ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 14-01-13, 02:46

Arturo pisze:Trudna to zagadka. Trudność polega na tym, ze trzeba trzy przykłady podać. Dwa znalazłem, a trzeci będę szukał. [...]

Nie jestem do końca pewien czy o te właśnie przykłady Hiobowi chodziło.


Mnie nie chodziło o żadne konkretne przykłady, bo jest ich w Biblii więcej, niż trzy. Podałeś dobre, inne to np. dzieci Adama i Ewy. Kain był pierworodnym, ale błogosławieństwo i dziedzictwo rodu Adama przeszło na Seta.

Pierworodnym synem Abrahama był Izmael, nie Izaak. Co prawda Izmael był synem niewolnicy, ale przecież to niczego nie zmienia - wśród dwunastu synów Jakuba, przyszłych Patriarchów Izraela, czworo było synami niewolnic.

Podobnie było z synem Dawida, Salomonem. On także nie był pierworodny:

Synowie, którzy urodzili się Dawidowi w Hebronie: pierworodnym był Amnon z Achinoam pochodzącej z Jizreel, drugim był Kileab z Abigail, dawnej żony Nabala z Karmelu, a trzecim Absalom z Maaki, córki Talmaja, króla Geszur, czwartym był Adoniasz, syn Chaggity, piątym zaś Szefatiasz, syn Abitali... (2 Sm 3, 2-4)

Wtedy Natan zapytał Batszebę, matkę Salomona: Czyś nie słyszała, że zaczął królować Adoniasz, syn Chaggity? A pan nasz, Dawid, o tym nie wie! Wobec tego działaj! Chcę ci dać radę, abyś ocaliła swoje życie i życie twego syna, Salomona: Idź i wejdź do króla Dawida i powiesz mu: Czyś ty, panie mój, królu, nie przysiągł swej służebnicy mówiąc: Twój syn, Salomon, będzie po mnie królował i on będzie zasiadał na moim tronie? Dlaczego więc króluje Adoniasz? (1 Krl 1, 11-13)

Przykładów pewnie jest więcej, ale tylko te mnie się teraz nasunęły.
Arturo pisze: Żeby wątek żył, zadaje proste pytanie:

Jak miał na imię ojciec Świętego Piotra?
Ciekawe pytanie, bo Biblia daje nam dwie, pozornie sprzeczne ze sobą, odpowiedzi:

Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. (Mt 16, 17)

I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje. (J 21, 16)

Sprzeczność jednak jest tylko pozorna, bo ojciec św. Piotra miał na imię Jan, a "synem Jony" był Szymon Piotr tylko w sensie przenośnym, jak to wyjaśniłem w tej notce: viewtopic.php?p=19381#19381

Mówiąc o Jonaszu, moja zagadka:

Co zrobił Pan by pocieszyć Jonasza i kogo posłał, by dać Jonaszowi nauczkę?
Ostatnio zmieniony 14-01-13, 02:47 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 26-01-13, 15:48

hiob pisze:Co zrobił Pan by pocieszyć Jonasza i kogo posłał, by dać Jonaszowi nauczkę?
"Pan Bóg sprawił, że krzew rycynusowy wyrósł nad Jonaszem po to, by cień był nad jego głową i żeby mu ująć jego goryczy. Jonasz bardzo się ucieszył [tym] krzewem. Ale z nastaniem brzasku dnia następnego Bóg zesłał robaczka, aby uszkodził krzew, tak iż usechł. A potem, gdy wzeszło słońce, zesłał Bóg gorący, wschodni wiatr. Słońce prażyło Jonasza w głowę, tak że osłabł." Jon 4;6-8b
Aby pocieszyć Jonasza Pan sprawił że wyrosło drzewo które dawało mu cień, a aby mu dać nauczkę wysłał robaka aby sprawił żeby drzewo uschło.

A moje pytanie; Jak brzmi imię władcy szarańczy? Dla ułatwienia dodam że tym władcą jest anioł Czeluści. I ma dwa imiona.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 25-02-13, 01:15

Anteas pisze:Jak brzmi imię władcy szarańczy? Dla ułatwienia dodam że tym władcą jest anioł Czeluści. I ma dwa imiona.

