strój weselny

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

strój weselny

Post autor: mikalosz » 23-07-14, 08:11

1 A Jezus znowu w przypowieściach mówił do nich: 2 «Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. 3 Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. 4 Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: "Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i tuczne zwierzęta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę!" 5 Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, 6 a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy [ich], pozabijali. 7 Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić. 8 Wtedy rzekł swoim sługom: "Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. 9 Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie". 10 Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala zapełniła się biesiadnikami. 11 Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka, nie ubranego w strój weselny. 12 Rzekł do niego: "Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego?"2 Lecz on oniemiał. 13 Wtedy król rzekł sługom: "Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów". 14 Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych».



czy stroj weselny ma jakis zwiazek z owocami ducha swietego ?
Tak mi z kontekstu innych przypowiesci wychodzi.
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 23-07-14, 15:00

W pewnym sensie. Trzeba mieć czyste sumienie, serce, umysł czy co tam chcesz...
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 23-07-14, 17:42

Marek MRB,
no takie warunki to ja spełniałem chyba tylko jako niemowlak zanim nie zaczołem gryżć mamy :)

a tak na serio to mi sie to kojarzy jeszce z tym

Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe, i nie wymażę imienia jego z księgi żywota, i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed jego aniołami. (Obj. 3:5)


w dodatku mam wrazenie ze gdzies do tego jest w starym testamencie odnosnik.... gdzie jest opisywany charakter oblubienicy. Inne kobiety miały kolorowe fatałaszki i wiziorki.... musze to obadac bo za mna chodzi....
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 24-07-14, 01:13

Prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem jaki masz problem z tym fragmentem...
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

Władysław
Przyjaciel forum
Posty: 208
Rejestracja: 04-04-14, 14:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Władysław » 24-07-14, 17:00

mikalosz moim zdaniem sprawa z tymi "szatami weselnymi" jest dużo prostsza.
Na wesele zakłada się zawsze strój specjalny. Niezależnie od kultury i epoki.
A w przypowieści mamy sytuację w której na wesele przyszedł ktoś totalnie nie przygotowany i ubrany nieodpowiednio do okazji.

Zauważyć trzeba, że pozostałe osoby różnych stanów i z różną zasobnością sakiewki ubrały się odświętnie i nie było problemu. Bo król zrobił wielką imprezę sam się starał by jego gościom nic nie brakowało, a goście odwzajemnili jego gest okazaniem wdzięczności i szacunku jemu i jego synowi, poprzez odpowiedni strój.

A tu jeden facet przyszedł ubrany nieodpowiednio i korzystał z jedzonka i zapewne wina zafundowanego przez króla nie okazując mu odpowiedniego szacunku i wdzięczności. Dodatkowo postąpił on wbrew zaleceniom króla co do stroju.


Teologiem nie jestem, ale właśnie to bym rozumiał przez "strój weselny" szacunek i wdzięczność dla króla, który robi imprezę i zastosowanie się do jego zasad.
Łowca trolli internetowych, biczownik gimbo-ateistów, pogromca głupoty w internecie.

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 24-07-14, 18:13

Władysław, no i dobrze ze teologiem nie jesytes :) teolodzy to wiesz :) zamykaja droge do królestwa :D

Marek MRB, ano ludzie maja rózne głupie dylematy ;)
Ostatnio zmieniony 24-07-14, 18:15 przez mikalosz, łącznie zmieniany 1 raz.
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 24-07-14, 18:22

Władysław pisze: A tu jeden facet przyszedł ubrany nieodpowiednio i korzystał z jedzonka i zapewne wina zafundowanego przez króla nie okazując mu odpowiedniego szacunku i wdzięczności. Dodatkowo postąpił on wbrew zaleceniom króla co do stroju.


wiesz co to do mnie przemawia.......chyba trafiłes w sedno.
gosc tam przylazł nie przygotowany zupełnie......
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

Awatar użytkownika
mikalosz
Przyjaciel forum
Posty: 93
Rejestracja: 07-02-14, 13:45
Lokalizacja: Kocham Cie !! Moja ojczyzna w Niebie.

Post autor: mikalosz » 24-07-14, 20:48

Hurra :mrgreen:
Iz 61:10 bt "Ogromnie się weselę w Panu, dusza moja raduje się w Bogu moim, bo mnie przyodział w szaty zbawienia, okrył mnie płaszczem sprawiedliwości, jak oblubieńca, który wkłada zawój, jak oblubienicę strojną w swe klejnoty."

byłem pewien ze gdzies to jest wyjasnione co to sa za szaty hehe :)
w sumie przypadkiem to dzis znalazłem ;) chociaz dziwnie powiazane sa te przypadki jak sie 3ta biblie to sie zawsze otwoera tam gdzie jest odpowiedz hmmm .... :-D
kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.....

ODPOWIEDZ