ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 20-09-10, 00:10

alfik pisze:
kolejne pytanie:
Dlaczego Zachariasz, mąż Elżbiety zaniemówił?

Lecz anioł rzekł do niego: Nie bój się Zachariasz! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan. [...] Na to rzekł Zachariasz do anioła: Po czym to poznam? Bo ja jestem już stary i moja żona jest w podeszłym wieku. Odpowiedział mu anioł: Ja jestem Gabriel, który stoję przed Bogiem. A zostałem posłany, aby mówić z tobą i oznajmić ci tę wieść radosną. A oto będziesz niemy i nie będziesz mógł mówić aż do dnia, w którym się to stanie, bo nie uwierzyłeś moim słowom, które się spełnią w swoim czasie.
(Łk 1, 13,18-20)
alfik pisze: Korzystam z elektronicznej wersji Biblii i wyszukiwanie informacji mam dosyć ułatwione. Ale sformułowanie dobrego pytania już nie jest tak łatwe...
Ja, prawdę mówiąc też, z programu, który jest dostępny na naszym forum. Na przykład tutaj: viewtopic.php?p=18253#18253

Jeśli chodzi o zadawanie zagadek, to zawsze się coś wymyśli, ale rzeczywiście bywa różnica między "coś", a zagadką naprawdę dobrą. I to taką, by wyszukiwarka nie znalazła od razu odpowiedzi. :-D

Zatem moja zagadka:

Co to jest "przywilej Pawłowy" i gdzie uczy tego Biblia?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 20-09-10, 00:24

Przywilej Pawłowy – prawo do ponownego zawarcia małżeństwa przez osoby, które wcześniej były już w związku małżeńskim, potem przeszły na chrześcijaństwo i stwierdziły, że ich niechrześcijański małżonek albo chce się oddzielić, albo nie pozwoli wypełniać praktyk religijnych.

Przywilej ten sformułował św. Paweł:

Do tych zaś, którzy wstąpili w związek małżeński, zwracam się z nakazem nie swoim, lecz danym przez Pana: niech żona nie odchodzi od męża. Jeśliby zaś odeszła, niech pozostanie samotna lub ponownie połączy się ze swoim mężem. Podobnie i mąż niech nie oddala od siebie żony. Pozostałym małżeństwom oświadczam ja, a nie Pan: Jeżeli któryś z braci ma żonę niewierzącą, a ona zgadza się z nim nadal mieszkać, niech jej nie oddala. Podobnie jeżeli jakaś kobieta wierząca ma niewierzącego męża, a ten zgadza się mieszkać z nią, niech nie zrywa z nim związku małżeńskiego. Mąż niewierzący zostaje bowiem uświęcony przez żonę, a żona niewierząca przez brata. Gdyby było inaczej, wasze dzieci byłyby nieczyste, a tymczasem są święte. Gdyby jednak strona niewierząca chciała odejść, niech odejdzie. W takim wypadku ani brat, ani siostra nie są skrępowani jak niewolnicy, ponieważ Bóg powołał was do życia w pokoju. (1 Koryntian 7,10-15, Biblia Poznańska

Kim byl pewien chrzescijanin, ktory bardzo tesknil za swoimi bracmi w wierze, i po ciezkiej chorobie mial wrocic do swego Kosciola? Wspomina o nim Pawel.
Po nim, mial i Tymoteusz byc poslanym do tegoz Kosciola.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 20-09-10, 00:33

myschonok pisze: Kim byl pewien chrzescijanin, ktory bardzo tesknil za swoimi bracmi w wierze, i po ciezkiej chorobie mial wrocic do swego Kosciola? Wspomina o nim Pawel.
Po nim, mial i Tymoteusz byc poslanym do tegoz Kosciola.

