Jak powinno wyglądać chrześcijańskie świadectwo

Moderator: Marek MRB

Awatar użytkownika
Agunik
Przyjaciel forum
Posty: 347
Rejestracja: 10-03-12, 00:25
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Jak powinno wyglądać chrześcijańskie świadectwo

Post autor: Agunik » 15-03-13, 11:06

Pragnę powiedzieć kilka słów o tym, jak pisze się dobre, Boże świadectwo.

Istnieje kilka reguł dobrego chrześcijańskiego świadectwa:
1. Ma ono być ukierunkowane na Boże zwycięstwo. Świadectwo, jak sama nazwa wskazuje, jest relacja połączoną z komentarzem nt. Bożego działania w życiu.
Jako świadek opisujesz Boże wydarzenia, które miały miejsce i komentujesz je pod uczestników do których kierujesz swoje słowa.
2. Zatem komentarz do wydarzeń (faktów!) powinien być czytelny i zrozumiały dla adresatów. Powinien być też jednoznaczny.
3. Świadectwo ma na celu pokazanie Bożego działania i zwycięstwa, zatem treść świadectwa powinna być podporządkowana temu celowi.
4. Świadectwo powinno być treściwe, zwięzłe, czytelne.
5. Świadectwo powinno zawierać następujące fakty:
- jaki byłem i jak bardzo potrzebowałem zbawienia, jak wyglądało moje życie wcześniej (stan przed przyjęciem Pana)
- co się wydarzyło, (kiedy, jak do tego doszło, jakie fakty wpłynęły na przemianę) jak to się stało, że przyjęliśmy Pana Jezusa, jak wzrosła nasza wiara, jak doszło do nawrócenia
- metanoia - co takiego się zmieniło na lepsze w moim życiu
6. Świadectwo ma poruszyć innych i zachęcić do przyjęcia Zbawiciela. To kolejny cel świadectwa. Zatem trzeba je tak skonstruować, by odbiorca stwierdził, że warto się nawrócić :)
7. No i czego nie mówimy w świadectwie...
- nie mówimy o tym, czego innym brakuje, czyli nie krytykujemy innych! nie wypowiadamy się negatywnie, źle o innych, nie piętnujemy błędów innych. Nie nam oceniać ludzi!
- nie wzbudzamy duchowej wyższości - odbiorca ma się dowiedzieć jak wspaniały jest Bóg, a nie jak wspaniały jesteś Ty :)
- nie spowiadamy się! jeżeli mówimy o trudnych rzeczach, grzechach czy intymnych ranach czynimy to bardzo delikatnie i dyskretnie. I tak większość zrozumie o co chodzi.
- nie używamy wulgaryzmów, nowomowy, propagandy
- nie przemilczamy naszych oporów, obaw, błędów wobec Boga czy bliźnich,
- unikamy "pewności siebie" czyli już jestem tak mocno przemieniony, że z butami idę do nieba :D
- nie używamy zwrotów niezrozumiałych dla odbiorców.

Mamy być sobą i uwielbić Pana!

i jeszcze raz podkreślę... świadectwo ma zachęcić innych do przyjęcia Pana Boga.

Życzę wszystkim Bożej łaski w świadczeniu o Bożych rzeczach :)
Z Bożym pozdrowieniem!
Agnieszka
--------
Odnowię bowiem moje przymierze z tobą i poznasz, że Ja jestem Pan,
abyś pamiętała i wstydziła się,
i abyś ze wstydu ust swoich nie otwarła wówczas,
gdy ci przebaczę wszystko, coś uczyniła. (Ez 16,62-63)


Awatar użytkownika
konik
Przyjaciel forum
Posty: 2389
Rejestracja: 16-12-10, 21:14
Lokalizacja: neunkirchen

od konika

Post autor: konik » 17-03-13, 15:43

No to konskie rzenie razem z sianem do zlobu tylko sie nadaje :-(
Skocze chyba po kostke cukru na rozweselenie :-P
konik

ODPOWIEDZ