ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 21-10-18, 17:08

romanjaro pisze:
15-10-18, 16:11
W jakim tekście NT nie pojawia się ani razu imię Pana Jezusa?
Jarek
3 List św. Jana.

Moje pytanie:

Protestanci często zarzucają nam, że pozmienialiśmy przykazania boże, wyrzucając jedno z nich:

"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią"

... tymczasem Bóg nakazał umieścić w swej Świątyni wizerunki aniołów i motywów roślinnych. Co jeszcze takiego umieścił w Świątyni Salomon, co pokazuje dobitnie, że nie tworzenie rzeźb jest grzechem, ale oddawanie im boskiej czci?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 22-10-18, 14:32

Ja wiem!, ja wiem!, Ja wiem - taki prymus uczeń ze mnie :-D
Co jeszcze takiego umieścił w Świątyni Salomon, co pokazuje dobitnie, że nie tworzenie rzeźb jest grzechem, ale oddawanie im boskiej czci?
Wg mnie chodzi o dwanaście rzeźbionych (odlanych) byków, wołów (różnie tłumaczone), a ten tekst to np:

1Krl 7:23-25 Czytamy (wg protestanckiego przekładu, aby dobitniej): Sporządził też kadź odlewną wyobrażającą morze, okrągłą, długości dziesięciu łokci od krawędzi do krawędzi; pięć łokci wynosiła jej wysokość na krawędzi, obwód zaś jej wynosił trzydzieści łokci. Pod jej krawędzią były wokoło ozdoby w kształcie pączków kwiatu po dziesięć na każdy łokieć długości, okalając kadź dokoła. Po dwa rzędy takich ozdób były odlane razem z nią. Stała ona na dwunastu bykach, z których trzy były zwrócone ku północy, trzy ku zachodowi, trzy ku południowi, a trzy ku wschodowi, kadź zaś była na nich z wierzchu, a zady ich były zwrócone do wewnątrz."

A teraz:
Uwaga zagadka pokrętna, trochę bijąca w spójność przekazu ewangelicznego (chyba że źle rozumiem kontekst), ale zostawmy to specjalistom.

Np w Mt 26:60-62 jest takie zdarzenie: "Tymczasem arcykapłani i cały Sanhedryn szukali fałszywego świadectwa przeciw Jezusowi, aby Go zgładzić. Lecz nie znaleźli, chociaż występowało wielu fałszywych świadków. W końcu stanęło dwóch, mówiąc: On powiedział: „Mogę zburzyć przybytek Boży i w ciągu trzech dni go odbudować”. Wtedy powstał najwyższy kapłan i rzekł do Niego: Nic nie odpowiadasz na to, co oni zeznają przeciwko tobie? Lecz Jezus milczał.

Pytanie: gdyby nie tekst pewnej Ewangelii, to świadectwo tych dwóch świadków (czy fałszywych?) byłoby rzeczywiście nieprawdą. O jaki fragment i z której Ewangelii chodzi?

Pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 25-10-18, 13:51

romanjaro pisze:
22-10-18, 14:32
A teraz:
Uwaga zagadka pokrętna, trochę bijąca w spójność przekazu ewangelicznego (chyba że źle rozumiem kontekst), ale zostawmy to specjalistom.

Np w Mt 26:60-62 jest takie zdarzenie: "Tymczasem arcykapłani i cały Sanhedryn szukali fałszywego świadectwa przeciw Jezusowi, aby Go zgładzić. Lecz nie znaleźli, chociaż występowało wielu fałszywych świadków. W końcu stanęło dwóch, mówiąc: On powiedział: „Mogę zburzyć przybytek Boży i w ciągu trzech dni go odbudować”. Wtedy powstał najwyższy kapłan i rzekł do Niego: Nic nie odpowiadasz na to, co oni zeznają przeciwko tobie? Lecz Jezus milczał.

Pytanie: gdyby nie tekst pewnej Ewangelii, to świadectwo tych dwóch świadków (czy fałszywych?) byłoby rzeczywiście nieprawdą. O jaki fragment i z której Ewangelii chodzi?