Uznałem też za konieczne posłać do was Epafrodyta, brata, współpracownika i wspóbojownika mojego, a waszego wysłannika, który miał zaradzić moim potrzebom, gdyż bardzo tęsknił za wami wszystkimi i dręczył się tym, że usłyszeliście o jego chorobie. Rzeczywiście bowiem zachorował, tak iż był bliski śmierci. Ale Bóg się nad nim zmiłował: nie tylko zaś nad nim, lecz i nade mną, żebym nie doznał smutku jednego po drugim. (Flp 2, 25-27)

A Tymoteusza Paweł wysyłał do wielu kościołów. Nie jestem pewien, czy to były różne misje, czy jedna... Ale zróbmy z tego kolejną zagadkę:

Do ilu kościołów wysłał Paweł swego pomocnika, Tymoteusza?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 20-09-10, 00:43

Wiem, ze Tymoteusz byl poslany do Koryntu, Filippi i Tesalonik. Byl tez biskupem Efezu.
Ale nie wiem, czy to poprawna odpowiedz, dlatego pokornie prosze o slowo wyjasnienie oraz o zadanie nastepnej zagadki. Ja sie swojej zrzekam :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 20-09-10, 01:07

myschonok, jasne, że prawidłowa. Tymoteusz też podróżował z Pawłem , ale ponieważ pytanie dotyczyło tylko tych misji, to chodziło mi o Korynt, Filippię i Tesaloniki. A ponieważ to konkurs biblijny, poniżej są odpowiednie wersety:

1 Kor 4:17
17. Dlatego to posłałem do was Tymoteusza, który jest moim synem umiłowanym i wiernym w Panu, aby wam przypomniał drogi moje w Chrystusie i to, czego nauczam wszędzie, w każdym Kościele.

Flp 2:19
19. A mam nadzieję w Panu Jezusie, że niebawem poślę do was Tymoteusza, abym i ja doznał radości, dowiedziawszy się o waszych sprawach.

1 Tes 3:2
2. a Tymoteusza, brata naszego i sługę Bożego w głoszeniu Ewangelii Chrystusa, wysłaliśmy, aby was utwierdził i umocnił w waszej wierze.

Skoro ja mam zadać pytanie, to niech będzie takie:

Z jakich składników składał się "chleb Ezechiela"?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

aron4
Przyjaciel forum
Posty: 12
Rejestracja: 21-04-08, 15:44

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: aron4 » 20-09-10, 06:08

Weź sobie pszenicy i jęczmienia, bobu i soczewicy, prosa i orkiszu włóż je do jednego naczynia i przygotuj sobie z tego chleb. Będziesz go spożywał przez tyle dni, przez ile będziesz leżał na swym boku" (Ez 4, 9).

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 20-09-10, 08:56

szkoda, że się spóźniłem z odpowiedzią, bo przepis wyczytałem ostatnio nawet na tym forum :) viewtopic.php?t=1009

aron4 - czekamy na kolejne pytanie

Punc
Przyjaciel forum
Posty: 47
Rejestracja: 22-08-10, 21:39
Lokalizacja: Otwock

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Punc » 20-09-10, 12:57

Aby zachować ciągłość, wepchnę się w kolejkę ze swoim pytaniem :mrgreen:

Kto był najbardziej nieudolnym samobójcą, a zarazem człowiekiem wielkiej wiary ?

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 20-09-10, 14:34

Punc pisze:Aby zachować ciągłość, wepchnę się w kolejkę ze swoim pytaniem :mrgreen:

Kto był najbardziej nieudolnym samobójcą, a zarazem człowiekiem wielkiej wiary ?
Czyżby Ci chodziło o proroka Jonasza?

