Komentarze biblijne

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

porres
Przyjaciel forum
Posty: 10
Rejestracja: 01-10-10, 20:22
Lokalizacja: Podkarpacie

Komentarze biblijne

Post autor: porres » 15-08-11, 11:30

Chciałabym abyście w tym wątku pisali z jakich komentarzy biblijnych korzystacie w przyswajaniu Biblii. Czasem czytam i po prostu nie wiem co czytam. Najgorzej jest ze Starym Testamentem. Chciałabym abyśmy się w ten sposób ubogacali. Po raz pierwszy przeczytałam BIBLIĘ jak to się mówi od deski do deski. Teraz chciałabym przeczytać ze zrozumieniem choć wiem że będzie ciężko. Może ktoś mi coś doradzi jak sobie poradzić???
Pozdrawiam wszystkich serdecznie!!!
Najważniejsza jest MIŁOŚĆ!!!

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: Komentarze biblijne

Post autor: Saileh » 24-08-11, 20:56

Chcia³em Ci poleciæ Miêdzynarodowy Komentarz do Pisma ¦wiêtego, ale w zwi±zku z tym zacz±³em od razu wyliczaæ to, co mi siê w nim nie podoba³o i lista by³a d³uga.
Powiem krótko:
korzysta³em z tego komentarza przy czytaniu Listów ¶w. Paw³a i momentami bardzo niewiele t³umaczy³, b±d¼ wprost wyznawa³, ¿e dany fragment jest niezrozumia³y (przy 1Kor i a szczególnie 2Kor). Nie podoba³ mi siê te¿ kom. do Listu do Galatów. W obu tych komentarzach jest te¿ 1 fragment, który jest nieuzasadniony i dziwny w katolickim komentarzu.
Komentarz do Listu do Rzymian mi osobi¶cie bardzo przypad³ do gustu - autor po kolei ukazywa³ tok rozumowania w tym li¶cie. Z kom. do innych listów nie mam wyrazistych wspomnieñ.
Teraz czytam z tym komentarzem Ewangelie i bardzo mi siê on podoba.

Pie¶ñ nad Pie¶niami czyta³em z komentarzem wydanym przez Espe (by³ okres, gdy nie mia³em pod rêk± ¿adnego komentarza do Biblii tylko ten:D ).
My¶lê, ¿e jest dobry, ma dosyæ popularny charakter i nie skupia siê wy³±cznie na dos³ownym znaczeniu danego fragmentu.
To wydawnictwo wyda³o w³a¶nie kom. do Ksiêgi Wyj¶cia:
http://www.espe.pl/product-pol-490-W-ST ... jscia.html

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24-08-11, 20:57 przez Saileh, łącznie zmieniany 1 raz.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Awatar użytkownika
hiob
Administrator
Posty: 11192
Rejestracja: 24-10-07, 22:28
Lokalizacja: Północna Karolina, USA
Kontakt:

Re: Komentarze biblijne

Post autor: hiob » 16-09-11, 06:16

Ja głównie korzystam z angielskojęzycznych źródeł, na przykład z komentarzy w Navarre Bible i z wykładów Scotta Hahna. Jeśli chodzi o interpretację Apokalipsy można by polecić książkę Marii Szamot "Apokalipsa czytana dzisiaj". Ja mam papierowe wydanie, ale znalazłem online pdf na chomikuj.pl. http://chomikuj.pl/Kefasy/Biblia/Biblis ... 614206.pdf Na tym chomiku jest też kilka innych ciekawych pozycji, np. "Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego.pdf", czy "KOMENTARZ KULTUROWY DO BIBLII CHROSTOWSKI.zip". Nic nie wiem na temat tych pozycji, zatem nie polecam, ale informuję. ;-)

Biblia Poznańska księgarni św. Wojciecha ma także sporo komentarzy i chyba są one całkiem niezłe, o ile pamiętam. nie wszystkie czytałem i z komentarzami zawsze trzeba ostrożnie, ale gdy rozsądnie z nich korzystamy, pomagają w zrozumieniu tekstu.
Ostatnio zmieniony 16-09-11, 06:22 przez hiob, łącznie zmieniany 1 raz.
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1a)

ODPOWIEDZ