Pozdrawiam
Jarek
Hmm... Z Twojego wpisu wynika, że uważasz, że to byli prawdziwi świadkowie i prawidłowo przytoczyli słowa Pana Jezusa. Tymczasem On nigdy nie powiedział "Mogę zburzyć przybytek Boży" Pan Jezus powiedział:

"Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo." (J 2, 19)

Święty Jan wyjaśnia dalej:

On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. (J 2, 21-22)

Moja zagadka: Dlaczego Królestwo Izraela po śmierci króla Salomona się rozpadło na dwa królestwa?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 16-10-19, 17:06

hiob pisze:
25-10-18, 13:51

Moja zagadka: Dlaczego Królestwo Izraela po śmierci króla Salomona się rozpadło na dwa królestwa?
Przypominam temat. Zagadka nie jest trudna, panie i panowie, więc kto odpowie i da nam kolejną zagadkę?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Julija jaa
Przyjaciel forum
Posty: 40
Rejestracja: 26-01-18, 08:58
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Julija jaa » 16-10-19, 18:41

I Księga Królów
odpowiada na to pytanie (jeśli się nie mylę)
"9 Pan rozgniewał się więc na Salomona za to, że jego serce odwróciło się od Pana, Boga izraelskiego. Dwukrotnie mu się ukazał 10 i zabraniał mu czcić obcych bogów, ale on nie zachował tego, co Pan mu nakazał. 11 Wtedy Pan rzekł Salomonowi: «Wobec tego, że tak postąpiłeś i nie zachowałeś mego przymierza oraz moich praw, które ci dałem, nieodwołalnie wyrwę ci królestwo i dam twojemu słudze. 12 Choć nie uczynię tego za twego życia ze względu na twego ojca, Dawida, to wyrwę je z ręki twojego syna. 13 Jednak nie wyrwę całego królestwa. Dam twojemu synowi jedno pokolenie ze względu na Dawida, mego sługę, i ze względu na Jeruzalem, które wybrałem». "
Moja zagadka: o co prosiła jedna z żon Elkama i co za to obiecała... ?
Syr 2:1 "Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenia!"

Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1J 2,4)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 18-10-19, 04:27

To była zapowiedź tego, co się miało wydarzyć, ale jaka była bezpośrednia przyczyna rozpadu Królestwa Dawidowego po śmierci Salomona na Królestwo Judy i Królestwo Izraela?

Przypominam, że ta osoba, która odpowie, wymyśla nową zagadkę, inaczej nasza zabawa się skończy. Podajemy zagadkę nawet, gdy nie jesteśmy pewni, czy nasza odpowiedź była prawidłowa.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Julija jaa
Przyjaciel forum
Posty: 40
Rejestracja: 26-01-18, 08:58
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Julija jaa » 20-10-19, 01:22

