Pytanie ateisty o wiarygodność biblii

Wszystko o Biblii

Moderator: Marek MRB

TakaShi
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 30-10-17, 08:41

Pytanie ateisty o wiarygodność biblii

Post autor: TakaShi » 30-10-17, 16:30

Witajcie,

To mój pierwszy post na forum. Jestem ateistą, ale nie agresywnie nastawionym do wierzących. Właściwie to cały czas poszukuję. Dziś jestem ateistą, ale urodziłem się w rodzinie katolickiej. Mam ogromną liczbę pytań, ale zacznę od jednego najbardziej dla mnie istotnego:

Dlaczego wierzycie w biblię i dlaczego miałbym w nią wierzyć?

Zostałem stworzony jako istota rozumna, wierzę w to, co doznaję zmysłami. Aby przeżyć, nie mogę wierzyć każdemu we wszystko, muszę być podejrzliwy. Jeśli istnieje stwórca, to takiego właśnie mnie i wszystkich nas stworzył. Dlaczego miałbym wierzyć w jakąś księgę, napisaną przez tak naprawdę nie wiadomo kogo, przepisaną przez nie wiadomo kogo i przekształcaną przez nie wiadomo kogo na przestrzeni setek lat?

Pozdrawiam.

TakaShi
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 30-10-17, 08:41

Post autor: TakaShi » 31-10-17, 19:26

Szkoda, że tyle ludzi wyświetliło a nikt nie próbuje udzielić odpowiedzi.

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 31-10-17, 21:09

A wierzysz książkom w których jest opisana chociażby I wojna światowa? Czy jakiejkolwiek książce historycznej? Wierzyłeś podczas lekcji historii w szkole że to, o czym mówi nauczyciel zdarzyło się naprawdę? A jeżeli tak, to dlaczego nie wierzysz że to co jest opisane w Biblii zdarzyło się naprawdę? Z tym " napisaną przez tak naprawdę nie wiadomo kogo, przepisaną przez nie wiadomo kogo i przekształcaną przez nie wiadomo kogo na przestrzeni setek lat" też nie do końca tak jest jak ci się wydaje. Na Jezusie Chrystusie wypełniło się 456 proroctw ze Starego Testamentu. Wypełnienie się tylko 10 daje prawdopodobieństwo jak 1:1043. Liczba w której przypadek jest praktycznie niemożliwy. A na Nim wypełniło się 456 proroctw ! Wybitny szwajcarski matematyk, Lecomte duNouy, powiedział, że wydarzenie o podobnym prawdopodobieństwie nie ma szans, aby się wydarzyć. Mówił o przypadku w którym wypełniłoby się tylko dziesięć proroctw. To pokazuje z czym tak naprawdę mamy do czynienia. To oczywiście tylko jeden z argumentów, ale chyba najbardziej racjonalny :)
Ostatnio zmieniony 31-10-17, 21:10 przez marek2122, łącznie zmieniany 1 raz.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

TakaShi
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 30-10-17, 08:41

Post autor: TakaShi » 01-11-17, 11:30

Dzięki za odpowiedź.

Nie, nie wierzyłem w to co mówili mi na historii. W sensie wtedy się nad tym nie zastanawiałem, bo byłem za młody i w głowie była zabawa a nie jakieś historyczne opowieści. Dziś wiem, że historia to kolejny jeden wielki stos sprzeczności, który nie wiadomo kto pisał. Niemcom pisze historię ktoś inny, Izraelitom ktoś inny i Amerykanom ktoś inny. Nawet w Polsce ludzie między sobą toczą nieskończone spory, czytając fora jak i komentarze na różnych portalach można osiwieć tak jak czyta się spory między ateistami i wyznawcami jakiejkolwiek z 4tys wiar na świecie, a także i samych katolików między sobą.

Wybacz, ale nie podałeś mi żadnego racjonalnego argumentu. Przeczytałeś to wszystko w książce, która jest napisana nie wiadomo przez kogo i przepisana przez nie wiadomo kogo nie wiadomo ile razy. Skąd wiesz, że coś tam się wypełniło na jakimś człowieku i to 456 razy? Powiedz mi, dlaczego w to wierzysz? :) nie odbierz mnie źle. Wiem,że moje pytania brzmią jakbym kpił, ale naprawdę ciekawi mnie, co sprawia, że ludzie wierzą w tą czy którąkolwiek z wielu wielu religii i z każdej religii są ludzie, którzy wierzą w to w 100%.
Ostatnio zmieniony 14-11-17, 08:59 przez TakaShi, łącznie zmieniany 2 razy.

