Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

To podforum jest <b><a href="viewtopic.php?p=22081#22081"> zamknięte do odwołania</a></b>.

Moderator: Moderatorzy

Jak sądzisz, kto zostanie prezydentem Polski w 2010 ?

W. Pawlak
2
6%
A. Olechowski
0
Brak głosów
J. Kaczyński
10
30%
B.Komorowski
9
27%
J. Korwin-Mikke
6
18%
G. Napieralski
1
3%
M. Jurek
5
15%
 
Liczba głosów: 33

damski75
Przyjaciel forum
Posty: 18
Rejestracja: 26-02-10, 19:40
Lokalizacja: Lublin

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: damski75 » 17-06-10, 22:08

KubaCh pisze:Damski75 - zdziwisz się, ale nie widzę manipulacji. Sondaże jakoś z dokładnością do kilku punktów procentowych zgadzają się z wynikami (jedyne zaskoczenie to był Stan Tymiński kilkanaście lat temu). I nie wierzę w prawnie mózgów przez media - po prostu dla większości obywateli tego kraju jedyną alternatywą jest wybór między PO a PiS, a żadnej innej siły politycznej nie postrzegają jako zdolnej do sprawowania władzy. A że na forach internetowych widać co innego, wynika głównie z tego, że wypowiadają się tam głównie osoby, które bardzo chcą coś powiedzieć (czyli np. to, że nie chcą wybierać między Kaczyńskim a Komorowskim). A większości doskonale ten wybór odpowiada i nie potrzebują żadnego prania mózgu - ja po prostu nie wierzę, żeby prezydent był w stanie sprawować władzę bez zaplecza w parlamencie, a takie mają tylko PiS i PO (bo zaplecze SLD i PSL jest delikatnie mówiąć mizerne liczebnie).

I właśnie to ty jesteś zmanipulowany i zaślepiony nie będe prowadził tutaj dalszej dyskusji bo widzę że idziesz w zaparte i zaprzeczasz oczywistym faktom dalsza dyskusja nad tym nie ma już sensu

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: KubaCh » 17-06-10, 22:21

damski75 pisze:nie będe prowadził tutaj dalszej dyskusji bo widzę że idziesz w zaparte i zaprzeczasz oczywistym faktom dalsza dyskusja nad tym nie ma już sensu
To ja się nie zgadzam - jeśli oskarżasz mnie o "zaprzeczanie oczywistym faktom" to proszę o ich wskazanie. A nie obrażanie się dlatego, że nie zgadzam się z Twoją wizją świata. To nie jest blog do głoszenia poglądów, ale forum dyskusyjne - a takowe służy do dyskutowania i wymieniania się argumentami.

Więc apeluję o fakty - bardzo chętnie o nich podyskutuję.

prot
Przyjaciel forum
Posty: 212
Rejestracja: 06-04-10, 09:01
Lokalizacja: Polska

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: prot » 18-06-10, 01:27

KubaCh pisze:Sondaże jakoś z dokładnością do kilku punktów procentowych zgadzają się z wynikami (jedyne zaskoczenie to był Stan Tymiński kilkanaście lat temu).
Przypomnę Ci sondaż GfK Polonia (taka "zachodnia" sondażownia której prezesuje niemalże od samego powstania synalek aparatczyka PRL-owskiego, bodajże Ministra Oświaty z początku lat 80-tych).
Sondaż został sporządzony na zlecenie TVN (należącej do Grupy ITI czy WSI?) przed drugą II wyborów prezydenckich 2005 do której stanęli P. Kaczyński i P. Tusk.
Wyniki badania GfK Polonii przedstwiały się następująco: Tusk wygrywa z Kaczyńskim różnicą 24 punktów procentowych - 62 do 38.
Wyniki II tury wyborów o dziwo... były zgoła odmienne: P. Kaczyńki - 54 punkty procentowe, a P. Tusk - 46 punktów procentowych.
Sondażownia GfK Polonia pomyliła się o bagatela... 32 punkty procentowe[/b], podczas gdy próg błędu (jaki na owe czasy zawsze powtarzano przy okazji podawania wyników badań mieścił w przedziale do 3 p.pr.).