Odpowiedział im: Weźcie mnie i rzućcie w morze, a przestaną się burzyć wody przeciw wam, ponieważ wiem, że z mojego powodu tak wielka burza powstała przeciw wam. Ludzie ci starali się, wiosłując, zawrócić ku lądowi, ale nie mogli, bo morze coraz silniej burzyło się przeciw nim. Wołali więc do Pana i mówili: O Panie, prosimy, nie dozwól nam zginąć ze względu na życie tego człowieka i nie obciążaj nas odpowiedzialnością za krew niewinną, albowiem Ty jesteś Pan, jak Ci się podoba, tak czynisz. I wzięli Jonasza, i wrzucili go w morze, a ono przestało się srożyć.
(Jon 1, 12-15)


Jonasz wyszedł z miasta, zatrzymał się po jego stronie wschodniej, tam uczynił sobie szałas i usiadł w cieniu, aby widzieć, co się będzie działo w mieście. A Pan Bóg sprawił, że krzew rycynusowy wyrósł nad Jonaszem po to, by cień był nad jego głową i żeby mu ująć jego goryczy. Jonasz bardzo się ucieszył [tym] krzewem. Ale z nastaniem brzasku dnia następnego Bóg zesłał robaczka, aby uszkodził krzew, tak iż usechł. A potem, gdy wzeszło słońce, zesłał Bóg gorący, wschodni wiatr. Słońce prażyło Jonasza w głowę, tak że osłabł. Życzył więc sobie śmierci i mówił: Lepiej dla mnie umrzeć aniżeli żyć. (Jon 4, 5-8)

To chyba nie jest jedyny prorok, który chciał umrzeć, nie jestem przekonany, czy to prawidłowa odpowiedź.

Moje pytanie:

Ilu mieszkańców liczyła Niniwa w czasach proroka Jonasza i czym się objawiała ich nierozumność?
Ostatnio zmieniony 20-09-10, 14:38 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Punc
Przyjaciel forum
Posty: 47
Rejestracja: 22-08-10, 21:39
Lokalizacja: Otwock

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Punc » 20-09-10, 14:57

Hmmm... Nie pomyślałem o Jonaszu jako o samobójcy - nie o niego mi chodziło.

W każdym razie, Jest ktoś komu bardziej nie poszło samobójstwo i wiarę swoją wyznaje w sposób bardziej oczywisty

- Moje Pytanie wciąż Aktualne, ale już tylko For Fun

Niech Osoba, która odpowie na pytanie Hioba zada następne

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 20-09-10, 18:24

hiob pisze:Ilu mieszkańców liczyła Niniwa w czasach proroka Jonasza i czym się objawiała ich nierozumność?
Niniwa musiała mieć ponad 120 tys. mieszkańców, a ich nierozumność objawiała sie nie odróżnianiem prawej ręki od lewej

A czyż Ja nie powinienem mieć litości nad Niniwą, wielkim miastem, gdzie znajduje się więcej niż sto dwadzieścia tysięcy ludzi, którzy nie odróżniają swej prawej ręki od lewej, a nadto mnóstwo zwierząt? (Ks. Jonasza 4,11)

Aby wyprostować wątek powtórzę pytanie Punc'a - mam nadzieję, że nikt nie ma nic przeciwko
Kto był najbardziej nieudolnym samobójcą, a zarazem człowiekiem wielkiej wiary?

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 20-09-10, 19:06

Pierwszy w Biblii i jedyny wogóle opis samobójstwa w Starym Testamencie, zawarty jest w Pierwszej Księdze Samuela (31, 2-13).Przedstawia śmierć króla izraelskiego Saula, ciężko ranionego w bitwie z Filistynami. Aby uniknąć śmierci z rąk zwycięzców on oraz jego giermek popełnili samobójstwo podwójne (wspólne), równocześnie rzucając się na swoje miecze. Filistyni odcięli zmarłemu Saulowi głowę, wieszając jego zwłoki na murze Bet-Szeanu. Później wykradli je stamtąd Izraelici dokonując pochówku ciała po jego spaleniu.


No, ale to jest przyklad, ze sie tak wyraze "udolnego" samobojstwa....tak, ze watpie, czy o to Ci chodzilo,Punc.
Jesli nie- poprosze o jakas podpowiedz :-)
A teraz moje pytanie:
Gdzie Apostol Piotr poucza nas, iz Jezus byl przewidziany juz przed stworzeniem swiata?