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 01-11-17, 14:15

Przykro mi że ciekawości twojej nie zaspokoiłem. Postawa jaką prezentujesz wobec faktów historycznych jest delikatnie mówiąc zabawna. Swojemu pra pra dziadkowi też odmowisz prawa do istnienia? Przecież nie widziałeś go, a jednak skądś musiałeś się wziąć, nie? To że Jezus jest postacią historyczną nie wynika tylko z Biblii. Są też inne świadectwa. Ale wątpię że Cię to zainteresuje.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

TakaShi
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 30-10-17, 08:41

Post autor: TakaShi » 01-11-17, 14:21

Oczywiście, że mnie to zainteresuje. Ale widzę zaś, że już zaczynasz być urażony :) Wybacz, ale istnienie Jezusa a mojego pradziadka to całkiem inne sprawy, nie uważasz, że trochę minęło czasu odkąd istniał mój pradziadek a Jezus? Mojego pradziadka pamięta moja babcia i jej akurat wierzę, jednak nikt kogo znam nie znał Jezusa. Ale załóżmy, że Jezus istniał. Co to nam daje? Skąd wiemy jaki był? Istnieje tysiące różnych wersji. W którą wierzyć i dlaczego akurat w tą?

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 01-11-17, 18:35

Powiedz mi, jaki jest sens takiej rozmowy jeżeli wszystko co było napisane na temat Jezusa z góry odrzucasz ponieważ nie wiadomo kto to napisał, ile razy przepisał etc. Wiara w Boga polega na OSOBISTEJ relacji z Nim. Nikt Cię nie zmusi do wiary, Bóg też jej na siłę nie będzie Ci jej wpychał. To musi być Twój wybór.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

TakaShi
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 30-10-17, 08:41

Post autor: TakaShi » 01-11-17, 19:04

- "dlaczego miałbym wierzyć w biblię, a nie inną księgę?"
- "nie wierzysz w biblię, więc rozmowa nie ma sensu"

Nie wierzę w nic co przeczytałem na temat czegoś sprzed 2000 lat Z GÓRY, tak samo jak nie wierzę w treści po przeczytaniu koranu czy tory. Rozumiesz?

Moje pytanie brzmi: dlaczego miałbym wierzyć w biblię, a nie w torę czy koran bądź teksty, na których opiera się buddyzm, czy którakolwiek z tysięcy wierzeń na całym świecie? Dlaczego mam mieć, jak Ty to mówisz "osobistą relację" z Jezusem, a nie z Mahometem czy innym bóstwem, które ktoś wymyślił, albo sam wymyśliłem?

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 01-11-17, 19:22

"nie wierzysz w biblię, więc rozmowa nie ma sensu" Przecież CI napisałem że nie tylko w Biblii jest mowa o Jezusie. Wspomina o nim Tacyt, Flawiusz, Swetoniusz. Może sprecyzujmy - nie wierzysz w to że Jezus istniał czy w to że jest Bogiem? Dlaczego miałbyś wierzyć Biblii? Nie bardzo rozumiem? Przecież to nie jest obowiązek.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

TakaShi
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 30-10-17, 08:41

Post autor: TakaShi » 01-11-17, 19:34

Nie wierzę, że istniał, a tym bardziej, że był tym, kim go opisują, ale to się może zmienić, poztem nie to jest ważne teraz w co ja wierzę. Nie uważam, że wierzenie w biblię jest przymusem.
Interesuje mnie, dlaczego według katolika powinienem wierzyć w to co on, a nie w coś całkowicie innego.
Co powiedziałby mi katolik, aby przekonać mnie w wiarę w jego księgę, a nie w inną i w ogóle w jakąkolwiek, oraz dlaczego on wierzy w tą a nie inną księgę.

Utworzyłem posta z kolejnym nurtującym mnie dla mnie ważnym pytaniem, jeśli masz ochotę i znasz odpowiedź, ucieszy mnie jeśli i tutaj się udzielisz:

viewtopic.php?p=64906#64906
Ostatnio zmieniony 01-11-17, 19:35 przez TakaShi, łącznie zmieniany 1 raz.

marek2122
Przyjaciel forum
Posty: 80
Rejestracja: 03-02-16, 21:57
Lokalizacja: Chełm

Post autor: marek2122 » 01-11-17, 19:38

Jeżeli masz ochotę to wysłuchaj co na ten temat ma do powiedzenia ten katolik. I to nie byle jaki, bo sam biskup :) Jeżeli on będzie dla Ciebie mało przekonywujący to i ja Ci raczej nie pomogę. https://www.youtube.com/watch?v=YVW9yRis5M8
Ostatnio zmieniony 01-11-17, 19:40 przez marek2122, łącznie zmieniany 1 raz.
«Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham» J 21,17

TakaShi
Przyjaciel forum
Posty: 16
Rejestracja: 30-10-17, 08:41

Post autor: TakaShi » 01-11-17, 19:40

Dzięki za linka. Za chwilę włączę i dodam komentarz, co myślę.

Marek MRB
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: 22-03-11, 00:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB » 01-11-17, 21:22

pozdrawiam serdecznie
Marek
www.analizy.biz

RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI

ODPOWIEDZ