Gdyby nie sondaże to i ja poszedłbym wtedy na wybory, no ale ja głupi osioł dałem się zwieść panom majorom i ich synalkom, dzierżącym w ręku oręż silniejszy niż karabin - sondażownie.
Teraz mam gdzieś te ich "badania" idę na wybory bo wiem, że ludzie nie mówią prawdy funkcjonariuszom z CBOS-u (który był pierwszą sondażownią w Polsce /w PRL-u/ oczywiście powołaną w czasie stanu wojennego przez płk Stanisława Kwiatkowskiego tatusia długoletniego szefa TVP), OBOP-u (gdzie Liderem Sektora Badań Medialnych była lub jeszcze jest Tow. Lenczewska-Gryma) czy też Pentora (którego prezesem był przez wiele lat Tow. Śmiłowski wczesniej następca płk Kwiatkowsiego w CBOS-ie, natomiast Tow. Głuszyński do niedawna zasiadający w jego zarządzie, w czasach PRL-u był Członkiem Komisji Ideologicznej KC PZPR).
Można by tak pisać i pisać... kto ma oczy ten wie, kto mąci "sondażowo" obywatelom Polski w głowach.
Co najgorsze to fakt, że są bezkarni... w UK za błąd 8% powoływano Specjalne Komisje w atmosferze ogólnokrajowego skandalu. W Polsce nikt się z ludzmi nie liczy.
Ostatnio zmieniony 18-06-10, 01:37 przez prot, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: Vul » 18-06-10, 09:05

damski75 pisze:I właśnie to ty jesteś zmanipulowany i zaślepiony nie będe prowadził tutaj dalszej dyskusji bo widzę że idziesz w zaparte
Proszę unikajmy osobistych utarczek i takiego języka na tym forum. Ja też nie zgadzam się z KubaCh w tej kwestii co nie przeszkadza w tym, żebym powstrzymywał (chociaż nie przychodzi mi to łatwo ;)) język.
Wspólnota Domowego Kościoła
&#22825;&#28961;&#32085;&#20154;&#20043;&#36335; (&#22825;&#26080;&#32477;&#20154;&#20043;&#36335;)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: Vul » 18-06-10, 09:26

KubaCh pisze:To w takim razie zapytam - czy postawisz 1000 PLN na to, że Marek Jurek zostanie prezydentem? Bo pytanie nie brzmi "na kogo będziesz głosował" ale "kto zostanie Prezydentem".
Ja jestem optymistą. I głosuję zgodnie ze swoim sumieniem. Nawet ten powyżej przedstawiony test pokazuje, że jedynie Marek Jurek prezentuje sobą przekonania i wartości, na których mi zależy. Faktycznie pytanie brzmi: Kto wygra..., ale ja głosując tutaj na Marka Jurka mam, byc może irracjonalną wiarę, że jednak wygra, na przekór wszystkiemu. Nie popełnię sepuku jak przegra ale walczę z nim do końca.

To tak jak z mistrzostwami w piłkę nożną i z występem "Białoczerwonych". Zawsze do końca wierzę, że wygrają.

Co do sondaży to nawet nie chodzi o to, że im nie wierzę, ale nie daję się im manipulować. Niezależnie czy ta manipulacja jest zamierzona, czy nie to jednak publikacja sondażu jest manipulacją, ponieważ ma wpływ na przebieg i wyniki głosowania; w pewnym zakresie nim steruje. Wpływa na nie, chociażby przez to, że część osób nie będzie głosowało na tego na kogo by chciało "bo to nie ma sensu". Zawsze jest sens w powiedzeniu, poprzez zagłosowanie, tego kto jest moim kandydatem na prezydenta.
Drugim elementem sondaży jest ten element, o którym wspomniał prot, że może nastąpić nierzetelne wykonanie sondażu czy przedstawienie jego wyników.

