy. Juda, zapomniawszy nieco o swej stracie, udał się wraz ze swym przyjacielem Adullamitą imieniem Chira do Timny, gdzie strzyżono jego owce. A gdy powiedziano Tamar: «Teść twój idzie do Timny, aby strzyc swe owce», zdjęła z siebie szaty wdowie i otuliwszy się szczelnie zasłoną usiadła przy bramie miasta Enaim, które leżało przy drodze do Timny. Wiedziała bowiem, że choć Szela już dorósł, nie ona będzie mu dana za żonę. Kiedy Juda ją ujrzał, pomyślał, że jest ona nierządnicą, gdyż miała twarz zasłoniętą. Skręciwszy ku niej przy drodze, rzekł: «Pozwól mi zbliżyć się do ciebie» - nie wiedział bowiem, że to jego synowa. A ona zapytała: «Co mi dasz za to, że się zbliżysz do mnie?» Powiedział: «Przyślę ci koźlątko ze stada». Na to ona: «Ale dasz jakiś zastaw, dopóki nie przyślesz». Zapytał: «Jakiż zastaw mam ci dać?» Rzekła: «Twój sygnet z pieczęcią, sznur i laskę, którą masz w ręku». Dał jej więc, aby się zbliżyć do niej; ona zaś stała się przez niego brzemienną. A potem wstała i odszedłszy zdjęła z siebie zasłonę i przywdziała swe szaty wdowie. Gdy Juda posłał koźlątko przez swego przyjaciela Adullamitę, aby odebrać zastaw od owej kobiety, ten jej nie znalazł. Pytał zatem tamtejszych mieszkańców: «Gdzie w Enaim jest ta nierządnica sakralna, która siedziała przy drodze?» Odpowiedzieli: «Nie było tu nierządnicy sakralnej». Wróciwszy do Judy, rzekł: «Nie znalazłem jej. Także tamtejsi mieszkańcy powiedzieli: "Nie było tu nierządnicy sakralnej"». Wtedy Juda rzekł: «Niech sobie zatrzyma. Obyśmy się tylko nie narazili na kpiny. Przecież posłałem jej koźlątko, ty zaś nie mogłeś jej znaleźć».
Po około trzech miesiącach doniesiono Judzie: «Twoja synowa Tamar stała się nierządnicą i nawet stała się brzemienną z powodu czynów nierządnych». Juda rzekł: «Wyprowadźcie ją i spalcie!» A gdy ją wyprowadzano, posłała do swego teścia i kazała powiedzieć: «Jestem brzemienną przez tego mężczyznę, do którego te przedmioty należą». I dodała: «Niechaj rozpozna, czyje są: ten sygnet z pieczęcią, sznur i laska!» Kiedy zaś Juda poznał je, rzekł: «Ona jest sprawiedliwsza ode mnie, bo przecież nie chciałem jej dać Szeli, memu synowi!» I Juda już więcej z nią nie żył.
Rdz 38:11-26
Coś to skomplikowane to prawo lewiratu, bo przecież Juda był teściem Tamar, i to z jego synem powinna mieć potomstwo, a nie z nim samym. Oczywiście Tamar jest z liczby przodków Pana Jezusa.

I moja zagadka;
Jakie przekleństwa spadną na człowieka który nie usłucha głosu Pana i nie wykona wszystkich praw i poleceń które Ten mu nadał?
Tych przekleństw jest sporo (ach, naprawdę sporo :-) ), tak więc być może odpowiadający uzna za roztropne ograniczenie się do podana sigli, co spotka się z moją pełną aprobatą.
Nikomu nie życzę, aby choć jedno z tych przekleństw stało się jego udziałem.
Ostatnio zmieniony 19-10-12, 22:04 przez Anteas, łącznie zmieniany 2 razy.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 21-10-12, 01:01

Oj, z kopyta, z kopyta ;)
Tylko konika jakoś tutaj brakuje.
Anteas pisze:I moja zagadka;
Jakie przekleñstwa spadn± na cz³owieka który nie us³ucha g³osu Pana i nie wykona wszystkich praw i poleceñ które Ten mu nada³?
Tych przekleñstw jest sporo (ach, naprawdê sporo :-) ), tak wiêc byæ mo¿e odpowiadaj±cy uzna za roztropne ograniczenie siê do podana sigli, co spotka siê z moj± pe³n± aprobat±.
Nikomu nie ¿yczê, aby choæ jedno z tych przekleñstw sta³o siê jego udzia³em.
Pwt 28,15-68
Jeśli nie usłuchasz głosu Pana, Boga swego, i nie wykonasz pilnie wszystkich poleceń i praw, które ja dzisiaj tobie daję, spadną na ciebie wszystkie te przekleństwa i dotkną cię.
[...................................................................................................................................
....................................................................................................................................
.................................................]
A kiedy zostaniesz sprzedany twoim wrogom jako niewolnik i niewolnica, nikt cię nie wykupi.


Zagadka:
Czego nie dozna serce zniechęcone?
Ostatnio zmieniony 21-10-12, 01:03 przez Saileh, łącznie zmieniany 2 razy.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 22-10-12, 18:28

Saileh pisze:Oj, z kopyta, z kopyta ;)
Tylko konika jakoś tutaj brakuje.
Pewnie pogalopował na zielone pastwiska i odpoczywa nad wodami :-)
Saileh pisze:Zagadka:
Czego nie dozna serce zniechęcone?
"Biada sercu zniechęconemu: ponieważ nie ma ufności, nie dozna opieki." Syr 2;13


Moje pytanie;
Mówi pismo;
I odrzekł mi Pan: «Dobrze powiedzieli. Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę. Jeśli ktoś nie będzie słuchać moich słów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć».Pwt 18;17-20.
Jaki prorok poniósł śmierć, bo głosił to czego mu Pan nie kazał?

