1 Księga Kronik rozdział 13, 5-12

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

prazuch
Przyjaciel forum
Posty: 1
Rejestracja: 01-03-16, 09:08
Lokalizacja: Wrocław

1 Księga Kronik rozdział 13, 5-12

Post autor: prazuch » 23-08-17, 09:35

Czytając o Arce Przymierza na Wikipedii, natrafiłem na pewien fragment, który potem sprawdziłem na http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1282 (Biblia Tysiąclecia)


"Umieszczono Arkę Bożą na nowym wozie i wywieziono z domu Abinadaba, a Uzza i Achio prowadzili wóz. Dawid zaś i cały Izrael tańczyli z całej siły przed Bogiem, przy dźwiękach pieśni, cytr, harf, lutni, bębnów, cymbałów i trąb. Gdy przybyli na klepisko Kidona, Uzza wyciągnął rękę, aby podtrzymać Arkę, ponieważ woły szarpnęły. Gniew Boży zapłonął przeciwko Uzzie i poraził go za to, że dotknął ręką Arki, i umarł tam przed Bogiem. A Dawid strapił się, dlatego że Pan dotknął takim ciosem Uzzę i nazwał to miejsce Peres-Uzza, [tak jest] po dzień dzisiejszy"

Chłopak podtrzymał tylko Arkę, żeby nie spadła z wozu a Pan Bóg zapłonął gniewem i go zabił... Jak to jest z miłością Pana Boga do człowieka? Jest to dla mnie niezrozumiałe i przerażające.

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 26-08-17, 14:15

Powodów jest chyba kilka. Jednym z nich jest " Potem rzekł Dawid: Nie wolno nosić Skrzyni Bożej nikomu, jak tylko Lewitom, gdyż to ich wybrał Pan do noszenia Skrzyni Pańskiej i do obsługiwania jej na zawsze." 1Kr 15. Druga sprawa to ile dobrze pamiętam, to słowo "podtrzymać" w języku hebrajskim nie jest takie jednoznaczne i jeżeli się nie mylę to oznacza jakiś niegodny dotyk. Na 100% słyszałem to na którychś rekolekcjach o. Augustyna Pelanowskiego (w internecie) tam było szerzej to omówione i wydaje mi się że zrozumiałbyś dlaczego Bóg tak postąpił. Przynajmniej moje wątpliwości w tej sprawie zostały rozwiane. Jeżeli znajdę te rekolekcje to podzielę się linkiem do nich, chociaż nie obiecuję że to będzie szybko bo mam kilkadziesiąt godzin rekolekcji o. Augustyna Pelanowskiego w telefonie i jeżeli znajdę ten fragment to pewnie przy okazji. Jednakże mogę Cię zapewnić, że Bóg nie jest takim okrutnikiem jak nam się to czasem wydaje ;-) Często wątpliwości rodzą się w wyniku takiego a nie innego tłumaczenia Biblii.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 26-08-17, 16:22

Teksty ST trzeba czytać w duchu tego, jak zostały napisane. Pozwólcie na autocytat:
Choc trudno człowiekowi XXi wieku żyjącemu w kulturze, która od wielu stuleci opiera się na greckim pojmowaniu prawdy w to uwierzyć, czytelnik starożytnego Wschodu nie szukał prawdy materialnej (typu "jak napisane że woda powyżej szczytów gór to pokryło Mont Everest, jak napisano że na całym świecie, to na całym świecie, jak napisano że wszystkie zwierzęta, to wszystkie, jak 7 dni stworzenia to 7 itd) lecz szukano znaczeń.
Mówiąc lapidarnie - my czytając tekst szukamy w nim odpowiedzi: "jak to było?" - starożytny semita szukał odpowiedzi na całkiem inne pytanie "co to znaczy"?
pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

ODPOWIEDZ