A wygląd szarańczy: podobne do koni uszykowanych do boju, na głowach ich jakby wieńce podobne do złota, oblicza ich jakby oblicza ludzi, i miały włosy jakby włosy kobiet, a zęby ich były jakby zęby lwów, i przody tułowi miały jakby pancerze żelazne, a łoskot ich skrzydeł jak łoskot wielokonnych wozów, pędzących do boju. I mają ogony podobne do skorpionowych oraz żądła; a w ich ogonach jest ich moc szkodzenia ludziom przez pięć miesięcy. Mają nad sobą króla - anioła Czeluści; imię jego po hebrajsku: Abaddon, a w greckim języku ma imię Apollyon. (Ap 9, 7-11)

Moje pytanie: Przez co św. Paweł (według jego własnych słów) stał się sługą Chrystusa?

(Mam nadzieję, że dziś w nocy uda mi się wrzucić na YT film z tym cytatem)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 25-02-13, 23:15

Święty Paweł mówi o sobie jako o słudze

1) Ewangelii

Ef 3:5-7
Nie była ona oznajmiona synom ludzkim w poprzednich pokoleniach, tak jak teraz została objawiona przez Ducha świętym Jego apostołom i prorokom,
to znaczy, że poganie już są współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię.
Jej sługą stałem się z daru łaski udzielonej mi przez Boga na skutek działania Jego potęgi.

(BT)

2) Nowego Przymierza

2 Kor 3:5-6
Nie żebyśmy uważali, że jesteśmy w stanie pomyśleć coś sami z siebie, lecz /wiemy, że/ ta możność nasza jest z Boga.
On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia.

(BT)
- tu mowa o słudze Nowego Przymierza.

3) Kościoła

Kol. 1:24-25
Teraz raduję się z cierpień, które za was znoszę i dopełniam na ciele moim niedostatku udręk Chrystusowych za ciało jego, którym jest Kościół.
Tego Kościoła sługą zostałem zgodnie z postanowieniem Boga, powziętym co do mnie ze względu na was, abym w pełni rozgłosił Słowo Boże,

(BW)
- Biblia Warszawska odnosi słowo "sługa" do Kościoła, nie do Jezusa.

4) Boga

2 Kor 6:3-10
Nie dając nikomu sposobności do zgorszenia, aby nie wyszydzono /naszej/ posługi,
okazujemy się sługami Boga przez wszystko: przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków,
w chłostach , więzieniach, podczas rozruchów, w trudach, nocnych czuwaniach i w postach,
przez czystość i umiejętność, przez wielkoduszność i łagodność, przez /objawy/ Ducha Świętego i miłość nieobłudną,
przez głoszenie prawdy i moc Bożą, przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny,
wśród czci i pohańbienia, przez dobrą sławę i zniesławienie. Uchodzący za oszustów, a przecież prawdomówni, niby nieznani, a przecież dobrze znani,
niby umierający, a oto żyjemy, jakby karceni, lecz nie uśmiercani,
jakby smutni, lecz zawsze radośni, jakby ubodzy, a jednak wzbogacający wielu, jako ci, którzy nic nie mają, a posiadają wszystko.

(BT) - wiadomo przez co - o czym jest w pytaniu, ale tu jest mowa o słudze Boga, nie używając imienia Chrystusa Jezusa, o którym jest w pytaniu.

5) Chrystusa

Rz 15:15-16
A może niekiedy w liście tym zbyt śmiało się wyraziłem jako ten, który wam pewne sprawy stara się przypomnieć - na mocy danej mi przez Boga łaski.
Dzięki niej jestem z urzędu sługą Chrystusa Jezusa wobec pogan sprawującym świętą czynność głoszenia Ewangelii Bożej po to, by poganie stali się ofiarą Bogu przyjemną, uświęconą Duchem Świętym.

(BT)
- ale nie wiadomo przez co, o czym jest w pytaniu.

2 Kor 11:23
Są sługami Chrystusa? Zdobędę się na szaleństwo: Ja jeszcze bardziej! Bardziej przez trudy, bardziej przez więzienia; daleko bardziej przez chłosty, przez częste niebezpieczeństwa śmierci.
(BT)
- tu wreszcie św. Paweł mówi o sobie jako o słudze Chrystusa i przez co: przez trudy, bardziej przez więzienia; daleko bardziej przez chłosty, przez częste niebezpieczeństwa śmierci.