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 20-09-10, 21:09

Pragnê zaznaczyæ, ¿e odpowied¼ zdoby³em nieuczciwymi sposobami - przeszukiwanie neta i Biblii rzecz jasna, a do tego wspomnienie rozmowy z Punc'iem, w której wspomina³ w³a¶nie o tym fascynuj±cym epizodzie :-)
2Mch 14
37 Nikanorowi za¶ wskazano spomiêdzy starszyzny jerozolimskiej niejakiego Razisa, cz³owieka, który by³ oddany swoim rodakom, mia³ dobr± s³awê, a dziêki swej ¿yczliwo¶ci by³ nazwany ojcem ¯ydów. 38 W czasach bowiem poprzednich zamieszek by³ prze¶ladowany za judaizm, ustawicznie jednak cia³o i duszê dla judaizmu wystawia³ na niebezpieczeñstwo. 39 Nikanor chcia³ publicznie okazaæ swoje wrogie usposobienie wzglêdem ¯ydów, pos³a³ wiêc ponad piêciuset [¿o³nierzy], aby go pochwycili. 40 Nie w±tpi³ bowiem, ¿e je¿eli go pochwyci, zada im wielki cios. 41 Gdy za¶ ¿o³nierze mieli ju¿ wie¿ê zdobyæ i usi³owali wywa¿yæ drzwi do atrium, gdy nadto by³ wydany rozkaz, aby ogieñ pod³o¿yæ i drzwi spaliæ, [Razis] osaczony ze wszystkich stron, przeciwko sobie samemu skierowa³ miecz. 42 Wola³ bowiem w szlachetny sposób umrzeæ, ani¿eli z³oczyñcom wpa¶æ w rêce i byæ przedmiotem zniewag wymierzonych przeciwko jego szlachetnemu pochodzeniu. 43 W zapale walki chybi³ jednak ciosu, a wielu ¿o³nierzy ju¿ wpad³o przez drzwi. Wybieg³ wiêc odwa¿nie na mur i mê¿nie sam zeskoczy³ na ¿o³nierzy. 44 Kiedy za¶ oni szybko cofnêli siê i powsta³a [wolna] przestrzeñ, spad³ na ¶rodek pustego miejsca*. 45 ¯y³ jednak jeszcze i p³on±³ gniewem. Podniós³ siê, choæ krew z niego p³ynê³a i rany by³y bolesne, a biegn±c min±³ ¿o³nierzy. Stan±³ wreszcie na jakiej¶ urwistej skale. 46 Ca³kowicie pozbawiony ju¿ krwi wyrwa³ wnêtrzno¶ci, a wzi±wszy je obydwoma rêkami, rzuci³ na ¿o³nierzy. A prosi³ W³adcê ¿ycia i ducha, aby mu je ponownie odda³. W ten sposób zakoñczy³ ¿ycie.
Moje pytanie:
Czego symbolem, albo obrazem jest lew w Biblii? UWAGA, istniej± dwie odpowiedzi i nale¿y podaæ obie (je¶li kto¶ siê rozpêdzi, mog± byæ trzy, choæ znaczenia trzeciego wyst±pienia w³a¶ciwie nie znamy).
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 20-09-10, 22:00

myschonok pisze:Pierwszy w Biblii i jedyny wogóle opis samobójstwa w Starym Testamencie, zawarty jest w Pierwszej Księdze Samuela (31, 2-13).Przedstawia śmierć króla izraelskiego Saula, ciężko ranionego w bitwie z Filistynami. Aby uniknąć śmierci z rąk zwycięzców on oraz jego giermek popełnili samobójstwo podwójne (wspólne), równocześnie rzucając się na swoje miecze. Filistyni odcięli zmarłemu Saulowi głowę, wieszając jego zwłoki na murze Bet-Szeanu. Później wykradli je stamtąd Izraelici dokonując pochówku ciała po jego spaleniu.