P.s.
Z natury się nie zakładam jeżeli chodzi o takie ważne sprawy jak wybór prezydenta RP ;P
Wspólnota Domowego Kościoła
&#22825;&#28961;&#32085;&#20154;&#20043;&#36335; (&#22825;&#26080;&#32477;&#20154;&#20043;&#36335;)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

N*
Przyjaciel forum
Posty: 94
Rejestracja: 30-04-10, 14:04
Lokalizacja: z niezależnej strony

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: N* » 18-06-10, 14:49

Trudno jednogłośnie stwierdzić czy media nami manipulują czy tylko trochę czy nie.

Moim zdaniem media, po pierwsze nie są staranne. Pokazują to co ludzie chcą zobaczyć, a nie to co jest wartościowe. Pokazują papkę, a nie treść. Jeśli Komorowski z Kaczyńskim walczą "na wizerunki" to niech media o tym powiedzą w głównym wydaniu wiadomości, ale nie przez cały czas. Jeśli Komorowsiemu i Kaczyńskiemu szczególnie nie zależy na debacie tylko na stwierdzeniu, że kontrkandydat boi się otwartej dyskusji to media powinny zaprosić na taką debatę pozostałych kandydatów i promować dyskusję na poważne tematy, a nie promować ludzi . Ponadto sami dziennikarze powinni dociekać prawdy, a nie pisać dla pisania i dla pieniędzy.

Po drugie media nie są obiektywne. TVN jest elegancki, profesjonalny i dobrze swój brak obiektywizmu maskuje. Podczas rządów Pisu, fakty TVN to była ciągła nagonka (zasłużona moim zdaniem) na PIS. Za rządów PO mało mówi się o słabych efektach prac rządu, a więcej o kłótniach i problemach niezależnych od PO. Jednak w porównaniu z TVP, TVN i tak wychodzi obronną ręką. w TVN przy ważnych dyskusjach zawsze(może nie w 100%, ale przeważnie) jest ktoś z PISu, PO, Lewicy i inni, w TVP natomiast zdarza się( Warto rozmawiac u Pospieszalskiego) że zaprasza się reprezentantów jednej strony którzy "debatują" przy braku obecności oponentów.

Czy to jest manipulacja ? Po częśći tak, a po części taka sytuacja jest też na życzenie ludzi. Gdyby kompletnie nieobiektywne media (np Radio Maryja*) lub kompletnie nieodpowiedzialne gazety (Fakt) nie znajdowały odbiorców, przestałyby istnieć.

* Z Radiem Maryja jest taki problem, że po części jest to radio katolickie, dla różnego rodzaju ludzi ze wspólną potrzebą - modlitwy i rozmowy. Z drugiej strony jego przekaz (na tematy polityczne) często jest kłamliwy, zniekształcający prawdę (bezwartościowe nagonki na prywatyzację, na liberalizm, na pojedynczych ludzi) bez możliwości ich sprostowania, bez chęci szczerego wytłumaczenia problemu .
Ostatnio zmieniony 18-06-10, 14:53 przez N*, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: KubaCh » 18-06-10, 18:52

prot pisze:Przypomnę Ci sondaż GfK Polonia (taka "zachodnia" sondażownia której prezesuje niemalże od samego powstania synalek aparatczyka PRL-owskiego, bodajże Ministra Oświaty z początku lat 80-tych).
Prot - a mogę spytać co to za "synalek aparatczyka PRL-owskiego"? Bo wg informacji z KRS w zarządzie Gfk Polonia zasiadają:
- p. Agnieszka Sora (która niczyim synalkiem niewątpliwie być nie może)
- p. Marek Grzegorz Markiewicz (ale nigdzie nie znalazłem informacji o Ministrze Oświaty o tym nazwisku)
prot pisze:Sondaż został sporządzony na zlecenie TVN (należącej do Grupy ITI czy WSI?)
TVN należy do Grupy ITI - przynajmniej tak mówi wpis z KRS. Jeśli masz inne dane to poproszę o źródła - bo na razie zamiast WSI można tam równie dobrze wstawić UFO, Mafię Ujgurską lub Opus Dei (zależnie od osobistych preferencji)

