Pielgrzymki Parafialne

Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2009. Scott and Kimberly Hahn, Steve Ray, Mike Aquilina. Inne ciekawe wyjazdy i pielgrzymki, moje i wszystkich gości tego forum.
Anteas

Pielgrzymki Parafialne

Post autor: Anteas » 16-12-12, 13:42

"Oto w Efracie (*) święta skrzynia ona,
Pomiędzy lasem w polu znaleziona:
Idźmyż w to mieysce, i uczciymy drogi
Ślad Pańskiey nogi.
"
Psalm 132: Memento, Domine

Ten temat stworzyłem po to, aby relacjonować pielgrzymki organizowane przez księdza Andrzeja z mojej parafii w których dość często biorę udział. Także po to, abyście drodzy czytelnicy mogli komentować owe pielgrzymki. Jedna z tych pielgrzymek została już opisana przeze mnie w tym temacie.

Nie spodziewajcie się jednak relacji z pielgrzymek do takich sanktuariów jak na przykład Jasna Góra, jako że pomieniony ksiądz zabiera nas zawsze do mniej znanych sanktuariów, do których sami byśmy się nie wybrali prawdopodobnie nigdy, bo w większości nawet nie wiedzieliśmy o ich istnieniu przed pielgrzymką.

W trakcie naszych podróży nie ograniczamy się tylko do miejsc kultu religijnego, zdarza się że odwiedzamy jakieś muzeum lub skansen. Fotografie z takich miejsc zamieszczam w temacie o muzeach .

Wszystkie komentarze, z krytycznymi włącznie, są mile widziane.

Aczkolwiek weźcie pod uwagę że Henrykiem Sienkiewiczem nie jestem, więc moje wpisy na pewno nie będą nigdy dorównywały jego dziełom.

Zdjęcia też mogą nie być najlepszej jakości. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Aparat mam taki jaki mam, a kupno nowego, lepszego, na liście najpilniejszych i najważniejszych wydatków zajmuje pierwsze miejsce od końca. Moje umiejętności w dziedzinie fotografowania pozostawiają trochę do życzenia. Gdy do tych dwóch czynników dojdzie jeszcze na przykład słabe oświetlenie, czy dużo złoceń na fotografowanym obiekcie, to efekt moich wysiłków zaiste wzbudza litość. Aczkolwiek staram się takich zdjęć nie wklejać, chyba że są to zdjęcia jakiegoś ważnego obiektu, a lepszych zdjęć nie mam.

Jednak jeśli macie jakiekolwiek sugestie jak to czy tamto poprawić, to śmiało piszcie, a ja postaram się dostosować do waszych wskazówek.

Jest możliwości że ten post się w przyszłości powiększy, bo jeśli nastąpią jakieś nowe sprawy natury ogólnej, to nie będę pisał nowego postu tylko umieszczę je w tym poście. Chcę przyjąć zasadę że każdy mój post będzie relacją z kolejnego etapu pielgrzymki, wzbogacony w miarę potrzeby odpowiedziami na ewentualne Wasze komentarze.
Za niedługo (może nawet dzisiaj) wezmę się "do roboty" i napiszę pierwszą w tym temacie relacje.

Anteas

Sanktuaria Nowego i Starego Sącza Przystanek pierwszy

Post autor: Anteas » 20-12-12, 20:39

Bazylika Kolegiacka Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu

Obrazek
Parking dla trucków w pobliżu bazyliki, tam żeśmy zaparkowali czołg.

Obrazek
Rzut oka na bazylikę, niektórzy uczestnicy wycieczki też się załapali do fotorelacji :-)

Obrazek Obrazek Obrazek
Oto prezbiterium bazyliki, w centrum (to taki mały obraz) jest cudowny wizerunek Pana Jezusa przemienionego.

Obrazek Obrazek
Obraz jest mniejszy niż większość obrazów. Przedstawia tylko głowę Pana Jezusa. Stąd też gdyby mi nie powiedziano, to mógł bym tylko domniemywać, jaki to Pan Jezus jest na obrazie.