No, ale to jest przyklad, ze sie tak wyraze "udolnego" samobojstwa....tak, ze watpie, czy o to Ci chodzilo,Punc.
Jesli nie- poprosze o jakas podpowiedz :-)
No właśnie. "Udolnym samobójstwem" było też zakończenie życia przez Samsona:

I rzekł Samson do chłopca, który go trzymał za rękę: Prowadź mnie i pozwól mi dotknąć kolumn, na których stoi dom, abym się o nie oparł. W domu tym było pełno mężczyzn i kobiet. Byli tam wszyscy władcy filistyńscy, a na dachu około trzech tysięcy mężczyzn i kobiet, którzy się przypatrywali Samsonowi, gdy ich zabawiał. Wtedy wezwał Samson Pana mówiąc: Panie Boże, proszę Cię, wspomnij na mnie i przywróć mi siły przynajmniej na ten jeden raz! Boże, niech pomszczę raz jeden na Filistynach moje oczy. Ujął więc Samson obie kolumny, na których stał cały dom, oparł się o nie: o jedną - prawą ręką, o drugą - lewą ręką. Następnie rzekł Samson: Niech zginę wraz z Filistynami. Gdy się zatem oparł o nie mocno, dom runął na władców i na cały lud, który w nim był zebrany. Tych, których wówczas zabił sam ginąc, było więcej aniżeli tych, których pozabijał w czasie całego swego życia. (Sdz 16,26-30)

A sądząc po odpowiedzi, jaką powyżej zamieścił Saileh to myślę, że nie zrozumiałem pytania... :lol: :-/ Bo przecież miał to być "nieudolny samobójca" i jak na razie, poza Jonaszem, nie widzę tu kandydatów...

A teraz moje pytanie:
Gdzie Apostol Piotr poucza nas, iz Jezus byl przewidziany juz przed stworzeniem swiata?
Wiecie bowiem, że z waszego, odziedziczonego po przodkach, złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy. On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was. (1 P 1, 18-20)
Saileh pisze:Pragnę zaznaczyć, że odpowiedź zdobyłem nieuczciwymi sposobami - przeszukiwanie neta i Biblii rzecz jasna, a do tego wspomnienie rozmowy z Punc'iem, w której wspominał właśnie o tym fascynującym epizodzie :-) ...
Ale gdzie tu "nieudolny samobójca"?
Moje pytanie:
Czego symbolem, albo obrazem jest lew w Biblii? UWAGA, istnieją dwie odpowiedzi i należy podać obie (jeśli ktoś się rozpędzi, mogą być trzy, choć znaczenia trzeciego wystąpienia właściwie nie znamy).
Nie bardzo rozumiem to pytanie. Czy "czego" znaczy także "kogo", czy pytasz o rzeczy, albo wydarzenia, a nie osoby?
Ostatnio zmieniony 20-09-10, 22:04 przez hiob, łącznie zmieniany 2 razy.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11191
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 20-09-10, 22:10

Punc pisze:
Kto był najbardziej nieudolnym samobójcą, a zarazem człowiekiem wielkiej wiary ?
Znalazłem wreszcie to, czego szukałem. Może Punc nie to miał na myśli, ale ja i tak się będę upierał, że to i człowiek wieeeelkiej wiary i bardzo nieudolnie chciał popełnić samobójstwo. ;-)

Wtedy <Eliasz> zląkłszy się, powstał i ratując się ucieczką, przyszedł do Beer-Szeby w Judzie i tam zostawił swego sługę, a sam na [odległość] jednego dnia drogi poszedł na pustynię. Przyszedłszy, usiadł pod jednym z janowców i pragnąc umrzeć, rzekł: Wielki już czas, o Panie! Odbierz mi życie, bo nie jestem lepszy od moich przodków. Po czym położył się tam i zasnął. (1 Krl 19, 3-5a)
Saileh pisze:
Moje pytanie:
Czego symbolem, albo obrazem jest lew w Biblii? UWAGA, istnieją dwie odpowiedzi i należy podać obie (jeśli ktoś się rozpędzi, mogą być trzy, choć znaczenia trzeciego wystąpienia właściwie nie znamy).


... dalej czeka na odpowiedź. Ja się nawet nie podejmuję, bo nie bardzo rozumiem pytanie.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