ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 17-09-10, 21:49

myschonok pisze:Czekajcie, bo ja tu namacilam Robertowi w glowie jedna zagadka, a prawde mowiac, to sama na nia odpowiedzi nie znam.
Bo to jest zagadka dla matematyka :-)

A mianowicie:

Ile lat miał Metuszelach gdy umarł Adam ?
(Rdz.5,3-32)
robert_78 pisze:Ja już też się pogubiłem :oops: Może Hiob udzieli poprawnej odpowiedzi :?: Matma też nie jest moją specjalnością :roll:
To może trzymajmy się Biblii, a matematykę zostawmy na boku? ;-) :mrgreen:

Choć z drugiej strony odpowiedź jest bardzo prosta:

Rdz 5:
3. Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz, i dał mu na imię Set.
6. Gdy Set miał sto pięć lat, urodził mu się syn Enosz.
9. Gdy Enosz miał dziewięćdziesiąt lat, urodził mu się syn Kenan.
12. Gdy Kenan miał lat siedemdziesiąt, urodził mu się Mahalaleel.
15. Gdy Mahalaleel miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Jered.
18. Gdy Jered miał sto sześćdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn Henoch.
21. Gdy Henoch miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Metuszelach.

Zatem gdy Metuszelach się urodził, Adam miał 687 lat

130+ 105+ 90 + 70 + 65 + 162 + 65 = 687.

Adam żył 930 lat:

Rdz 5,5: Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł.

Zatem po narodzeniu Metuszelacha żył jeszcze 930 - 687 = 243 lata. I to jest odpowiedź.

Moje pytanie. Z ulubionego wersetu mojego szwagra. Chyba jedynego, jaki on zna na pamięć. :lol: Jeden z tych wersetów, którego nigdy nie zrozumiem, ale cóż. Jest on w Biblii, więc jest Słowem Bożym. Zatem pytanie:

Co jest lepsze u mężczyzny od dobroci kobiety?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 17-09-10, 22:11

EDIT:Ech :mrgreen: Hiob by³ pierwszy :-)

To pytanie to istny sadyzm :)
Ale spróbujmy
3 Gdy Adam mia³ sto trzydzie¶ci lat, urodzi³ mu siê syn, podobny do niego jako jego obraz, i da³ mu na imiê Set.
6 Gdy Set mia³ sto piêæ lat, urodzi³ mu siê syn Enosz.
9 Gdy Enosz mia³ dziewiêædziesi±t lat, urodzi³ mu siê syn Kenan.
12 Gdy Kenan mia³ lat siedemdziesi±t, urodzi³ mu siê Mahalaleel.
15 Gdy Mahalaleel mia³ sze¶ædziesi±t piêæ lat, urodzi³ mu siê syn Jered.
18 Gdy Jered mia³ sto sze¶ædziesi±t dwa lata, urodzi³ mu siê syn Henoch.
21 Gdy Henoch mia³ sze¶ædziesi±t piêæ lat, urodzi³ mu siê syn Metuszelach.

Wynika z tego, ¿e Adam w chwili narodzenia Metuszelacha mia³ [130+105+90+70+65+162+65]lat=687 lat
Poniewa¿ "5 Ogólna liczba lat, które Adam prze¿y³, by³a dziewiêæset trzydzie¶ci. I umar³."
To od narodzenia Metuszelacha do ¶mierci Adama minê³o [930-687]lat=243 lata.
Je¿eli przyj±æ, ¿e dane Biblijne na ten temat s± ¶cis³e, Metuszelach w chwili ¶mierci Adama mia³ 243 lata. Có¿, prawie na pierwszy rzut oka widaæ, ¿e jest to dosyæ ciekawa liczba (81*3=243 wiêc 243 to 3 podniesione do potêgi 5).

Punc, pozdrawiam, mi³o Ciê tu widzieæ (Grzesiek z TDL)

Pytanie nieco podchwytliwe - co dosta³ do jedzenia Daniel z ksiêgi Daniela gdy by³ przez 7 dni uwiêziony w jaskini z lwami?
Ostatnio zmieniony 17-09-10, 22:16 przez Saileh, łącznie zmieniany 2 razy.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: Saileh » 17-09-10, 22:24

M±dro¶æ Syracha 42,14
Lepsza przewrotno¶æ mê¿czyzny ni¿ dobroæ kobiety, a kobiety, która wstyd przynosi - to hañba!