Obrazek Obrazek
Tak jak na Jasnej Górze obraz jest zasłaniany. Tylko hejnału nie ma.

Obrazek Obrazek
Lewy i prawy (odpowiednio) boczne ołtarze.

Obrazek
Po prawej stronie prezbiterium jest wejście do maleńkiej kapliczki. Kiedyś ta kapliczka (jak tam dziesięciu ludzi wejdzie, to już igły się nie wetknie, w sensie dosłownym)to była właśnie fara. Potem dobudowano do niej dzisiejszą bazylikę, a stary kościół służył jako skład rożnych sprzętów kościelnych. Potem ktoś poszedł po rozum do głowy i obraz patronki bazyliki, św. Małgorzaty, który wcześniej wisiał na różnych bocznych ścianach, w najciemniejszych miejscach budowli, zapomniany przez ludzi, powiesił w tym właśnie, odremontowanym pomieszczeniu. Wtedy Patronka kościoła wreszcie zyskała należne jej miejsce, jednocześnie nie odbierając głównego miejsca Panu Jezusowi.

Obrazek
Ten witraż, to okno kaplicy św. Małgorzaty.

Obrazek
A to jest, moim mili, pusta ściana. Czemu zrobiłem zdjęcie pustej ścianie. Oprócz tego, że to nie taka zwykła ściana, tylko ściana bazyliki, to dla tego że wisiało na niej dwanaście obrazów (widać gwoździe), przedstawiających dwunastu apostołów. Gdy podczas nabożeństwa jeden z tych obrazów spadł na posadzkę (obrazy nie podpisane, ale ludzie mówili że to Judasz), oglądnięto te obrazy i stwierdzono, że są od tyłu dość porządnie zniszczone przez korniki, i dano je do renowacji.

I to koniec pierwszego przystanku, relację z drugiego napiszę po Bożym Narodzeniu. Ino nie wiem którym.

Ps. Z tym Judaszem to tak pół żartem, pół serio.

Anteas

Sanktuaria Nowego i Starego Sącza Przystanek Drugi

Post autor: Anteas » 30-05-13, 18:59

Kościół Ojców Jezuitów pod wezwaniem Ducha Świętego w Nowym Sączu

Obrazek
Jakieś sto metrów od bazyliki znajduje się kościół ojców Jezuitów pod wezwaniem Ducha Świętego. Dawniej należał on do Norbertanów, potem został przejęty przez Jezuitów. Niestety nie znalazł się nikt, kto by nam choć trochę opowiedział o tym miejscu, zdjęcia też nie wyszły zachwycające, ale dam tu wszystkie nadające się do oglądania. To zdjęcie przedstawia wejście do kościoła. Jak widać jest to boczne wejście.

Obrazek
Ołtarz Główny z cudownym obrazem Matki Boskiej Pocieszenia + zdjęcie Wiadomo Kogo. Na scianach gabloty z wotami dla Matki Boskiej.

Obrazek Obrazek Obrazek
Boczne ołtarze.

Obrazek Obrazek
Witraże przedstawiające Świętego Stanisława Kostkę. Jak powszechnie wiadomo niewiele czasu zabrało mu dojście do świętości, i pewnie z tej właśnie przyczyny niezbyt długo bawił na Ziemi.

Obrazek
Osób z tego witrażu chyba nie trzeba Wam przedstawiać?

Obrazek Obrazek
Niegrzeszące nowością, ale za to eleganckie i solidne konfesjonały.

Obrazek
Z bocznego korytarza wchodzi się po schodach na kazalnicę w nawie głównej :lol: (kościół jest jednonawowy)

Obrazek
Ołtarz polowy z boku kościoła.

Obrazek
Plakat (tak to coś się nazywa?) z Błogosławioną Karoliną Kózką.

Obrazek
Ratusz w Nowym Sączu. Dziwnie przypomina budynek dworca kolejowego Kraków Główny. Na tyłach mieści się restauracja.

W drodze do kolejnego sanktuarium zawadziliśmy o Miasteczko Galicyjskie. Kilka zdjęć z tegoż znajdziecie w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 30-05-13, 20:22 przez Anteas, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