ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 21-10-18, 16:08

romanjaro pisze:
15-10-18, 15:11
W jakim tekście NT nie pojawia się ani razu imię Pana Jezusa?
Jarek
3 List św. Jana.

Moje pytanie:

Protestanci często zarzucają nam, że pozmienialiśmy przykazania boże, wyrzucając jedno z nich:

"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią"

... tymczasem Bóg nakazał umieścić w swej Świątyni wizerunki aniołów i motywów roślinnych. Co jeszcze takiego umieścił w Świątyni Salomon, co pokazuje dobitnie, że nie tworzenie rzeźb jest grzechem, ale oddawanie im boskiej czci?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

romanjaro
Przyjaciel forum

Post autor: romanjaro » 22-10-18, 13:32

Ja wiem!, ja wiem!, Ja wiem - taki prymus uczeń ze mnie :-D
Co jeszcze takiego umieścił w Świątyni Salomon, co pokazuje dobitnie, że nie tworzenie rzeźb jest grzechem, ale oddawanie im boskiej czci?
Wg mnie chodzi o dwanaście rzeźbionych (odlanych) byków, wołów (różnie tłumaczone), a ten tekst to np:

1Krl 7:23-25 Czytamy (wg protestanckiego przekładu, aby dobitniej): Sporządził też kadź odlewną wyobrażającą morze, okrągłą, długości dziesięciu łokci od krawędzi do krawędzi; pięć łokci wynosiła jej wysokość na krawędzi, obwód zaś jej wynosił trzydzieści łokci. Pod jej krawędzią były wokoło ozdoby w kształcie pączków kwiatu po dziesięć na każdy łokieć długości, okalając kadź dokoła. Po dwa rzędy takich ozdób były odlane razem z nią. Stała ona na dwunastu bykach, z których trzy były zwrócone ku północy, trzy ku zachodowi, trzy ku południowi, a trzy ku wschodowi, kadź zaś była na nich z wierzchu, a zady ich były zwrócone do wewnątrz."

A teraz:
Uwaga zagadka pokrętna, trochę bijąca w spójność przekazu ewangelicznego (chyba że źle rozumiem kontekst), ale zostawmy to specjalistom.

Np w Mt 26:60-62 jest takie zdarzenie: "Tymczasem arcykapłani i cały Sanhedryn szukali fałszywego świadectwa przeciw Jezusowi, aby Go zgładzić. Lecz nie znaleźli, chociaż występowało wielu fałszywych świadków. W końcu stanęło dwóch, mówiąc: On powiedział: „Mogę zburzyć przybytek Boży i w ciągu trzech dni go odbudować”. Wtedy powstał najwyższy kapłan i rzekł do Niego: Nic nie odpowiadasz na to, co oni zeznają przeciwko tobie? Lecz Jezus milczał.

Pytanie: gdyby nie tekst pewnej Ewangelii, to świadectwo tych dwóch świadków (czy fałszywych?) byłoby rzeczywiście nieprawdą. O jaki fragment i z której Ewangelii chodzi?

Pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Kontakt:

Post autor: hiob » 25-10-18, 12:51

romanjaro pisze:
22-10-18, 13:32
A teraz:
Uwaga zagadka pokrętna, trochę bijąca w spójność przekazu ewangelicznego (chyba że źle rozumiem kontekst), ale zostawmy to specjalistom.

Np w Mt 26:60-62 jest takie zdarzenie: "Tymczasem arcykapłani i cały Sanhedryn szukali fałszywego świadectwa przeciw Jezusowi, aby Go zgładzić. Lecz nie znaleźli, chociaż występowało wielu fałszywych świadków. W końcu stanęło dwóch, mówiąc: On powiedział: „Mogę zburzyć przybytek Boży i w ciągu trzech dni go odbudować”. Wtedy powstał najwyższy kapłan i rzekł do Niego: Nic nie odpowiadasz na to, co oni zeznają przeciwko tobie? Lecz Jezus milczał.

Pytanie: gdyby nie tekst pewnej Ewangelii, to świadectwo tych dwóch świadków (czy fałszywych?) byłoby rzeczywiście nieprawdą. O jaki fragment i z której Ewangelii chodzi?

Pozdrawiam
Jarek
Hmm... Z Twojego wpisu wynika, że uważasz, że to byli prawdziwi świadkowie i prawidłowo przytoczyli słowa Pana Jezusa. Tymczasem On nigdy nie powiedział "Mogę zburzyć przybytek Boży" Pan Jezus powiedział:

"Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo." (J 2, 19)

Święty Jan wyjaśnia dalej:

On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. (J 2, 21-22)

Moja zagadka: Dlaczego Królestwo Izraela po śmierci króla Salomona się rozpadło na dwa królestwa?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