kilka spraw dotyczących autentyczności Biblii

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

kilka spraw dotyczących autentyczności Biblii

Post autor: Paweł146 » 19-11-12, 20:25

Witam. Chciałbym zapytać o kilka spraw dotyczących autentyczności Biblii, sprawy Zmartwychwstania Jezusa itp.

Czy proroctwa Starotestamentalne wszystkie się wypełniły, a które nie dotyczą spraw przyszłych?
Czy Jezus urodził się w I w n.e? Bo ateiści gadają, że w V-VIII p.n.e.
Czy Biblia może w jakikolwiek sposób przekazywać fałsz?
Czy są papirusy typu Rylandsa, które mówią, że Chrystus Zmartwychwstał i rzeczywiście jest Synem Bożym?
Ostatnio zmieniony 23-11-12, 09:18 przez Paweł146, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara jest sensem życia.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Re: Biblia

Post autor: Saileh » 19-11-12, 23:18

Pawe³146 pisze:Czy Jezus urodzi³ siê w I w n.e? Bo atei¶ci gadaj±, ¿e w V-VIII p.n.e.
:-o Którzy ateiści?
To byłby spory kłopot, skoro Ojcowie Kościoła są z pierwszych wieków, mamy też świadectwa pogan.

Jeśli mogę jakoś zrozumieć, gdy ktoś np. twierdzi, że Jezus nie istniał, to takie przesunięcie daty jego narodzin jest dla mnie całkiem niezrozumiałe. Wtedy trzeba by przesunąć również powstanie chrześcijaństwa na ten okres.
Ostatnio zmieniony 19-11-12, 23:18 przez Saileh, łącznie zmieniany 1 raz.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 20-11-12, 21:47

Czytałem o tym na forum racjonalista.pl
Nie chodziło mu (at.) o to, by potwierdzić że Jezus nie istniał, lecz podważyć proroctwa. Bo dajmy są proroctwa z IV w to on sobie zamienił datę narodzin, żeby proroctwa nie były "prawdziwe"..
Wiara jest sensem życia.

Anteas

Post autor: Anteas » 21-11-12, 16:01

Paweł146 pisze:Czytałem o tym na forum racjonalista.pl
Nie chodziło mu (at.) o to, by potwierdzić że Jezus nie istniał, lecz podważyć proroctwa. Bo dajmy są proroctwa z IV w to on sobie zamienił datę narodzin, żeby proroctwa nie były "prawdziwe"..
No i masz odpowiedz na swoje pytania.

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 21-11-12, 20:04

Ale nie na wszystkie :)
Wiara jest sensem życia.

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 23-11-12, 15:07

Czy proroctwa Starotestamentalne wszystkie się wypełniły, a które nie dotyczą spraw przyszłych?
Czy Biblia może w jakikolwiek sposób przekazywać fałsz?
Czy są papirusy typu Rylandsa, które mówią, że Chrystus Zmartwychwstał i rzeczywiście jest Synem Bożym?
Jeszcze na te pytania chciałbym uzyskać odpowiedź :)
Wiara jest sensem życia.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Post autor: Saileh » 23-11-12, 18:23

Spróbuję się odnieść także do dwóch.
Czy proroctwa Starotestamentalne wszystkie się wypełniły, a które nie dotyczą spraw przyszłych?
Nie bardzo rozumiem pytanie. Chodzi o to, czy wypełniły się wszystkie proroctwa, które nie dotyczą przyszłości?

Zapewne chodzi o to, czy jest jakieś proroctwo, które się nie spełniło.

Wierzę, że nie. Aby udowodnić fałsz mojej wiary należałoby znaleźć jedno proroctwo, które się nie spełniło.

Aby wykazać, że wszystkie się spełniły... trzeba by przeprowadzić ogromną analizę całego Starego Testamentu.
Dodatkowym problemem jest to, że czekamy na powrót Jezusa (ergo: są proroctwa, które czekają na wypełnienie).
Czy Biblia może w jakikolwiek sposób przekazywać fałsz?
Może przekazywać fałsz w tym znaczeniu, że ktoś jej nie zrozumie.

