Przez wioski i pola

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2009. Scott and Kimberly Hahn, Steve Ray, Mike Aquilina. Inne ciekawe wyjazdy i pielgrzymki, moje i wszystkich gości tego forum.
Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 01-06-12, 11:54

Postanowiłem tutaj założyć własny temat, tyle tylko, że w formie cyklicznej. Będzie on dotyczył obszaru Wyżyny Miechowskiej, czyli tych terenów, które okalają moje "podwórko". :-)
Tak więc w przybliżeniu, będzie to w grubej linii pomiędzy Krakowem, a Kielcami. W tytule są wspomniane wsie, ale być może tu i ówdzie, może pojawić się jakieś miasteczko.

Na początek krótki spacerek zaraz za granicę... za granicę Miechowa. :mrgreen: A zaczęło się niewinnie, bo od zwykłych zakupów, a skończyło się na tym, że nogi mnie poniosły gdzieś tam w pola :-) ; w praktyce wyszło wzdłuż linii kolejowej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Bezpośrednio za wiaduktem zaczyna się stacja kolejowa.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pierwsze zdjęcie pokazuje koniec ulicy, tam dalej, to już jest dróżka dojazdowa do czyjejś posesji. Z niej się skręca w lewo w ścieżkę, i ona prowadzi dalej. Na drugim foto jest mostek... Kiedyś przez ten mostek przebiegała ciuchcia wąskotorowa; zlikwidowali ją chyba w 1990 albo 1991, nie pamiętam dokładnie. Na ostatnim widnieje droga do Olkusza - na Śląsk. Tutaj postanowiłem zakończyć przechadzkę.
Ostatnio zmieniony 02-06-12, 13:30 przez Selgrado, łącznie zmieniany 1 raz.
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Arturo » 01-06-12, 21:57

Tak się akurat złożyło że też byłem w okolicach Miechowa w minionym tygodniu. A jako że lubię robić zdjęcia to też kilka zrobiłem. Niestety miałem tylko pod ręką aparat wbudowany w telefon.
Wyżyna Miechowska to taka kraina pagórkowata. Dużo pól, lasów mało, choć jest parę większych kompleksów leśnych np. w okolicach Tunelu. A pomiędzy tymi pagórkami można trafić na prawdziwe krajoznawcze perełki. Są tam rezerwaty roślinności stepowej, kamieniołomy wapienia itp. A jak ktoś będzie jechał droga krajową nr 7 miedzy Kielcami a Krakowem i zobaczy na wzgórzu charakterystyczne trzy wieże telekomunikacyjne obok siebie, to będzie znaczyło że jest w okolicach Miechowa.

Tak więc, drogi Selgrado, jak tylko masz czas i chęci to pokazuj te ciekaw zakątki Twoich okolic. Ja zachęcam!

Fot. 1 Malownicza droga wśród pól pomiędzy Górami Miechowskimi a Kaliną Rędziny.
Obrazek
Fot.2 Krajobraz Wyżyny Miechowskiej z okolic miejscowości Góry Miechowskie na północny zachód.
Obrazek

Fot. 3. Trzy wiatraki w polach a na horyzoncie (ledwo) widać trzy wspomniane przeze mnie wieże telekomunikacyjne.
Obrazek

Pozdrawiam
Artur
Ostatnio zmieniony 01-06-12, 22:02 przez Arturo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 29-06-12, 22:16

Tym razem w drugiej odsłonie zajrzałem do pewnych miejsc, w których nie byłem ze dwa dziesięciolecia i trochę. Rozpocząłem od wejścia na drogę, która prowadzi do Szlaku Partyzanckiego; a zaczyna się on w Tunelu. Owa droga tam się ciągnie do tej miejscowości.

Obrazek Obrazek

Nie mogłem uwierzyć temu, co zobaczyłem. Około 20 lat temu przyjeżdżałem tutaj na rowerze, nad małą rzeczkę w upalne lato, po to tylko, by się trochę pochlapać. I właśnie tutaj w tamtym czasach wyglądało to miejsce zupełnie inaczej. Nie było tego zbożowego pola, no i tych drzewek i krzaczków przy wodzie. Jak pamiętam, to było tutaj jakoś bardziej przestronnie: była trawa przypominająca murawę boiska, a teraz to nie do poznania :shock: .
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Są jeszcze rzeczy, w których nie ma widocznych zmian, np. ten kombajn stojący pod wiatą przy bramie: jak stał wtedy, tak stoi i teraz ;-) . Po drodze kościół pw. Krzyża św z przełomu XV i XVI w.; obok kościoła, fragment z ogrodzenia - ruiny bramy. Dawno temu pełniła funkcję miejsca wielkopiątkowych procesji. Z innych miejsc, to źródełko , miejsce nie złamane czasem.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 30-06-12, 21:40 przez Selgrado, łącznie zmieniany 1 raz.
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 14-07-12, 23:16