prot pisze:przed drugą II wyborów prezydenckich 2005 do której stanęli P. Kaczyński i P. Tusk. Wyniki badania GfK Polonii przedstwiały się następująco: Tusk wygrywa z Kaczyńskim różnicą 24 punktów procentowych - 62 do 38.
Tutaj też poproszę o źródło - bo jedyne informacje, które znalazłem, to sondaż GfK Polonia (rzeczywiście dla TVN) z piątku 21.10.2005r. (czyli 2 dni przed wyborami) dawały wynik 52:48 na rzecz Tuska - czyli błąd był rzędu 6 pkt procentowych (wynik rzeczywisty to 46:54).

prot pisze:Wyniki II tury wyborów o dziwo... były zgoła odmienne: P. Kaczyńki - 54 punkty procentowe, a P. Tusk - 46 punktów procentowych.
Sondażownia GfK Polonia pomyliła się o bagatela... 32 punkty procentowe[/b], podczas gdy próg błędu (jaki na owe czasy zawsze powtarzano przy okazji podawania wyników badań mieścił w przedziale do 3 p.pr.).
To jeszcze uwaga metodyczna - jeśli badanie mówi o wyniku 62 proc. (w co osobiście wątpię, ale niech Ci będzie - czekam tylko na źródło), a wynik rzeczywisty to 46 proc., to błąd wynosi 16 pkt procentowych (62-46=16). A nie 32 - nie wiem jak to sobie wymyśliłeś, żeby te 16 pomnożyć przed 2 (może 16 dla Tuska + 16 dla Kaczyńskiego - tyle, że mówimy o błedzie pomiaru, a nie sumie błędów 2 pomiarów i to jeszcze skorelowanych).

Podsumowując - poproszę o źródła, a nie rzucanie słowami "towarzysz", "PRL" i "WSI"

Co do Vula i Marka Jurka - już sobie wyjaśniliśmy inne rozumienie pytania (tym bardziej, że w I turze preferencje wyborcze mamy identyczne).

Co do sondaży i manipulowania opinią społeczną - rzeczywiście sondaże pokazują (mniej lub bardziej udolnie) obecne nastroje społeczne. I w ten sposób wpływają na wyniki wyborów. Gdyby w 2005r. wyniki sondaży nie wskazywały na wygraną PO i Tuska, to pewnie elektorat tej partii by nie odpuścił i byl bardziej karny w głosowaniu (tak jak to miało miejsce w 2007r, kiedy PO wygrało, a frekwencja była znacznie większa (53,9% wobec 40,6% dwa lata wcześniej).

Ale w podobny sposób prognoza pogody też nami manipuluje (i jak ktoś się dobrze przyjrzy, to pewnie się okaże, że stoją za tym producenci parasoli ;-))

Awatar użytkownika
racjonalista
Przyjaciel forum
Posty: 175
Rejestracja: 21-05-10, 22:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: racjonalista » 18-06-10, 22:54

Po dokładnej analizie wielu wypowiedzi, filmików na YT itp postanowiłem , że mój głos otrzyma J. Korwin-Mikke. Nie interesują mnie puste hasła i slogany typu "polepszymy Polskę" wciskane przez osoby, które rzekomo prowadzą w rankingach. Jeżeli chodzi o sondaże telewizyjne itp to nie będę pisał publicznie co o nich myślę, ze względu na niemożność określenia tego słowami cenzuralnymi.
Natomiast jeżeli do 2 tury przejdą panowie Kaczyński i Komorowski to oddam nieważny głos. Nie życzę sobie takich prezydentów.
Ale niestety jak to pewien kandydat powiedział (mniej więcej coś takiego): "80% społeczeństwa to idioci" jest całkiem możliwe, ze wygra jeden z 2 prowadzących sondaże :(