Biblia nie jest np. odpowiedzialna za to, że Izraelici nie znali słowa "ptak" - używali takiego samego słowa na wszystkie latające istoty.
Stąd (o ile mnie pamięć nie myli) znajduje się gdzieś w Biblii stwierdzenie, że nietoperz jest istotą latającą, które przy odrobinie złej woli można uznać za błąd Biblii.

Generalnie Biblia nie jest odpowiedzialna za to, że ktoś ją interpretuje niezgodnie z jej właściwym znaczeniem, które chciał przekazać natchniony autor i które rozumieli pierwsi odbiorcy.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Anteas

Post autor: Anteas » 23-11-12, 19:11

Paweł146 pisze:Czy proroctwa Starotestamentalne wszystkie się wypełniły
Proroctwo o tym że panna pocznie i porodzi syna wypełniają się na okrągło :lol: Z taką oszałamiającą częstotliwością że głowa boli.
Czasami taka panna zamiast syna rodzi córkę. Albo zamiast panny jest mężatka. Czasami jest w ogóle nie według proroctwa, czyli mężatka rodzi córkę.
Saileh pisze:Wierzę, że nie. Aby udowodnić fałsz mojej wiary należałoby znaleźć jedno proroctwo, które się nie spełniło.
No nie całkiem tak. Proroctwo o paruzji czeka na wypełnienie :mrgreen: Jak zresztą dalej sam piszesz :lol:
Saileh pisze:Aby wykazać, że wszystkie się spełniły... trzeba by przeprowadzić ogromną analizę całego Starego Testamentu.
Nie można by było tego wykazać. Za mało danych historycznych. Nie cała historia została spisana. Trzeba by też przeanalizować życie każdego człowieka pod kontem biblijnych proroctw.
Saileh pisze:Biblia nie jest np. odpowiedzialna za to, że Izraelici nie znali słowa "ptak" - używali takiego samego słowa na wszystkie latające istoty.
Gdy pisano biblię, nauki przyrodnicze nie były tak rozwinięte jak obecnie. Uznawano zapewne, że jak coś ma skrzydła i jeszcze dodatkowo lata, to jest to ptak. A jak coś ma płetwy i pływa, to pewnie ryba (ewentualnie potwór morski lub lewiatan). IMHO to całkiem logiczne rozumowanie. Nie było w tedy podziały na ssaki, gady (nazwa wzięła się pewnie z tego że gadają), płazy, ryby, ptaki, i co tam jeszcze biolodzy i insze naukowce wymyśliły :evil: , żeby życie ludziom skomplikować :cry:
Saileh pisze:Stąd (o ile mnie pamięć nie myli) znajduje się gdzieś w Biblii stwierdzenie, że nietoperz jest istotą latającą, które przy odrobinie złej woli można uznać za błąd Biblii.
Przysięgam na Imię Imperatora że nietoperz to istota latająca :lol: Tak samo jak, na przykład, Skrzydlaty :angel:
Saileh pisze:które rozumieli pierwsi odbiorcy.
Skąd pewnośc że pierwsi odbiorcy rozumieli prawidłowo?
Ostatnio zmieniony 23-11-12, 21:04 przez Anteas, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 23-11-12, 22:31

Ale czy Stary Testament, proroctwa potwierdza, że Jezus pochodzi od Boga?
Wiara jest sensem życia.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Post autor: Saileh » 23-11-12, 22:52

Pawe³146 pisze:Ale czy Stary Testament, proroctwa potwierdza, ¿e Jezus pochodzi od Boga?
Tutaj znajdują się krótkie listy niektórych proroctw i zapowiedzi spełnionych w Jezusie:
http://www.scripturecatholic.com/messia ... ecies.html
http://www.analizy.biz/marek1962/proroctwa.htm

Nie bardzo podoba mi się mówienie o prawdopodobieństwie w tej sprawie (IMHO nie da się go wyliczyć, można próbować je szacować, ale to takie mało wiarygodne), ale tutaj też jest ciekawa lista:
http://www.fronda.pl/blogi/zycie-wierza ... 30157.html



Dużo z nich zawiera Ewangelia wg Mateusza,
Jedno z jej sformułowań jest jednak trudne do zrozumienia (gdybyś się chciał w to wczytać) - tutaj jest IMHO dobre jego wyjaśnienie:
http://biblista.pl/index.php?option=com ... &Itemid=81

@Anteas
Jesteś historykiem :)?