PYTANIE:
Niektóre listy św. Jana mogły by być dłuższe, ale nie są. Dlaczego? :)
Proszę o cytaty, które to wyjaśniają.
Ostatnio zmieniony 26-02-13, 00:11 przez skrzydlaty, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
misia
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 28-01-13, 14:02
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: misia » 27-02-13, 21:44

Bo miał mało kart, atramentu i pióra :mrgreen:

Wiele mógłbym wam napisać,
ale nie chciałem użyć karty i atramentu.
Lecz mam nadzieję, że do was przybędę i osobiście z wami porozmawiam,
aby radość nasza była pełna. (2 List Św. Jana)

Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy. (3 List Św. Jana)


To teraz pytanie: :)
Co wg Św. Jakuba jest tym czego nikt z ludzi nie potrafi okiełznać?
Ostatnio zmieniony 27-02-13, 22:00 przez misia, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 02-03-13, 05:20

misia pisze: Co wg Św. Jakuba jest tym czego nikt z ludzi nie potrafi okiełznać?
Wszystkie bowiem gatunki zwierząt i ptaków, gadów i stworzeń morskich można ujarzmić i rzeczywiście ujarzmiła je natura ludzka. Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać, to zło niestateczne, pełne zabójczego jadu. Przy jego pomocy wielbimy Boga i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże. Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi. (Jk 3, 7-10)

Zatem jaka powinna być nasza mowa, według Pana Jezusa?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
misia
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 28-01-13, 14:02
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: misia » 02-03-13, 13:42

33 Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. 34 A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; 35 ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. 36 Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. 37 Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi. (Mt 5 33-37)

Pytanie:
Jakiego postu Pan pragnie wg Izajasza? [/b]

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 12-03-13, 04:53

misia pisze: Pytanie:
Jakiego postu Pan pragnie wg Izajasza?
3. Czemu pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś? Umartwialiśmy siebie, a Tyś tego nie uznał? Otóż w dzień waszego postu wy znajdujecie sobie zajęcie i uciskacie wszystkich waszych robotników.
4. Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości.
5. Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu?
6. Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać;
7. dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków.
8. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą.
9. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: Oto jestem! Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie,
10. jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem.
(Iz 58:3-10)

Pytanie z Ewangelii z nadchodzącej Niedzieli: W jakim celu faryzeusze przyprowadzili Jezusowi kobietę przyłapaną na cudzołóstwie?

Nawiasem mówiąc napisałem przed chwilą komentarz do tej Ewangelii: viewtopic.php?t=2858
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
misia
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 28-01-13, 14:02
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: misia » 12-03-13, 12:18

"Nauczycielu, tę kobietę dopiero co przyłapano na cudzołóstwie. Mojżesz polecił nam w Prawie, aby takie kobiety kamienować. A jakie jest Twoje zdanie?" Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby móc Go oskarżyć. Jan 8, 4-6

Pytanie:
W Ewangeli wg św. Mateusza Jezus podaje trzy powody dobrowolnej bezżenności, jakie?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 09-05-13, 17:30

Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje! (Mt 19, 12)

Pierwszy powód nie całkiem dobrowolny, ale chyba o to chodziło. :-)

Pytanie:

Kogo nawracał Jozafat, król Judy?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Anteas

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Anteas » 10-05-13, 19:34

hiob pisze: Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje! (Mt 19, 12)

Pierwszy powód nie całkiem dobrowolny, ale chyba o to chodziło. :-)
A drugi też nie dobrowolny.


hiob pisze:Pytanie:

Kogo nawracał Jozafat, król Judy?
A później wyruszył do ludu, od Beer-Szeby aż do gór Efraima i nawracał lud do Pana, Boga ich ojców. A mianowicie ustanowił sędziów w kraju, w każdym warownym mieście Judy. Następnie przemówił do sędziów: «Uważajcie na to, co czynicie, bo nie dla człowieka sądzicie, lecz dla Pana. On jest przy was, gdy sądzicie. Teraz zaś niech wami owładnie bojaźń Pańska. Uważajcie więc, co czynicie, nie ma bowiem u Pana, Boga naszego, niesprawiedliwości, stronniczości i przekupstwa». 2 Krn 19;4b-8

Pytanie;
Jaka była reakcja Jana na wieść o tym, że nikt nie znalazł się godny otwarcia Księgi i zerwania jej Pieczęci?