Ostatnio znów popełniłem trasę spacerową. A było to w zachodnio-południowej części miasta. Ale tak naprawdę, to gdzie tam do miasta... :roll: Na samym końcu miejscowości jest stacja PKP, za nią jest tylko niewielki osiedle Kolejowe, a potem przez chwilę "otwarta przestrzeń, wiatry, wibracje". Wypadło tak, że wiatrów nie było i wibrowały tylko gorące promienie słoneczne. Po wkroczeniu na polną drogę, nie musiałem długo czekać na rozmaitości: wytwórnia pasz, przejazd kolejowy, i dalej ścieżką traktorową w dół. Na dole wieś Komorów i lokalna oczyszczalnia ścieków. Następnie parę minut asfaltówką, by zaraz skręcić w nową przecznicę, przy której mieszczą się tutejsze domostwa. Za nimi pasmo drogi ciągnie do góry, w kierunku os. Sikorskiego, największego blokowiska w mieście! Koniec końców ( albo początek) zaczyna się za plecami gimnazjum i płynne przejście we wspomniane osiedle. Dawno temu nazywano je "górą/osiedlem komorowskim", za przyczyną nazwy wsi. To były czasy, kiedy budowano pierwsze bloki mieszkalne na tym pagórku.

Obrazek Obrazek Obrazek

Siedziba Nadleśnictwa.
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 15-07-12, 20:59

Nie zwlekając dłużej, wybrałem te ścieżki, których nie wybrałem przy poprzedniej: strefa całkiem południowa.
Kiedyś to miało miano wysypiska śmieci, no, a teraz jacyś ludzie postawili takie tabliczki; to z jednej strony, to z drugiej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
MAŁOPOLSKA HODOWLA ROŚLIN W KRAKOWIE. PLANTACJA NASIENNA.
Gatunek: Burak pastewny. Stopień kwalif. B
Powierzchnia plantacji: 0,25 ha. Rok założenia: 2012
Imię i nazwisko plantatora z Komorowa.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Trzepanie sandała.

Obrazek Obrazek
Dojrzewające dziko cytryny. :mrgreen:

Obrazek Obrazek Obrazek
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Rafał'78
Przyjaciel forum
Posty: 262
Rejestracja: 05-03-11, 23:20
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Rafał'78 » 17-07-12, 11:59

Ładne okolice, ciekawe zdjęcia Selgrado. Dzikie cytryny w Polsce hę..?! Morele, brzoskwinie widziałem na działkach, ale nie cytryny.. Może ktoś trafi na gaje pomarańczowe, niekoniecznie dzikie i nam tu wstawi fotki ;) Dalszych udanych wędrówek Ci życzę, może zainspirowany sam się wybiorę w jakąś marszrutę :D
Panie, nie jestem godzien,abyś przyszedł do mnie...

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 17-07-12, 17:13

To młode jabłka udające cytryny :-P .
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 22-10-12, 21:20

Moja mała przechadzka z przed kilku dni " za murami miasta"; to bym porównał do lawirowania pomiędzy wsiami. A kierunek dałem przede wszystkim przez Siedliska i Strzeżów I; dla większego spokoju przez pola. Tylko szosę musiałem przeskoczyć: ze Siedlisk do Strzeżowa.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Te trzy( które uprzedził Arturo), wieże stoją na wzniesieniu 388m n.p.m.

:mrgreen:
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 03-12-12, 18:19

Na terenie, na którym się ostatnio kręciłem, jest niewiele oznakowanych szlaków. Z tych niewielu wybrałem jeden taki, który to prowadzi z Zapustki do Tunelu. Oznakowanie raczej nie jest rewelacyjne: co czwarte drzewo a potem długo, długo nic. Przebiegał on między innymi przez Las Strzyganiec i Podleśną Wolę. Oczywiście ten szlaczek jest tylko częścią tego ciągnącego się od Książa Wlk.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 03-12-12, 19:00 przez Selgrado, łącznie zmieniany 1 raz.
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

morgan
Przyjaciel forum
Posty: 152
Rejestracja: 24-11-11, 12:43
Lokalizacja: kielce

Re: Przez wioski i pola

Post autor: morgan » 05-12-12, 15:26

piękne okolice, chciałbym tam mieszkać :-)

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 10-12-12, 23:25

Ale mieszkasz w innych pięknych okolicach :-)
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Arturo » 11-12-12, 17:10