Wydaje mi siê, ¿e kontekst, szczególnie widoczny w po³±czeniu z przypisem Biblii Tysi±clecia (có¿, czasem BT te¿ siê przydaje - "Mowa o dobroci stanowi±cej przynêtê do grzechu. Por. Koh 7,26nn.") t³umaczy ten fragment.

Moje pytanie:
Co dosta³ do jedzenia Daniel z ksiêgi Daniela gdy by³ przez 7 dni uwiêziony w jaskini z lwami?
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 17-09-10, 22:41

Z Ksiegi Daniela Rozdzial 14:
33 W Judei zaś był prorok Habakuk. Przygotował on polewkę i rozdrobił chleb w naczyniu, i poszedł na pole, by zanieść to żniwiarzom. 34 Anioł Pański odezwał się do Habakuka: Zanieś posiłek, jaki masz, Danielowi do Babilonu, do jamy lwów. 35 Habakuk odpowiedział: Panie, nie widziałem nigdy Babilonu ani nie znam jamy lwów. 36 Ujął go więc anioł za wierzch głowy i niosąc za włosy jego głowy przeniósł go do Babilonu na skraj jamy z prędkością wiatru. 37 Zawołał Habakuk: Danielu, Danielu! Weź posiłek, który ci Bóg przysyła. 38 Daniel zaś powiedział: Boże, pamiętałeś o mnie i nie opuściłeś tych, którzy Cię kochają. 39 Powstawszy zaś Daniel jadł.

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 17-09-10, 22:42

Czy to o to chodzi? :-)

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 17-09-10, 23:02

myschonok, zakłócasz płynność tematu. Jak chodzi o co innego, autor pytania na pewno powie. :mrgreen: Odpowiadając zakładamy, że znamy odpowiedź. Inaczej byśmy przecież nie odpowiadali, prawda? Zatem w tym samym poście, w którym dajemy odpowiedź, zadajemy kolejne pytanie. ;-)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 17-09-10, 23:08

Przyznam ze mam problem z ta zasada, postaram sie poprawic :oops: :-|
Gdzie w Nowym Testamencie sa wymienione :Maria, Joanna, Zuzanna i wiele innych kobiet uslugujacych Jezusowi?

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 18-09-10, 13:00

Gdzie w Nowym Testamencie sa wymienione :Maria, Joanna, Zuzanna i wiele innych kobiet uslugujacych Jezusowi?
(Ew. Łukasza 8:2-3) "oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia."

Jak nazywa się port w pobliżu Neapolu gdzie "wylądował" uwięziony Paweł podczas podróży do Rzymu?
Ostatnio zmieniony 18-09-10, 13:28 przez alfik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11193
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: hiob » 18-09-10, 21:18

alfik pisze:
Jak nazywa się port w pobliżu Neapolu gdzie "wylądował" uwięziony Paweł podczas podróży do Rzymu?
W nocy miał Paweł widzenie: jakiś Macedończyk stanął [przed nim] i błagał go: Przepraw się do Macedonii i pomóż nam! Zaraz po tym widzeniu staraliśmy się wyruszyć do Macedonii w przekonaniu, że Bóg nas wezwał, abyśmy głosili im Ewangelię. Odbiwszy od lądu w Troadzie popłynęliśmy wprost do Samotraki, a następnego dnia do Neapolu, a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest [rzymską] kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. (Dz 16, 9-12)

Co prawda nie wiem, czy to o to Ci chodziło, to nie była jeszcze podróż uwięzionego Pawła, ale jest za to niedaleko Neapolu. :-D

Paweł - wiezień, bo przenocowaniu na Malcie udał się w dalszą drogę do Rzymu:

Po trzech miesiącach odpłynęliśmy na okręcie aleksandryjskim z godłem Dioskurów, który przezimował na wyspie. Przybywszy do Syrakuz, pozostaliśmy trzy dni. Stąd płynąc wzdłuż wybrzeża przybyliśmy do Regium i po jednym dniu, gdy powiał wiatr południowy, nazajutrz przybyliśmy do Puteoli. (Dz 28, 11-13)

Może zatem chodzi o Regium lub Puteolę? Te porty musiały być w okolicy Neapolu, bo Syrakuzy są na Sycylii, a Rzym na północ od Neapolu.