EDIT: Uważam, że osoby, dla których autor pisał żyły w kontekście historycznym i kulturowym, który umożliwiał im prawidłowe zrozumienie tych dzieł.
Po prawdzie np. przypowieści Jezusa były nieraz niezrozumiałe również dla tych pierwszych odbiorców.
Ostatnio zmieniony 24-11-12, 09:58 przez Saileh, łącznie zmieniany 2 razy.
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Anteas

Post autor: Anteas » 24-11-12, 12:36

Saileh pisze: @Anteas
Jesteś historykiem :)?
Z zamiłowania
Saileh pisze:Uważam, że osoby, dla których autor pisał żyły w kontekście historycznym i kulturowym, który umożliwiał im prawidłowe zrozumienie tych dzieł.
Po prawdzie np. przypowieści Jezusa były nieraz niezrozumiałe również dla tych pierwszych odbiorców.
W drugim zdaniu obalasz tezę postawioną w pierwszym :-)
Zauważ też że jestem straszne błyskotliwy :lol: skoro to zauważyłem :lol:
Ostatnio zmieniony 24-11-12, 12:37 przez Anteas, łącznie zmieniany 1 raz.

Saileh
Przyjaciel forum
Posty: 360
Rejestracja: 18-08-09, 18:27

Post autor: Saileh » 25-11-12, 10:50

Anteas pisze:
Saileh pisze:Uwa¿am, ¿e osoby, dla których autor pisa³ ¿y³y w kontek¶cie historycznym i kulturowym, który umo¿liwia³ im prawid³owe zrozumienie tych dzie³.
Po prawdzie np. przypowie¶ci Jezusa by³y nieraz niezrozumia³e równie¿ dla tych pierwszych odbiorców.
W drugim zdaniu obalasz tezê postawion± w pierwszym :-)
Zauwa¿ te¿ ¿e jestem straszne b³yskotliwy :lol: skoro to zauwa¿y³em :lol:
Idę na urlop, za dużo matmofizyki na raz ostatnio w siebie ładuję :-P

Poprawiona wersja mojego twierdzenia:
Osoby, dla których autor pisał, żyły w kontekście historyczno-kulturowym potrzebnym do zrozumienia jego dzieła.
Miały też dostęp do wszystkiego, co jest potrzebne do jego zrozumienia, ale niekoniecznie chcieli/umieli to wykorzystać - np. przypowieści Jezusa wielokrotnie były niezrozumiałe bez komentarza (w ogóle Jezus nieraz był nierozumiany).

Z drugiej strony, może nierozumienie przypowieści należy rozumieć w kontekście J 3,31-32?
Ps 18,29 Bo Ty, Panie, każesz świecić mojej pochodni:
Boże mój, oświecasz moje ciemności.

http://adoracja.bielsko.opoka.org.pl/ - kopalnia wiedzy o Eucharystii

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 25-11-12, 15:13

Pytanie do wierzących:
Czy macie wątpliwości co do autentyczności Biblii?
Czy proroctwa udowadniają autentyczność Nowego Testamentu?
Wiara jest sensem życia.

morgan
Przyjaciel forum
Posty: 152
Rejestracja: 24-11-11, 12:43
Lokalizacja: kielce

Post autor: morgan » 26-11-12, 11:51

nie mam najmniejszej wątpliwości że Biblia to SŁOWA BOGA
w Słowie obecny jest Bóg

Paweł146
Przyjaciel forum
Posty: 52
Rejestracja: 02-11-12, 15:36
Lokalizacja: Polska

Post autor: Paweł146 » 26-11-12, 21:37

Z tego co wiem to mamy mało informacji odnośnie życia Jezusa, nie licząc NT. Dlaczego?
Wiara jest sensem życia.

ODPOWIEDZ