Awatar użytkownika
KubaCh
Administrator
Posty: 1325
Rejestracja: 21-10-08, 09:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: KubaCh » 20-06-10, 21:54

No i z pierwszych sondaży post factum wygląda na to, że mamy na forum nadreprezentację JKM (jak wszędzie w internecie) i Marka Jurka (to akurat nie dziwi na tym forum). Ciekawe jak będzie dalej i który z sondaży powyborczych będzie bliższy prawdy (SMG/KRC daje Komorowskiemu 46%, a TNS OBOP - 40%).

Ja osobiście stawiam na 44% (ludzie częściej się przyznają do Komorowskiego, bo to kandydat 'trendy').

Baboon

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: Baboon » 20-06-10, 22:30

KubaCh pisze:(ludzie częściej się przyznają do Komorowskiego, bo to kandydat 'trendy').
Nie powiedziałbym, ze trendy. Wyraźnie widać, że kandydat PO w tych wyborach nie ma już takiego poparcia wśród młodych jakie mieli w 2005 i 2007. Zresztą nic dziwnego, gdyż stwarza wrażenie ofermy.

Awatar użytkownika
racjonalista
Przyjaciel forum
Posty: 175
Rejestracja: 21-05-10, 22:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: racjonalista » 20-06-10, 23:48

Tak jak się spodziewałem, nie mam na kogo głosować w 2 turze.
Szukam i nie mogę znaleźć...

N*
Przyjaciel forum
Posty: 94
Rejestracja: 30-04-10, 14:04
Lokalizacja: z niezależnej strony

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: N* » 21-06-10, 01:41

racjonalista pisze:Tak jak się spodziewałem, nie mam na kogo głosować w 2 turze.
Jeśli nie masz na kogo oddać głos, zastanów się czy nie ma żadnej różnicy między 1, a 2 i może zdecydujesz się na jednego z nich. Możesz też zagłosować przeciw jednemu.

damski75
Przyjaciel forum
Posty: 18
Rejestracja: 26-02-10, 19:40
Lokalizacja: Lublin

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: damski75 » 21-06-10, 17:40

Ja nie chce żeby prezydentem naszego kraju Został Komorowski który będzie marionetką ze 150 kilową żoną

Więc w drugiej turze oddam głos przeciwko niemu chociaż Kaczyńskiego nie popieram :)

Awatar użytkownika
Vul
Administrator
Posty: 1252
Rejestracja: 26-09-08, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: Vul » 22-06-10, 09:56

damski75 pisze:który będzie marionetką ze 150 kilową żoną
Nie pisz tak, proszę, to że dużo waży nie może być powodem do drwin.
Wspólnota Domowego Kościoła
&#22825;&#28961;&#32085;&#20154;&#20043;&#36335; (&#22825;&#26080;&#32477;&#20154;&#20043;&#36335;)
Niebo nigdy nie zamyka wszystkich drzwi (chiń)

Awatar użytkownika
myschonok
Przyjaciel forum
Posty: 957
Rejestracja: 15-02-10, 00:29
Lokalizacja: Miedzy Erkelenz a Hückelhoven

Re: Na kogo oddasz swój cenny głos? Wybory 2010

Post autor: myschonok » 22-06-10, 10:20

Damski, oj, ty rzeczywiscie damski jestes...az mnie kusi, coby pare literek zmienic ;-)
Ja tez wazylam 120 kilo- a i teraz - w proporcji do wzrostu- jestem raczej aparycji Pana Zagloby, czy sierzanta Garsija :-)
Nie wiem- czy bylam wtedy bardzo glupia- czy teraz- jestem bardziej madra?!
I ciesze sie, ze mielismy papiezem Jana XXIII ;-)

Zablokowany