ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 03-03-18, 16:51

Wysłany: Dzisiaj 6:05
Ja nie mogłem znaleźć niczego na ten temat w Biblii. Jedynie w Dziejach Apostolskich Paweł wspomina coś o zabieraniu sióstr że sobą do posługi przy pracy misyjnej. Ale nie ma tam nic o tym że on sam miał siostrę.
No dobrze, aby nie trzymać Was w niepewności jest taki tekst:

Dz 23:16 "A gdy o tej zasadzce usłyszał siostrzeniec Pawła, przybył, wszedł do twierdzy i powiadomił Pawła.

Z tego wnioskuję, że skoro mowa o siostrzeńcu, to św. Paweł musiał mieć co najmniej (nie wiem, może więcej, ale przynajmniej o jednej pośrednio wiemy) siostrę.

Pozdrawiam, Jarek

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: marek2122 » 04-03-18, 22:32

Jako że nikt więcej nie odpowiadał na to pytanie pozwolę sobie zadać kolejne. W którym miejscu św Paweł pisze o widzeniu w którym został zabrany do raju?
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 05-03-18, 21:42

To ja jeszcze "pobawię" się w zgadywanki.
W którym miejscu św Paweł pisze o widzeniu w którym został zabrany do raju?
Oczywiście chodzi o 2Kor 12,2 nn

I moje pytanie: Kto z Sanhedrynu był uczniem Jezusa?

Jarek

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 06-03-18, 14:23

romanjaro pisze:To ja jeszcze "pobawię" się w zgadywanki.
W którym miejscu św Paweł pisze o widzeniu w którym został zabrany do raju?
Oczywiście chodzi o 2Kor 12,2 nn


2 Kor 12:2-4
2. Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba.
3. I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, /też nie wiem/, Bóg to wie -
4. został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać.
romanjaro pisze: I moje pytanie: Kto z Sanhedrynu był uczniem Jezusa?

Jarek

Jn 3:1-2
1. Był wśród faryzeuszów pewien człowiek, imieniem Nikodem, dostojnik żydowski.
2. Ten przyszedł do Niego nocą i powiedział Mu: Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z Nim.

Jn 19:38-39
38. Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało.
39. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu.

Nie jestem pewien, lecz myślę, że zarówno Józef z Arymatei, jak i Nikodem byli członkami Sanhedrynu.

Moje pytanie:

Jeśli chcemy służyć naszemu Panu, to na co mamy przygotować nasze dusze?
Ostatnio zmieniony 06-03-18, 14:25 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 06-03-18, 22:07

Hiobie, tak, chodziło mi o Józefa z Arymatei. Brawo!

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 07-03-18, 11:47

Pytanie Hioba:
Jeśli chcemy służyć naszemu Panu, to na co mamy przygotować nasze dusze?
To ja się jeszcze pobawię i odpowiem: Syr 2:1 "Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenia!"

A mam takie proste pytanko: O czym rozmawiał Pan Jezus z Mojżeszem i Eliaszem na górze przemienienia?

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: marek2122 » 08-03-18, 15:44

A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. 31 Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. Łk. 9,31
Moje pytanie: Kto zabił Goliata? Nie chodzi o Dawida, jest jeszcze druga wersja ;-)
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 08-03-18, 23:08

Pytanie marka2122
Moje pytanie: Kto zabił Goliata? Nie chodzi o Dawida, jest jeszcze druga wersja
Wg mnie odpowiedź jest w tekście: 2Sm 21:19 "Kiedy doszło do nowej walki z Filistynami w Gob, Elchanan z Betlejem, syn Jaira, zabił Goliata z Gat, którego drzewce dzidy wyglądało jak wał tkacki."

Ale wg innego przekazu 1Krn 20:5 "I była znowu wojna z Filistynami, podczas której Elchanan, syn Jaira, zabił Lachmiego, brata Goliata z Gat, a drzewce jego włóczni było jak wał tkacki."
Elchanan zabił brata Goliata.
Rozbieżność różnie tłumaczona.

Moje pytanie: W której ewangelii oraz które z dwóch głównych stronnictw żydowskich (faryzeuszy, saduceuszy) nie jest niej wymienione?

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 25-04-18, 13:01

Moje pytanie: W której ewangelii oraz które z dwóch głównych stronnictw żydowskich (faryzeuszy, saduceuszy) nie jest niej wymienione?
Chodziło mi o saduceuszów oraz Ewangelię wg. św Jana. W ewangeliach synoptycznych występują faryzeusze i saduceusze, ale tylko w Ewangelii św Jana saduceusze nie są wspominani. Ot taka ciekawostka choć trochę niezgodna z regulaminem zagadek, bo nie można podać cytatu :-(.

Jarek

Julija jaa
Przyjaciel forum
Posty: 40
Rejestracja: 26-01-18, 08:58
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Julija jaa » 13-07-18, 02:34

Jarku, romanjaro,
Proszę, zadaj kolejną zagadkę, niech TO trwa...
Proszę
Syr 2:1 "Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenia!"

Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1J 2,4)

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 16-07-18, 19:19

Pytanie:
Czego Pan Jezus polecił uczyć innych?
Krótko, proszę o jedno zdanie z Pisma Świętego, cytat. :-)

Julija jaa
Przyjaciel forum
Posty: 40
Rejestracja: 26-01-18, 08:58
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Julija jaa » 17-07-18, 12:33

"Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata".

Ewangelia według Świętego Mateusza 28:18-20

Pytanie:
Dlaczego mężczyzna opuszcza swoich rodziców?
Syr 2:1 "Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenia!"

Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1J 2,4)

skrzydlaty
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 09-03-10, 19:43
Lokalizacja: Polska

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: skrzydlaty » 21-07-18, 00:29

Chodziło mi tylko o to jedno zdanie: "Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem." Mt 28, 20a. Ale może być z kontekstem.

Odpowiedź na twoje pytanie jest następująca:
"Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem." Ef 5, 31

Pytanie, zagadka:
Gdzie w Piśmie Świętym Pan Bóg wprost mówi o swoich zamiarach, że chce nam zapewnić przyszłość, jakiej oczekujemy?

Julija jaa
Przyjaciel forum
Posty: 40
Rejestracja: 26-01-18, 08:58
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Julija jaa » 24-07-18, 21:18

Czy odpowiedź to
Jr 29,11-13
2911 Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was - wyrocznia Pana - zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie. 12 Będziecie Mnie wzywać, zanosząc do Mnie swe modlitwy, a Ja was wysłucham. 13Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca.

Księga Jeremiasza

Jeśli prawidłowo, moje pytanie brzmi :Jaką zapłatę dostanie każdy człowiek gdy wkrótce przyjdzie Pan?
Syr 2:1 "Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenia!"

Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. (1J 2,4)

romanjaro
Przyjaciel forum
Posty: 11
Rejestracja: 01-03-18, 13:12

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: romanjaro » 15-10-18, 16:11

Julio,
Jeśli prawidłowo, moje pytanie brzmi :Jaką zapłatę dostanie każdy człowiek gdy wkrótce przyjdzie Pan?
optuję za tektem z Ap 2:12
"Oto przyjdę niebawem, a moja zapłata jest ze Mną, by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca".

A teraz moja zagadka: W jakim tekście NT nie pojawia się ani razu imię Pana Jezusa?

Jarek

ODPOWIEDZ