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 24-10-12, 18:10

Anteas pisze:Moje pytanie;
Mówi pismo;
I odrzek³ mi Pan: «Dobrze powiedzieli. Wzbudzê im proroka spo¶ród ich braci, takiego jak ty, i w³o¿ê w jego usta moje s³owa, bêdzie im mówi³ wszystko, co rozka¿ê. Je¶li kto¶ nie bêdzie s³uchaæ moich s³ów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego za¿±dam zdania sprawy. Lecz je¶li który prorok odwa¿y siê mówiæ w moim imieniu to, czego mu nie rozkaza³em, albo wyst±pi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponie¶æ ¶mieræ».Pwt 18;17-20.
Jaki prorok poniós³ ¶mieræ, bo g³osi³ to czego mu Pan nie kaza³?
Myślę, że chodzi o Chananiasza:
Jr 28
15 I rzekł prorok Jeremiasz do proroka Chananiasza: "Słuchaj, Chananiaszu! Pan cię nie posłał, ty zaś pozwoliłeś żywić temu narodowi zwodniczą nadzieję. 16 Dlatego to mówi Pan: Oto usunę ciebie z powierzchni ziemi. 17 Umrzesz w tym roku, bo głosiłeś bunt przeciw Panu". I zmarł Chananiasz prorok w tym roku, w siódmym miesiącu.

Wstęp do zagadki:

http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.ph ... =1&id=1134
Pan Robert Gwiazdowski na swoim blogu przedstawił dwie interpretacje słynnej opowieści o Józefie i śnie faraona. Wg jednej z nich siedmioletnia klęska była spowodowana przez... działania Józefa, który rzekomo zrujnował gospodarkę.

Zagadka:

Czy siedem lat nieurodzaju, które zapowiedział sen faraona, miało miejsce jedynie w Egipcie? Czy poza Egiptem nie był to czas trudny?
Ostatnio zmieniony 24-10-12, 18:11 przez Saileh, łącznie zmieniany 1 raz.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 08-11-12, 11:03

Rdz 41:56-57
56. Gdy był głód na całej ziemi, Józef otwierał wszystkie [spichlerze], w których było [zboże], i sprzedawał zboże Egipcjanom, w miarę jak w Egipcie głód stawał się coraz większy.
57. Ze wszystkich krajów ludzie przybywali do Egiptu, by kupować zboże od Józefa, gdyż głód po całej ziemi się wzmagał.

Skoro głodni ludzie przybywali do Egiptu, to znaczy, że głód był także poza Egiptem.
Bracia Józefa też przybyli z poza Egiptu po żywność z powodu głodu, który u nich panował.

Moje pytanie:

W której Ewangelii Pan Jezus powiedział, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu?
:)
Ostatnio zmieniony 08-11-12, 11:14 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 11-11-12, 22:20

skrzydlaty pisze:W której Ewangelii Pan Jezus powiedzia³, ¿e wiêcej rado¶ci jest w dawaniu ni¿ w braniu?
:)
Z tego co ustaliłem - poniekąd w żadnej.
Dz 20
35 We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, który powiedział: "Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu"".


Przypis BT mówi, że tego nie ma w Ewangeliach i wg moich ustaleń, rzeczywiście tak jest.

Zagadka:
Jakie przykre zajęcie dał nam Bóg?
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 12-11-12, 17:20

Saileh pisze:Zagadka:
Jakie przykre zajęcie dał nam Bóg?
Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść -
przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu:
w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie
po wszystkie dni twego życia.
Cierń i oset będzie ci ona rodziła,
a przecież pokarmem twym są płody roli.
W pocie więc oblicza twego
będziesz musiał zdobywać pożywienie,
póki nie wrócisz do ziemi,
z której zostałeś wzięty;
bo prochem jesteś
i w proch się obrócisz!
Rdz 3;17-20

Nie wiem czy to zajęcie miałeś na myśli, ale IMHO jest ono dość przykre.

Ja, Kohelet, byłem królem nad Izraelem w Jeruzalem.
I skierowałem umysł swój ku temu,
by zastanawiać się i badać,
ile mądrości jest we wszystkim,
co dzieje się pod niebem.
To przykre zajęcie dał Bóg
synom ludzkim, by się nim trudzili.
Koh 1;12-13

Ja nie wiem czy szukanie mądrości to takie przykre zajęcie.

I inną jeszcze widziałem marność pod słońcem:
oto jest ktoś sam jeden, a nie ma drugiego,
i syna nawet ni brata nie ma żadnego -
a nie ma końca wszelkiej jego pracy,
i oko jego nie syci się bogactwem:
«Dla kogóż to się trudzę
i duszy swej odmawiam rozkoszy?»
To również jest marność i przykre zajęcie.
koh 4;7-8

Cóż, być może samotność jest przykra, ale zajęciem trudno to nazwać. W sumie nie wiem czy prawidłową odpowiedz dałem, ale w sumie to wszystko marność :lol: jakie więc ma to znaczenie :?:

A moja zagadka jest bardzo prosta, bo mam niemoc twórczą dzisiaj;
Pewien mąż zachorzał na ciężką chorobę, poszedł do męża bożego aby ten go uzdrowił. Gdy tak się stało, a mąż boży nie chciał dóbr, które ten chciał mu darować, obiecał tedy że tylko Bogu męża bożego będzie składał ofiary, poprosił tylko o jedną dyspensę od tego i ją otrzymał.
Kim był ten mąż, na co chorował, który mąż boży go uzdrowił i jakiej mu dyspensy udzielił?

ODPOWIEDZ