1Ksiega Królewska
1Krl 12,1-33
1 Roboam udał się do Sychem, bo w Sychem zebrał się cały Izrael, by go ustanowić królem. 2 Usłyszał o tym Jeroboam, syn Nebata, kiedy jeszcze był w Egipcie, dokąd się schronił przed królem Salomonem, i wrócił z Egiptu2. 3 Posłano więc po niego i wezwano go. Kiedy przybył Jeroboam oraz całe zgromadzenie Izraela, wtedy przemówili do Roboama tymi słowami: 4 «Twój ojciec obciążył nas jarzmem, ty zaś teraz ulżyj w okrutnej pańszczyźnie twego ojca i w tym jego ciężkim jarzmie, które na nas włożył, a my ci za to będziemy służyć». 5 Na to im odpowiedzieli: «Idźcie na trzy dni! A potem przyjdźcie do mnie z powrotem!» Wobec tego lud się rozszedł. 6 A król Roboam zasięgnął rady starszych, którzy stanowili otoczenie jego ojca, Salomona, za jego życia, mówiąc: «Jak mi doradzacie odpowiedzieć temu ludowi?» 7 Oni zaś tak do niego przemówili: «Jeśli teraz będziesz uległy temu ludowi i zechcesz wyświadczyć im przysługę, i odpowiedzieć im oraz przemówić do nich słowami łagodnymi, to będą ci sługami przez całe życie». 8 Ale on zaniechał rady, którą mu dawali starsi. Natomiast zasięgnął rady młodzieńców, którzy razem z nim wzrośli i stanowili jego otoczenie. 9 Rzekł do nich: «Co wy radzicie odpowiedzieć temu ludowi, który przemawiał do mnie takimi słowami: "Ulżyj nam w jarzmie, które włożył na nas twój ojciec"». 10 Młodzieńcy zaś, którzy razem z nim wzrośli, przemówili do niego tak: «Temu ludowi, który przemawiał do ciebie mówiąc: "Twój ojciec obciążył nas jarzmem, ty zaś ulżyj nam w tym jarzmie", powiesz: "Mój mały palec jest grubszy niż biodra mego ojca, 11 gdyż dotąd mój ojciec nałożył na was jarzmo ciężkie, a ja dołożę do waszego jarzma. Mój ojciec karcił was biczami, ja zaś będę was karcił biczami z kolców3"». 12 Trzeciego dnia, tak jak powiedział król słowami: «Wróćcie do mnie trzeciego dnia», przyszedł4 cały lud do Roboama. 13 A wtedy król dał ludowi surową odpowiedź, gdyż nie poszedł za radą, którą mu dawali starsi. 14 Przemówił więc do nich tak, jak radzili młodzieńcy: «Mój ojciec obciążył was jarzmem, a ja dołożę do waszego jarzma. Mój ojciec karcił was biczami, ja zaś będę was karcił biczami z kolców». więc nie wysłuchał ludu, gdyż to wydarzenie dokonało się z woli Pana, aby spełniła się Jego groźba, którą Pan wypowiedział do Jeroboama, syna Nebata, przez Achiasza z Szilo. 16 Kiedy cały Izrael zobaczył, że król go nie wysłuchał, wtedy odrzekł królowi tak:
«Cóż za wspólny dział mamy z Dawidem?
Wszak nie mamy dziedzictwa z synem Jessego».
«Do swoich namiotów idź, Izraelu!
Teraz, Dawidzie, pilnuj swego domu!»
I rzeczywiście Izrael poszedł do swoich namiotów. 17 A Roboam panował tylko nad tymi Izraelitami, którzy mieszkali w miastach Judy. 18 Gdy zaś król Roboam wysłał Adonirama5, który był przełożonym robotników pracujących przymusowo, cały Izrael obrzucił go kamieniami, tak iż umarł. Wobec tego król Roboam pospieszył się, aby wsiąść na rydwan i uciec do Jerozolimy. 19 Tak więc Izrael odpadł od rodu Dawida po dziś dzień. 20 Kiedy cały Izrael dowiedział się, że Jeroboam wrócił, wtedy posłali po niego, przyzywając go na zgromadzenie. Następnie ustanowili go królem6 nad całym Izraelem. Przy domu Dawida zostało tylko samo pokolenie Judy. (....)"
Moja zagadka: o co żona Elkama prosila i co za to obiecała?
Syr 2:1 "Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenia!"

Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1J 2,4)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 20-10-19, 18:36

Teraz jestem w pełni usatysfakcjonowany. :-D
Julija jaa pisze:
20-10-19, 01:22
Moja zagadka: o co żona Elkama prosila i co za to obiecała?
Prośba o wyjaśnienie: Z jakiego tłumaczenia Biblii korzystasz? w Tysiąclatce nie ma żadnej osoby o imieniu Elkam. :cry:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Julija jaa
Przyjaciel forum
Posty: 40
Rejestracja: 26-01-18, 08:58
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Julija jaa » 20-10-19, 21:48

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Korzystam z Tysiąclatki.
Na imię mu było Elkana, syn Jerochama, syna Elihu..
(Żona Elkany- chyba tak brzmi odmiana tego imienia)
Syr 2:1 "Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenia!"

Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1J 2,4)

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 20-01-24, 22:26

Gdzie Pan Jezus dokonał największą ilość cudów?
Pzdr
Jarek

ODPOWIEDZ