Moje pytanie: Ilu z dorosłych (mających ponad 20 lat w momencie ucieczki) Izraelitów dotarło do Ziemi Obiecanej? I jak mieli na imię?
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 18-09-10, 21:28

hiob pisze:Po trzech miesiącach odpłynęliśmy na okręcie aleksandryjskim z godłem Dioskurów, który przezimował na wyspie. Przybywszy do Syrakuz, pozostaliśmy trzy dni. Stąd płynąc wzdłuż wybrzeża przybyliśmy do Regium i po jednym dniu, gdy powiał wiatr południowy, nazajutrz przybyliśmy do Puteoli. (Dz 28, 11-13)
chodziło właśnie o Puteoli, Obecna nazwa - Pozzuoli.

A już chciałem dać podpowiedź :-D
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe. (Mat 26:41)

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 18-09-10, 21:38

hiob pisze:Ilu z dorosłych (mających ponad 20 lat w momencie ucieczki) Izraelitów dotarło do Ziemi Obiecanej? I jak mieli na imię?

Trupy wasze zalegną tę pustynię. Wy wszyscy, którzy zostaliście spisani w wieku od dwudziestu lat wzwyż, wy, którzyście przeciwko Mnie szemrali, nie wejdziecie z pewnością do kraju, w którym uroczyście poprzysiągłem wam zamieszkanie, z pewnością nie wejdziecie - z wyjątkiem Kaleba, syna Jefunnego, i Jozuego, syna Nuna.
(Ks. Liczb 14:29,30)

czyli chyba było ich dwóch - Kaleb i Jozue

kogo mieli się strzec uczniowie Jezusa?

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 18-09-10, 23:19

Ewangelia Mateusza,7:15
Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.

Moje pytanie:
Gdzie Biblia "promuje", ze tak powiem wegetarianizm?

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 19-09-10, 20:19

myschonok pisze:Ewangelia Mateusza,7:15
Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.
chodziło mi o inny werset
Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! (Łk 12, 4-5)
ale moje pytanie było zbyt mało precyzyjne, :oops:
myschonok pisze:Gdzie Biblia "promuje", ze tak powiem wegetarianizm?
Poddaj sługi twoje dziesięciodniowej próbie: niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia. Wtedy zobaczysz, jak my wyglądamy, a jak wyglądają młodzieńcy jedzący potrawy królewskie i postąpisz ze swoimi sługami według tego, co widziałeś. Przystał na to żądanie i poddał ich dziesięciodniowej próbie. A po upływie dziesięciu dni wygląd ich był lepszy i zdrowszy niż innych młodzieńców, którzy spożywali potrawy królewskie. Strażnik zabierał więc ich potrawy i wino do picia, a podawał im jarzyny. (Dan 1,12-16)

kolejne pytanie:
Dlaczego Zachariasz, mąż Elżbiety zaniemówił?

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: myschonok » 19-09-10, 20:38

:lol: Alfik, dobry jestes! jestem pelna podziwu dla Ciebie :mrgreen:

Awatar użytkownika
alfik
Przyjaciel forum
Posty: 41
Rejestracja: 01-09-10, 15:53
Lokalizacja: Vratislavia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Konkurs - Zabawa

Post autor: alfik » 19-09-10, 21:00

myschonok, dzięki, ale nie zasłużyłem na te słowa. Korzystam z elektronicznej wersji Biblii i wyszukiwanie informacji mam dosyć ułatwione. Ale sformułowanie dobrego pytania już nie jest tak łatwe, a przyznam że odpowiedzi na Twoje to trochę szukałem :)
pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDZ