Muzea

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2009. Scott and Kimberly Hahn, Steve Ray, Mike Aquilina. Inne ciekawe wyjazdy i pielgrzymki, moje i wszystkich gości tego forum.
Awatar użytkownika
Rafał'78
Przyjaciel forum
Posty: 262
Rejestracja: 05-03-11, 23:20
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

Muzea

Post autor: Rafał'78 » 01-08-12, 12:57

Postanowiłem wstawić temat dot. muzeów. Najlepiej polskich, choć i te poza Ojczyzną, jakieś unikatowe będą tu również mile widziane. Dzielmy się swoimi wrażeniami&zdjęciami z wizyt, polecajmy [odradzajmy może zdecydowanie rzadziej;)], 'linkujmy'. Dzisiejsze technologie zresztą pozwalają nam 'wchodzić' do wielu muzeów/galerii nie wychodząc z domu, klikając w komputer. Piszmy tu o tych znanych, popularnych, ale głównie o tych 'perełkach', do których czasem trudno dotrzeć, a które mogą czymś zadziwiać. Wiem, że akurat Muzeum Powstania Warszawskiego jest chyba wszem&wobec znane, ale.. zacznę od niego, z racji i dzisiejszej 68. rocznicy wybuchu Powstania i moich życzeń w tym względzie. Przyznam się ze wstydem, że dotąd w nim nie byłem :oops: pozostaje mi na razie strona internetowa oraz b.pozytywne opinie o tym miejscu, tych, którzy je zwiedzili, w tym mojej Drogiej żony-nauczycielki [jeździła obowiązkowo z uczniami, ale zawsze z przyjemnością]. Aha: myślę, że skanseny również mieszczą się w temacie, więc o nich też piszmy.
Na początek, jak wspomniałem, strona MPW: http://www.1944.pl/ i kalendarium Powstania: http://www.1944.pl/historia/kartki_z_kalendarza/
Ostatnio zmieniony 01-08-12, 13:00 przez Rafał'78, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, nie jestem godzien,abyś przyszedł do mnie...

Anteas

Ogrodzienic Park Miniatur

Post autor: Anteas » 30-09-12, 10:33

W trakcie pielgrzymki opisanej w tym temacie, odwiedziliśmy Park Miniatur w Ogrodzieńcu. Jest to dość małe, mieszczące się pod gołym niebem miejsce, w którym na podstawie dawnych szkiców i opisów, stworzono makiety zamków i twierdz wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Zamki te są obecnie w większości w ruinie, zatem to chyba jedyne miejsce w którym można zobaczyć jak wyglądały przed potopem szwedzkim (bo to właśnie Szwedzi zniszczyli większość z nich). Ze względu na napięty program pielgrzymki, wizyta w tym parku była krótka i dla tego zachowałem się jak "japoński turysta". Popstrykałem zdjęcia i pojechałem dalej.
Oto kilka zdjęć makiet zamków. Jako pierwsza, ze względu na położenie geograficzne Parku Miniatur, makieta zamku Ogrodzieniec.

Obrazek

Zamek Będzin

Obrazek

Zamek Tenczyn

Obrazek

Zamek Pieskowa Skała (Na makiecie nie ma piesków)

Obrazek

Zamek Olsztyn (Spora ta wyżyna Krakowsko - Częstochowska)

Obrazek

Zamek Rabsztyn (na takich właśnie tabliczkach są krótkie opisy zamków)

Obrazek

Gwóźdź programu; Twierdza Jasna Góra

Obrazek Obrazek

Zapraszam w niskie progi (Jak tylko obrabuje bank i odsiedzę karę, to od razu kupuje ten zamek :lol: )

Obrazek

Więcej zdjęć nie wklejam, bo nie chcę zrobić postu - giganta. A jak wkleję wszystkie zdjęcia, to tym z Was, którzy się tam wybiorą, zepsuję zabawę.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 30-09-12, 16:04

Fajne te zamki :->
Przy kazdym zamku ( albo baszcie fortecznej) bywaly stawiane stajnie (to takie zamki dla koni). Jasna Gora (tzn.klasztor) tez mial takowe.
Pozdrawiam.
konik

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturo » 02-10-12, 18:55

A mnie się marzy, żeby te wszystkie Orle Gniazda ktoś odbudował. Oczywiście w sposób taki aby przypominały te z epoki ich świetności. Oczywiście, zniknęły by malownicze ruiny które zdążyły już się wtopić w krajobraz Jury. No ale z drugiej strony, gdzieś w internecie ktoś powiedział ( nie mogę podać teraz źródła, bo nie pamiętam) że ruiny zamków na naszej ziemi świadczą o tym, że nie umiemy się podnieść po najeździe najeźdźcy. Coś w tym jest.
Wiem, że temat kontrowersyjny i zaraz pojawić się mogą pytania o koszty (oczywiście potężne) i kto by za to miał zapłacić i czy ktoś prywatnie ma wyłożyć kasę lub by było to z naszych podatków i czy ma to sens?

Jak by nie było, potraktujcie mój wpis jako marzenia. Nie jako apel do kogokolwiek o cokolwiek.

Pozdrawiam
Artur

Awatar użytkownika
Rafał'78
Przyjaciel forum
Posty: 262
Rejestracja: 05-03-11, 23:20
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

Post autor: Rafał'78 » 02-10-12, 22:06

Arturo: już 1 'Orle Gniazdo'-zamek w Bobolicach został odbudowany :-) , i to dzięki inicjatywie, wysiłkowi i finansom osoby prywatnej, p. J.Laseckiego: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/ ... dzcy_14102 Przykład myślę wart zaprezentowania i godny naśladowania. Dzięki za relację Anteasie, ów zakątek Polski jest mi zupełnie nie znany, a przyznam, że zaczyna mnie interesować :-)
Ostatnio zmieniony 02-10-12, 22:12 przez Rafał'78, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, nie jestem godzien,abyś przyszedł do mnie...

Awatar użytkownika
Arturo
Przyjaciel forum
Posty: 513
Rejestracja: 30-10-10, 19:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturo » 03-10-12, 17:43

Rafał'78 pisze:Arturo: już 1 'Orle Gniazdo'-zamek w Bobolicach został odbudowany :-) , i to dzięki inicjatywie, wysiłkowi i finansom osoby prywatnej, p. J.Laseckiego: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/ ... dzcy_14102 Przykład myślę wart zaprezentowania i godny naśladowania.
Dzięki Rafale za ten link. Coś tam słyszałem o tej odbudowie, ale szczegółów nie znałem.
A byłem w tym zamku w 1999 roku, gdy był jeszcze ruiną.
Rafał'78 pisze:Dzięki za relację Anteasie, ów zakątek Polski jest mi zupełnie nie znany, a przyznam, że zaczyna mnie interesować :-)
Może dobrą okazją by była ta pielgrzymka Skałeczna, na którą jak Bóg da się wybierzemy w lipcu 2013 r. Co prawda, trasa pielgrzymki nie biegnie dokładnie szlakiem orlich gniazd i wiele zamków omija.
A jak na razie mogę polecić Jurajskie forum dyskusyjne, gdzie jest tez sporo zdjęć, opisów wycieczek i wiedzy o Jurze.

http://forumjurajskie.pl/

Pozdrawiam
Artur

Anteas

Post autor: Anteas » 03-10-12, 18:27

Arturo pisze:ruiny zamków na naszej ziemi świadczą o tym, że nie umiemy się podnieść po najeździe najeźdźcy
Świadczą o tym że kiedyś dawno byliśmy mocarstwem, a potem półkolonią innych mocarstw. I tak jest do tej pory.
Rafał'78 pisze: już 1 'Orle Gniazdo'-zamek w Bobolicach został odbudowany :-) , i to dzięki inicjatywie, wysiłkowi i finansom osoby prywatnej, p. J.Laseckiego
Też o tym słyszałem. Od czegoś trzeba zacząć.

___________________

Dziękuję za wszystkie komentarze, dzięki nim wiem, że nie produkowałem się li tylko sobie a muzom.

Anteas

Miasteczko Galicyjskie

Post autor: Anteas » 30-05-13, 20:22

Trochę zdjęć z Miasteczka Galicyjskiego które odwiedziliśmy bawiąc z pielgrzymką w sanktuariach Starego i Nowego Sącza

Jest to skansen przedstawiający miasteczko galicyjskie z drugiej połowy dziewiętnastego wieku. W wielu domkach znajdują się warsztaty lub punkty usługowe. W większości z nich znajduje się pracownik który oprócz oprowadzania po swoim lokum turystów, zajmuje się też niejednokrotnie wyrobem i sprzedażą pamiątek.

Obrazek Obrazek
Rynek i ratusz. Jest to dokładna replika ratuszu z nie pamiętam z jakiego miasta.

Obrazek
I jeszcze uliczka.

Obrazek Obrazek
Telefony. Moim zdaniem ładniejsze niż te dzisiejsze.

Obrazek
Monety, w prawym górnym rogu zdjęcie cesarza Franciszka Józefa (jak widać) :-)

Obrazek
Warsztat snycerza.

Obrazek Obrazek
Pracownia zegarmistrza. Miał on też i aparat fotograficzny.
Tak, tak; wy łodzi to pewnie nawet nie wiecie że dawniej komórki nie miały wbudowanych aparatów fotograficznych i innych bajerów. Nawet dzwonić się z tych komórek nie dało ale były.

Obrazek Obrazek
Fotel dentystyczny :-o

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Apteka. Poniżej Waga aptekarska i kasa. (można kupić leki ziołowe na które nie potrzeba recepty)

Obrazek Obrazek
W dawnych czasach nie było lekarstw o długiej przydatności i dla każdego. Inne lekarstwa dawano na ten przykład otyłemu i chudemu chorym na tę samą chorobę. W aptekach sporządzano leki a nie sprzedawano gotowe przywiezione z Chin czy innego Timbuktu.

Obrazek Obrazek
Wnętrze pracowni zabawkarskiej. Na pierwszym zdjęciu fonograf albo gramofon.

Obrazek
To nie sala tortur, tylko gabinet fryzjerski.

Obrazek
Typowy chłop galicyjski z tamtego okresu. Sądząc po podobieństwie to jakiś mój przodek chyba :lol:

Obrazek
Na przeciwko miasteczka trwa trening nadziei polskiej piłki nożnej. Jeśli dla polskiej piłki nożnej jest jeszcze jakaś nadzieja.

Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 31-05-13, 21:00

Fajne :-D
konik

misiek_k
Przyjaciel forum
Posty: 6
Rejestracja: 18-01-15, 13:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: misiek_k » 19-01-15, 16:11

Fajna apteka, dziś w aptece jest tak kolorowo, ze głowa boli co wybrać
Pielgrzymka - Duchowe przeżycia

ODPOWIEDZ