Przypomniało mi się że zaraz po zakończeniu podstawówki, wybraliśmy się z kolegą w tamte rejony. Pojechaliśmy pociągiem do Tunelu a z Tunelu tym samym zielonym szklakiem doszliśmy do szosy 7 koło Antolki. Szliśmy najprawdopodobniej tym samym szlakiem, tyle że w przeciwnym kierunku. Oglądając zdjęcia Selgrado, nic mi się nie przypomina, bo czas zatarł już pamięć. Pamiętam jak przy szosie spotkaliśmy pewną staruszkę z którą chwilę porozmawialiśmy. Potem szosą doszliśmy do Miechowa. Szliśmy przez stację nieistniejącej już kolejki wąskotorowej by dojść do stacji PKP Miechów i wrócić do Krakowa. Było to w 1988 roku.

Pozdrawiam
Artur
Ostatnio zmieniony 11-12-12, 17:11 przez Arturo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 03-02-13, 11:13

Przyszedł czas na Tunel, tyle tylko, że pokryty śniegiem. Więc tak, nie widać. Jest to najwyższy punkt na Miechowszczyźnie; ma wysokość 416 metrów n.p.m., nazwany Białą Górą. U "wierzchołka" mieści się rezerwat o tej samej nazwie. Utworzony został w 1961 roku, z racji ciekawego charakteru roślinności.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Największe zalesienie na tym tym terenie. A ten tunel kolejowy jest najdłuższym tunelem w Małopolsce - 810 m. Początki jego budowy sięgają 1882 roku.
Ciekawostką jest to, że w '35 [zeszłego wieku] przewożono trumnę z ciałem marszałka Piłsudskiego.
Ostatnio zmieniony 04-02-13, 22:00 przez Selgrado, łącznie zmieniany 1 raz.
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Awatar użytkownika
Selgrado
Przyjaciel forum
Posty: 202
Rejestracja: 17-06-11, 22:28
Lokalizacja: Miechów

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Selgrado » 30-04-13, 12:27

Nadszedł chyba czas, aby pokazać miechowski kościół. Historia tej świątyni, wiąże się mocno z dziejami miasta. To tu zostali sprowadzeni w roku 1163 Kanonicy Regularni Stroże Grobu Chrystusowego w Jerozolimie - fundacja Jaksy z rodu Gryfitów. W Polsce nazwano ich Bożogrobcami, a że siedzibą był Miechów, to także "miechowitami". To oni wpłynęli na rozwój miasta, w sumie byli pierwszymi gospodarzmi od lokacji klasztoru aż do kasaty, która nastąpiła w 1819 roku.
To właśnie bożogrobcy wprowadzili do Europy, ideę i kult Grobu Bożego. Według przekazów historycznych, klasztor miechowski, był najstarszym, najznakomitszym na kontynencie. Jak można się domyślać, to było związene z jego bogactwem.
Kościół, który jest w obecnej formie, zbudowano w latach 1233-1293, przebudowano go w latach 1394 - 1410 i w XVIII w. Kościół jest murowany, gotycki, z fragmentami romańskimi, przebudowany w stylu późnobarokowym; konsekrowany został w 1802r.
Przechodząc szybko do nowszych dziejów, to muszę wspomnieć, iż 3 listopada 1996 r. Prymas Polski, kard. J.Glemp odczytał breve Jana Pawła II, nadające sanktuarium tytuł Bazyliki Mniejszej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Krużganki. Na krużgankach znajdują się stacje drogi krzyżowej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kaplica Grobu Bożego.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kaplica Całunu Turyńskiego.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zabudowania poklasztorne. Od zeszłego roku siedziba bożogrobców w Polsce. W tym samym miejscu zrobili Muzeum Ziemi Miechowskiej. Inne budynki to tzw. "pustki"; w nich kiedyś odbywała się religia, a od 1990 roku już przeniesiona do szkół. Obok Dom Generała, w którym to w latach 80-tych i część 90-tych była plebania. A za czasów istnienia zakonu mieszkał tutaj generał bożogrobców. To wszystko zostało odnowione łącznie z otoczeniem, natomiast w Pustkach planowane jest zrobienie centrum pielgrzymkowe. Ostatnie zdjęcie "Zamek Generała".
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z innych rzeczy; odkryte freski w kaplicy Marii Magdaleny, makieta bazyliki, stare freski pod chórem.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle.
/Lothar Zanetti/

Anteas

Re: Przez wioski i pola

Post autor: Anteas » 30-04-13, 17:30

Hej Selgrado.
Byłem kiedyś na pielgrzymce w Miechowie. W dawnych, dobrych czasach, kiedy jeszcze nie byłem na tym forum.
Dobrych dla tego że był;y dawne, a nie dla tego że mnie na forum nie było :lol:

ODPOWIEDZ