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 07-07-13, 11:18

Anteas pisze:Pytanie;
Jaka by³a reakcja Jana na wie¶æ o tym, ¿e nikt nie znalaz³ siê godny otwarcia Ksiêgi i zerwania jej Pieczêci?
"A ja bardzo płakałem,
że nikt nie znalazł się godzien, by księgę otworzyć ani na nią patrzeć."
Ap 5,4

Zagadka:
Jeśli nieobrzezanie ani obrzezanie nic nie znaczą dla zbawienia, to co jest ważne?
(uwaga: są co najmniej dwie dobre odpowiedzi - mi wystarczy jedna).
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Arturo » 20-07-13, 22:32

Saileh pisze: Zagadka:
Jeśli nieobrzezanie ani obrzezanie nic nie znaczą dla zbawienia, to co jest ważne?
(uwaga: są co najmniej dwie dobre odpowiedzi - mi wystarczy jedna).
Z listu do Rzymian:
25 Obrzezanie posiada wprawdzie wartość, jeżeli zachowujesz Prawo. Jeżeli jednak przekraczasz Prawo będąc obrzezanym, stajesz się takim, jak nieobrzezany. 26 Jeżeli zaś nieobrzezany zachowuje przepisy Prawa, to czyż jego brak obrzezania nie będzie mu oceniony na równi z obrzezaniem? 27 I tak ten, który od urodzenia jest nieobrzezany, a wypełnia Prawo, będzie sądził ciebie, który, mimo że masz księgę Prawa i obrzezanie, przestępujesz Prawo.
28 Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, 29 ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga.


Zagadka:
Czego, według Syracha, nie wolno robić kontaktując się z zamężną kobietą i dlaczego?

Pozdrawiam
Artur

brosaczony
Przyjaciel forum
Posty: 7
Rejestracja: 06-08-13, 15:51
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: brosaczony » 13-08-13, 14:35


17. Wstydźcie się (...) przyglądania się kobiecie zamężnej. (...)
a będziesz prawdziwie wstydliwy i znajdziesz łaskę u wszystkich ludzi.
(Syr 42, 17. 23. 27)


I moja zagadka:
Izrael swego czasu służył obcym bogom. W kraju, który otrzymał zresztą było wiele stell i aszer i ołtarzy i innych miejsc kultu obcych bogów. Moje pytanie: Przy czyich ołtarzach znajdowały schronienie co najmniej dwa różne ptaki znane i popularne również w Polsce?

I jeszcze dla ułatwienia podpowiem, że czasem w życiu zdarzają się takie ułatwienia, które powodują utrudnienia ;)
Shalom!

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 15-08-13, 05:19

brosaczony pisze: Izrael swego czasu służył obcym bogom. W kraju, który otrzymał zresztą było wiele stell i aszer i ołtarzy i innych miejsc kultu obcych bogów. Moje pytanie: Przy czyich ołtarzach znajdowały schronienie co najmniej dwa różne ptaki znane i popularne również w Polsce?

I jeszcze dla ułatwienia podpowiem, że czasem w życiu zdarzają się takie ułatwienia, które powodują utrudnienia ;)
Utrudnieniem dla mnie był Twój wstęp o stelach i aszerach i szukałem tych ptaków przy miejscach pogańskiego kultu, a tymczasem trzeba było szukać przy ołtarzy naszego Pana. :D

Nawet wróbel dom sobie znajduje i jaskółka gniazdo, gdzie złoży swe pisklęta: przy Twoich ołtarzach, Panie Zastępów, mój Królu i mój Boże! (Ps 84,4)

Mówiąc o zwierzętach, czy w Biblii mamy jakiś dowód na ewolucję? Czy zwierzęta żyjące w wodzie stały się kiedyś zwierzętami lądowymi - i odwrotnie, według słów Biblii?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